6A Pachatel Trestného Činu Flashcards
Definuj pachatele TČ
Pachatelem trestného činu je ten, kdo svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu nebo jeho pokusu či přípravy, je-li trestá, (legální definice).
– Alternativní definice: osoba, (i) která je trestně odpovědná a (II) která bezprostředně spáchala trestný čin.
– FO, která dovršila 15. roku věku + je příčetná + rozumové a mravní vyspělá(mladistvý),
– u FO dělíme trestní odpovědnost dospělých 18 + a trestní odpovědnost mladistvých 15 až 18 let.
–PO (ZTOPO): pachatelem PO, která lze přičítat porušení nebo ohrožení zájmu chráněného trestním zákonem způsobem uvedeným v tomto zákoně.
– Institut jednání za jiného = jestliže zákon stanoví že pachatel musí být nositelem zvláštní povinnosti, způsobilosti nebo postavení, postačí jestli jsou ty danny u PO, jimž jménem pachatel jedna například trestný čin zvýhodněny / poškození věřitele. –
Platí zásada souběžná a nezávislé trestní odpovědnosti FO a PO.
– §113 trestního zákoníku: pachatelem se rozumí i spolupachatel a účastník (nevyplývají z TZ něco jiného)
Jakou roli hraje věk pachatele ?
§ 25 trestního zákoníku: “Kdo v době spáchání činu nedovršil 15. rok svého věku, není trestné odpovědný.
– Trestní odpovědnost nastává dnem, který následuje po dni patnáctých narozenin = absolutní trestní odpovědnost.
Co je to příčetnost?
Legální definice příčetnosti není, ale máme legální definici nepříčetnosti.
Nepříčetnost: 26TZ: kdo pro duševní poruchu doby spáchání činu nemohl rozpoznat jeho protiprávnost = složka rozumova nebo ovládat své jednání = složka volní, není za tento čin trestné odpovědný – > nepříčetnost vylučuje zavinění, osoba nepříčetná není trestné odpovědná!
– Kritérium: biologické (lékařské): duševní porucha §123 = duševní poruchy vyplývající z duševní nemoci, Hluboká porucha vědomí, mentální retardace, těžká a sociální porucha, jiná těžká duševní / sexuální odchylka
– individuální chování osob podobných vlastností, věku apod. /
intra individuální výrazná změna chování samotného jednotlivce
– psychologické juristické: ztráta schopnosti rozpoznávací, neschopnosti rozpoznat protiprávnost jeho jednání nebo schopnost ovládací neschopnost se jednání ovládnout – posuzuje se vždy s ledem K konkrétní mu trestnému činu – lze i parciální nepříčetnost například pyroman se nedokáže ovládnout, co se týče založení požáru, ale jinak své chování ovládá.
– Nepříčetnost se dokazuje! – Osoba s omezenou svéprávnosti není automaticky nepříčetná! – Jedná se o právní otázku tzn. Znalec nemůže konstatovat, že pachatel je nepříčetný, nýbrž soud!
Vysvětli co je to zmenšená příčetnost
§27 trestního zákoníku: zmenšeně příčetný je ten, kdo měl pro duševní poruchu v době spáchání činu podstatně sníženou schopnost rozeznat jeho protiprávnost nebo ovládat své jednání.
– Není vyloučena trestní odpovědnost, nejde ani o polehčující okolnost! – Význam pro zvláštní postup proti pachateli a pro rozhodování o sankci.
– Obligatorně jestliže pachatel spáchal činnost stavu zmenšeném příčetnosti, kterou si, a to ani znalosti, nepřivodil vlivem návykové látky, přihlédne k tomu soud při stanovení druhou a úměru trestu
x soud pro mládež ke stavu zmenšeném příčetnosti přihlédnutím i, pokud si mladistvý tento stav přivodil sám vlivem návykové látky! = i pokud se do stavu nepříčetnosti přivedl zaviněně.
– fakultativně:
– uložení ochranného léčení
– snížení TOS pod dolní hranici trestní sazby za současného uložení ochranného léčení
– upuštění od potrestání za současného úložných zabezpečovací detence
– mladiství: upuštění od uložení trestního opatření za současného uložení ochranného léčení nebo zabezpečovací detence (§12 ZSVM)
– dalším kritériem mezi nepříčetnosti a zmenšenou příčetnosti je trestní odpovědnost! 
Jaká je odpovědnost za TČ spáchané pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky ?
Odlišujeme duševní stav pachatele v době před aplikací návykové látky a jaký vliv měla na aplikace na příčetnost pachatele (tj. Po aplikaci návykové látky.)
– Actio ni liberální causa dolosa : úmyslně se přivedl do stavu nepříčetnosti, aby spáchal trestný čin takzvaně pití na kuráž = plná odpovědnost za úmyslný trestný čin – pachatel se úmyslně uvede do stavu nepříčetnosti a má úmysl spáchat trestný čin.
– Actio in libera causa culpusa: Pachatel se zaviněně přivedl do stavu nepříčetnosti a spáchal trestný čin z nedbalosti, nedbalost zahrnuje i přivození si nepříčetnosti. Například řidič auto se opije, ale doufá, že se nic nestane : Ohrožení podle tam návykové látky = plnou odpovědnost za nedbalostní trestný čin.
– Trestný čin opilství: pachatel se požitím nebo aplikací návykové látky přivede, byť z nedbalosti, do stavu nepříčetnosti, v němž se dopustí činu jinak trestného = kvazidelikt, nevěděl že použití látky může někoho nebo něco ohrozit, a ani to neměl v úmyslu. Napadne ho něco zničit = odpovědnost: i) za zaviněné přivedení se do z tohoto stavu a ii) v tomto stavu spáchal čin jinak trestný (tzv. Vlastnoruční delikt) – Beztrestnost: pachatel byl přiveden do stavu nepříčetnosti bez zavinění a v tomto stavu spáchal čin jinak trestný kamarádi ho tajně opijí – není trestně odpovědným dle §26 TZ
Co je to patalogická opilost?
Patologická opilost je duševní porucha, nepříčetnost vyvolána i malým množstvím alkoholu,
- pokud došlo a neví, že bude tak to reagovat = nepříčetnost
- pokud věděl a doufám že to zvládne = trestný čin opilství
Vysvětli rozumovou a mravní vyspělost
15 až 18 let = mladistvý, který době spáchání činu nedosáhl takové rozumové a mravní vyspělosti, aby mohl rozeznat jeho protiprávnost a ovládl své jednání, není za tento čin trestné odpovědný § 5 ZSVM = relativní trestní odpovědnost
– samostatná kategorie / znak stojící vedle věku a nepříčetnosti a nejedná se o zvláštní kategorii příčetnosti!
Co je to nepřímé pachatelství?
§ 22/2 TZ Pachatelem TČ je ten, kdo úmyslně užije ke spáchání svého TČ jinou osobu jako živý nástroj, který není trestně odpovědný nebo je odpovědný jen omezeně, a to z těchto důvodů
– Nedostatek věku či nepříčetnost: dítě = absolutní trestní odpovědnost – omyl: živí nástroje jedná v negativním nebo ve skutkovém omylu, nebude trestné odpovědný nebo jen za nevědomou nedbalost – okolnost vylučující protiprávnost: víš compulsiva, například donucení pod pohrůžkou násilí k souloži – nejednání určité osoby: chybí vůle či projev, vis absoluta, strčím do někoho a ten něco rozbije – nezaviněná jednání: popřípadě nejednání z pohnutky zvláštního úmyslu předpokládaného zákonem – nepřímý pachatel je odpovědný za úmyslný trestný čin, živý nástroj není odpovědný vůbec nebo omezeně.
Variace (pachatel pošle dítě do obchodu krást)
- dítě řekne, že je mu 13, pachatel myslí 13 = nepřímé pachatelství
- dítě 16 + pachatel 13 = návod k TČ
- dítě 16 x pachatel myslí 13 = pokus nepřímého pachatelství
- dítě 13 x pachatel 16 = bylo by to trestné pouze jako příprava k ZZZ (dítě není odpovědné a protože nemáme účastníka a není koho navádět nemůže Jíra ni o pokus návodu!
- u TČ, kde je zapotřebí, aby nepřímý pachatel měl onu specifickou vlastnost či postavení X živý nástroj ji mít nemusí
- u vlastnoručních deliktů je nepřímé pachatelství vyloučeno!
Spolupachatelství
§ 23 TZ Byl - li trestný čin spáchaný úmyslně společným jednáním dvou nebo více osob, odpovídá každá z nich, jakoby trestný čin spáchala sama = spolupachatele. –
Podmínky:
objektivní: spáchání trestného činu společným jednáním,
B subjektivní: úmysl k tomu směřující, mají nejen úmysl spáchat trestný čin, ale také spáchat trestný čin společném jednání, v tom spočívá subjektivní stránka spolupachatelství = absence znamená souběžné či postupné pachatelství.
– Subjektivní podmínka úmysl spáchat trestný čin společném jednání
– ke spolupachatelství dochází na základě dohody, byť konkludentní:
– možné jen u úmyslných trestných činů
– Případě společného jednání:
- jedno jednání: každý ze spolupachatelství naplnil svým jednáním SPTC trestného činu například každý zasadil ránu,
– u trestného činu se dvěma jednáním každý spolupachatel vykoná jedno jednání. Například znásilnění jeden sváže a druhý znásilní,
– Spolupachatele vykonávají určitou činnost, která teprve jako celek tvoří jednání vyžadované SPTC. Například jeden vytipuje byt, druhý vypáčí zámek a 3. Odnaší věci = jedno jednání se mezi spolupachatel rozdělení na části.
X Postupné, sukcesivní, spolupachatelství – osoba se k trestnému činu spontálně připojí až v průběhu. Je odpovědný pouze za následky po přistoupení nebo je odpovědný začne předtím, pokud jejich následky už jel do krámu svého trestného činu.
–u Vlastnoruční deliktů vyloučeno.
Co znamená exces z dohody spolupachatelů ?
Spolupachte vybočí z dohody - bude odpovědný za to, co sám způsobil a zavinil.
- ostatní odpovídají za dohodnutou trestnou činnost (v rámci dohody)
Trestání spolupachatelů
Každý z nich odpovídá, jako by trestný čin spáchal sám (platí pro rozhodování o vině a trestu
X pro výměru trestu zohlední soud míru přispění každého ze spolupachatelů, použití vyšší tr. Sazby u každého individuálně
Jaký je rozdíl mezi souběžným spolupachatelstvím a zdánlivým spolupachatelstvím?
Souběžné spolupachatelství: každý z pachatelů útočí souběžně proti témuž předmětu útoku, ale každý sleduje jiný záměr. není to spolupachtelství, posuzuje se samostatně, například rabování.
Zdánlivé spolupachatelství je když, je TČ spáchán nejméně 2 osobami, z nichž jedna je mladší 15let.