fyzika - test Flashcards
řekni mi stavbu zářivky + ji nakresli a popiš
co v ní je?
elektroda, žhavá elektroda, luminofor, skleněná trubice
jsou v ní páry rtuťi a argonu, snížený tlak - 400 Pa
nakresli schéma zapojení zářivky
nakreslil si?
Jak funguje tlumivka, co dělá, kdy dělá?
Je zapojena v sérii s trubicí a udržuje v ní stálý proud
Dochází však k opožďování proudu za napětím, což by snížilo účinnost zářivky.
Pokles účinnosti je kompenzován paralelně zapojeným kondenzátorem vhodné kapacity, který naopak posunuje proud před napětí.
jak funguje startér, co dělá, kdy dělá, pomocí čeho dělá?
Má v sobě dvě elektrody. Jedna z nich je obyčejná pevná a druhá je tvořena bimetalovým páskem. Tyto elektrody se nedotýkají, Je-li zářivka vypnuta. Sepne-li se obvod, nastane ve startéru doutnavý výboj, kterým se ohřívají elektrody. Bimetalový pásek se prohne a dotkne se druhé pevné elektrody.
Řekni mi vznik UV záření
Elektron dostane energii na to, aby se dostal do vyššího orbitalu, takže bude mít vyšší energii. (čím dál od jádra, tím vyšší energie) Elektron ale nechce vyšší energii a chce co nejmenší možnou energii, co může mít. Toto zapříčiní, že když jde do vyššího orbitalu (excituje, za pomocí dodané energie), tak se radši vrátí (kvůli tomu, že se chce méně energie) a přebytečnou energii, kterou získá, tak vyzáří v podobě UV.
řekni mi vznik viditelného světla?
Při doutnavém výboji vzniká UV světlo (my nevidíme). Na stěně trubice je luminiscenční vrstva, která toto záření přemění na viditelné světlo. Elektron atomu z luminiscenční vrstvy získá energii, a tak se dostane na vyšší energetickou hladinu. Této energie se nemůže jen tak zbavit. Nejdříve přejde jiným nezářivým přechodem na nižší hladinu, ze které se už může vrátit na hladinu základní tím, že energii vyzáří, tentokrát ve formě viditelného světla.
řekni mi startování zářivky
Po připojení do sítě nastane nejprve ve startéru doutnavý výboj, kterým se začnou ohřívat elektrody. Tím se bimetalový pásek ohýbá směrem k pevné elektrodě, až se obě elektrody cca po 1 s spojí (doutnavý výboj zanikne).
.
Vznikne zkrat a přes tlumivku a elektrody nyní protéká velký proud, který způsobí rozžhavení elektrod (700-800 stupňů) uvnitř zářivkové trubice. Žhavením emitované elektrony vytvoří kolem elektrod ionizaci plynů. Trubicí začne procházet proud. Přitom klesne napětí na Startéru, doutnavka zhasne.
.
Následně dojde k ochlazení bimetalového pásku a rozpojení elektrod. Tím se přeruší elektrický proud v obvodu. To vyvolá na tlumivce indukci vysokého napětí (500 V), které se sčítá se síťovým napětím. Výsledné napětí postačí k tomu, aby se ionizoval celý obsah trubice a zapálil se doutnavý výboj.
.
Jakmile výboj v trubici probíhá, napětí ze sítě se dělí na úbytek na zářivce (120 V) a na tlumivce (120 V). To vede k poklesu napětí na startéru, který je k zářivce zapojen paralelně (stejné napětí jako na zářivce). Zapalovací napětí startéru je vyšší, než provozní napětí svítící zářivky, proto se startér znovu nezapálí.
řekni mi provoz žářivky
Tlumivka způsobuje zpoždění proudu za napětí. Tím se snižuje její účinnost. Proto se do obvodu zapojen kompenzační kondenzátor, u kterého se naopak předbíhá proud před napětím.
na nákresu ukaž, jak funguje průchod proudu v obvodu před nastartováním a po nastartování.
obrázky zmrde
Světelné vlastnosti zářivek?
blíká 100x za sekundu - vytváří stroboskopický efekt (předměty se stejnou rychlostí se zdají, že se nehýbají)
Nevýhody zářivek?
- toxické (luminofor, rtuť)
- blikání dvojnásobnou frekvencí elektrorozvodné sítě - použití omezené tam, kde se vyskytují rychle rotující předměty
- levné zářivky emitují UV záření
Jak můžeme zabránit stroboskopickému efektu?
- rychlejším blikání zářivky
- zapojení více zářivek a každá bude blikat jinou rychlostí
- kvalitnější zářivky