A JOGI SZEMÉLY ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI Flashcards
A jogi személy jogképessége
(1) A jogi személy jogképes: jogai és kötelezettségei lehetnek.
(2) A jogi személy jogképessége KITERJED minden olyan jogra és kötelezettségre, amely JELLEGÉNÉL FOGVA NEM csupán az emberhez fűződhet.
(3) A jogi személy személyhez fűződő jogaira a személyiségi jogokra vonatkozó szabályokat KELL alkalmazni, kivéve, ha a védelem JELLEGÉNÉL fogva csupán az embert illetheti meg.
(4) A jogi személy TVBEN meghatározott TÍPUSban, törvény által NEM TILTOTT TEVÉKENYSÉG folytatására és CÉL elérése érdekében alapítható és működtethető.
(5) A jogi személynek saját névvel, székhellyel, tagjaitól, illetve alapítójától elkülönített vagyonnal, valamint az ügyvezetését és képviseletét ellátó szervezettel kell rendelkeznie.
3:2. § [Helytállás a jogi személy tartozásaiért]
(1) A jogi személy kötelezettségeiért SAJÁT VAGYONÁVAL köteles helytállni; a jogi személy tagjai és alapítója a jogi személy tartozásaiért NEM FELELNEK.
(2) Ha a jogi személy tagja vagy alapítója KORLÁTOZOTT FELELŐSSÉGÉVEL VISSZAÉLT, és emiatt a jogi személy jogutód nélküli megszűnésekor KIELÉGÍTETLEN hitelezői követelések maradtak fenn, e tartozásokért a TAG V AZ ALAPÍTÓ KORLÁTLANUL köteles helytállni.
3:3. § [A jogi személyek általános szabályainak alkalmazása]
(1) A jogi személy ÁLTALÁNOS SZABÁLYAIT kell alkalmazni, ha E törvény az egyes jogi személy típusokkal kapcsolatban ELTÉRŐEN NEM rendelkezik.
(2) A jogi személy általános szabályait megfelelően alkalmazni kell az e törvényben nem szabályozott típusú jogi személyre.
(3) Ha jogszabály nem jogi személy szervezeteket polgári jogi jogalanyisággal ruház fel, e jogalanyokra a jogi személyek általános szabályait kell megfelelően alkalmazni.
3:4. § [A jogi személy létrehozásának szabadsága]
(1) A jogi személy létrehozásáról a személyek szerződésben, alapító okiratban vagy alapszabályban (a továbbiakban együtt: LÉTESÍTŐ OKIRAT) szabadon rendelkezhetnek, a jogi személy SZERVEZETÉT ÉS MŰK-I SZABÁLYAIT maguk állapíthatják meg.
(2) A jogi személy tagjai, illetve alapítói az EGYMÁS KÖZÖTTI és a JOGI SZEMÉLYHEZ FŰZŐDŐ viszonyuk, valamint a jogi személy SZERVEZETÉNEK ÉS MŰKÖDÉSÉNEK szabályozása során a létesítő okiratban - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - ELTÉRHETNEK e törvénynek a jogi személyekre vonatkozó szabályaitól.
(3) A jogi személy tagjai, illetve alapítói nem térhetnek el az e törvényben foglaltaktól, ha
a) az eltérést E TÖRVÉNY TILTJA; vagy
b) az eltérés a jogi személy HITELEZŐINEK, MUNKAVÁLLALÓINAK vagy a TAGOK KISEBBSÉGÉNEK jogait NYILVÁNVALÓAN SÉRTI, vagy a jogi személyek törvényes működése feletti FELÜGYELET ÉRVÉNYESÜLÉSÉT akadályozza.
(4) A jogi személy a jogi személy típusnak megfelelő létesítő okiratán alapuló BÍRÓSÁGI NYILVTARTÁSBA VÉTELLEL jön létre. A jogi személy nyilvántartásba való bejegyzését a nyilvántartó bíróság JOGSZABÁLYBAN meghatározott okból tagadhatja meg.
(5) A jogi személy HATÁROZOTT V HATÁROZATLAN időre jöhet létre. Ha a létesítő okirat a jogi személy fennállásának időtartamáról nem rendelkezik, a jogi személy HATÁROZATLAN jön létre.
