Interna 2/2 Flashcards
22-letni mężczyzna znalazł się na izbie przyjęć z powodu stanów gorączkowych oraz bólu stawów kolanowych i nadgarstkowych. Na skórze tułowia i ud stwierdzono wysypkę plamisto-grudkową, która nie powodowała świądu. Podobne objawy wystąpiły 3 miesiące wcześniej. Pacjent negował zażywanie jakichkolwiek leków lub suplementów diety. Aktywność ALT wynosiła 160 IU/L, AST 90 IU/L, a stężenie ferrytyny 750 μg/L (norma < 200 μg/L). Wskaźnik wysycenia transferyny był prawidłowy. W badaniu USG jamy brzusznej stwierdzono powiększenie wątroby i śledziony. Jakie jest najbardziej prawdopodobne rozpoznanie?
choroba Stilla u dorosłych.
25-letnia kobieta zgłosiła się z powodu gorączki 38,7°C, osłabienia, uczucia kołatania serca oraz bolesnego powiększenia tarczycy z promieniowaniem do żuchwy. Tydzień wcześniej miała niezbyt nasilone objawy infekcji górnych dróg oddechowych, nie zgłosiła się do lekarza. W badaniu przedmiotowym ciśnienie tętnicze 145/65 mmHg, tętno 100/min, wole tkliwe palpacyjnie, powłoki skórne okolicy szyi blade. W badaniach laboratoryjnych z odchyleń stwierdzono OB 95 mm/h, leukocytoza 14500/μL, TSH 0,009 mU/L. Należy podejrzewać:
podostre zapalenie tarczycy.
U pacjenta z eGFR 40 ml/min/1,73 m2 przed wykonaniem tomografii komputerowej klatki piersiowej z kontrastem należy zastosować:
0,9% NaCl dożylnie.
29-letnia pacjentka zgłosiła się do izby przyjęć z powodu bólów brzucha, gorączki do 40°C z dreszczami oraz nudności. W badaniach dodatkowych CRP 120 mg/L (N<5 mg/L), leukocytoza 16 tys./mm3, w badaniu ogólnym moczu stwierdzono: ciężar właściwy 1,030 g/mL; białko - 1,2 g/L; L 30-50 wpw + liczne w skupiskach; erytrocyty 10-20 świeże wpw. Najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem u tej chorej jest:
ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek.
U chorego z kardiomiopatią przerostową, ze szczytowym, chwilowym gradientem w drodze odpływu lewej komory - 35 mmHg (ocenionym metodą echokardiografii dopplerowskiej), z frakcją wyrzutową lewej komory 52% i objawami niewydolności serca w II klasie NYHA oraz bólami dławicowymi należy unikać stosowania:
4) nitratów o przedłużonym działaniu;
5) glikozydów naparstnicy.
Wskaż prawdziwe stwierdzenie:
diuretyki pętlowe nie należą do głównych grup leków hipotensyjnych.
Zespół Eisenmengera rozpoznany u 28-letniego chorego może być powikłaniem nieskorygowanej wrodzonej wady serca, takiej jak:
1) ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej;
2) ubytek w przegrodzie międzykomorowej;
5) przetrwały przewód tętniczy.
W celu kwalifikacji chorego do nefrektomii z powodu wodonercza bez wywiadu nawracających zakażeń, ale z opornym na leczenie nadciśnieniem tętniczym należy wykonać:
renoscyntygrafię.
70-letni chory z leczonym od ponad 30 lat nadciśnieniem tętniczym, zgłosił się do poradni lekarza rodzinnego z powodu nasilających się od tygodnia obrzęków kończyn dolnych. W badaniu fizykalnym podwyższone ciśnienie tętnicze oraz obrzęki wokół kostek. Wskaż najmniej prawdopodobną przyczynę tych objawów:
zespół nerczycowy w przebiegu pierwotnej amyloidozy.
82-letnia chora została przywieziona przez zespół ratownictwa medycznego do szpitalnego oddziału ratunkowego z powodu nagłego pogorszenia stanu ogólnego, obniżenia ciśnienia tętniczego, majaczenia. Chora przebywała w zakładzie opiekuńczo-leczniczym z powodu porażenia połowiczego po udarze. Z powodu nietrzymania moczu chora jest przewlekle zacewnikowana. W worku widoczny mętny mocz. Potwierdzenie rozpoznania urosepsy wymaga stwierdzenia:
bakteriemii.
Wskaż fałszywe stwierdzenie dotyczące stosowania pętlowych leków moczopędnych u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym w przewlekłej chorobie nerek:
nie należy stosować pętlowych leków moczopędnych u chorych bez hiperkaliemii.
