1a Pojem Trestního Práva Hmotného, Trestněprávní Vztah, Funcke Trestního Práva A Jeho Základní Zásady Flashcards

1
Q

Co je to trestní právo obecně ?

A

Je to odvětví veřejného práva:

rozlišujeme: TP hmotné (materiální) = stanovuje, co je trestným činem a jakou jsem chci za něj lze uložit.
TP procesní (formální) = upravuje trestní řízení – upravuje postup orgánů činných v trestním řízení při zjišťování, odhalování pachatelů, při rozhodování a výkonu uložených trestů a ochranných opatření.

Trestní právo hmotné se uplatňuje v rámci trestního práva procesního, pachatel trestného činu za odsoudit jen trestním řízení tzn. že trestní právo hmotné trestní právo procesní tvoří jeden celek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Co je to trestní právo hmotné ?

A

Trestní právo hmotné chrání práva a oprávněné zájmy fyzických a právnických osob, zájmy společnosti, ústavní zřízení České republiky (právní statky) před jednáním zvlášť závažnými pro společnost, tj. Před trestními činy taxativně vypočtenými trestněprávních normách, někdy se ochrana poskytuje i cizím, ne českým zájmu (například ochrana před terorem, ochrana ochrana finančních zájem EU).

– Základní účel: ochrana nejdůležitější zprávy statku před trestními činy tzn. zájem společnosti ústavní zřízení ČR, práva a oprávněné zájmy fyzických a právnických osob.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Co je to trestněprávní vztah ?

A

Je to vztah mezi státem a pachatelem!

– Vzniká ex lege v důsledku spáchání trestného činu / provinění: pachatel je subjektem trestněprávního vztahu.
– Má hmotněprávní charakter, užší než trestní procesní vztah.
– Obsahem jsou oprávnění / povinnosti státu uložit pachateli tresty / ochranná opatření u mladistvých výchovná / ochranná / trestní opatření a povinnost pachatele se jim podrobit a jeho oprávnění žádat, aby čin byl posuzování dle § 110 trestního zákoníku (trestním zákonem se rozumí trestní zákoník a dle povahy věci zákon o soudnictví ve věcech mládeže a ZOTOPO).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Co je to trestněprocesní vztah ?

A

Je to vztah mezi orgánem činným v trestním řízení a osobu proti níž se řízení vede!

  • tzn. i proti tomu kdo trestný čin spáchal = obviněný / obžalovaných – tato osoba je subjektem trestní procesního vztahu. – Je založen usnesením o zahájení trestního stíhání
    – širší pojem než trestněprávní vztah, protože je trestní řízení může být vedeno i např. proti více osobám, ale pouze jedna z nich je pachatelem – obsahem jsou práva a povinnosti v řízení tzn. oprávnění orgánu činného v trestním řízení provádět proti obviněnému / žalovanému trestní řízení, popřípadě proti němu použít opatření přípustná dle trestního řádu X povinnost obviněného se jim podrobit + právo, aby proti němu bylo postupováno zákonným způsobem a aby mohl pro svou obhajobu využít všechny zákonné prostředky.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Co je to pojem trestní odpovědnosti?

A

Je to povinnost pachatele trestného činu nést nepříznivé právní důsledky svého protiprávního činu

– vzniká jednáním trestné odpovědného subjektu, který porušil nebo ohrozil zájem chráněny trestním zákonem.
– Sankční pojetí od povinnosti
– a retrospektivní charakter – reakce na skutečnosti, které se odehrály v minulosti (také jinak reakce na předchozí protiprávní jednání) a míří do budoucnosti

– jeli pachatelem FO, jsou trestněprávní / trestné procesní vztahy osobní pachatel zemře, vztah skončí
X je-li jím PO, přichází trestní odpovědnost na právní nástupce dle §10 odst. 1ZTOPPO.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Jaké jsou funkce trestního práva?

A
  1. Ochranná – ochrana společnosti, ústavního zřízení ČR a oprávněných zájmu čr před kriminalitou: chrání ty nejdůležitější právní statky vztahy a hodnoty má tedy fragmentální charakter!, nechrání všechny statky. – TP je krajní prostředek ochrany společnosti, kde jsou ostatní prostředky neúčinné nebo nedostačující
    = subsidiarita trestní represe.

2.Preventivní – individuální prevence působení na konkrétního pachatele, aby nedošlo k opakování.
X generální prevence působí na potenciální pachatele – skrz působení na jednoho pachatele se působí na jiné, aby se vyvarovali trestné činnosti.

  1. Represivním – působí na pachatele TČ, má zabránit pachatelům páchat další trestnou činnost + vytvořit podmínky pro převýchovou, usnadnit sociální reintegraci (zásada úměrnosti trestu = represe musí být úměrná a rozumná, jinak neplní svůj účel.
  2. Regulativní – TP upravuje trestní odpovědnost a sankce, má retrospektivní charakter, ačkoliv se skutek stal v minulosti, odpovědnost a sankce míří do budoucna – TP co nejpřesněji vymezuje zákonné podmínky trestní odpovědnosti i beztrestnosti, zakotvuje podmínky ukládání trestů i ochranných opatření a stanoví působnost trestních zákonů.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Základní zásady (obecně) a jejich význam

A

Jsou to principy, vůči ideje, na kterých je založené založeno TPH.

– vychází z principu právního státu, trestní zákoník je až na výjimky nevyjmenovává( – §1 – zákaz retroaktivity, §12 zásada zákonnosti a subsidiarity trestní represe)
– Rozdíl od trestního řádu, (zásady trestního řízení jsou vyjmenovány v §2TR)

  • zásady jsou dané dále zakotven i případně v ústavních předpisech a mezinárodních smlouvách například (NCSL ve všeobecné deklarace lidských práv, Evropská úmluva ochraně lidských práv a základních svobod, Mezinárodní pakt o občanských a politických právech.

– Význam základních zásah:
– poznávací, umožní pochopit smysl, podstatu asi cíle trestního práva jakocelku i jeho jednotlivých institutů
– interpretační, význam při výkladu sporných otázek
– aplikační, význam při aplikaci řešení sporných otázek
– pro tvorbu práva, jednotlivé instituty musí ze zásad vycházet.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Vyjmenuj základní zásady TPH

A

1) NCSL – Vztahuje se na posuzování který skutek je trestný čin
– čl. 39 LZPS jen zákon stanoví, které jednání trestným činem a jaký trest, jaké újmy na právech nebo majetku, lze za jeho spáchání uložit
– obdobně §12 odst. 1 trestního zákoníku.
– Konkretizována 4 požadavky
- scripta – Pramen trestního práva může být pouze psané právo, obsažené v zákonech respektive v mezinárodní smlouvy podle čl. 10 ústavy (podmínky a stupeň trestní odpovědnosti musí být stanoveny zákonem. )
- Certa = srozumitelnost a určitost s trestněprávních norem, zakázané jednání musí být vyjádřeno přesně, určitě a srozumitelně, aby jednající neměl pochybnosti, kdy se jeho jednání stává trestním – právní jistota.
– Stricta = zákaz analogie v neprospěch pachatele. Analogií nelze tvořit nové skutkové podstaty nebo tresty X trestní právo procesní analogie obecně přípustná.
- Preavia = zákaz retroaktivity trestních předpisů v neprospěch pachatele, trestnost činu se posuzuje a trest se ukládá dle zákona účinného v době spáchání – pozdější zákon se použije, jen jestliže je to pro pachatele příznivějším.

2) Nulla poena sine lege - Není trestu bez zákona!
- vztahuje se na ukládání trestů.
- Požadavky: zákona forma, určitost, zákaz analogie a retroaktivity v neprospěch pachatele.

– NPSL Certa – nejde o stanovení absolutně určitých trestů!, nýbrž o to, aby byly určeny hranice, v jejíž mezích soud rozhodne o uložení a výměře trestu = relativně určité tresty.
– Absolutně určité tresty, máme je, například ztráta vojenského hodnost / čestných titulů
- absolutně neurčité tresty nemáme – např. bude potrestán přiměřeně – nelze!

3)Zásada subsidiarity trestní represe - TP je nejpřísnější prostředek, který má stát k ochraně taxativně vymezených zájmů, jen v případě společensky škodlivých, když se ostatní právní či mimoprávní prostředky ukáží jako neúčinné nebo nedostatečné
= prostředek poslední instance, ultima racio.

§12 odst. 2TZ trestní odpovědnost pachatele a trestněprávní důsledky s ní spojené lze uplatňovat jen v případech společenský škodlivých – první podmínka, ve kterých nepostačí uplatněný odpovědnosti podle jiného právního předpisu – druhá podmínka (přestupkový zákon, OZ).

4) Zásada humanismu - 3 aspekty
i TP chrání základní demokratické a humanitní hodnoty společnosti zákaz trestu smrti, zákaz mučení, přiměřenost represí z hlediska druhů a výměry.
II chrání oběti Tč (právo na informace, odškodnění, zákaz sekundární viktimizace)
iii očtr se k pachateli chovají lidsky (humánně), bez diskriminace, důstojně

5) z. Individuální odpovědnosti FO - FO odpovídá za vlastní jednání
6) zásada souběžné nezávislé trestní odpovědnosti FO a PO - u určitých činů je možná i trestní odpovědnost PO (pokud to možné není, uplatí se pouze individuální odpovědnost FO) - odpovědnost FO a PO jsou na sobě nezávislé, není zde akcesorita.

7) zásada odpovědnosti za zavinění - t.r odpovědnost závisí na existenci psychického vztahu ke skutečnostem zakládajícím Tč ( tj za zavinění), určuje subjektivní stránku TČ = úmysl/ nedbalost (nezaviněné následky se nepřičítají x výjimka - Tč opilství.
- u PO se dovozuje prostřednictvím teorie přičitatelnosti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly