AZ EGYÉNI VÁLLALKOZÓ Flashcards

1
Q

EGYÉNI VÁLLALKOZÓ

A
  1. § (1) * Magyarország területén TERMÉSZETES SZEMÉLY a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény szerinti LETELEPEDÉs keretében ÜZLETSZERŰ - rendszeresen, nyereség- és vagyonszerzés céljából, SAJÁT GAZDASÁGI KOCKÁZATVÁLLALÁS mellett folytatott - gazdasági tevékenységet egyéni vállalkozóként végezhet.
    (2) E törvény rendelkezéseit nem kell alkalmazni
    a) * a családi gazdaságokról szóló törvény szerinti mezőgazdasági őstermelői tevékenységre,
    b) * a szolgáltató állatorvosi tevékenységre,
    c) az ügyvédi tevékenységre,
    d) az egyéni szabadalmi ügyvivői tevékenységre,
    e) a közjegyzői tevékenységre,
    f) az önálló bírósági végrehajtói tevékenységre.

NEM LEHET, aki EGYÉNI CÉG tagja vagy gazdasági társaság KORLÁTLANUL FELELŐS tagja.

(3) * Egy természetes személynek EGYIDEJŰLEG EGY egyéni vállalkozói jogviszonya állhat fenn.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

egyéni vállalkozói tevékenység megkezdésén

A

(2) * Az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdésének, megszüntetésének bejelentése
a) * elektronikus úton, elektronikus azonosítást követően vagy
b) * a Közreműködő Szervnél

kezdeményezhető.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

bejelentés

A
  1. § (1) A bejelentésnek tartalmaznia kell: *
    a) * a bejelentő családi és utónevét, születési családi és utónevét, anyja családi és utónevét, születési helyét és idejét, lakcímét vagy szálláshelyét (a továbbiakban együtt: lakcím), állampolgárságát,
    b) nyilatkozatot arról, hogy nem állnak fenn a 3. §-ban meghatározott kizáró okok,
    c) * a főtevékenységet, és a folytatni kívánt egyéb tevékenységet (tevékenységeket) a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. rendszerének létrehozásáról szóló 1893/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeleten alapuló TEÁOR-számokból képzett a mindenkor hatályos Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke (ÖVTJ) szerinti ÖVTJ kód szerint megjelölve,
    d) a székhely, valamint szükség szerint a telephely (telephelyek) és a fióktelep (fióktelepek) címét,
    e) * az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározott további adatokat és nyilatkozatokat, amelyek az állami adóhatósághoz való bejelentkezési kötelezettség teljesítéséhez szükségesek,
    f) * a székhelye szerint illetékes területi gazdasági kamarához címzett nyilvántartásba vétel iránti kérelmet.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Az egyéni vállalkozók nyilvántartása

A

A nyilvántartást vezető szerv az egyéni vállalkozók nyilvántartási számmal történő azonosítása, illetve más egyéni vállalkozótól való megkülönböztetése céljából, az egyéni vállalkozók tevékenységének átláthatóbbá tétele, a jogszabályoknak megfelelő működés ellenőrzése érdekében az egyéni vállalkozók nyilvántartásában rögzíti:

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Az egyéni vállalkozói tevékenység gyakorlásával kapcsolatos változások bejelentése *

A
  1. § * (1) Az egyéni vállalkozó - természetes személyazonosító adatai, lakcíme és állampolgársági adata kivételével - a nyilvántartásban szereplő adatainak megváltozását a változástól számított tizenöt napon belül köteles az e célra rendszeresített elektronikus űrlapon (a továbbiakban: változásbejelentési űrlap) a nyilvántartást vezető szervnek bejelenteni.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Az egyéni vállalkozói tevékenység

