Interna 2/2 Flashcards
22-letni mężczyzna znalazł się na izbie przyjęć z powodu stanów gorączkowych oraz bólu stawów kolanowych i nadgarstkowych. Na skórze tułowia i ud stwierdzono wysypkę plamisto-grudkową, która nie powodowała świądu. Podobne objawy wystąpiły 3 miesiące wcześniej. Pacjent negował zażywanie jakichkolwiek leków lub suplementów diety. Aktywność ALT wynosiła 160 IU/L, AST 90 IU/L, a stężenie ferrytyny 750 μg/L (norma < 200 μg/L). Wskaźnik wysycenia transferyny był prawidłowy. W badaniu USG jamy brzusznej stwierdzono powiększenie wątroby i śledziony. Jakie jest najbardziej prawdopodobne rozpoznanie?
choroba Stilla u dorosłych.
25-letnia kobieta zgłosiła się z powodu gorączki 38,7°C, osłabienia, uczucia kołatania serca oraz bolesnego powiększenia tarczycy z promieniowaniem do żuchwy. Tydzień wcześniej miała niezbyt nasilone objawy infekcji górnych dróg oddechowych, nie zgłosiła się do lekarza. W badaniu przedmiotowym ciśnienie tętnicze 145/65 mmHg, tętno 100/min, wole tkliwe palpacyjnie, powłoki skórne okolicy szyi blade. W badaniach laboratoryjnych z odchyleń stwierdzono OB 95 mm/h, leukocytoza 14500/μL, TSH 0,009 mU/L. Należy podejrzewać:
podostre zapalenie tarczycy.
U pacjenta z eGFR 40 ml/min/1,73 m2 przed wykonaniem tomografii komputerowej klatki piersiowej z kontrastem należy zastosować:
0,9% NaCl dożylnie.
29-letnia pacjentka zgłosiła się do izby przyjęć z powodu bólów brzucha, gorączki do 40°C z dreszczami oraz nudności. W badaniach dodatkowych CRP 120 mg/L (N<5 mg/L), leukocytoza 16 tys./mm3, w badaniu ogólnym moczu stwierdzono: ciężar właściwy 1,030 g/mL; białko - 1,2 g/L; L 30-50 wpw + liczne w skupiskach; erytrocyty 10-20 świeże wpw. Najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem u tej chorej jest:
ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek.
U chorego z kardiomiopatią przerostową, ze szczytowym, chwilowym gradientem w drodze odpływu lewej komory - 35 mmHg (ocenionym metodą echokardiografii dopplerowskiej), z frakcją wyrzutową lewej komory 52% i objawami niewydolności serca w II klasie NYHA oraz bólami dławicowymi należy unikać stosowania:
4) nitratów o przedłużonym działaniu;
5) glikozydów naparstnicy.
Wskaż prawdziwe stwierdzenie:
diuretyki pętlowe nie należą do głównych grup leków hipotensyjnych.
Zespół Eisenmengera rozpoznany u 28-letniego chorego może być powikłaniem nieskorygowanej wrodzonej wady serca, takiej jak:
1) ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej;
2) ubytek w przegrodzie międzykomorowej;
5) przetrwały przewód tętniczy.
W celu kwalifikacji chorego do nefrektomii z powodu wodonercza bez wywiadu nawracających zakażeń, ale z opornym na leczenie nadciśnieniem tętniczym należy wykonać:
renoscyntygrafię.
70-letni chory z leczonym od ponad 30 lat nadciśnieniem tętniczym, zgłosił się do poradni lekarza rodzinnego z powodu nasilających się od tygodnia obrzęków kończyn dolnych. W badaniu fizykalnym podwyższone ciśnienie tętnicze oraz obrzęki wokół kostek. Wskaż najmniej prawdopodobną przyczynę tych objawów:
zespół nerczycowy w przebiegu pierwotnej amyloidozy.
82-letnia chora została przywieziona przez zespół ratownictwa medycznego do szpitalnego oddziału ratunkowego z powodu nagłego pogorszenia stanu ogólnego, obniżenia ciśnienia tętniczego, majaczenia. Chora przebywała w zakładzie opiekuńczo-leczniczym z powodu porażenia połowiczego po udarze. Z powodu nietrzymania moczu chora jest przewlekle zacewnikowana. W worku widoczny mętny mocz. Potwierdzenie rozpoznania urosepsy wymaga stwierdzenia:
bakteriemii.
Wskaż fałszywe stwierdzenie dotyczące stosowania pętlowych leków moczopędnych u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym w przewlekłej chorobie nerek:
nie należy stosować pętlowych leków moczopędnych u chorych bez hiperkaliemii.
Najczęstszy mechanizm niedomykalności trójdzielnej to:
poszerzenie pierścienia zastawki trójdzielnej.
W celu oceny uszkodzenia nerek u pacjenta z cukrzycą t. 2 należy badać:
wydalanie białka z moczem oraz filtrację kłębuszkową co rok.
65-letni mężczyzna uskarża się na bóle stawów kolanowych, szczególnie podczas aktywności fizycznej. Po odpoczynku ból ustępuje. W RTG stawów kolanowych w projekcji AP uzyskano następujący obraz:
choroba zwyrodnieniowa stawów.
Wynik badania morfologii krwi: WBC 51,2 G/L, LY 2,1 G/L, MO 5,0 G/L,NE 43,2 G/L, EO 0,4 G/L, BA 0,5 G/L, RBC 4,1 T/L, Hgb 12,8 g/dL, MCV 88 fL, PLT 335 G/L sugeruje rozpoznanie:
przewlekłej białaczki szpikowej.
Chora lat 60, paląca papierosy, leczona przewlekle z powodu cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego 2-go stopnia, z wywiadem utraty 5 kg masy ciała w ciągu ostatnich 4 miesięcy, zgłosiła się do lekarza rodzinnego z powodu dyskomfortu w klatce piersiowej, tachykardii i duszności wysiłkowej. W dniu poprzedzającym, po powrocie z pracy (zatrudnienie: kasjer-sprzedawca), w której miała miejsce sytuacja stresowa, wystąpił ból w klatce piersiowej trwający 15-30 minut, z krótkotrwałym zasłabnięciem, bez utraty przytomności. W różnicowaniu przyczyn powyższych dolegliwości należy uwzględnić:
2) kardiomiopatę katecholaminową;
3) zawał mięśnia sercowego;
4) ostry zespół aortalny;
5) zatorowość płucną.
18-letni mężczyzna zgłosił się do lekarza z powodu uporczywych bólów kręgosłupa lędźwiowego. U chorego wcześniej rozpoznano dyskopatię. Obecnie chory uskarża się na bóle pośladków i pachwin oraz obrzęk prawego ścięgna Achillesa. Jakie badanie należy wykonać by potwierdzić rozpoznanie?
HLA B-27.
U pacjentów przewlekle leczonych przeciwkrzepliwie antagonistami witaminy K (VKA) należy zwracać uwagę na liczne interakcje z innymi lekami oraz pożywieniem. Wskaż leki oraz produkty żywnościowe, które nasilają działanie VKA:
2) cyprofloksacyna;
3) amiodaron;
5) sok grejpfrutowy;
Wskazaniem do zastosowania czasowej insulinoterapii u pacjenta chorego na cukrzycę typu 2 stosującego preparat metforminy i saksagliptyny jest:
3) udar niedokrwienny mózgu;
4) zabieg operacyjny;
Który z wymienionych niżej leków nie powinien być użyty jako jedyny podczas rozpoczęcia leczenia świeżej zakrzepicy żył głębokich kończyny?
warfaryna.
U pacjentów z podejrzeniem zatorowości płucnej, celem oceny prawdopodobieństwa klinicznego jej występowania, zastosowanie znajdują następujące skale:
4) Wellsa;
5) zmodyfikowana skala genewska.
Wskaż fałszywe stwierdzenie dotyczące autoimmunologicznego zapalenia trzustki:
przewód Wirsunga jest znacznie poszerzony.
Do immunologicznych kryteriów rozpoznania tocznia rumieniowatego układowego nie należy obecność przeciwciał:
przeciw Chlamydia trachomatis w wysokim mianie.
Według ISCD ocena gęstości mineralnej tkanki kostnej (BMD) jest wskazana w następujących przypadkach, z wyjątkiem:
kobiety po porodzie celem oceny możliwości karmienia piersią.