Mobilizációs technikák Flashcards
Mi a különbség a flexibilitás és a mobilitás között?
Flexibilitás - hajlékonyság, a lágyszövetek megnyúlási képessége.
Mobilitás - mozgékonyság, az ízületek, az ízületi tokok, fasciális elemek, motoros kontroll, izom állapotának a függvénye. Tágabb kategória, melynek része a flexibilitás.
Mik a mobilitás csökkenésének az okai?
- Sliding mechanizmus korlátozódása: sérülések, használat hiánya, rendszeres helytelen használat, túlterhelés hatására a fascia megvastagszik, kiszárad és letapadások alakulnak ki.
(A kiszáradt fascia akadályozza az egyes szöveti rétegek egymáson való elcsúszását, több erőt kell belevinnünk a mozdulatba). - Neurodinamikai (perifériás idegekkel kapcsolatos) problémák: becsípődött, letapadt idegek
- Motoros kontroll deficitje: helytelen mozgásmintákhoz vezet, a test rugalmassága csökken
- Izomegyensúly megbomlások: helytelen terhelés okozza, megváltozik a testtartás, egyes izmok nyúlnak, mások rövidülnek. Megváltoznak a terhelési viszonyok
- Triggerpontok: szűkítik a mozgástartományt
- Idegrendszeri állapot, izomtónus
- Anyagcsere termékek jelenléte: pl. tejsav
- Mozgásminták
- Külső környezeti hőmérséklet
- Napszak: reggel 9-11 és délután 3-6 óra között a legjobb
- Bemelegítés minősége
- Nem
- Életkor
Mi a motoros kontroll?
Valamely mozgásos cselekvés megfelelő végrehajtására és kontrollálására való képesség. Genetikailag meghatározott és tanulás útján elsajátított.
Miért veszélyes a statikus stretching?
A statikus nyújtással ugyan elérhetünk a jelenleginél nagyobb mozgástartományt, viszont ehhez az új tartományhoz nem társul izomerő, így jelentősen megnő a sérülésveszély az újonnan megszerzett mozgástartományban végzett feladatoknál.
Mik a hatékony mobilizáció alapelvei?
- A teljes testet és minden olyan elemet figyelembe vesz, amely hozzájárulhat a mobilitás hiányához
- Statikus nyújtás helyett PNF-et és ellenállásos nyújtást alkalmaz
- Személyre és állapotra szabott
- Folyamatos tesztelés és visszatesztelés
- Naponta minimum 10-15 perces
- Minden egyes gyakorlat legalább 2 percig tart
- Egy alkalommal max. 3-4 mobilizációs technikát alkalmaz
- Megfelelő időzítés: edzés előtt flossing, trakció, edzés után smr, pnf, trigger kezelés, resistance stretching
- Kombinálja a mobilizációs technikákat
- Kezeli a sérülés/elakadás alatti és feletti struktúrákat is
- Funkcionális, megnézi mely testhelyzetekben lép fel az elakadás és ott mobilizál.
- Megfelelő motoros kontroll megteremtése
- Először a fájdalmas ízülettel, szövettel foglalkozik és csak utána a pozícióval, ahol az elakadás jelentkezik
- Lehet kellemetlen, de soha nem fájdalmas
Hogyan hat a flossing?
A kompresszió és a mozgás egységén alapul, a kettő kombinációja feszültségoldó hatást gyakorol a szövetekre. Szabályozott nyíró erőt hoz létre. A felsőbb fasciális rétegeket egy külső erő (szalag) lefogja, míg ezzel egyidejűleg egy másik külső erő (mozgás) elmozdítja egymáshoz képest, így az oldja a letapadásokat.
Mik a corss linkek?
Letapadások, melyek akkor jöhetnek létre, ha sérülések után pihentetjük a területet és termelődő kollagén miatt összetapadhatnak a szövetek.
Hogyan érvényesül a szivacs hatás a flossingban?
A szalag feltekerve relatív ischaemiát (vérellátás csökkenése) okoz, visszafogja a vér és nyirokkeringést, “kicsavarja” azt egy szivacshoz hasonlóan. Az ezt követő gyors kioldás azonnali és jelentős vér- és nyirokfolyadék beáramlást idéz elő. A salakanyagok kimosódnak, friss folyadékkal tleik meg az adott terület.
Ödémacsökkentő hatás.
Hogyan érvényesül a mechanoreceptorok stimulálása a flossingban?
A mechanoreceptorok kompressziója és stimulációja erősebb folyadékellátáshoz vezet az extracelluláris mátrixban. A növekvő víztartalom csökkenti a viszkozitást (belső súrlódást) és még nagyobb mobilitást eredményez.
Hogyan érvényesül a pain-gate hatás a flossingban?
A bőr direkt kontaktusban van a szalaggal, erős inger a bőrben, a jelek az agy felé történő továbbítása jelentősen csökkentheti a fájdalomérzékelő receptorok által az agy felé továbbított fájdalomingert.
Hogyan érvényesül az endogén gátlás a flossingban?
Az intenzív floss kezeléssel kiváltott fájdalominger fokozza az agy saját “kábítószereinek” termelődését, ezáltal csökkenti a fájdalomérzetet.
Hogyan érvényesül a placebo effektus a flossingban?
A placebo hatás jóval erősebb, ha a stimulus erősebb, és a flossing az erős inger.
Hogyan javítja a flossing az ízületek mechanikai tulajdonságait?
Az ízületi porc tápanyagellátása közvetett. Saját vérellátás hiányában a tápanyag diffúzió (nyomáskülönbség) hatására a környező szövetekből érkezik a synoviális folyadékon keresztül. Ahhoz, hogy nyomáskülönbség jöjjön létre, mozgásra van szükség. Ez az oka annak, hogy a mozgás hiánya kopáshoz vezet. A flossing során az ízület szorítása a mozgással kombinálva intenzív nyomáskülönbséget hoz létre , ami serkenti az ízület tápanyagellátását.
Mi a mechanotranszdukciós folyamat?
A mechanoszenzoros sejtjeink (mechanoreceptorok, proprioceptorok), a környezetből érkező mechanikai információkat közvetítik az idegrendszer számára. Ezek a folyamatok tezsnek képessé bennünket arra, hogy ehelyezzük magunkat a térben, kontrolláljuk mozgásainkat, mozgás közben is megtartsuk az egyensúlyunkat.
Hogyan javítja a flossing a testtudatot?
A flossing ingerli a mechanoszenzoros sejteket és segíti a rendszer helyreállását, reintegrációját.
Egy szöveti sérülés antalgiás (fájdalom elkerülő) kompenzációs mozgásokat okoz, így hosszútávon a mozgások eltorzulnak. A floss szalaggal fájdalommentesen végrehajtott mozgás jóval közelebb áll a fiziológiáshoz, mint a fájdalom mellett végrehajtott antalgiás mozgás.