Najczęstszy mechanizm niedomykalności trójdzielnej to:
poszerzenie pierścienia zastawki trójdzielnej.
W celu oceny uszkodzenia nerek u pacjenta z cukrzycą t. 2 należy badać:
wydalanie białka z moczem oraz filtrację kłębuszkową co rok.
65-letni mężczyzna uskarża się na bóle stawów kolanowych, szczególnie podczas aktywności fizycznej. Po odpoczynku ból ustępuje. W RTG stawów kolanowych w projekcji AP uzyskano następujący obraz:
choroba zwyrodnieniowa stawów.
Wynik badania morfologii krwi: WBC 51,2 G/L, LY 2,1 G/L, MO 5,0 G/L,NE 43,2 G/L, EO 0,4 G/L, BA 0,5 G/L, RBC 4,1 T/L, Hgb 12,8 g/dL, MCV 88 fL, PLT 335 G/L sugeruje rozpoznanie:
przewlekłej białaczki szpikowej.
Chora lat 60, paląca papierosy, leczona przewlekle z powodu cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego 2-go stopnia, z wywiadem utraty 5 kg masy ciała w ciągu ostatnich 4 miesięcy, zgłosiła się do lekarza rodzinnego z powodu dyskomfortu w klatce piersiowej, tachykardii i duszności wysiłkowej. W dniu poprzedzającym, po powrocie z pracy (zatrudnienie: kasjer-sprzedawca), w której miała miejsce sytuacja stresowa, wystąpił ból w klatce piersiowej trwający 15-30 minut, z krótkotrwałym zasłabnięciem, bez utraty przytomności. W różnicowaniu przyczyn powyższych dolegliwości należy uwzględnić:
2) kardiomiopatę katecholaminową;
3) zawał mięśnia sercowego;
4) ostry zespół aortalny;
5) zatorowość płucną.
18-letni mężczyzna zgłosił się do lekarza z powodu uporczywych bólów kręgosłupa lędźwiowego. U chorego wcześniej rozpoznano dyskopatię. Obecnie chory uskarża się na bóle pośladków i pachwin oraz obrzęk prawego ścięgna Achillesa. Jakie badanie należy wykonać by potwierdzić rozpoznanie?
HLA B-27.
U pacjentów przewlekle leczonych przeciwkrzepliwie antagonistami witaminy K (VKA) należy zwracać uwagę na liczne interakcje z innymi lekami oraz pożywieniem. Wskaż leki oraz produkty żywnościowe, które nasilają działanie VKA:
2) cyprofloksacyna;
3) amiodaron;
5) sok grejpfrutowy;
Wskazaniem do zastosowania czasowej insulinoterapii u pacjenta chorego na cukrzycę typu 2 stosującego preparat metforminy i saksagliptyny jest:
3) udar niedokrwienny mózgu;
4) zabieg operacyjny;
Który z wymienionych niżej leków nie powinien być użyty jako jedyny podczas rozpoczęcia leczenia świeżej zakrzepicy żył głębokich kończyny?
warfaryna.
U pacjentów z podejrzeniem zatorowości płucnej, celem oceny prawdopodobieństwa klinicznego jej występowania, zastosowanie znajdują następujące skale:
4) Wellsa;
5) zmodyfikowana skala genewska.
Wskaż fałszywe stwierdzenie dotyczące autoimmunologicznego zapalenia trzustki:
przewód Wirsunga jest znacznie poszerzony.
Do immunologicznych kryteriów rozpoznania tocznia rumieniowatego układowego nie należy obecność przeciwciał:
przeciw Chlamydia trachomatis w wysokim mianie.
Według ISCD ocena gęstości mineralnej tkanki kostnej (BMD) jest wskazana w następujących przypadkach, z wyjątkiem:
kobiety po porodzie celem oceny możliwości karmienia piersią.
Który z poniższych opisów charakteryzuje tętno dwubitne?
tętno z dwoma falami dodatnimi w czasie skurczu, wywołane obecnością dodatkowej fali przepływu krwi, występuje w kardiomiopatii przerostowej z zawężeniem drogi odpływu oraz w wadzie złożonej obejmującej niedomykalność i zwężenie zastawki aortalnej.
Do pozasercowych przyczyn migotania przedsionków zalicza się:
wszystkie:
1) nadczynność tarczycy;
2) niedoczynność tarczycy;
3) ostre zakażenie;
4) obturacyjny bezdech senny;
5) guz chromochłonny.
Jakie rodzaje uszkodzenia nerek występują w przebiegu szpiczaka plazmocytowego?