A
  1. § (1) Az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységéből eredő kötelezettségeiért TELJES VAGYONÁVAL FELEL.
    (2) Az egyéni vállalkozó több tevékenységet folytathat, tevékenységét több telephelyen, fióktelepen végezheti.
    (3) Ha valamely gazdasági tevékenység gyakorlását jogszabály - ide nem értve az önkormányzati rendeletet - hatósági engedélyhez köti, az egyéni vállalkozó e tevékenységét csak az engedély birtokában kezdheti meg, illetve végezheti.
  2. § (1) * Az egyéni vállalkozó köteles személyesen közreműködni a tevékenység folytatásában, azzal, hogy közreműködőként alkalmazottat foglalkoztathat.
    (2) * Képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó csak akkor folytathat, ha a jogszabályokban meghatározott képesítési követelményeknek megfelel. Jogszabály - ide nem értve az önkormányzati rendeletet - eltérő rendelkezése hiányában képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó akkor is folytathat, ha a képesítési követelményeknek maga nem felel meg, de az adott tevékenység folytatásában személyesen közreműködő, általa határozatlan időre foglalkoztatott személyek között van olyan, aki az előírt képesítéssel rendelkezik. A képesítési követelményeknek a tevékenység folytatása során folyamatosan meg kell felelni.
    (3) Ha az egyéni vállalkozónak több telephelye (fióktelepe) van, a képesítési követelményekre vonatkozó előírásokat valamennyi telephelyen (fióktelepen) érvényesíteni kell.
    (4) Az egyéni vállalkozó gazdasági tevékenysége során az „egyéni vállalkozó” megjelölést (vagy annak e.v. rövidítését) és nyilvántartási számát neve (aláírása) mellett minden esetben köteles feltüntetni.
    (5) * Az egyéni vállalkozó a nyilvántartásba olyan - a 6. § (1) bekezdés c) pontja szerinti - tevékenységet jelenthet be, melynek gyakorlására vonatkozó jogszabályi előírásokat teljesítette. Az egyéni vállalkozó köteles haladéktalanul bejelenteni, ha a tevékenység gyakorlására vonatkozó jogszabályi előírásoknak nem felel meg. A bejelentés alapján a nyilvántartást vezető szerv törli a tevékenységet.
    (6) * Az egyéni vállalkozó székhelye, telephelye és fióktelepe olyan ingatlan lehet, amely az egyéni vállalkozó tulajdonát képezi, vagy amelynek használatára az egyéni vállalkozó egyébként jogosult.
  3. § * (1) * Az egyéni vállalkozó halála esetén az egyéni vállalkozó özvegye, özvegy hiányában vagy annak egyetértésével örököse az egyéni vállalkozói tevékenységet folytathatja, ha az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását az e törvényben meghatározottak szerint - az ok bekövetkezésétől számított 90 napon belül - a Közreműködő Szervnél személyesen, postai úton vagy elektronikus azonosítást követően elektronikus kapcsolattartás útján bejelenti.
    (2) * Az egyéni vállalkozó gondnokság alá helyezése esetén az egyéni vállalkozó nevében és javára törvényes képviselője az egyéni vállalkozói tevékenységet folytathatja, ha az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását az e törvényben meghatározottak szerint - az egyéni vállalkozó gondnokság alá helyezéséről szóló bírósági határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül - a Közreműködő Szervnél személyesen bejelenti.
    (3) * A tevékenység folytatásának kezdete az (1) bekezdésben foglalt esetben az egyéni vállalkozó halálát, a (2) bekezdésben foglalt esetben az egyéni vállalkozó gondnokság alá helyezéséről szóló bírósági határozat jogerőre emelkedését követő nap.
    (4) *
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Az egyéni vállalkozói tevékenység ellenőrzése *

A

Az egyéni vállalkozói tevékenység ellenőrzése *
19/A. § * (1) Az egyéni vállalkozói tevékenység ellenőrzésének célja az egyéni vállalkozói nyilvántartás KÖZHITELESSÉGÉNEK, valamint az egyéni vállalkozói tevékenység TÖRVÉNYES MŰKÖDÉSÉNEK biztosítása.