3:5. § [A létesítő okirat tartalma]
A jogi személy létesítő okiratában a jogi személy létesítésére irányuló AKARAT kifejezésén túl meg kell határozni
a) a jogi személy NEVÉT;
b) a jogi személy SZÉKHELYÉT;
c) a jogi személy CÉLJÁT V FŐ TEV;
d) a jogi személyt LÉTESÍTŐ SZEMÉLY vagy személyek nevét, valamint azok LAKÓHELYÉT vagy székhelyét;
e) a jogi személy részére teljesítendő VAGYONI HOZZÁJÁRULÁSOKAT, azok értékét, továbbá a vagyon RENDELKEZÉSRE bocsátásának módját és idejét; és
f) a jogi személy ELSŐ Vtisztségviselőjét.
3:6. § [A jogi személy neve]
(1) A jogi személy nevének olyan mértékben kell KÜLÖNBÖZNIE a korábban nyilvántartásba vett MÁS jogi személy elnevezésétől, hogy azzal ne legyen összetéveszthető. Ha több jogi személy nyilvántartásba vételét kérik azonos vagy összetéveszthető név alatt, a név viselésének joga azt illeti meg, aki kérelmét elsőként nyújtotta be.
(2) A jogi személy neve nem kelthet a VALÓSÁGGAL ELLENTÉTES látszatot. A jogi személy TÍPUSÁRA VAGY FORMÁJÁRA vonatkozó elnevezést a jogi személy nevében fel kell tüntetni.
(3) A jogi személy nevében a jogi személy típusát, ha a név a jogi személy tevékenységét is tartalmazza, akkor a tevékenységet is magyar nyelven, a magyar helyesírás követelményeinek megfelelően kell feltüntetni.
3:7. § [A jogi személy székhelye]
A jogi személy székhelye a jogi személy BEJEGYZETT IRODÁJA, ahol a jogi személynek biztosítania kell a részére címzett jognyilatkozatok FOGADÁSÁT és a jogi személy jogszabályban meghatározott iratainak ELÉRHETŐSÉGÉT.
3:8. § [A jogi személy tevékenysége]
A jogi személy minden olyan tevékenységet folytathat, amelyet JSZ nem TILT V KORLÁTOZ.
3:9. § [A vagyoni hozzájárulás kötelezettsége]
(1) A jogi személy alapítója vagy tagja a jogi személy alapításakor vagy a tagsági jogok keletkezésének más eseteiben köteles a jogi személy részére vagyoni hozzájárulást teljesíteni. A jogi személy részére teljesített vagyoni hozzájárulást vagy annak értékét NEM LEHET VISSZAKÖVETELNI.
(2) Ha a jogi személy alapítója vagy tagja nem köteles vagyoni hozzájárulást teljesíteni, a jogi személy tartozásaiért a jogi személy tagja, tagság nélküli jogi személy esetén az alapítói jogok gyakorlója köteles helytállni. Ha a helytállási kötelezettség több személyt terhel, kötelezettségük egyetemleges.
3:10. § [A vagyoni hozzájárulás tárgya és mértéke]
(1) Az alapító vagy a tag által a jogi személy rendelkezésére bocsátott vagyon PÉNZBŐL és NEM PÉNZBELI VAGYONI hozzájárulásból állhat.
(2) Nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként az alapító vagy a tag DOLOG TULAJDONJOGÁT vagy VAGYONI ÉRTÉKŰ JOGOT ruházhat át a jogi személyre.
(3) Ha a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás ÁTRUHÁZÁSKOR FENNÁLLÓ értéke NEM ÉRI EL a létesítő okiratban megjelölt értéket, a különbözet megfizetését a JOGI SZEMÉLY az átruházástól számított 5 ÉVEN BELÜL követelheti a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást szolgáltató személytől.
3:11. § [Tagsági jogokról értékpapír kibocsátásának tilalma]
Az RT kivételével tagsági jogokról nem lehet értékpapírt kibocsátani.
3:12. § [A nyilvántartásba vételi kérelem benyújtása]
(1) A létesítendő jogi személy nyilvántartásba való bejegyzése iránti kérelmének benyújtására a jogi személy KÉPVISELETÉRE KIJELÖLT személy köteles.
(2) A kérelem benyújtásának elmulasztásából vagy késedelméből, valamint a hiányos vagy hibás bejelentésből eredő KÁROKÉRT a képviselő az alapítókkal szemben a SZERZŐDÉSSZEGÉSSEL okozott károkért való felelősség szabályai szerint felel.
3:13. § [A jogi személyek nyilvántartásának alapelvei]
MIT JELENT, HOGY A NYILVÁNTARTÁS közhiteles?
(1) A nyilvántartásba jogot, tényt vagy adatot bejegyezni JSZ-BAN meghatározott OKIRAT vagy BÍRÓSÁGI, HATÓSÁGI HATÁROZAT alapján lehet.
(2) A nyilvántartás KÖZHITELES: vélelmezni kell, hogy a nyilvántartott jogok, tények és adatok (a továbbiakban együtt: nyilvántartott adatok) FENNÁLLNAK ÉS VALÓSAK.
Senki sem hivatkozhat arra, hogy nyilvántartott ADATRÓL NEM TUDOTT. A jogi személy JÓHISZEMŰ SZEMÉLYEKKEL szemben nem hivatkozhat arra, hogy valamely általa bejelentett nyilvántartott adat NEM FELEL MEG a valóságnak. Az ELLENKEZŐ BIZONYÍTÁSIG vélelmezni kell annak jóhiszeműségét, aki a nyilvántartásban BÍZVA, ELLENÉRTÉK fejében szerez jogot.
(3) A nyilvántartásba bárki betekinthet, a nyilvántartott adatról feljegyzést készíthet, valamint hiteles másolatot vagy kivonatot kérhet.
3:14. § [A jognyilatkozatok közzététele]
Ha e törvény jogi személyre vonatkozó szabálya KÖZZÉTÉTELI kötelezettséget ír elő, e kötelezettségnek - ha E TÖRVÉNY eltérően nem rendelkezik - a CÉGKÖZLÖNYBEN történő közzététel útján kell eleget tenni.
3:15. § [A jogi személy létesítésének érvénytelensége]
(1) A jogi személy létesítő okiratának érvénytelenségére a jogi személynek a nyilvántartásba való bejegyzését elrendelő HATÁROZAT JOGERŐRE EMELKEDÉSÉIG a SZERZŐDÉSEK ÉRVÉNYTELENSÉGÉNEK szabályait kell megfelelően alkalmazni.
(2) A jogi személynek a nyilvántartásba való jogerős bejegyzését KÖVETŐEN a jogi személy létesítő okiratának érvénytelenségére nem lehet hivatkozni a nyilvántartásból való TÖRLÉS ÉRDEKÉBEN. Ha a létesítő okirat valamely rendelkezése JSZ-BA ÜTKÖZIK, a törvényes működés BIZTOSÍTÁSÁRA szolgáló eszközöket igénybe lehet venni.
(3) Az (1) és a (2) bekezdés rendelkezéseit a létesítő okirat módosítása esetén megfelelően alkalmazni kell.
3:48. § [Jogi személy jogutód nélküli megszűnése]
(1) A jogi személy jogutód nélkül megszűnik, ha
a) HATÁROZOTT IDŐRE jött létre és a meghatározott időtartam ELTELT;
b) megszűnése meghatározott FELTÉTEL BEKÖVETKEZTÉHEZ kötött és E FELTÉTEL bekövetkezett;
c) a tagok vagy alapítók legalább 3/4-ES szótöbbséggel KIMONDJÁK megszűnését; vagy
d) az arra jogosult szerv MEGSZÜNTETI.
feltéve mindegyik esetben, hogy a jogi személy VAGYONI VISZONYAINAK lezárására irányuló MEGFELELŐ ELJÁRÁS lefolytatását követően a BÍRÓSÁG a jogi személyt a nyilvántartásból TÖRLI.
(2) A jogutód nélkül megszűnt jogi személynek a hitelezők kielégítése után fennmaradt vagyona a jogi személy TAGJAIT, tagság nélküli jogi személy esetén az alapítói jogok GYAKORLÓIT illeti meg olyan arányban, amilyen arányban ők vagy jogelődjük a jogi személy javára vagyoni hozzájárulást TELJESÍTETTEK.
(3) A jogutód nélkül megszűnt jogi személy tagjai és alapítója a felosztott vagyonból való RÉSZESEDÉSÜK MÉRTÉKÉIG kötelesek helytállni a megszűnt jogi személy KI NEM ELÉGÍTETT tartozásaiért.
3:16. § [A döntéshozó szerv]
(1) A TAGOK V AZ ALAPÍTÓK az e törvény vagy a létesítő okirat alapján őket megillető DÖNTÉSI JOGKÖRÖKET
- a tagok összességéből
- vagy a tagok által maguk közül választott küldöttekből álló testületben (a továbbiakban: küldöttgyűlés),
- vagy az alapítói jogokat gyakorló személyek összességéből álló testületben gyakorolják.
(2) A döntéshozó szerv a döntéseit ÜLÉS TARTÁSÁVAL vagy ülés tartása NÉLKÜL hozza.
3:17. § [A döntéshozó szerv ülésének összehívása]
(1) A döntéshozó szerv ülését a vezető tisztségviselő meghívó küldésével vagy közzétételével hívja össze.
(2) A meghívónak tartalmaznia kell
a) a jogi személy NEVÉT, SZÉKHELYÉT;
b) az ülés IDEJÉNEK ÉS HELYSZÍNÉNEK megjelölését;
c) az ülés NAPIRENDJÉT.
(3) A napirendet a meghívóban olyan részletességgel kell feltüntetni, hogy a SZAVAZÁSRA JOGOSULTAK a tárgyalni kívánt témakörökben ÁLLÁSPONTJUKAT kialakíthassák. *
(4) A döntéshozó szerv az ülését a jogi személy SZÉKHELYÉN tartja.
(5) Ha a döntéshozó szerv ülését NEM SZABÁLYSZERŰEN hívták össze, az ülést akkor lehet megtartani, ha az ülésen VMENNYI részvételre jogosult JELEN VAN és EGYHANGÚLAG hozzájárul az ülés megtartásához.
(6) A döntéshozó szerv ülésén a SZABÁLYSZERŰEN KÖZÖLT napirenden szereplő kérdésben hozható határozat, KIVÉVE, ha VMENNYI részvételre jogosult JELEN VAN és a napirenden nem szereplő kérdés megtárgyalásához EGYHANGÚLAG hozzájárul.
A döntéshozó szerv ülése akkor határozatképes, ha
(1) A döntéshozó szerv ülése akkor határozatképes, ha azon a LEADHATÓ SZAVAZATOK több mint 1/2-ÉT képviselő szavazásra jogosult RÉSZT VESZ. A határozatképességet minden határozathozatalnál vizsgálni kell.
(2) Ha egy tag vagy alapító valamely ügyben nem szavazhat, őt az adott határozat meghozatalánál a határozatképesség megállapítása során FIGYELMEN KÍVÜL kell hagyni.
3:19. § [Határozathozatal]
(1) A tagok vagy az alapítók a döntéshozó szerv ülésén SZAVAZÁSSAL hozzák meg határozataikat.
(2) A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,
a) akit a határozat kötelezettség vagy felelősség ALÓL MENTESÍT agy a jogi személy TERHÉRE MÁSFAJTA ELŐNYBEN részesít;
b) akivel a határozat szerint SZERZŐDÉST kell kötni;
c) aki ellen a határozat alapján PERT kell indítani;
d) akinek olyan HOZZÁTARTOZÓJA érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek NEM TAGJA V ALAPÍTÓJA;
e) aki a döntésben érdekelt más szervezettel TÖBBSÉGI BEFOLYÁSON alapuló kapcsolatban áll; vagy
f) aki EGYÉBKÉNT SZEMÉLYESEN ÉRDEKELT a döntésben.
(3) A tagok vagy az alapítók határozatukat a határozatképesség megállapításánál FIGYELEMBE VETT szavazatok TÖBBSÉGÉVEL hozzák meg. Ha e törvény EGYSZERŰ V AZT MEGHALADÓ szótöbbséget ír elő a határozat meghozatalához, a létesítő okirat egyszerű szótöbbségnél ALACSONYABB határozathozatali arányt előíró rendelkezése SEMMIT (!). Ha e törvény EGYHANGÚSÁGOT ír elő a határozat meghozatalához, a létesítő okirat ettől eltérő rendelkezése SEMMIS (!).
3:20. § [Határozathozatal ülés tartása nélkül]
(1) Ha a LÉTESÍTŐ OKIRAT a határozathozatalt ülés tartása nélkül is lehetővé teszi, az ilyen határozathozatalt az ügyvezetés a határozat TERVEZETÉNEK a tagok vagy alapítók részére történő MEGKÜLDÉSÉVEL kezdeményezi. A tagok vagy alapítók számára a tervezet kézhezvételétől számított LEGALÁBB 8NAPOS határidőt kell biztosítani arra, hogy SZAVAZATUKAT MEGKÜLDJÉK az ügyvezetés részére.
(2) Az ülés tartása nélküli döntéshozatal során e törvénynek a határozatképességre és szavazásra vonatkozó rendelkezéseit azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a határozathozatali eljárás akkor EREDMÉNYES, ha legalább annyi szavazatot megküldenek az ügyvezetés részére, amennyi szavazati jogot képviselő tag vagy alapító jelenléte a határozatképességéhez szükséges lenne ülés tartása esetén. *
(3) * Ha BÁRMELY tag vagy alapító az ülés megtartását kívánja, a döntéshozó szerv ülését az ügyvezetésnek ÖSSZE KELL hívnia.
(4) A szavazásra megszabott határidő utolsó napját követő 3 napon belül - ha valamennyi tag vagy alapító szavazata ezt megelőzően érkezik meg, akkor az utolsó szavazat beérkezésének napjától számított három napon belül - az ügyvezetés MEGÁLLAPÍTJA a SZAVAZÁS EREDMÉNYÉT, és azt TOVÁBBI 3 napon belül közli a tagokkal vagy az alapítókkal. A határozathozatal napja a szavazási határidő UTOLSÓ NAPJA, ha valamennyi szavazat korábban beérkezik, akkor az utolsó szavazat BEÉRKEZÉSÉNEK napja. *
3:21. § [Az ügyvezetés fogalma és a vezető tisztségviselői megbízatás keletkezése]
(1) A jogi személy IRÁNYÍTÁSÁVAL KAPCSOLATOS olyan döntések meghozatalára, amelyek nem tartoznak a tagok vagy az alapítók HATÁSKÖRÉBE, egy vagy több vezető tisztségviselő vagy a vezető tisztségviselőkből álló TESTÜLET jogosult.
(2) A vezető tisztségviselő ügyvezetési tevékenységét a jogi személy ÉRDEKÉNEK MEGFELELŐEN köteles ellátni.
(3) A jogi személy ELSŐ vezető tisztségviselőit a jogi személy létesítő okiratában kell KIJELÖLNI. A jogi személy létrejöttét követően a vezető tisztségviselőket a jogi személy TAGJAI, tagság nélküli jogi személyek esetén a jogi személy alapítói választják meg, nevezik ki vagy hívják vissza. A vezető tisztségviselői megbízás a tisztségnek a kijelölt, megválasztott vagy kinevezett személy által történő ELFOGADÁSÁVAL jön létre (!).
3:22. § [A vezető tisztségviselővel szembeni követelmények és kizáró okok]
(1) Vezető tisztségviselő az a NAGYKORÚ személy lehet, akinek CSELEKVŐKÉPESSÉGÉT a tevékenysége ELLÁTÁSÁHOZ SZÜKSÉGES körben nem korlátozták.
(2) Ha a vezető tisztségviselő JOGI SZEMÉLY, a jogi személy köteles KIJELÖLNI azt a természetes személyt, aki a vezető tisztségviselői feladatokat nevében ellátja. A vezető tisztségviselőkre vonatkozó szabályokat a kijelölt személyre is alkalmazni kell.
(3) A vezető tisztségviselő ügyvezetési feladatait SZEMÉLYESEN köteles ellátni.
Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit
(4) Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit BCS elkövetése miatt JOGERŐSEN SZABVESZT büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő HÁTRÁNYOS KÖVETKEZMÉNYEK alól nem mentesült.
(5) Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit e FOGLALKOZÁSTÓL JOGERŐSEN eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás HATÁLYA ALATT az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet.
(6) Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit ELTILTOTTAK a vezető tisztségviselői tevékenységtől.