1) amyloidoza AL;
3) choroba złogów immunoglobulin monoklonalnych;
4) nefropatia wałeczkowa;
Wskaż lokalizację pola osłuchiwania zastawki aortalnej:
II prawe międzyżebrze przy mostku.
82-letni pacjent został przywieziony na izbę przyjęć z powodu zaburzeń świadomości nasilających się od dnia poprzedniego. W badaniach dodatkowych stwierdzono stężenie sodu w surowicy 122 mmol/l, potasu 3,9 mmol/l, stężenie kreatyniny 1,6 mg/ml. W leczeniu w pierwszej kolejności należy zastosować:
3% roztwór NaCl - wlew w ciągu 20 min.
Skala ryzyka GRACE ułatwia podejmowanie decyzji o postępowaniu terapeutycznym u chorych:
z zawałem serca bez uniesienia odcinka ST (NSTEMI).
78-letni chory został przywieziony przez zespół ratownictwa medycznego do szpitalnego oddziału ratunkowego z powodu ogólnego osłabienia, narastających od około miesiąca ciastowatych obrzęków kończyn dolnych i duszności. Chory z wieloletnim wywiadem dobrze kontrolowanego nadciśnienia tętniczego i reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), z utrzymującą się umiarkowaną aktywnością choroby pomimo stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Z powodu narastających obrzęków lekarz POZ, przed 10 dniami, zalecił stosowanie furosemidu 2 razy dziennie. Leczenie to nie przyniosło zahamowania narastania obrzęków. W celu ustalenia przyczyny narastającej retencji płynu należy w pierwszej kolejności zlecić:
pobranie moczu w celu wykonania badania ogólnego oraz krwi w celu oznaczenia stężenia kreatyniny.
U 26-letniej pacjentki z rozpoznanym zapaleniem cewki moczowej w przebiegu zakażenia Neisseria gonorrhoeae należy zastosować:
azytromycynę p.o. 1 g jednorazowo.
80-letnia pensjonariuszka domu opieki społecznej została przewieziona na izbę przyjęć z powodu pogorszenia kontaktu, osłabienia siły kończyny dolnej prawej od około 5 godzin. Z wywiadu środowiskowego chora bez gorączki, bólów brzucha. W wykonanym badaniu ogólnym moczu stwierdzono białkomocz 0,1 mg/dl, leukocyty 15-20 wpw z obecnością licznych bakterii. CRP 10 ng/ml (n < 5 ng/ml), prawidłowa morfologia krwi, eGFR 39 ml/min. Najbardziej prawdopodobną przyczyną dolegliwości jest:
opisywane zmiany w moczu są typowe dla osób starszych i nie powinny być wskazaniem do włączenia leczenia przeciwbakteryjnego przy braku objawów klinicznych.
Które z wymienionych poniżej leków można zastosować u ciężarnej chorej leczonej z powodu nadciśnienia tętniczego?
2) beta adrenolityk - metoprolol;
3) centralnie działający lek antyadrenergiczny - metylodopa;
32-letni mężczyzna zgłosił się do lekarza z powodu gorączki do 40 °C. W badaniu przedmiotowym stwierdzono zapalenie ucha środkowego oraz prawostronne zapalenie płuc, potwierdzone badaniem RTG. W badaniach laboratoryjnych wykazano białkomocz, erytrocyturię z przewagą erytrocytów wyługowanych. Jakie badanie należy wykonać, aby potwierdzić prawdopodobne rozpoznanie?
ANCA.
Do głośnego I tonu serca predysponuje:
1) szczupła sylwetka;
2) tachykardia;
4) krótki odstęp PQ;
Jakie sytuacje kliniczne mogą prowadzić do wystąpienia niedomykalności aortalnej?
2) dylatacja aorty w przebiegu wieloletniego nadciśnienia tętniczego;
4) ubytek w przegrodzie międzykomorowej typu odpływowego;
Który z wymienionych czynników odpowiada za nawracające ostre zapalenia trzustki?
hipertriglicerydemia.
U chorego z filtracją kłębuszkową 25 ml/min/1,73 m2 i kaliemią 6,2 mmol/l, w badaniu fizykalnym stwierdza się: akcja serca 68/min, ciśnienie tętnicze 145/80 mmHg, cechy nasilonej niewydolności serca. Jako leczenie pierwszego rzutu należy zastosować:
furosemid 40 mg i.v.
Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH):
NASH jest etapem pośrednim między izolowanym stłuszczeniem wątroby i zaawansowanymi postaciami niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby.
Jaką diagnostykę należy przeprowadzić u pacjenta z przypadkowo wykrytym guzem nadnercza o śred. 1,5 cm, +13j Hounsfielda w celu wykluczenia guza chromochłonnego nadnercza?