(2) * A HATÓSÁG ellenőrzési terv alapján és ESETI JELLEGGEL ellenőrzi azt, hogy az egyéni vállalkozó működése megfelel-e a jogszabályi rendelkezéseknek.
(2a) * Az ügyfél nyilatkozatával a hiányzó bizonyíték nem pótolható.
(3) Amennyiben az ellenőrzés során a tevékenység megkezdésének vagy folytatásának akadálya merül fel, és az elhárítható, a Hatóság - a 19. § (3) bekezdés szerinti jogkövetkezményekre való figyelmeztetéssel - felszólítja az egyéni vállalkozót, hogy az akadályt HÁRÍTSA EL. Ennek eredménytelensége esetén a Hatóság a 19. § (3) bekezdés szerint jár el.
(4) * A Hatóság az egyéni vállalkozó főtevékenysége vagy egyéb tevékenységi köre gyakorlását megtiltja, amennyiben az az e törvényben vagy más jogszabályban előírt követelményeknek nem felel meg, és a Hatóság felszólítása ellenére az egyéni vállalkozó a KÖVETELMÉNYEKNEK a megadott határidőn belül NEM TETT ELEGET. A Hatóság a tevékenység gyakorlását megtiltó véglegessé vált döntéséről értesíti a nyilvántartást vezető szervet, amely a főtevékenységet vagy tevékenységi kört törli az egyéni vállalkozók nyilvántartásából.
(5) * Amennyiben az egyéni vállalkozó által végzett valamely tevékenység az e törvényben vagy más jogszabályban előírt követelményeknek nem felel meg, és a tevékenységet engedélyező vagy ellenőrző hatóság felszólítása ellenére az egyéni vállalkozó a követelményeknek a megadott határidőn belül nem tett eleget, a tevékenységet engedélyező vagy ellenőrző hatóság a tevékenység gyakorlását megtiltó véglegessé vált döntéséről értesíti a nyilvántartást vezető szervet, amely a főtevékenységet vagy tevékenységi kört törli az egyéni vállalkozók nyilvántartásából.

19/B. § * (1) A nyilvántartást vezető szerv az egyéni vállalkozói jogviszony fennállásának időtartama alatt lefolytatott hatósági ellenőrzés keretében ellenőrzi azt is, hogy az egyéni vállalkozó esetében nem áll-e fent a 3. § (2) bekezdés b) vagy c) pontjában meghatározott kizáró ok, továbbá, hogy nem áll-e valamely tevékenysége tekintetében foglalkozástól eltiltás hatálya alatt.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak érdekében a nyilvántartást vezető szerv - a bűnügyi nyilvántartási rendszerről szóló törvényben az adatigényléshez előírt adatok közlésével az arra előírt feltételek szerint - az egyéni vállalkozói tevékenység folytatására való jogosultság fennállásának ellenőrzése céljából adatot igényelhet és vehet át a bűnügyi nyilvántartó szervtől, a bűnügyi nyilvántartó szerv pedig az adatigénylés alapján a nyilvántartást vezető szerv számára adatot továbbít arra a tényre vonatkozóan, hogy a bűnügyi nyilvántartásokban szerepel-e az egyéni vállalkozóra vonatkozó, a 3. § (2) bekezdés b) vagy c) pontja szerinti kizáró okot megalapozó adat.
(3) Az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés során a nyilvántartást vezető szerv az egyéni vállalkozó nyilvántartásban szereplő tevékenységi köreinek megjelölésével, a bűnügyi nyilvántartási rendszerről szóló törvényben meghatározott feltételek szerint, az egyéni vállalkozói tevékenység folytatására való jogosultság fennállásának ellenőrzése céljából adatot igényelhet és vehet át a bűnügyi nyilvántartó szervtől, a bűnügyi nyilvántartó szerv pedig az adatigénylés alapján a nyilvántartást vezető szerv számára adatot továbbít arra a tényre vonatkozóan, hogy az egyéni vállalkozó a megjelölt tevékenységi körökre vonatkozóan foglalkozástól eltiltás hatálya alatt áll-e.
(4) A nyilvántartást vezető szerv az ellenőrzés során a (2) és (3) bekezdés szerint megismert tényre vonatkozó adatokat az ellenőrzés befejezéséig - ha az ellenőrzés alapján hivatalból az egyéni vállalkozó tevékenység megtiltására irányuló eljárást indít, annak jogerős befejezéséig - kezelheti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

A GAZDÁLKODÓ TEVÉKENYSÉG EGYSZEMÉLYES GAZDASÁGI TÁRSASÁGI FORMÁBAN TÖRTÉNŐ TOVÁBBFOLYTATÁSA *

A

19/C. § * (1) Az egyéni vállalkozó vállalkozói tevékenységének folytatására e törvény szerinti feltételekkel KFT-T alapíthat. A korlátolt felelősségű társaság alapításában az egyéni vállalkozón kívül MÁS SZEMÉLY NEM vehet részt.

