161 - 180 Flashcards
- Ktoré otázky sú jednoduchšie, resp. vhodné na rýchle zostavenie dotazníka? (1 bod)
A, uzavreté
B, otvorené
A, uzavreté
- Čo zisťujeme identifikačnými otázkami a kde sa v dotazníku umiestňujú? (2 body)
➢ Zisťujú potrebné údaje pre výskumníka. Ide o údaje o pohlaví, veku, bydlisku, pracovnej pozície atď. Umiestňujú sa väčšinou na koniec dotazníka ale občas aj na začiatok.
- Čo sú to filtračné otázky v kontexte dotazníka? (2 body)
➢ Slúžia pre respondenta. Tieto otázky vyselektujú respondentov medzi tých, ktorí pokračujú ďalej v odpovedaní a tých, ktorí určitú časť otázok preskočia.
- Čo sú to škálové otázky v kontexte dotazníka? (2 body)
➢ Otázky typu „od naj do naj“ „od 1 do 10“ a výberom možnosti. Zisťujú mieru názora človeka
- Čo sú to kontrolné otázky v kontexte dotazníka? (2 body)
➢ Testuje sa nimi pozornosť respondenta či pravdivosť jeho odpovedí. Zisťujeme nimi údaj, na ktorý sme sa už predtým pýtali.
- Napíšte 3 výhody dotazníka vo všeobecnosti: (3 body – v prípade napísania vyššieho počtu výhod bude za odpoveď uznaná len prvá trojica)
➢ jednoduchosť a jednoznačnosť, veľký vzorkový priestor a široké možnosti aplikácie
- Napíšte 3 nevýhody dotazníka vo všeobecnosti: (3 body – v prípade napísania vyššieho počtu nevýhod bude za odpoveď uznaná len prvá trojica)
➢ nedostatok kontroly nad odpoveďami, nízka kvalita dát, obmedzená pružnosť
- Napíšte 3 výhody elektronického dotazníka: (3 body – v prípade napísania vyššieho počtu výhod bude za odpoveď uznaná len prvá trojica)
➢ rýchlejšia tvorba, ľahká distribúcia, automatické/rýchlejšie spracovanie
- Napíšte 3 nevýhody elektronického dotazníka: (3 body – v prípade napísania vyššieho počtu nevýhod bude za odpoveď uznaná len prvá trojica)
➢ technické problémy, nízka miera odpovedí, odpovede môžu byť menej premyslené
- Čo je to anketa a v čom sa líši od dotazníka vo všeobecnosti? (2 body)
➢ anketa je typ výskumu, ktorý sa zaoberá získavaním informácií od veľkého počtu ľudí prostredníctvom otázok. Kľúčový rozdiel medzi anketou a dotazníkom spočíva v tom, že anketa je proces získavania informácií, zatiaľ čo dotazník je nástroj, ktorý sa používa v tomto procese. Teda, dotazník je jedným zo spôsobov, ako môže byť anketa realizovaná.
- Na čo slúži kvantitatívna obsahová analýza? (2 body)
➢ kvantitatívna obsahová analýza je výskumná technika používaná na systematické a objektívne meranie a kvantifikáciu javov v textovom, vizuálnom alebo inom obsahu. Hlavným cieľom kvantitatívnej obsahovej analýzy je konvertovať textový alebo iný obsah na numerické dáta, ktoré môžu byť následne analyzované pomocou štatistických metód.
- Čo znamená, že kvantitatívna obsahová analýza je intersubjektívne overiteľná? (2 body)
➢ intersubjektívna overiteľnosť znamená, že výsledky kvantitatívnej obsahovej analýzy môžu byť overené a potvrdené inými výskumníkmi, ktorí použijú rovnakú metodiku a postupy. To znamená, že výsledky môžu byť reprodukovateľné a objektívne overiteľné inými výskumníkmi.
- Pri kvantitatívnej obsahovej analýze podľa H. Scherera hovoríme o dvoch typoch premenných. Napíšte ich názov. (2 body)
➢ Manifestné a latentné
- Čo je to alebo na čo slúži identifikačná premenná v rámci kvantitatívnej obsahovej analýzy a uveďte 2 príklady: (2 body)
➢ slúžia ako identifikácia analyzovaných komunikátov
➢ môžu slúžiť ako čisté pomenovanie charakteristiky - nominálna škála, kde číslo slúži iba ako identifikácia kategórie, zastupuje celý názov
➢ napr. sociálna sieť, profil, deň publikácie (netuším, či sú to správne príklady)
- Čo je to alebo na čo slúži analytická premenná v rámci kvantitatívnej obsahovej analýzy a uveďte 2 príklady: (2 body)
➢ predstavuje aspekt obsahu, ktorý je predmetom analýzy a ktorý sa meria alebo kategorizuje na základe definovaných kritérií; Frekvencia výskytu slov, témy alebo kategórie obsahu