Geografija 2 Flashcards
Razložite kakšne reliefne oblike in zakaj nastajajo v visokogorju!
Reliefne oblike v visokogorju nastanejo kot posledica poledenitev in ledeniške erozije.
→ PRIOSTRENI VRHOVI – ustvarila jih je vetrna erozija, pri čemer je veter brusil gore, ki niso bile pokrite z ledom
→ KRNICE – nastale so, ko je led razširil gorske globeli, ponekod so potem v njih nastala krniška jezera (Krnsko jezero)
→ U-DOLINE – nastanejo, ko led s svojo težo, premikanjem in ledeniško erozijo razširi in poglobi doline (Vrata, Kot, Krma, Logarska dolina)
→ VISOKOGORSKI KRAS
* kotliči – vrsta gorskih sklanih vrtač
* žlebiči – majhni žlebovi v skalah; so vzporedne drobne razjede, ki jih je na golih skalah v smeri največjega padca izdolbla odtekajoča voda
* škavnice – ponvaste oblike; so nekaj dm velike vdolbine z ravnim dnom, ki jih je na skali oblikovala zastajajoča deževnica
* škraplje –razjedene razpoke
* stopničke – podkvaste oblike
* lašti – gladke skalne plošče
* konte – večje globeli skledaste oblike
Razložite kako nastanejo in kakšne so udorne vrtače – koliševke in naravni mostovi!
KOLIŠEVKE ali udorne vrtače nastanejo, ko se strop jame pod kraškim površje sesede zaradi krušenja apnenca. V primeru, da del jamskega stropa ostane ne seseden, nastane NARAVNI MOST (npr. Rakov Škocjan).
Razložite kaj je to geosfera in kako je sestavljena?
Geosfera je medsebojni preplet litosfere (zemeljska skorja, svet na katerem živimo), atmosfere (ozračje nad nami, v katerem nastaja naše vreme), pedosfere (prst na Zemlji), biosfere (vse živo na našem planetu), antroposfere (svet, ki ga je naselil in preoblikoval človek) in hidrosfere (vodovje).
Razložite kaj je in iz česa je sestavljena atmosfera!
Zemljo obdaja plast zraka, ki se imenuje ozračje ali atmosfera. Je plast plinov (zrak), ki obkroža Zemljo in jo ohranja gravitacija. Ščiti pred UV sevanjem Sonca in preprečuje velike temperaturne razlike med dnevom in nočjo. Ker ozračje nima ostre meje in se z višino redči, ga tudi ne moremo natančno ločiti od vesolja. Kot mejo med ozračjem in vesoljem največkrat označujemo višino 100 km. Sestavljena je iz dušika (78%), kisika (21%) in drugih plinov (1%) → CO2 - 0,03%, voda (kristali, para, kapljice - oblaki, padavine) in onesnaževalci (kisel dež, SO2).
Razložite in opišite zmerno toplo celinsko podnebje!
Povprečna temperatura najhladnejšega meseca med 0 in - 3 °C, povprečna temperatura najtoplejšega meseca med 15 in 20 °C. Padavin proti vzhodu vedno manj (zahodna zračna cirkulacija), vedno več jih pade samo poleti (konvekcijske padavine - vročinske nevihte).
Zmerno celinsko podnebje zahodne in južne Slovenije
* Povprečne oktobrske temperature višje od aprilskih.
* Submediteranski padavinski režim.
* Povprečna letna količina padavin 1300 do 2800 mm.
Zmerno celinsko podnebje osrednje Slovenije
* Povprečne oktobrske temperature višje od aprilskih.
* Subkontinentalni padavinski režim.
* Povprečna letna količina padavin 1000 do 1300 mm.
Zmerno celinsko podnebje vzhodne Slovenije (subpanonsko podnebje)
* Povprečne aprilske temperature so višje od oktobrskih oz. približno enake.
* Subkontinentalni padavinski režim.
* Povprečna letna količina padavin 800 do 1000 mm.
Zmerno celinsko podnebje jugovzhodne Slovenije (subpanonsko podnebje Bele Krajine)
* Povprečne aprilske in oktobrske temperature so približno enako visoke.
* Submediteranski padavinski režim.
* Povprečna letna količina padavin 1200 do 1300 mm.
Razložite in opišite vremensko najpomembnejši del atmosfere!
Atmosfera Zemlje je razdeljena na več različnih plasti, za vremensko dogajanje pa je najpomembnejša troposfera, v njej namreč nastajajo vremenski pojavi (oblaki, padavine). Je spodnja plast, ki v višino sega do 9 km nad poloma pa do 16 km. V njej se odvija tako rekoč vse vremensko dogajanje na našem planetu. Ker se z oddaljevanjem od zemeljskega površja zrak hitro redči, je večina vsega zraka zgoščena v troposferi. Temperatura se v njej z višino hitro zmanjšuje. Troposfera se konča s tropopavzo (toposfera → stratosfera).