(2) Nem alapíthat korlátolt felelősségű társaságot a tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozó a szünetelés időtartama alatt.
(3) A korlátolt felelősségű társaság bejegyzését követő 5 ÉVIG az alapító egyéni vállalkozó nem lehet gazdasági társaság KORLÁTLANUL FELELŐS TAGJA, valamint nem létesíthet újabb egyéni vállalkozói jogviszonyt.
(4) A korlátolt felelősségű társaság előtársaságként nem működhet.

19/D. § * (1) E törvény szerinti alapítást megelőzően az egyéni vállalkozó

a) elvégzi az eszközök és kötelezettségek leltározását,
b) meghatározza, hogy az egyéni vállalkozói minőségében szerzett, az egyéni vállalkozó adónyilvántartásában szereplő vagyontárgyak közül mely vagyontárgyak képezik az alapító egyéni vállalkozó vagyoni hozzájárulását és mely eszközöket és kötelezettségeket adja át az alapítandó korlátolt felelősségű társaságnak,
c) elkészíti a korlátolt felelősségű társaság - a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 2/A. § (4a) bekezdése szerint összeállított - nyitó mérleg-tervezetét, amelynek könyvvizsgáló általi ellenőrzésére nincs szükség, valamint
d) gondoskodik a foglalkoztatottakkal kapcsolatos munkáltatói intézkedések előkészítéséről, a korlátolt felelősségű társaságnál történő továbbfoglalkoztatásról szóló tájékoztatásról.
(2) Az egyéni vállalkozó az (1) bekezdés szerinti intézkedések megtételét követő 30 napon belül elfogadja a korlátolt felelősségű társaság alapító okiratát.
(3) Az e törvény szerinti alapítás az egyéni vállalkozóval szemben fennálló követeléseket nem teszi lejárttá.
(4) Ha az egyéni vállalkozói tevékenység folytatására való jogosultság korlátolt felelősségű társaság alapítása miatt szűnik meg,
a) az egyéni vállalkozót az e tevékenysége körében szerzett, illetve ezek céljára lekötött vagyontárgyak tekintetében - ha ezeket a korlátolt felelősségű társaság vagyonaként jelöli meg - megillető jogok, és a vállalkozási tevékenysége során kötött szerződései körében szerzett jogok a korlátolt felelősségű társaságot JOGUTÓDKÉNT illetik meg, és
b) az egyéni vállalkozót terhelő kötelezettségek a korlátolt felelősségű társaságot jogutódként terhelik továbbá a korábban egyéni vállalkozóként eljáró természetes személy és a korlátolt felelősségű társaság az egyéni vállalkozói tevékenység megszűnéséig vállalt, az egyéni vállalkozót terhelő kötelezettségekért ELÉVÜLÉSI IDŐN belül KORLÁTLANUL ÉS EGYETEMLEGESEN felel.
(5) E törvény szerinti alapítás esetén a 31. § (2) és (3) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a korlátolt felelősségű társaságra alkalmazni kell.
(6) A cégbíróság a korlátolt felelősségű társaságot bejegyző végzésben rögzíti az e törvény szerinti alapítás tényét, valamint az egyéni vállalkozó nyilvántartási számát.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q
  1. Az egyéni vállalkozói tevékenység nyilvántartásával kapcsolatosan eljáró szervek
A
  1. § * (1) Az egyéni vállalkozói tevékenységgel kapcsolatos BEJELENTÉSBEN közreműködő szervként, az egyéni vállalkozók NYILVÁNTARTÁSÁT vezető szervként a Kormány a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (a továbbiakban: nyilvántartást vezető szerv) jelöli ki.
    (2) Az egyéni vállalkozói tevékenységgel kapcsolatos HATÓSÁGI ELLENŐRZÉSI ügyekben eljáró szervként a Kormány a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalát (a továbbiakban: Hatóság) jelöli ki.
    (3) Az egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő adatokról kiállított hatósági bizonyítvánnyal, valamint az egyéni vállalkozók nyilvántartásával összefüggő adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésével kapcsolatos feladatokat a nyilvántartást vezető szerv ORSZÁGOS ILLETÉKESSÉGGEL látja el.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

