Kielce Flashcards
Czyja ławeczka znajduje się na ul. Sienkiewicza?
Jana Karskiego
Jak się nazywa rzeźba przy źródełku Biruty?
“Przysięga miłości” Ryszarda Wojciechowskiego
Opowiedz o parku miejskim im. Stanisława Staszica
Jeden z najstarszych parków w Polsce, został założony w latach 30 XIX wieku, jako ogród miejski. Część parku należała wtedy do Szkoły Akademiczno-Górniczej (w danym pałacu Biskupów krakowskich).
W parku znajdują się pomniki:
-Figura św. Jana Nepomucena z XVIIIwieku
-Pomnik Stanisława Staszica z 1905r (pierwszy pomnik Staszica w kraju)
-Pomnik Stefana Żeromskiego z 1953r.
-Rzeźba “Przysięga Miłości” z 1973roku
-pomnik upamiętnieniający wydarzenia z 15 czerwca 1944roku (rozstrzelanie Franza Witka, szefa tutejszych konfidentów przez żołnierzy AK)
Z którego wieku pochodzi Baszta “ Plotkarka”?
XIX wieku
Kiedy został wzniesiony Pałac Biskupów Krakowskich?
W latach 1637-1644
W którym roku utworzono rezerwat Kadzielnia?
1962r.
Jaki jest typ rezerwatu Kadzielnia?
Geologiczny i glebowy - stanowisk paleontologicznych.
Z jakich skał zbudowane jest skalne wzgórze Kadzielni?
Wapieni górnodewońskich
Kiedy nastąpiło rozbicie więzienia w Kielcach?
Z nocy 4 na 5 sierpnia 1945
Przez jakie zgrupowania zostało rozbite wiezienie w Kielcach?
Poakowskie oddziały partyzanckie kpt. Antoniego Hedy “Szarego” i Stefana Bembińskiego “Harnasia” - “Sokoła”
Jak podczas rozbicia Kieleckiego więzienia pozbyto się garnizonu stacjonującego w Kielcach?
Upozorowano uderzenie na Szydłowiec koło Radomia (50km od Kielc)
Ilu żołnierzy brało udział w rozbiciu Kieleckiego więzienia?
Około 200
Ilu więźniów zostało uwolnionych podczas rozbicia Kieleckiego więzienia?
354
Kielce do XV wieku
Pierwsze wzmianki dotyczące Kielc pochodzą z 1084r, chociaż przypuszcza się, że już wcześniej istniała tu osada targowa. Na przełomie XI i XII wieku rozległe tereny na południe od Gór świętokrzyskich zostały nadane Biskupom Krakowskim. Pomimo najazdów Tatarskich osada dobrze się rozwijała, czego zwieńczeniem było nadanie Kielcom praw miejskich (prawa Magdeburgskie) w 1364r. Kielce jako miasto biskupie posiadało przywilej “non tolerandis Judeais” aż do czasów reform Aleksandra Wielkopolskiego w 1862r.
Kielce XV- XVIII wiek
W XV i XVI wieku Kielce przeżywały okres ekonomicznego i demograficznego rozkwitu, wynikającego z rozwoju górnictwa rudy żelaza, miedzi i ołowiu. Przywilejem królewskim zostały potwierdzone prawa do dwóch jarmarków. Powstała wtedy droga do Bodzentyna. W tym okresie ostatecznie wyodrębniło się centrum Kielc w postaci rynku i odchodzących od niego ulic: dzisiejszej Bodzentyńskiej i Piotrkowskiej. W połowie XVI wieku na rynku wybudowano piętrowy, murowany ratusz. Do miasta zaczęli napływać wysoko wykwalifikowani specjaliści z kraju i zagranicy: Włoch, Węgier, Słowacji i Niemiec. Wybudowano liczne hity i manufaktury. W 1527r biskup Piotr Tomicki ufundował dzwonnicę obok kolegiaty, w której dzwon został nazwany jego imieniem. Nakazał również na miejsce dworu postawienie nowego pałacu przebudowanego w stylu renesansowym przez biskupa Jakuba Zadzika. Kielce wzbogaciły się o 2 nowe świątynie: kościół Świętej Trójcy oraz klasztor bernardyński na Karczowce oraz szpital. Katedrę rozbudowywali kolejno biskupi: Piotr Myszkowski oraz Konstanty Felicjan Szaniawski. Życie kulturalne miasta kwitło, w 1661r. Przebywał tu Król Jan Kazimierz wraz z dworem.
W 1655 roku podczas “potopu” szwedzkiego Kielce zostały niemal całkowicie spalone. Ponadto w tym samym czasie w okolicy wybuchł szereg epidemii. W 1702r. Miasto zaczęło podnosić się z upadku dopiero na początku XVIII wieku.
Kielce podczas IIWŚ
We wrześniu 1939r. w wyniku niemieckich bombardowań zostały zniszczone koszary na Bukówce, elektrownia, dworzec kolejowy oraz sieć wodociągowa. Bronione jedynie przez doraźnie zorganizowane grupy żołnierzy, Kielce zostały zajęte przez oddziały niemieckie już 6 września 1939r. Po utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa zostały zdegradowane do stolicy powiatu w dystrykcie radomskim. W czasie okupacji istniejące na terenie Kielc zakłady przemysłowe pracowały na rzecz armii niemieckiej. W kwietniu 1941 Niemcy utworzyli w Kielcach getto, w którym skupiono ok 27tys. Żydów z miasta i okolicznych miejscowości. Około 20 tyś osób, głównie starców, kobiet i dzieci wywieziono w sierpniu 1942r. do obozu zagłady w Treblince. Od 1941r. u podnóża góry Telegraf działał obóz dla żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej, w którym na skutek głodu i epidemii zmarło ponad 11 tyś jeńców.
W latach 1942-43 niemieccy okupanci dokonali licznych egzekucji na ludności polskiej i żydowskiej m.in na stadionie leśnym i kirkucie. Poniosło w nich śmierć kilkanaście tysięcy osób. W sierpniu 1944roku z Kielc ewakuowano niemieckich urzędników i volksdeutschów. Po niezwykle krwawych walkach, 15.01.1945 miasto zostało zdobyte przez wojska sowieckie.
Kielce po IIWŚ
Po wojnie Kielce pozostały stolicą województwa (od 1999 r.
świętokrzyskiego) oraz ośrodkiem powiatu kieleckiego (z przerwą w latach 1975–1998). Szybkiemu
wzrostowi demograficznemu towarzyszył rozwój przemysłu i usług. Miasto stało się także ważnym
ośrodkiem naukowym (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) i kulturalnym. Liczy około 200tyś mieszkańców.