Razložite in opišite sredozemsko podnebje!
Vroča, suha poletja. Prevlada subtropskega visokega zračnega pritiska. Mile, vlažne zime. Padavine kot posledica potujočih depresij. Največ padavin je jeseni. Takrat so tudi temperature višje od spomladanskih (morje oddaja toploto).
Grobo gledano je značilno za JZ dele kontinentov, vendar obstajajo tudi določena odstopanja. Najpomembnejša značilnost so vroča in suha poletja ter mile in deževne zime. Poleti se nad ta območja razširi vpliv subtropskega visokega zračnega pritiska. Poletne temperature so zato zelo tropske, suša pa lahko traja več mesecev. Nasprotno pa so pozimi ta območja pod vplivom potujočih ciklonov, ki prihajajo iz Z in prinašajo dež. Temperaturna nihanja med poletjem in zimo niso velika. V takšnem podnebju uspeva značilno mediteransko rastlinstvo.
* Pravo sredozemsko podnebje - kjer še uspeva oljka.
Razložite in opišite prilagoditve sredozemskega rastja!
Sredozemsko rastje se je na sušnost prilagodilo z majhnostjo (trni), mesnatostjo, kosmatostjo in večplastnostjo listov, prekritih s kutikulo in voskom, ali pa listov sploh nimajo. Svoj življenjski krog, razvoj, končajo v zelo kratkem času (nekaj tednov), navadno takoj po dežju. Njihova semena so odporna proti izsuševanju. Imajo obsežen koreninski sistem za zbiraje vode in velik žil v steblu, po katerih se pretaka voda.
* *bogat zeliščni sloj (sivka, timijan, origano)
* *makija
Razložite in opišite orografske padavine!
Orografske padavine nastajajo na privetrnih straneh gorskih pregrad. Vlažen zrak se dviguje. Z dviganjem pa se tlak zmanjšuje, zato se širi in ohlaja. Vlažne zračne mase, ki prihajajo iznad oceanov, naletijo na prva izrazitejša gorstva. Pri nas: obronki Julijskih Alp in Dinarske planot. Privetrne strani visokih gorovij, ki ležijo v bližini oceanov, sodijo med najbolj namočena območja na svetu (J obronki Himalaja, ozek obalni pas Z Amerike). V Sloveniji so najbolj namočena JZ pobočja alpsko-dinarske gorske pregrade (Julijske Alpe, Trnovski gozd, Snežnik) .
Razložite in opišite omejitvene dejavnike za rast rastlin!
Omejitveni dejavniki za rast rastlin:
Temperatura odločilno vpliva na procese v rastlinah (fotosinteza, dihanje, rast)
* Razdelitev na toploljubne in hladnoljubne rastline.
Voda sodi med najpomembnejše dejavnike, saj ima v sebi razstopljene hranilne snovi, ki jih rastilne črpajo.
* sušoljubne (trnje, globoke korenine, zaščitne prevleke prek listov…)
* vlagoljubne (črna jelša, črni topol, kalužnica): kjer je vode preveč
* mezofiti (bukev, beli gaber, črna detelja): kjer je vode ravno prav: večina rastlinja v Sloveniji.
Sončna svetloba osnovi vir za fotosintezo. → veter, sneg
Prst vir vode in hranilnih snovi, nudi oporo
Relief (posredno) preko podnebja, nadmorska višina - rastlinski pasovi, (višinski rastlinski pasovi); lega pobočij (prisojna, osojna) vpliva tudi na odtekanje vode in odnašanje prsti.
medsebojni vplivi rastlin, vpliv človeka: posegi v naravo; vzgojil kulturne rastline, pa tudi uničuje…
Razložite in opišite nastajanje in sestavo prsti!
Nastajanje prsti je dolgotrajen proces, kjer fizikalni, kemijski, biološki in človeški vplivi spreminjajo različne snovi v prst. Prst se nenehno spreminja in neprestano nastaja. Nastanek prsti je dolgotrajen proces, na katerega vpliva pet pedogenetskih dejavnikov: matična podlaga (kamnina), površje – relief (neposredno: strmina pobočij, posredno: temperatura in vlažnost, ki je posledica lege in nagnjenosti pobočij), podnebje(ki na prst vpliva s temperaturo in vlažnostjo), vode, živi svet (odmrejo – humus, tudi človek!), in čas. Nastanek prsti je dolgotrajen proces, ki se začne s preperevanjem matične kaminske podlage, tako nastane preperelina (iz katere pod vplivom delovanja različnih organizmov, vode, zraka in sončnega sevanja začne nastajati prava prst). Nanjo se naselijo organizmi, ki jo s svojim delovanjem počasi spreminjajo in preoblikujejo. Nastane globlja plast prepereline, pomešana z odmrlimi organizmi, nato se naselijo še višji organizmi, ki odmrejo in obogatijo prst z organskimi snovmi, zato postane bolj rahla, zračna in bolje vpija vlago. Pri nastajanju delujejo številni pedogenetski dejavniki. Sestavljena je iz mineralnih delcev (matična kamnina → skelet, pesek, melj, glina), organskih snovi in organizmov (humus), vode z raztopljenimi snovmi iz zraka.