AZ EGYÉNI CÉG

A
  1. § (1) Az egyéni cég az egyéni vállalkozói NYILVÁNTARTÁSBAN szereplő TERMÉSZETES személy által alapított, JOGI SZEMÉLYISÉGGEL NEM rendelkező jogalany, amely a cégnyilvántartásba történő BEJEGYZÉSSEL JÖN LÉTRE.
    (2) Az egyéni cég JOGKÉPES, cégneve alatt jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat, így különösen tulajdont szerezhet, szerződést köthet, pert indíthat és perelhető.
    (3) Az egyéni cég a Ctv. hatálya alá tartozik, amelynek rendelkezéseit az e törvényben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
    (4) Az egyéni cégnek - az e törvényben meghatározott kivétellel - kizárólag EGY TAGJA (alapítója) lehet. Egy természetes személy KIZÁRÓLAG EGY egyéni cég tagja (alapítója) lehet.
    (5) Ahol az egyéni cégre alkalmazandó más jogszabály legfőbb szervet említ, azon az egyéni cég TAGJÁT kell érteni.
    (6) * Az egyéni cégre és tagjára az e törvényben nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv (a továbbiakban: Ptk.) jogi személyre vonatkozó általános szabályait és a gazdasági társaságok közös szabályait kell megfelelően alkalmazni.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Az egyéni cég alapítása

A
  1. § (1) * Az egyéni cég alapításához közjegyző által készített közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalt ALAPÍTÓ OKIRAT-ra van szükség, amelyet a tagnak (alapítónak) alá kell írnia. Az alapító okirat aláírásának legkorábbi napja az egyéni vállalkozói nyilvántartásba vételt KÖVETŐ NAP.
    (2) * Az alapító okirat szerződésminta megfelelő kitöltésével is elkészíthető. Ebben az esetben az alapító okirat tartalmát kizárólag a kitöltött szerződésmintában foglalt rendelkezések alkothatják. A szerződésmintával készült alapító okiratra az (1) bekezdést alkalmazni kell.
    (3) Az alapító okirat az egyéni cég működésének és gazdálkodásának alapokmánya, tartalmát a tag e törvény, illetve más jogszabályok keretei között szabadon állapíthatja meg, e törvény rendelkezéseitől azonban csak akkor térhet el, ha ezt a törvény megengedi.
    (4) Nem alapíthat egyéni céget a TEVÉKENYSÉGÉT SZÜNETELTETŐ egyéni vállalkozó a szünetelés időtartama alatt.
  2. § (1) Az alapító okiratban meg kell határozni:
    a) az egyéni cég cégnevét és székhelyét,
    b) az egyéni cég alapítóját családi és utóneve, anyja neve, lakóhelye és egyéni vállalkozói nyilvántartási száma feltüntetésével,
    c) * az egyéni cég főtevékenységét és valamennyi tevékenységét,
    d) az egyéni cég JEGYZETT TŐKÉJÉT, a tag vagyoni betétjének összegét, valamint a jegyzett tőke rendelkezésre bocsátásának módját és idejét,
    e) *
    f) az egyéni cég működésének időtartamát, ha azt határozott időre alapítják,
    g) ha az egyéni cég könyvvizsgálót jelöl ki, a könyvvizsgáló nevét (cégnevét) és lakóhelyét (székhelyét),
    h) az osztalékelőleg fizetésének lehetőségét.
    (2) Az (1) bekezdés c) pontjának alkalmazása során - a statisztikai nómenklatúra szerinti besorolásra való tekintet nélkül - minden olyan tevékenység megjelölhető, amit TÖRVÉNY NEM TILT V KORLÁTOZ. Az egyéni cég - az alapító okiratban meghatározott tevékenységen belül - bármely gazdasági tevékenységet folytathat, amit az állami adóhatóságnak - főtevékenységként vagy más tevékenységként - BEJELENT.
    (3) Ha az alapító okirat az egyéni cég időtartamáról nem rendelkezik, az egyéni cég működése időtartamát határozatlan idejűnek kell tekinteni.
  3. § (1) Az egyéni cég jogerős cégbejegyzéséig az alapító okirat érvénytelenségére a Ptk. a szerződés érvénytelenségére vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni. A jogerős cégbejegyzés után az alapító okirat megtámadására nincs mód, és a semmisség megállapításának is csak a Ctv.-ben szabályozott perben, a (2) bekezdésben meghatározott semmisségi okokból van helye.
    (2) A jogerős cégbejegyzés után az alapító okirat semmisségét csak az alábbi okokból lehet megállapítani:
    a) az alapító okirat ügyvédi ellenjegyzésére vagy közjegyzői okiratba foglalására nem került sor,
    b) az alapító okirat nem tartalmazza az egyéni cég cégnevét, tevékenységét (tevékenységeit), jegyzett tőkéjét, továbbá a tag vagyoni betétjének mértékét és felelősségének megjelölését,
    c) az egyéni cég tevékenységi köre jogszabályba ütközik,
    d) az alapító nem volt egyéni vállalkozó,
    e) az alapító CSELEKVŐKÉPTELEN VOLT.
    (3) Ha a bíróság a (2) bekezdés alapján az alapító okirat érvénytelenségét megállapítja, felhívja a tagot - amennyiben ez lehetséges - az érvénytelenség kiküszöbölésére. Ha erre nincs mód, a bíróság az alapító okiratot a határozatában megjelölt időpontig hatályossá nyilvánítja, és szükség esetén felhívja a cégbíróságot törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatására.
    (4) A jogerős cégbejegyzést követően az alapító okirat érvénytelenségének megállapítása nem érinti azon kötelezettségek fennállását, amelyek az egyéni cég terhére vagy javára az érvénytelenség megállapításáig keletkeztek.
  4. § (1) Az egyéni cég alapítását az alapító okirat aláírásától számított legfeljebb harminc napon belül - bejegyzés és közzététel végett - be kell jelenteni a cégbíróságnak. Az egyéni cég a cégnyilvántartásba való bejegyzésével, a bejegyzés napján jön létre.
    (2) Az egyéni cég feletti törvényességi felügyeletet a cégbíróság látja el a Ctv. szabályai szerint.
    (3) Az egyéni cégre, valamint az egyéni cég tagjára vonatkozó, a cégnyilvántartás részét képező jogok, tények és adatok nyilvánosak.
    (4) Az egyéni cég alapításának, az alapító okirat módosításának, a cégjegyzékbe bejegyzett jogoknak, tényeknek és adatoknak és ezek változásának, valamint törvényben előírt más adatoknak a cégbírósági bejelentése a tag kötelezettsége, melynek elektronikus úton köteles eleget tenni.
    (5) A tag korlátlanul felel az egyéni céggel szemben azokért a károkért, amelyek a bejelentett adat, jog vagy tény valótlanságából, illetve a bejelentés késedelméből vagy elmulasztásából származnak.
  5. § (1) Egyéni cég átalakulással, valamint nem üzletszerű gazdasági tevékenységre nem hozható létre.
    (2) * Az egyéni cég előtársaságként nem működhet.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Az egyéni cég vagyona és felelőssége

