Genetika virů a baktérií Flashcards
Genom
Veškerá genetická informace, která bunka má. Zahrnuje jak geny, které kódují proteiny tak sekvence, které jsou zapojeny do regulace, nebo sekvence povahy tandemových repetic.
Transkriptom
Soubor všech transkriptů, které jsou vytvořeny kódujícími i nekódujícími geny.
Proteom
Soubor všech proteinů v bunce. Každá bunka má unikátní proteom i transkriptom.
Moderní metody sekvenace
Sangerova sekvenace Pyrosekvenace Illumina sekvenace PacBio Sekvenace pomocí nanopórů
Mutace a jejich fixace
Mutace jsou definovány jako chyby spůsobené endogenními nebo exogenními vlivy. Většina mutací spůsobuje některá dedičná onemocnění jako je např. cystická fibróza. Heterozygoti pro danou mutaci ale mohou mít určitou výhodu oproti zdravým nebo nemocným jedincům. Tento jev se nazývá výhoda heterozygotů. Např. heterozygot pro mutaci v genu pro cystickou fibrózu je méně liabilní na tuberkulózu. Mutace v genu pro srpkovitou anémii spůsobuje menší liabilitu na malárii. Takéto alely jsou selekčně preferovány a v dané populaci fixovány.
Negativní selekce
Majoritní typ selekce, kde jsou jedinci s mutací postupně eliminovány, tyto jedinci mají oproti jiným jedincům nevýhodu např. při rozmnožování.
Pozitivní selekce
Selekce, kdy dochází k preferenci mutantů. Mutace má pozitivní vliv na jedince, např. ledové medvede mají bílé zbarvení srsti.
Mechanizmus genetické rekombinace
Dva typy rekombinace
Homologická rekombinace
Místně specifická rekombinace
Homologická rekombinace
Typ rekombinace, při kterém se vyměnují geneticky homologické úseky majoritně pomocí tzv. Hollidayovy struktury.
Rekombinace místně specifická
Typ rekombinace, při které se vyměnují nehomologické úseky dané DNA sekvence. Typické zejména u bakterií při parasexuálním rozmnožování.
Struktura viru
Vir je nebuněčný živý patogen, který se skládá z kapsidy, která je ješte složena z kapsomér, což jsou funkční podjednotky kapsidy. Kapsida v sobě ukrývá genetickou informaci v podobě nukleové kyseliny. Dále je zde přítomen bičík někdy s centrálním kanálem. A v neposlední řadě jsou to fimbriae které jsou schopny adheze k povrchu, což znamená že vir bude reagovat jenom s určitým typem buněk.
Reprodukce viru
Vir je obligátním parazitem, což znamená že jeho přežití závisí na hostitelské bunce. Poznáme dvě skupiny virů, temperované a lýtické dle toho jaký cyklus může nastat v bunce. Lýtické vždy podstupují lýtický cyklus, což znamená že bunku usmrtí hned. Temperované fágy podstupují lyzogenní cyklus.
Rekombince
Rekombinace probíhá u temperovaných virů pomocí místně specifické rekombinace.
Transdukce
Typ parasexuálního rozmnožování, kdy virus přenáší úsek DNA bakterie do jíné bunky. K odtržení DNA bakterie dochází při nesprávné excisi temperovaného fága, genetická informace fága tedy obsahuje část genetické informace bakterie. Rekombinace probíhá jenom na jednom místě a ne na dvou.
Retroviry
Jsou viry, jejichž genetická informace kóduje enzym reverzní transkriptázu, která vytvoří pomocí RNA DNA, která se může jako forma profágu začnenit do genetické informace bunky.