Razložite in opišite kroženje vode!
Kroženje vode povzročata sonce, ki vodo segreva, da izhlapi in se zbira v ozračju ter privlačna sila zemlje, ki ji rečemo zemeljska težnost, in zaradi katere se voda vrača proti zemeljski površini. Vodna para pride v zrak z izhlapevanjem z vodnih površin in vlažnih tal, oddajajo pa jo tudi živa bitja. Vodna para je lažja od zraka in se dviga v višine. V višinah se vodna para zgosti v oblake in padavine ter pade nazaj na tla. Na tleh se voda zadržuje in zbira. Ena tretjina jo izhlapi, dve tretjini pa je po površju ali pod zemljo odteče v potoke in reke ter se končno vrne v morje.
→ MALO KROŽENJE VODE se pojavlja nad velikimi površinami vode, kot so na primer oceani. Nastaja zaradi različno temperaturiranega ozračja in vodnih mas, posledično nastaja izhlapevanje. Ob visokih temperaturah se velike količine vode dvignejo v zrak. Nato se na ustrezni nadmorski višini utekočinijo, naredijo se oblaki, ki ob trku nasprotno naelektrenih zračnih mas povzročijo padavine. Padavine padejo takoj nazaj na ocean, kjer se hidrološki ciklus ponovi.
→ VELIKO KROŽENJE VODE se pojavlja nad kopnim. Je daljši in bolj zapleten ciklus kot malo kroženje vode in ima tudi več možnosti oziroma smeri gibanja. Navadno se ciklus začne nad oceani, kjer je izhlapevanje večje. Nato se voda v obliki sopare dvigne do ustreznih nadmorskih višinah utekočini. Posledično nastanejo oblaki, ki jih veter zanese nad kopno. Ko nasprotno naelektrene zračne mase trčijo, se nad kopnim pojavijo padavine. Tu pa imajo padavine več poti: lahko padejo v reke, potoke, jezera, močvirja, slana jezera, mlakuže, umetna jezera,… zato je njihova pot od tu naprej nepredvidljiva. Navadno pa padavine padejo na zemljo, kjer poniknejo v podzemlje v obliki podtalnice. Tam pa jo nekaj načrpajo za našo uporabo, večina pa jo spet izhlapi in ponovno vstopi v hidrološki ciklus.
Razložite in opišite konvekcijske padavine!
Konvekcijske padavine (deževne in snežene plohe in nevihte) nastanejo tam, kjer se zemeljsko površje zelo segreje,zato se tudi zrak nad tem površjem hitro dviga se adiabatno ohlaja. Vlaga se začne izločati (kondenzirati) in nastanejo padavine. Te padavine so izrazite pri poletnih nevihtah, v ekvatorialnih področjih pa so prisotna vsak dan. Kratkotrajnih nalivih, ki pa imajo pogosto veliko intenzivnost. Običajno so to poletne popoldanske padavine.
Razložite in opišite ciklonske padavine ob topli fronti!
Topli zrak naleti na mrzlega in se prične dvigat nad ta mrzli zrak. Z dviganjem prihaja do kondenzacije in s tem do padavin. Pri topli fronti se topel zrak dviga nad hladnega, saj je frontalna površina med njima zelo položna → adiabatno ohlajanje je počasno, zato se oblačnost povečuje počasi, padavine niso izdatne, topla fronta traja več časa, po dolgem deževju sledi nekoliko toplejše obdobje.
Razložite in opišite ciklonske padavine ob hladni fronti!
Hladni zrak naleti na topel zrak in ga prične izpodrivati, da se ta prične dvigati nad njega. Ko se topli zrak hitro dviga, pride do kondenzacije in s tem do padavin. Najpogostejše so poleti, ko pride k nam hladna fronta in hladen zrak pride do toplega. Ker je težji, spodriva toplega, zato nastanejo padavine. Hladen spodriva toplega, topel se dviga in ohlaja → nastanejo padavine (ker kondenzira, adiabatno ohlajanje je hitrejše → padavine silovitejše, nevihte, plohe, ki ne trajajo dolgo). Pri hladni fronti je mrzel zrak agresivnejši, zato spodrine toplega in ga prisili k hitremu dviganju → adiabatno ohlajanje je hitrejše, zato so padavine silovitejše, grmenje, plohe, ki ne trajajo dolgo.