Vprašanja - Etika Flashcards

Sklop Etike

1
Q

Označevanje planinskih poti

A

Knafelčeva markacija

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Planinski kodeks

A

Je kodeks ki zavezuje vse ki se gibljejo v planiskem svetu, zagotavlja varstvo narave in zivali ter sobivanje vseh prebivalcev planisnkega vete. Opoisje vse kar je o hribih in dolinah. Pomembno je da seznanimo z lokalnimi tradicijami in obicaj

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Obnašanje v plezališčih

A

Na dostopu do plezališč, sten ali gora se potrudimo uporabljati obstoječe poti, uhojene steze in ustrezna parkirišča. To pomaga ohranjati okolje, preprečevati erozijo ter spore z lastniki parcel, vzdrževalci in lastniki poti.
Če naletite na odkrhnjen blok ali skalo, ki ju z lahkoto odstranite z roko, potem to storite pazljivo.
Kjer je možno sestopiti peš, se ne spuščajte po vrvi čez obstoječe smeri. Spusti po vrveh naj potekajo čez področja, kjer ni smeri ali pa jih ni veliko. Izogibajte se spustom po vrvi, kjer je na vrhu strma trava, saj povzroči erozijo.
Ne trgajte ali uničujte gorskega cvetja ali druge vegetacije, zlasti ne tistega, ki je zaščiteno; lesa ne kurimo, drevesa in grmičevja morajo ostati nedotaknjeni in paziti je treba, da ne pride do odstranjevanja lišajev in mahu, ki jih onesnaževanje ogroža že samo po sebi in so lahko redki.
Po zakonu je kaznivo plašiti in vznemirjati ptice ter druge prebivalce sten v njihovih gnezdih in bivališčih. Alpinisti naj bodo dovolj previdni in zreli ter se med paritveno in gnezditveno sezono ptic odrečejo plezanju v takih področjih.
Izogibajte se onesneževanju tako vode, tal in skal. Odstranite svoje in tudi smeti drugih ljudi - organske odpadke, ogrizke, bananine olupke, kupčke raztresenega magnezija, cigaretne ogorke.
V pogosto in plezalsko obremenjenih stenah in tudi bivakih odstranite svoje iztrebke za sabo v vrečke ali plastenke.
Če že kampirate na divje to naredite obzirno in z minimalnim vplivom na okolje. Magnezij uporabljajte varčno - predvsem v previsnih delih smeri, kjer jih voda redko spere; ne označujte oprimkov in stopov v črticami magnezija in krede.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Obnašanje v planinskih kočah

A

Ne da se mi pisat, sej to vsak ve

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Uporaba klinov, dotrajani klini, izbijanje

A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Brezpotja, oznake…

A

Naceloma ne dodajas oznak razen mozicle ce je res potrebno

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Vrtanje svedrovcev

A

Naceloma ne, razen ce delas novo

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Tirolska deklaracija

A

ČLOVEKOVO DOSTOJANSTVO – Ljudje se rodimo svobodni in enakopravni, s temeljnimi človekovimi pravicami, ki jih je treba spoštovati, in drug z drugim moramo ravnati v duhu bratstva. To še posebno velja za odnose med spoloma.
ŽIVLJENJE, SVOBODA IN SREČA – To so temeljne pravice vsakega človeka. Naloga vseh, ki obiskujemo gore, je, da si prizadevamo zaščititi pravice domačinov v gorskih območjih.
NEDOTAKLJIVOST NARAVE – Gorništvo spoštuje ekološki pomen in naravne značilnosti gora in sten. To vključuje tudi varovanje ogroženih vrst rastlin in živali, njihovega življenjskega okolja in pokrajine.
SOLIDARNOST – Gorniške dejavnosti omogočajo spoznavanje soljudi, razumevanje skupinskega dela, tovarištva, razvijajo medsebojno sodelovanje in pomoč ter premoščajo razlike v spolu, starosti, narodnosti, osebnih sposobnostih, družbenem položaju, veri ali prepričanju.
SAMOURESNIČITEV – Gorski športi omogočajo vsakemu posamezniku, da spoznava samega sebe, svoje sposobnosti in zmožnosti, da dosega zastavljene cilje in širi svoje obzorje.
RESNICA – Resnicoljubnost je ena najlepših lastnosti gornika in pogoj za ovrednotenje dosežkov posameznika ali skupine. Brez popolne resnicoljubnosti je vrednotenje dosežkov v gorah nemogoče.
ODLIČNOST – Gorniške dejavnosti omogočajo, da posameznik razvije svoje sposobnosti do skrajnih mej in doseže cilje, ki se morda nekaterim zdijo nedosegljivi. Prizadevanje za odličnost in iskanje novih mejnikov je pravica vsakega, ki se ukvarja z gorskimi športi.
PUSTOLOVŠČINA – Gorniški športi niso brez nevarnosti, te pa lahko do neke mere obvladamo s trezno presojo, usposobljenostjo in osebno odgovornostjo. Raznolikost gorniških dejavnosti omogoča vsakomur, da si izbere tako gorniško pustolovščino, ki ji je lahko kos z lastnimi močmi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Endemit?

A

Endemít je žival ali rastlina, ki jo je moč najti le v nekaterih omejenih predelih sveta.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Naštej zavarovane cvetlice v Sloveniji.

A

Planika, Gorski narcis, Severna linejevka, Zoisova zvončica, šotni mah, Rumeni sleč, Rdeča murka, Velikonočnica

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Zavarovabe Živalu

A

Gams, kozorog, ris, volk, divji petelin, belka, ruševec, planinski orel

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Na kratko opiši etiko plezanja

A

Plezalna etika zajema zdravorazumsko obnašanje pri plezanju, da bi zmanjšali nevarnost nastajanja sporov, škode, poškodb in smrti. Izogibajte se spustom ob vrvi, ko drugi plezajo navzgor, odstranjevanju skal med plezanjem ali z vrha stene in izgubljanju opreme, da ne pade na druge spodaj stoječe osebe. Izogibajte se pretirani glasnosti, plezanju čez ali nad drugimi plezalci.
Uporabljajte osnovna pravila in norme človeškega obnašanja. Pri plezanju v njegovi prvinski obliki gre za dostop do stene, plezanje in sestop brez puščanja sledi za sabo. Bodite odprtega duha, avanturisti z visokimi etičnimi standardi. Način, kako sprejmeš izziv in ga rešiš, je bolj pomemben od tega ali problem rešiš ali ne.
Če si smer končal na sicer nepreplezanem grebenu 50 m pod vrhom, smer ni preplezana do konca. Gre za zgolj (odličen) poizkus.
Sposobnost čim večjega zbliževanja možnega in nemogočega ter nikdar prestopiti meje na stran nemogočega sta alpinistični vrednoti. Nevarnosti zmanjšujemo z izboljševanjem svojih sposobnosti ter večanjem znanja in izkušenj.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Namen AL Kodeksa

A

ALPINISTIČNI ETIČNI KODEKS obnašanja v gorah in etika plezanja temeljita na spoštljivem, zdravem in razumskem odnosu do plezanja in okolja v katerem poteka ter posledic, ki izhajajo iz naših aktivnosti.
Glavni namen kodeksa je zagotoviti spoštljiv, občutljiv in trajnosten odnos do ljudi, gora, gorskega okolja, narave, stene, plezanja. Kodeks je vodilo, da se gorsko okolje (flora in favna) ne bi namenoma uničevalo, da bi bil odnos do plezanja in smeri v skladu z lokalno tradicijo ter strokovno priznanimi alpinističnimi trendi, da obiskovalci gorskega sveta ne bi negativno vplivali na ljudi, ki tam živijo, ter da bi obiskovalci gora ohranjali gorsko okolje v svoji prvinski naravni obliki.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly