A JOGI SZEMÉLY ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI Flashcards
A jogi személy jogképessége
(1) A jogi személy jogképes: jogai és kötelezettségei lehetnek.
(2) A jogi személy jogképessége KITERJED minden olyan jogra és kötelezettségre, amely JELLEGÉNÉL FOGVA NEM csupán az emberhez fűződhet.
(3) A jogi személy személyhez fűződő jogaira a személyiségi jogokra vonatkozó szabályokat KELL alkalmazni, kivéve, ha a védelem JELLEGÉNÉL fogva csupán az embert illetheti meg.
(4) A jogi személy TVBEN meghatározott TÍPUSban, törvény által NEM TILTOTT TEVÉKENYSÉG folytatására és CÉL elérése érdekében alapítható és működtethető.
(5) A jogi személynek saját névvel, székhellyel, tagjaitól, illetve alapítójától elkülönített vagyonnal, valamint az ügyvezetését és képviseletét ellátó szervezettel kell rendelkeznie.
3:2. § [Helytállás a jogi személy tartozásaiért]
(1) A jogi személy kötelezettségeiért SAJÁT VAGYONÁVAL köteles helytállni; a jogi személy tagjai és alapítója a jogi személy tartozásaiért NEM FELELNEK.
(2) Ha a jogi személy tagja vagy alapítója KORLÁTOZOTT FELELŐSSÉGÉVEL VISSZAÉLT, és emiatt a jogi személy jogutód nélküli megszűnésekor KIELÉGÍTETLEN hitelezői követelések maradtak fenn, e tartozásokért a TAG V AZ ALAPÍTÓ KORLÁTLANUL köteles helytállni.
3:3. § [A jogi személyek általános szabályainak alkalmazása]
(1) A jogi személy ÁLTALÁNOS SZABÁLYAIT kell alkalmazni, ha E törvény az egyes jogi személy típusokkal kapcsolatban ELTÉRŐEN NEM rendelkezik.
(2) A jogi személy általános szabályait megfelelően alkalmazni kell az e törvényben nem szabályozott típusú jogi személyre.
(3) Ha jogszabály nem jogi személy szervezeteket polgári jogi jogalanyisággal ruház fel, e jogalanyokra a jogi személyek általános szabályait kell megfelelően alkalmazni.
3:4. § [A jogi személy létrehozásának szabadsága]
(1) A jogi személy létrehozásáról a személyek szerződésben, alapító okiratban vagy alapszabályban (a továbbiakban együtt: LÉTESÍTŐ OKIRAT) szabadon rendelkezhetnek, a jogi személy SZERVEZETÉT ÉS MŰK-I SZABÁLYAIT maguk állapíthatják meg.
(2) A jogi személy tagjai, illetve alapítói az EGYMÁS KÖZÖTTI és a JOGI SZEMÉLYHEZ FŰZŐDŐ viszonyuk, valamint a jogi személy SZERVEZETÉNEK ÉS MŰKÖDÉSÉNEK szabályozása során a létesítő okiratban - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - ELTÉRHETNEK e törvénynek a jogi személyekre vonatkozó szabályaitól.
(3) A jogi személy tagjai, illetve alapítói nem térhetnek el az e törvényben foglaltaktól, ha
a) az eltérést E TÖRVÉNY TILTJA; vagy
b) az eltérés a jogi személy HITELEZŐINEK, MUNKAVÁLLALÓINAK vagy a TAGOK KISEBBSÉGÉNEK jogait NYILVÁNVALÓAN SÉRTI, vagy a jogi személyek törvényes működése feletti FELÜGYELET ÉRVÉNYESÜLÉSÉT akadályozza.
(4) A jogi személy a jogi személy típusnak megfelelő létesítő okiratán alapuló BÍRÓSÁGI NYILVTARTÁSBA VÉTELLEL jön létre. A jogi személy nyilvántartásba való bejegyzését a nyilvántartó bíróság JOGSZABÁLYBAN meghatározott okból tagadhatja meg.
(5) A jogi személy HATÁROZOTT V HATÁROZATLAN időre jöhet létre. Ha a létesítő okirat a jogi személy fennállásának időtartamáról nem rendelkezik, a jogi személy HATÁROZATLAN jön létre.
3:5. § [A létesítő okirat tartalma]
A jogi személy létesítő okiratában a jogi személy létesítésére irányuló AKARAT kifejezésén túl meg kell határozni
a) a jogi személy NEVÉT;
b) a jogi személy SZÉKHELYÉT;
c) a jogi személy CÉLJÁT V FŐ TEV;
d) a jogi személyt LÉTESÍTŐ SZEMÉLY vagy személyek nevét, valamint azok LAKÓHELYÉT vagy székhelyét;
e) a jogi személy részére teljesítendő VAGYONI HOZZÁJÁRULÁSOKAT, azok értékét, továbbá a vagyon RENDELKEZÉSRE bocsátásának módját és idejét; és
f) a jogi személy ELSŐ Vtisztségviselőjét.
3:6. § [A jogi személy neve]
(1) A jogi személy nevének olyan mértékben kell KÜLÖNBÖZNIE a korábban nyilvántartásba vett MÁS jogi személy elnevezésétől, hogy azzal ne legyen összetéveszthető. Ha több jogi személy nyilvántartásba vételét kérik azonos vagy összetéveszthető név alatt, a név viselésének joga azt illeti meg, aki kérelmét elsőként nyújtotta be.
(2) A jogi személy neve nem kelthet a VALÓSÁGGAL ELLENTÉTES látszatot. A jogi személy TÍPUSÁRA VAGY FORMÁJÁRA vonatkozó elnevezést a jogi személy nevében fel kell tüntetni.
(3) A jogi személy nevében a jogi személy típusát, ha a név a jogi személy tevékenységét is tartalmazza, akkor a tevékenységet is magyar nyelven, a magyar helyesírás követelményeinek megfelelően kell feltüntetni.
3:7. § [A jogi személy székhelye]
A jogi személy székhelye a jogi személy BEJEGYZETT IRODÁJA, ahol a jogi személynek biztosítania kell a részére címzett jognyilatkozatok FOGADÁSÁT és a jogi személy jogszabályban meghatározott iratainak ELÉRHETŐSÉGÉT.
3:8. § [A jogi személy tevékenysége]
A jogi személy minden olyan tevékenységet folytathat, amelyet JSZ nem TILT V KORLÁTOZ.
3:9. § [A vagyoni hozzájárulás kötelezettsége]
(1) A jogi személy alapítója vagy tagja a jogi személy alapításakor vagy a tagsági jogok keletkezésének más eseteiben köteles a jogi személy részére vagyoni hozzájárulást teljesíteni. A jogi személy részére teljesített vagyoni hozzájárulást vagy annak értékét NEM LEHET VISSZAKÖVETELNI.
(2) Ha a jogi személy alapítója vagy tagja nem köteles vagyoni hozzájárulást teljesíteni, a jogi személy tartozásaiért a jogi személy tagja, tagság nélküli jogi személy esetén az alapítói jogok gyakorlója köteles helytállni. Ha a helytállási kötelezettség több személyt terhel, kötelezettségük egyetemleges.
3:10. § [A vagyoni hozzájárulás tárgya és mértéke]
(1) Az alapító vagy a tag által a jogi személy rendelkezésére bocsátott vagyon PÉNZBŐL és NEM PÉNZBELI VAGYONI hozzájárulásból állhat.
(2) Nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként az alapító vagy a tag DOLOG TULAJDONJOGÁT vagy VAGYONI ÉRTÉKŰ JOGOT ruházhat át a jogi személyre.
(3) Ha a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás ÁTRUHÁZÁSKOR FENNÁLLÓ értéke NEM ÉRI EL a létesítő okiratban megjelölt értéket, a különbözet megfizetését a JOGI SZEMÉLY az átruházástól számított 5 ÉVEN BELÜL követelheti a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást szolgáltató személytől.
3:11. § [Tagsági jogokról értékpapír kibocsátásának tilalma]
Az RT kivételével tagsági jogokról nem lehet értékpapírt kibocsátani.
3:12. § [A nyilvántartásba vételi kérelem benyújtása]
(1) A létesítendő jogi személy nyilvántartásba való bejegyzése iránti kérelmének benyújtására a jogi személy KÉPVISELETÉRE KIJELÖLT személy köteles.
(2) A kérelem benyújtásának elmulasztásából vagy késedelméből, valamint a hiányos vagy hibás bejelentésből eredő KÁROKÉRT a képviselő az alapítókkal szemben a SZERZŐDÉSSZEGÉSSEL okozott károkért való felelősség szabályai szerint felel.
3:13. § [A jogi személyek nyilvántartásának alapelvei]
MIT JELENT, HOGY A NYILVÁNTARTÁS közhiteles?
(1) A nyilvántartásba jogot, tényt vagy adatot bejegyezni JSZ-BAN meghatározott OKIRAT vagy BÍRÓSÁGI, HATÓSÁGI HATÁROZAT alapján lehet.
(2) A nyilvántartás KÖZHITELES: vélelmezni kell, hogy a nyilvántartott jogok, tények és adatok (a továbbiakban együtt: nyilvántartott adatok) FENNÁLLNAK ÉS VALÓSAK.
Senki sem hivatkozhat arra, hogy nyilvántartott ADATRÓL NEM TUDOTT. A jogi személy JÓHISZEMŰ SZEMÉLYEKKEL szemben nem hivatkozhat arra, hogy valamely általa bejelentett nyilvántartott adat NEM FELEL MEG a valóságnak. Az ELLENKEZŐ BIZONYÍTÁSIG vélelmezni kell annak jóhiszeműségét, aki a nyilvántartásban BÍZVA, ELLENÉRTÉK fejében szerez jogot.
(3) A nyilvántartásba bárki betekinthet, a nyilvántartott adatról feljegyzést készíthet, valamint hiteles másolatot vagy kivonatot kérhet.
3:14. § [A jognyilatkozatok közzététele]
Ha e törvény jogi személyre vonatkozó szabálya KÖZZÉTÉTELI kötelezettséget ír elő, e kötelezettségnek - ha E TÖRVÉNY eltérően nem rendelkezik - a CÉGKÖZLÖNYBEN történő közzététel útján kell eleget tenni.
3:15. § [A jogi személy létesítésének érvénytelensége]
(1) A jogi személy létesítő okiratának érvénytelenségére a jogi személynek a nyilvántartásba való bejegyzését elrendelő HATÁROZAT JOGERŐRE EMELKEDÉSÉIG a SZERZŐDÉSEK ÉRVÉNYTELENSÉGÉNEK szabályait kell megfelelően alkalmazni.
(2) A jogi személynek a nyilvántartásba való jogerős bejegyzését KÖVETŐEN a jogi személy létesítő okiratának érvénytelenségére nem lehet hivatkozni a nyilvántartásból való TÖRLÉS ÉRDEKÉBEN. Ha a létesítő okirat valamely rendelkezése JSZ-BA ÜTKÖZIK, a törvényes működés BIZTOSÍTÁSÁRA szolgáló eszközöket igénybe lehet venni.
(3) Az (1) és a (2) bekezdés rendelkezéseit a létesítő okirat módosítása esetén megfelelően alkalmazni kell.
3:48. § [Jogi személy jogutód nélküli megszűnése]
(1) A jogi személy jogutód nélkül megszűnik, ha
a) HATÁROZOTT IDŐRE jött létre és a meghatározott időtartam ELTELT;
b) megszűnése meghatározott FELTÉTEL BEKÖVETKEZTÉHEZ kötött és E FELTÉTEL bekövetkezett;
c) a tagok vagy alapítók legalább 3/4-ES szótöbbséggel KIMONDJÁK megszűnését; vagy
d) az arra jogosult szerv MEGSZÜNTETI.
feltéve mindegyik esetben, hogy a jogi személy VAGYONI VISZONYAINAK lezárására irányuló MEGFELELŐ ELJÁRÁS lefolytatását követően a BÍRÓSÁG a jogi személyt a nyilvántartásból TÖRLI.
(2) A jogutód nélkül megszűnt jogi személynek a hitelezők kielégítése után fennmaradt vagyona a jogi személy TAGJAIT, tagság nélküli jogi személy esetén az alapítói jogok GYAKORLÓIT illeti meg olyan arányban, amilyen arányban ők vagy jogelődjük a jogi személy javára vagyoni hozzájárulást TELJESÍTETTEK.
(3) A jogutód nélkül megszűnt jogi személy tagjai és alapítója a felosztott vagyonból való RÉSZESEDÉSÜK MÉRTÉKÉIG kötelesek helytállni a megszűnt jogi személy KI NEM ELÉGÍTETT tartozásaiért.
3:16. § [A döntéshozó szerv]
(1) A TAGOK V AZ ALAPÍTÓK az e törvény vagy a létesítő okirat alapján őket megillető DÖNTÉSI JOGKÖRÖKET
- a tagok összességéből
- vagy a tagok által maguk közül választott küldöttekből álló testületben (a továbbiakban: küldöttgyűlés),
- vagy az alapítói jogokat gyakorló személyek összességéből álló testületben gyakorolják.
(2) A döntéshozó szerv a döntéseit ÜLÉS TARTÁSÁVAL vagy ülés tartása NÉLKÜL hozza.
3:17. § [A döntéshozó szerv ülésének összehívása]
(1) A döntéshozó szerv ülését a vezető tisztségviselő meghívó küldésével vagy közzétételével hívja össze.
(2) A meghívónak tartalmaznia kell
a) a jogi személy NEVÉT, SZÉKHELYÉT;
b) az ülés IDEJÉNEK ÉS HELYSZÍNÉNEK megjelölését;
c) az ülés NAPIRENDJÉT.
(3) A napirendet a meghívóban olyan részletességgel kell feltüntetni, hogy a SZAVAZÁSRA JOGOSULTAK a tárgyalni kívánt témakörökben ÁLLÁSPONTJUKAT kialakíthassák. *
(4) A döntéshozó szerv az ülését a jogi személy SZÉKHELYÉN tartja.
(5) Ha a döntéshozó szerv ülését NEM SZABÁLYSZERŰEN hívták össze, az ülést akkor lehet megtartani, ha az ülésen VMENNYI részvételre jogosult JELEN VAN és EGYHANGÚLAG hozzájárul az ülés megtartásához.
(6) A döntéshozó szerv ülésén a SZABÁLYSZERŰEN KÖZÖLT napirenden szereplő kérdésben hozható határozat, KIVÉVE, ha VMENNYI részvételre jogosult JELEN VAN és a napirenden nem szereplő kérdés megtárgyalásához EGYHANGÚLAG hozzájárul.
A döntéshozó szerv ülése akkor határozatképes, ha
(1) A döntéshozó szerv ülése akkor határozatképes, ha azon a LEADHATÓ SZAVAZATOK több mint 1/2-ÉT képviselő szavazásra jogosult RÉSZT VESZ. A határozatképességet minden határozathozatalnál vizsgálni kell.
(2) Ha egy tag vagy alapító valamely ügyben nem szavazhat, őt az adott határozat meghozatalánál a határozatképesség megállapítása során FIGYELMEN KÍVÜL kell hagyni.