1) oznaczenie metoksykatecholamin w DZM; (tylko)
Jakich powikłań kardiologicznych można oczekiwać w przebiegu nadczynności tarczycy?
1) zaburzeń rytmu serca;
2) zaostrzenia niewydolności krążenia;
3) zaostrzenia choroby wieńcowej;
Pacjent l. 77 leczony od kilku lat z powodu kamicy nerkowej skarży się na uogólnione bóle kostne. W badaniach dodatkowych stężenie wapnia 12,3 mg/dl (N: 8,5-10,5 mg/dl), dobowe wydalanie wapnia 480 mg/24h (N: 150-300 mg/24h), PTH 227 pg/ml (N: 15-65 pg/ml). W pierwszym rzędzie należy podejrzewać:
pierwotną nadczynność przytarczyc.
Sinica obwodowa nie jest powodowana przez:
methemoglobinemię.
Chorobą przebiegającą z poszerzeniem układów kielichowo-miedniczkowych obu nerek u starszego mężczyzny z dolegliwościami ze strony dolnych dróg moczowych jest najczęściej:
łagodny rozrost stercza.
Wskaż które z wymienionych mają zastosowanie w leczeniu stabilnego hemodynamicznie napadu częstoskurczu z wąskimi zespołami komorowymi:
1) próba Valsalvy;
2) zanurzenie twarzy w zimnej wodzie;
3) masaż zatoki szyjnej;
5) podanie adenozyny.
Infliksymab (przeciwciała anty-TNF alfa) jest stosowany w nieswoistych chorobach zapalnych jelita w niżej wymienionych przypadkach, z wyjątkiem:
nietolerancji tiopuryn (azatiopryna, 6-merkaptopuryna).
Do leków modyfikujących proces zapalny w reumatologii należą:
metotreksat.
W ostrym napadzie dny moczanowej stosuje się:
kolchicynę.
Do objawów osteomalacji powodowanej niedoborem witaminy D należą poniższe, z wyjątkiem:
wysokiego stężenia wapnia w surowicy.
Wskaż prawidłowe postępowanie u pacjenta chorującego na cukrzycę typu 2 stosującego gliklazyd o przedłużonym działaniu, u którego pojawiły się poty, osłabienie oraz drżenie rąk, a stężenie glukozy zmierzone przy pomocy glukometru wynosiło 61 mg/dl:
należy podać węglowodany proste, np. słodzoną herbatę, a następnie węglowodany złożone, np. kanapkę z chleba pełnoziarnistego i wykonać kontrolny pomiar glikemii za około godzinę.
Który z leków jest stosowany do przerwania ostrego napadu dny moczanowej?
kolchicyna.
Który typ nowotworu przełyku jest powikłaniem achalazji?
rak płaskonabłonkowy.
Którą z wymienionych poniżej grup leków należy wybrać w pierwszym rzędzie w terapii nadciśnienia u chorego ze współistniejącą albuminurią?
sartany.
Obliczenie klirensu kreatyniny przy pomocy wzoru MDRD wymaga znajomości:
2) płci chorego;
3) wieku chorego;
4) stężenia kreatyniny w surowicy;
Autoimmunologiczne zapalenie trzustki może cechować się zwiększonym stężeniem:
IgG4.
Do oceny nasilenia objawów podmiotowych u pacjentów z migotaniem przedsionków służy skala:
EHRA.
Do najczęstszych lokalizacji guza gastrynowego (gastrinoma) należą:
2) dwunastnica;
4) trzustka;
Karta ryzyka SCORE, stosowana w Polsce w ocenie 10-letniego ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, uwzględnia wpływ:
4) stężenia cholesterolu całkowitego; (tylko)
Które z badań służy do potwierdzenia rozpoznania ostrego zapalenia trzustki?
stężenie amylazy w surowicy krwi.
Które z poniższych badań służy do rozpoznania POChP?
spirometria.
81-letni chory został przyjęty do szpitala z powodu duszności i obrzęków obu kończyn dolnych. Jego ciśnienie tętnicze wynosi 120/70 mm Hg, stężenie kreatyniny w surowicy krwi jest prawidłowe a stężenie sodu w osoczu krwi wynosi 130 mmol/l. Wskaż pierwszy krok w leczeniu:
dożylna podaż furosemidu.
Do charakterystycznych cech choroby Leśniowskiego-Crohna spośród wymienionych poniżej należą:
1) obecność w surowicy przeciwciał przeciwko Saccharomyces cerevisiae (ASCA);
3) obecność przetok;
5) zmiany okołoodbytowe.
Pacjent lat 67 zgłosił się do lekarza z powodu niespecyficznych dolegliwości bólowych w klatce piersiowej. W badaniu przedmiotowym z odchyleń stwierdzono: obwód pasa 104 cm; BMI 29,5 kg/m2. W dostępnych badaniach laboratoryjnych: glukoza 108 mg/dl; cholesterol całkowity 223 mg/dl; triglicerydy 138 mg/dl, ALT 91 U/l. Wskaż prawdziwe stwierdzenie:
ze względu na obwód pasa chory ma zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe.
18-letni chory bez obciążającego wywiadu chorobowego, zgłosił się do poradni lekarza rodzinnego z powodu nasilającego się od tygodnia osłabienia i pojawiających się wieczorem obrzęków kończyn oraz krwiomoczu. Przed 3 tygodniami przebył różę. W badaniu fizykalnym nadciśnienie tętnicze oraz obrzęki wokół kostek. W badaniu moczu albuminuria 0,8 g/l i liczne erytrocyty. Występujące objawy z największym prawdopodobieństwem sugerują:
zespół nefrytyczny w przebiegu ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek.
„Łatwe dawkowanie, nie wywołują hipoglikemii (stosowane w monoterapii) ani przyrostu masy ciała; istnieją dowody wskazujące na zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu u chorych, a także opóźnienie rozwoju nefropatii cukrzycowej” - wymienione zalety dotyczą:
inhibitorów kotransportera sodowo-glukozowego 2, tzw. flozyn.
Do kryteriów klasyfikacyjnych choroby Stilla u dorosłych nie należy:
obecność mononuklearów w rozmazie krwi.
Wskaż fałszywe stwierdzenie dotyczące zespołu nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego (syndrome of inappropriate antidiuretic hormone secretion - SIADH):
korekta hiponatremii wymaga podania stężonego (3%) roztworu soli fizjologicznej u większości pacjentów.
Detemir należy do leków hipoglikemizujących z grupy:
analogów insulin długo działających.
Do wskazań do wytworzenia przezżylnego śródwątrobowego zespolenia wrotno-systemowego (TIPS) w przebiegu marskości wątroby nie należą:
1) encefalopatia wątrobowa;
5) zespół wątrobowo-nerkowy typu 1.
Która z cech jest charakterystyczna dla zapalnego bólu krzyża występującego w osiowej postaci spondyloartropatii?
zmniejsza się po ćwiczeniach fizycznych.
Do typowych objawów dny moczanowej nie należy/ą:
ból stawów utrzymujący się przez > 14 dni.
Rozpoznanie niedokrwistości z niedoboru żelaza, u poza tym bezobjawowego 75-letniego mężczyzny, powinno skłaniać do wykluczenia u niego raka:
przewodu pokarmowego.
Co nie jest typowe dla podostrego zapalenia tarczycy typu deQuervain?
dobra odpowiedź na leczenie antybiotykami.
Wskaż stany kliniczne przebiegające z „jałowym ropomoczem”:
1) gruźlica dróg moczowych;
2) ostre polekowe cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek;
3) zakażenie Chlamydia trachomatis;
4) nefropatia toczniowa;
5) zespół Sjӧgrena.
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące gwałtownie postępującego kłębuszkowego zapalenia nerek z przeciwciałami przeciwko błonie podstawnej kłębuszków (anty-GBM):
2) w surowicy pacjentów stwierdza się autoprzeciwciała przeciwko niekolagenowej domenie łańcucha α3 (kolagenu IV);
3) leczenie indukcyjne obejmuje pulsy glikokortykosteroidów i cyklofosfamid;
5) zmianom w nerkach mogą towarzyszyć zmiany w płucach w postaci krwawienia dopęcherzykowego.
84-letni chory został przywieziony przez zespół ratownictwa medycznego do szpitalnego oddziału ratunkowego z powodu nagłego pogorszenia stanu ogólnego, obniżenia ciśnienia tętniczego, majaczenia, a następnie utraty kontaktu z otoczeniem. Chory przewlekle cewnikowany z powodu łagodnego rozrostu prostaty, przebywał w zakładzie opiekuńczo-leczniczym z powodu zespołu otępiennego. W worku widoczny mętny mocz. W celu potwierdzenia urosepsy do badań bakteriologicznych należy pobrać:
krew oraz mocz po przecewnikowaniu.
U pacjenta z ostrym uszkodzeniem nerek stwierdzono w biopsji cechy mikroangiopatii zakrzepowej. Może ona wystąpić w przebiegu:
2) fazy złośliwej nadciśnienia tętniczego;
3) atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego;
5) zespołu antyfosfolipidowego.