Állapotfelmérés Flashcards
Mi a mozgásminta?
A gyakran végzett mozgások mintává válnak, az agy eltárolja ezeket, így az adott mozgást a későbbiekben refelxből hajtjuk végre. Ha hibás a mozgásminta, akkor kompenzációs mozgások jönnek létre,s a terhelés diszharmonikussá válik. A mozgás nem lesz gazdaságos, nagyobb erőt kell befektetnünk a mozgásba, megnő a sérülésveszély.
A mozgásokban melyik a fő teherviselő ízület?
Amit először terhelünk pl. guggolásnál amelyik először hajlik.
Mit csinál a rotációs stabilizálás?
- Aktiválja az aktív stabilizátorokat
- Erősítjük a passzív stabilizátorokat, a rotáció ugyanis szűkíti az ízüeti tokon belüli teret, ezáltal stabilabb lesz az ízület.
Mi a tension hunting?
Rotáció hiányában a test keresni fogja a stabilitást, de rossz pozícióban találja meg. Ugyan stabil lesz, de jelentős nyíróerők hatnak az érintett ízületekre. A rotációs erő mértékét az adott mozgás, és a terhelés mértéke szabja meg. Ha túl sok erőt teszünk bele, lelassul a mozgás, a mozdulat pedig elveszti hatékonyságát, ha túl keveset, instabil lesz a test.
Mik a lokális stabilitás szabályai?
- Ha az adott ízület extensióban van (a végtag a törzs mögé kerül) berotációval stabilizáljuk. pl. kitörés hátul lévő láb, kar nyújtva test mögé visz
- Ha az adott ízület flexióban van kirotációval stabilizáljuk (test előtt, vagy mellett végzett mozgások)pl. kitörésnél elöl lévő láb, guggolás, nyomó-toló mozgások a test előtt, vagy fej fölött
- Kivétel, ha a váll extensioban van, de a könyök flexióban, akkor kirotációval stabilizálunk pl. bench press (fekvenyomás)
Sorold fel a kirotáció típusait!
Váll:
1. Hajlított könyök test mögé tolása
Futás, push up,
2. Karok magasba emelése/fej fölött tartása
Súlyzó kinyomása, függeszkedés, dobás hajítás
3. Karok derékig emelése/nehéz tárgyak megtartása test mellett
Szatyor, súlyzó megtartása, cipelése derék mellett
Csípő:
Lehajolunk és felveszünk valamit, leülünk valahová, felállunk valahonnan
Milyen mozgásnál használunk berotációt?
Váll:
Ugrás előkészítés, műlesiklás
Csípő:
Járás, futás, dobás, lépcsőzés, térdelés
Miért kell előrefelé néznie a lábfejnek terheléskor?
Ha kifelé forgatod a lábfejed, nem tudsz izometrikus csavaró mozdulatot végezni,így
- a lábboltozat összeesik és a térdek valgus állásba kerülnek (tension hunting) ez struktúrálisan stabillá teszi a lábakat, de nyíróerőt jelent az ízületek számára
- nem tudod aktiválni a farizmokat, amelyek stabilizálják a medencét és geirncet
MIből áll a sportorvosi alkalmassági- és szúrővizsgálat?
- Anamnézis
- Fizikális vizsgálat (testalkat, szájüreg, nyirokcsomók, tüdő, szív-, keringés, has, bőr, mozgásszervek, idegrendszer és szem vizsgálata)
- 12 elvezetéses EKG
- Vizeletvizsgálat
Mi a célja a sportolói profil összeállításának?
- Felismerjük az általános és személyes hiányosságokat, fejlesztendő területeket, ezáltal segítséget kapjunk a megfelelő hatékony tréningtervelkészítéséhez.
- Rábukkanjunk a potenciális veszélyforrásokra
- Viszonyítási alapot biztosít, így nem csupán a fejlődés mértéke követhető, de egy esetleges sérülés rehabilitációja során könnyebben megállapítható, hogy visszatérhet-e a pályára.
Milyen teszteket végezzünk el sportolói profil összeállításakor?
Erő - BMI - Szorítóerő - Relatív erő (képlet) Gyorsaság - reakciógyorsaság teszt - mozdulatgyorsaság RAT teszt Állóképesség - Cooper teszt - gyorsasági - squat teszt - erőállóképesség - Harvard step teszt Egyensúly - Romberg teszt ízületi mozgékonyság - Előrehajlás tesztje - Vállmobilitás tesztje - Egyes ízületek mobilitását mérő tesztek Core 1. Funkcionális mozgásminta - Lokális stabilitás - Járás, futás - Dobás, gurítás - Ugrótechnika - Egyéb sportspecifikus mozgások 2. Core izomzat globális tesztelése - Y-balance teszt - Medicinlabda dobás - Távolugrás álló helyzetből - Fél lábas ugrás - fél lábra érkezés 3. Core lokális tesztelése - Oldalsó plank - Plank - Kétlábas visszaengedés Kinetikus láncok vizsgálata - Medicinlabda hajítás két kézzel oldalra - Overarm throw - 20m sprint - 50m kickboard - rúgás - fél lábas távolugrás
Mi a célja az injury risk profilnak?
- Fizikai teljesítőképesség mérése
- Azon gyengébb, esetleg fájdalmas területek azonosítása, amelyek befolyásolhatják a sportoló teljesítményét
- Viszonyítási alapok meghatározása (pl.mi tekinthető fiziológiásnak adott sportolói populációban kor, nem stb. alapján)
Hogyan kell összeállítani az injury risk profilt?
- Általános veszély index - general warning index
Azon súlyosabb sérülések listájának összeállítása, amelyek az adott sportágban a leggyakoribbak. Statisztikákra érdemes hagyatkozni, amiket le kell szűkíteni életkorra és nemre. 4-5 sérülést tartalmaz. - Specifikus veszély index - specific warning index
Adott sportolóra jellemző belső veszélyfaktorok listájának összeállítása. Belső veszélyfaktor lehet a
kor, nem, testtömeg, előző tesztekből kiderült hiányosságok, izomerő, edzettségi szint, biomechanikai viszonyok, korábbi sérülések.