A
  1. § (1) Az egyéni cég az alapító okiratban meghatározott jegyzett tőkével alakul.
    (2) Ha az egyéni cég jegyzett tőkéje a 200.000,- forintot meghaladja, a jegyzett tőke pénzbeli és nem pénzbeli hozzájárulásból állhat. A vagyoni betét értékéről az alapító a bejegyzés iránti kérelemben nyilatkozik.
    (3) Ha az egyéni cég jegyzett tőkéje a kettőszázezer forintot nem haladja meg, a jegyzett tőke CSAK PÉNZBELI HOZZÁJÁRULÁS.
    (4) A pénzbeli és a nem pénzbeli hozzájárulást az ALAPÍTÁSKOR rendelkezésre kell bocsátani.
  2. § * (1) Az egyéni cég elnevezést (vagy annak ec. rövidítését) az egyéni cég nevében fel kell tüntetni. Az egyéni cég kötelezettségeiért elsősorban az egyéni cég felel vagyonával. Ha az egyéni cég vagyona a követelést nem fedezi, a tag saját vagyonával KORLÁTLANUL FELEL.
    (2) Egyéni cég és tagja NEM LEHET gazdasági társaságban KORLÁTLANUL FELELŐS tag.
    (3) * Egyéni cég alapítását megelőzően az egyéni vállalkozó
    a) elvégzi az eszközök és kötelezettségek leltározását,
    b) meghatározza, hogy az egyéni vállalkozói minőségében szerzett, az egyéni vállalkozó adónyilvántartásában szereplő vagyontárgyak közül mely vagyontárgyak képezik az alapító egyéni vállalkozó vagyoni hozzájárulását és mely eszközöket és kötelezettségeket adja át az egyéni cégnek,
    c) elkészíti az egyéni cég - a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 2/A. § (4a) bekezdése szerint összeállított - nyitó mérleg-tervezetét, amelynek könyvvizsgáló általi ellenőrzésére nincs szükség, valamint
    d) gondoskodik a foglalkoztatottakkal kapcsolatos munkáltatói intézkedések előkészítéséről, az átvevő egyéni cégnél történő továbbfoglalkoztatásról szóló tájékoztatásról.
    (4) * A cégbíróság az egyéni céget bejegyző végzésben rögzíti az egyéni vállalkozó NYILVÁNTARTÁSI SZÁMÁt.
    (5) * Egyéni cég alapítása az egyéni vállalkozóval szemben fennálló követeléseket NEM TESZI LEJÁRTTÁ.
    (6) * Ha az egyéni vállalkozói tevékenység folytatására való jogosultság egyéni cég alapítása miatt szűnik meg,
    a) az egyéni vállalkozót az e tevékenysége körében szerzett, illetve ezek céljára lekötött vagyontárgyak tekintetében - ha ezeket az egyéni cég vagyonaként jelöli meg - megillető jogok, és a vállalkozási tevékenysége során kötött szerződései körében szerzett jogok az egyéni céget jogutódként illetik meg,
    b) az egyéni vállalkozót terhelő kötelezettségek az egyéni céget jogutódként terhelik, továbbá a korábban egyéni vállalkozóként eljáró természetes személy és az egyéni cég az egyéni vállalkozói tevékenység megszűnéséig vállalt, az egyéni vállalkozót terhelő kötelezettségekért KORLÁTLANUL ÉS EGYETEMLEGESEN felel.
  3. § * Az egyéni cég tőkéjéből a tag javára - a tagsági jogviszonyra figyelemmel - kifizetést a Ptk.-nak a korlátolt felelősségű társaságokra vonatkozó szabályai szerint lehet teljesíteni.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Az egyéni cég működése

A
  1. § (1) Az egyéni cég TAGJA DÖNT mindazon kérdésekben, amelyeket az egyéni cégre vonatkozó jogszabály a legfőbb szerv hatáskörébe utal.
    (2) Az egyéni cég ügyvezetését VT vagy az egyéni cégben fennálló tagsági jogviszony keretében A TAG látja el.
    (3) Ha az egyéni cég ügyvezetését a tag látja el, a céget a tag képviseli harmadik személyekkel szemben, valamint bíróságok és más hatóságok előtt. Ebben az esetben az egyéni céget a tag írásban CÉGJEGYZÉS ÚTJÁN képviseli
    (4) A tag az egyéni cég ügyvezetését az ilyen tisztséget betöltő személytől ÁLTALÁBAN ELVÁRHATÓ gondossággal, az egyéni cég ÉRDEKEINEK ELSŐDLEGESSÉGE alapján köteles ellátni.
    (5) * Az egyéni cég fizetésképtelenségével fenyegető helyzet bekövetkeztét követően, a tag ügyvezetési feladatait a társaság hitelezői érdekeinek figyelembevételével köteles ellátni.
    (6) Ha az egyéni cég tagja az alapításkor nem felelt meg az egyéni vállalkozóra vonatkozó követelményeknek, úgy kell tekinteni, hogy a működése során nem tartja be a szervezetére és működésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket.
    (7) Egyéni cég VAGYONI BETÉTJE kizárólag egyéni vállalkozóra RUHÁZHATÓ ÁT.
  2. § (1) Ha valamely gazdasági tevékenység gyakorlását jogszabály - ide nem értve az önkormányzati rendeletet - hatósági engedélyhez (a tevékenységi kör gyakorlásához szükséges engedélyhez) köti, az egyéni cég e tevékenységét csak az ENGEDÉLY BIRTOKÁBAN kezdheti meg, illetve végezheti.
    (2) Ha az egyéni vállalkozónak hatósági engedély kiadása iránti kérelemre indított eljárása van folyamatban és az egyéni cég alapításának elhatározását az engedélyt kiadó hatóságnak bejelenti, a hatósági engedély jogosultja az egyéni cég lesz, kivéve, ha a hatósági engedély feltételeinek az egyéni cég nem felel meg.
    (3) * Ha a hatósági engedélyre vonatkozó jogszabály másként nem rendelkezik, és az egyéni vállalkozó az egyéni cég alapításának elhatározását az engedély kiadására jogosult hatóságnak bejelenti, az egyéni cég az egyéni vállalkozó számára az egyéni cég alapítását megelőzően kiadott hatósági engedély jogosultja lesz, kivéve, ha a hatósági engedély feltételeinek az egyéni cég nem felel meg.
    (4) Képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni cég csak akkor folytathat, ha tagja a jogszabályokban meghatározott képesítési követelményeknek megfelel. Jogszabály - ide nem értve az önkormányzati rendeletet - eltérő rendelkezése hiányában képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni cég akkor is folytathat, ha a képesítési követelményeknek a tag nem felel meg, de az adott tevékenység folytatásában személyesen közreműködő, az egyéni cég által határozatlan időre foglalkoztatott személyek az előírt képesítéssel rendelkeznek.
  3. § (1) * A tag halála esetén ÖZVEGYE, özvegy hiányában vagy annak egyetértésével ÖRÖKÖSE (örökösei), illetve a tag cselekvőképességének korlátozását vagy kizárását kimondó bírósági határozat esetén a tag nevében és javára eljárva TÖRVÉNYES KÉPVISELŐJE az egyéni cég tagjává válhat, feltéve, hogy e törvényben meghatározott valamennyi FELTÉTELNEK MEGFELEL és ezt a SZÁNDÉKÁT a cégbíróságnak az ok bekövetkeztétől számított 30 NAPON BELÜL bejelenti.
    (2) Ha a tagnak több örököse van, az örökösök, legfeljebb három hónapig valamennyien a CÉG TAGJÁVÁ VÁLHATNAK, feltéve, hogy az (1) bekezdés szerinti bejelentésben azt is meghatározzák, hogy ki látja el azon feladatokat, amelyeket az egyéni cégre alkalmazandó szabály a vezető tisztségviselő vagy a képviselő számára ír elő.
    (3) A (2) bekezdésben meghatározott három hónapos határidő
    a) ha hagyatéki eljárásra nem került sor, az örökhagyó halálától,
    b) hagyatéki eljárás esetén a hagyaték teljes hatályú átadásáról rendelkező hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésének napjától,
    c) öröklési per esetén a bírósági ítélet jogerőre emelkedése napjától

számítandó.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Az egyéni cég átalakulása és megszűnése

A
  1. § (1) * Az egyéni cég a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával gazdasági társasággá alakulhat át.
    (2) Az átalakulás során az egyéni cég köteles a számvitelről szóló törvény átalakulásra vonatkozó előírásait megfelelően alkalmazni.
  2. § (1) Az egyéni cég megszűnik, ha:
    a) az alapító okiratban meghatározott időtartam eltelt vagy más megszűnési feltétel megvalósult,
    b) elhatározza jogutód nélküli megszűnését,
    c) elhatározza jogutódlással történő megszűnését (átalakulását),
    d) a cégbíróság megszűntnek nyilvánítja,
    e) a cégbíróság hivatalból elrendeli törlését,
    f) a bíróság felszámolási eljárás során megszünteti.
    (2) * Az egyéni cégre a felszámolás, a végelszámolás, kényszertörlés és a csődeljárás szabályait alkalmazni kell.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly