Victor Turner Flashcards
simbolinė antropologija.
pasisako prieš funkcionalizmą.
„Žmonės gyvena lyg kybotų savo pačių nusipintuose reikšmių tinkluose“. Ši metafora skiria simbolinę antropologiją nuo priežastinio aiškinimo ir sveiko proto įsitikinimo, kad pirmiausia tvirtai stovim ant žemės, turim pastovius poreikius (pirmiausia materialius) kuriuos tenkinam vienaip ar kitaip.
Simbolinė/ interpretacinė antropologija atsisako aiškinti kultūros reiškinius funkciškai ir neigia, kad universalios f-jos yra išvis.
Simbolis simbolinėj antropologijoj
Simbolis – kultūros sinonimas. Kultūra yra ne daiktas, mechanizmas, kurio atsiradimą ir f-navimo priežastis reik paaiškint, bet tai tekstas, parašytas nepažįstama kalba ir išsiaiškinti kokia kalba parašyta.
Funkcionalizmas ir priešprieša simbolinei antropologijai
Funkcionalistas klausia kokią f-ją visuomenės gyvenime atlieka šitas kultūros reiškinys, kokia yra meno funkcija, religijos funkcija.
Šis požiūris remiasi intuityviu įsitikinimu, kad žmonės visur ir visada siekia to paties. Tai ekonominė logika, racionalaus pasirinkimo teorija. Bet koks simbolinis turinys aiškinamas kaip atliekantis funkcijas, kurias tyrėjai jau žino iš anksto.
Funkcijas reiki atpažinti objektyviai nepriklausomai nuo to ką sako kultūros reiškiniai. Objektyviai – kažkokiu kitu būdu. Funkcionalistinis požiūris susiduria su keblumais, nes turi žinoti jau kaip funkcionuoja ir pagrįsti tuo išankstiniu žinojimu, bet ar yra universalus funkcionalumas. Simbolinė antropoligija tam prieštarauja.
Kaip žmonės kuria reikšmes? Kaip sudaroma simbolių sistema? Kokia kryptimi vyksta analizė?
Žmonės kuria reikšmes socialiai sąveikaudami. Simbolių sistema, visuma susidaro, kai surenkami aprašymai iš įvykių, situacijų, surežisuotų pokalbių ir nagrinėjant socialinius veiksmus. Tu turi tik elgesį ir iš jo aiškiniesi kodus. Nuo įvykių prie sistemos, o ne nuo sistemos prie įvykių.
Victor Turner ritualų analizė, išvados
Jis pradėjo nuo Afrikos genčių ritualų analizės ir paskui išplėtė labai išvadas į daugybę sričių.
Jis priėjo išvadą, kad ritualai yra esminiai žmogaus egzistencijos reiškiniai.
Victor Turner ir slenkstinė būsena
Turneris pamatė, kad tiems asmenims, kurie yra tokioj būsenoj, būdingas netilpimas į klasifikacijas, jie nei šis nei tas.
Tokie asmenys persirengia pabaisomis, vaikšto pliki, jie neturi statuso, vardo, nuosavybės, juos muša, jie kenčia nepelnytas bausmes, jie neturi skiriamųjų bruožų, jie laikomi banda.
Visa tai padaryta tam, kad jie galėtų būti iš naujo suformuoti, įgytų naujas galias. Turneriui svarbiausia, kad slenkstinė fazė rodo nestruktūruotą būseną, tai nėra visiškas chaosas, bet kontroliuojamas, ribotas – jis vadina tai antistruktūra.
struktūra ir antistruktūra socialiniame procese
socialiniam procesui būdinga struktūrų ir antistruktūrų ir restruktūrizacijos dialektika. Greta struktūros yra ir antistruktūros.
Ta prasme, kad slenkstinę fazę keičia nauja struktūra. tai procesas.
antistruktūra ir chaosas.
chaoso metu susidaro komunitas – bendrystė, socialinė lygybė, solidarumas ir visa tai būdinga antistruktūrai. Taigi, būdingi skirtingi santykių rėžimai ir perėjimo momentu jie yra pakeičiami. Leidžia išgyventi žmonių bendrumo jausmą tas komunitas. Bet kokia kūryba kyla iš kontroliuoto chaoso. Ši proga yra ypatinga, nes leidžia pajusti bendrystę, tai įvyksta vieną kartą, bet įsirėžia į atmintį. Įvairiose visuomenėse tai aptinka. (hipių judėjimas pvz)
egzotiškos ir įprastinės prasmės
Egzotiškos prasmės užklausia įprastines, ir tai yra būtina, tai savita priemonė/proga mąstyti. Kai susiduri su kitybe geriau supranti tai, kas savą. Supranti save per kitą.
kultūrinė antropologija
Kai kuriose Europos šalyse kultūrinė antropologija yra dalinis arba visiškas socialinės antropologijos, Šiaurės Amerikoje – etnologijos atitikmuo.
Kultūrinė antropologija laikoma socialiniu mokslu, kuris visumos (holistiniu) požiūriu ir remdamasis lyginamąja žmonijos istorinės raidos analize nagrinėja žmonių socialinių ir kultūrinių ryšių, pasaulio kultūrų ir visuomenių įvairovės, jų gyvensenos, elgsenos ir mąstysenos skirtumų bei panašumo problemas. Etnografiniais lauko tyrimo, dalyvaujančiojo stebėjimo ir kitais (daugiausia kokybinių tyrimų) metodais bandoma nustatyti bendrąsias ir specifines žmonių būties ypatybes (dažniausiai jas tiriant ne savose kultūrose ir kritiškai atskleidžiant savoje kultūroje įgytas išankstines nuostatas).
simbolis Turneriui
Simbolius laikė socialinės veiklos šaltiniais, kurie veikia per ritualą, kaip socialinį procesą ir kultūrinę tvarką.
Ritualas Turneriui
Ritualus laikė kultūrinės tapatybės perdavimo svarbiausia priemone.