9 paskaita Flashcards
Platonas. Kada ir kur jis gimė ir mirė?
Atėnuose, 427-347 m. pr. Kr., gegužės 21 d. Pagal mitą, tą dieną Delo saloje buvo gimęs Apolonas
Kokio tipo literatūrą rašė Platonas?
Iš pradžių domėjosi literatūrine kūryba, parašė ditirambų, epigramų, tragedijų, kai susipažino su Sokratu, atsidėjo filosofijai.
Kokią mokyklą įkūrė Platonas?
387 m. pr. Kr. įkūrė Akademiją - filosofijos mokyklą. Dėstė be atlyginimo iki mirties.
Kodėl Platonas laikomas idealistu?
Platonas, skirtingai nei sofistai, buvo idealistas, teigęs idėjos pirmumą prieš materiją. Jis laikomas idealizmo pradininku pasaulinėje filosofijoje.
Kokie yra beveik visi Platono veikalai?
Beveik visi jo veikalai yra dialogai. Jis sukūrė tobulą dialogo modelį
Ką sako Diogenas Laertijas apie Platono dialogų skirstymą?
Kai kas Platono dialogus skirsto į draminius, pasakojamuosius ir mišrius, tačiau kaip filosofas juos skirstytų į pamokomuosius bei tyrinėjimuosius
Kas yra ankstyvieji Platono dialogai?
Ankstyvieji - nedidelės apimties, dialogui būdinga dramatinė forma, nėra išvystyta kokia nors aiški filosofinė idėja, aiškina kai kurias dorovės sąvokas.
“Sokrato apologija”, “Kritonas” (Sokratas kalėjime: paklusnumas įstatymams), “Eutifronas”, “Lachetas”
Kas yra brandieji Platono dialogai?
Brandieji - dėsto mokymą apie idėjas ir sukuria idealią utopinę valstybę. Meninė forma pasiekia aukščiausią lygį, atrandamas balansas tarp gilios minties ir meninės formos.
“Puota”, “Faidonas”, “Valstybė”, “Faidras”
Kas yra vėlyvieji Platono dialogai?
Vėlyvieji - racionali filosofinė mintis nustelbia meninį elementą. Čia nebėra poetinių vaizdinių, buitinių scenų. “Teaitetas”, “Sofistas”, “Parmenidas”, “Timajas”, “Kritijas”, “Įstatymai”
Kas yra “Sokrato apologija”?
Tai Sokrato ginamoji kalba, pasakyta teisme 399 m. pr. Kr. Tai pirmasis Platono veikalas parašytas ne dialogo forma
Kas buvo Lisijas?
Lisijas - garsiausias kalbų kitiems rašytojas. Liko jo 23 pilnos ir 11 kalbų fragmentai. Lisijas buvo parašęs ginamąją kalbą Sokratui, tačiau filosofas jos atsisakė ir teisme kalbėjo pats.
Kas ir kodėl kaltino Sokratą?
Sokratą kaltino Meletas, Anitas ir Likonas, kad Sokratas nesižengia įstatymams, nes gadina jaunimą ir nepripažįsta dievų, kuriuos pripažįsta Polis
Kiek kalbų pasakė Sokratas? Ką teigė kiekvienoje?
Pasakė tris kalbas. Pirmoje paneigė kaltinimus, antroje pasiūlė sau bausmę, trečiąją pasakė teisėjams po nuosprendžio
Ką Sokratas sakė pirmoje kalboje?
Paneigė senųjų kaltintojų (Aristofano “Debesyse”) teiginius, kad jis yra gamtos tyrinėtojas ir sofistas. Pasakė orakulo ištarmę, kuri vertė priimti jį iššūkį ir ištirti, ar jis, kaip teigė Pitija, yra pats išmintingiausias. Jis ištyrė politikus, poetus, amatininkus, tyrimas sukėlė pasipiktinimą, tačiau Sokratas suprato, kad tokią misiją jam paskyrė Dievas – klausinėti kitus, ieškoti išminties ir rūpintis savo ir kitų siela. Jaunimas jį ėmė mėgdžioti, tačiau jis jaunimo tikslingai nemokė.
Paneigė ir naujųjų kaltintojų teiginius klausdamas, nejau Sokratas pavojingas gadindamas jaunimą tik vienas, kai kiti jaunimo negadina? Nejau jis gadina jaunimą tyčia, taip kenkdamas sau? Meleto kaltinimą bedievybe Sokratas atmetė teigdamas, kad, jei jis tiki Apolono orakulo ištarme ir daimonu, tai jis nėra bedievis.
Sokratas teigia, kad jam pareiga svarbiau už mirties bausmę, todėl išteisintas jis darytų tą patį – rūpintųsi savo ir kitų sielomis. Sokrato mirtis būtų nuostolis pirmiausia Atėnams. Sokratas neužsiima jokia kita veikla ir nedalyvauja Atėnų politikoje, nes jį nuo kitų darbų sustabdė jo daimonas. Sokratas tenkinasi privačiomis diskusijomis, nes diskusija (dialogas) yra didžiausias gėris, tad jo įtaka jaunimui yra teigiama.
Ką Sokratas sakė antroje kalboje?
Sokratas atsisakė maldauti teismą gailestingumo ir siūlė paskirti jam nemokamą maitinimą Pritanėje. Įkalinimas ir tremtis jam nepriimtini. Kadangi jis neturtingas, piniginė bausmė galėtų būti viena mina. Platonas ir draugai siūlė 30 minų bausmę.
Ką Sokratas sakė trečioje kalboje?
Teisėjams, balsavusiems už mirties bausmę, Sokratas sakė, kad jų laukia gėda ir Dzeuso kerštas. Teisėjams, balsavusiems už išteisinimą, – kad mirtis nėra blogis, nes daimonas jo nestabdė nuo dalyvavimo teisme. Pasak Sokrato, mirties nereikia bijoti, nes ji arba panaši į gilų miegą, arba yra gyvenimas su išminčiais ir herojais. Sokratas sakė, kad jo vaikus reikia auklėti taip, kaip jis auklėjo piliečius. Jis tiki Dievą ir savo misija. Pasak Sokrato, blogis yra ne mirtis, bet moralinis sugedimas (bailumas, neteisingumas). Geram žmogui nieko bloga negali atsitikti nei gyvam, nei mirusiam.