EGYÉB ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK Flashcards

1
Q
  1. A kézbesítési kifogás
A
  1. § [A kifogás előterjesztésének határideje, a kifogás okai]
    (1) A címzett annál a bíróságnál, amelynek eljárása alatt a kézbesítés történt, a (4) bekezdésben meghatározott okokból kifogást terjeszthet elő

a) - kézbesítési fikció alapján kézbesítettnek tekintett irat esetén - a kézbesítési fikció beálltáról,
b) - kézbesítési fikció alkalmazása nélkül kézbesítettnek tekintett irat esetén - a kézbesítésről
történő TUDOMÁSSZERZÉS napjától számított 15 NAPON belül.

(2) A kifogás benyújtásának a kézbesítési fikció beállta vagy a kézbesítés napjától számított 3 HÓNAP elteltével - a (3) bekezdésben, illetve a 140. §-ban foglalt kivétellel - NINCS HELYE. E határidő elmulasztása miatt igazolással élni nem lehet.
(3) Ha a kézbesítési fikció beállta vagy a kézbesítés az eljárást megindító irathoz kapcsolódik, a kifogás az eljárás folyamatban léte alatt kézbesítési fikció esetén az annak beálltáról, kézbesítés esetén az arról történő tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül terjeszthető elő.
(4) A kifogásnak a bíróság akkor ad helyt, ha a címzett a bírósági iratot nem vehette át, mivel

a) a kézbesítés a hivatalos iratok kézbesítésére vonatkozó JSZ-OK megsértésével történt meg, vagy más okból nem volt SZABÁLYSZERŰ, vagy
b) az iratot más, az a) pontban nem említett okból ÖNHIBÁJÁN KÍVÜL nem volt módja átvenni.

(5) A (4) bekezdés b) pontjában foglalt okból a kézbesítési fikcióval szembeni kifogást csak természetes személy FÉL vagy az eljárásban részt vevő egyéb természetes személy ÉRDEKELT terjeszthet elő.
139. § [A kifogás tartalma, elbírálása]
(1) A kifogásban elő kell adni azokat a tényeket, illetve körülményeket, amelyek a kézbesítés szabálytalanságát igazolják vagy a 138. § (4) bekezdés b) pontjában meghatározott esetben a címzett részéről a hivatkozott okot valószínűsítik. Ha a kifogást elkésetten terjesztették elő, azt vissza kell utasítani. A kifogás tárgyában az a bíróság határoz, amelynek eljárásában a kézbesítés történt. A kérelem elbírálása előtt a bíróság a címzettet, illetve a feleket meghallgathatja.
(2) A félnek kérelmével egyidejűleg - ha az lehetséges - el kell végeznie a korábban elmulasztottnak tekintett cselekményt is.
(3) A 138. § (4) bekezdés b) pontjában foglalt okra alapított kifogást méltányosan kell elbírálni.
(4) A kifogásnak az eljárás folytatására, illetve a végrehajtásra nincs halasztó hatálya. Ha azonban a kifogásban foglalt tények fennállása valószínűnek mutatkozik, a bíróság az eljárásnak vagy a határozat végrehajtásának felfüggesztését - az ellenfél meghallgatása nélkül - hivatalból is elrendelheti. A felfüggesztés tárgyában hozott határozatot a bíróság kérelemre utóbb megváltoztathatja.
(5) * A kifogást visszautasító vagy elutasító határozat ellen külön fellebbezésnek van helye. A kifogásnak helyt adó, valamint az eljárás, illetve a végrehajtás felfüggesztése tárgyában hozott határozat az eljárást befejező határozat elleni fellebbezésben támadható meg akkor, ha a kifogást vissza kellett volna utasítani.
(6) * Ha a bíróság a kifogásnak helyt ad, a kézbesítéshez fűződő JOGKÖVETKEZMÉNYEK HATÁLYTALANOK, és a kézbesítést, illetve a már megtett intézkedéseket, eljárási cselekményeket - a szükséges mértékben - MEG KELL ISMÉTELNI. Ha a fél a korábban elmulasztottnak tekintett cselekményt a kézbesítési kifogás előterjesztésével egyidejűleg szabályszerűen elvégezte, e cselekményét hatályosnak kell tekinteni, és az azzal összefüggő eljárási cselekményeket nem kell megismételni.
140. § [Kifogás a végrehajtási eljárás során]
(1) Ha a kézbesítettnek tekintendő határozat jogerőre emelkedett, a címzett - a 138. § (4) bekezdésében meghatározott okok fennállása esetén - a végrehajtási eljárás alatt, a határozat végrehajtására irányuló eljárásról történő tudomásszerzésétől számított tizenöt napon belül kifogást nyújthat be az elsőfokú határozatot hozó bíróságnál. Ha a végrehajtási eljárás megindult, a kifogás csak az e bekezdésben meghatározottak szerint terjeszthető elő.
(2) A kifogást harminc napon belül el kell bírálni. A kifogás előterjesztésére és elbírálására egyebekben a 138. §-ban és a 139. §-ban foglaltakat kell alkalmazni.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q
  1. Kifogás az eljárás szabálytalansága ellen
A
  1. § [Kifogás eljárási szabálytalanság esetén]
    (1) A FÉL az eljárás szabálytalanságát az eljárás folyamán bármikor kifogásolhatja. Ha a fél a kifogást a tárgyaláson szóban adja elő, azt a jegyzőkönyvben rögzíteni kell.
    (2) Amennyiben a bíróság a kifogásnak helyt ad, annyiban a kifogással érintett eljárási cselekményt SZABÁLYSZERŰEN LEFOLYTATJA V A SZÜKSÉGESHEZ KÉPEST MEGISMÉTLI. Ha a bíróság a kifogást elutasítja, erről határozatot hoz, e döntését legkésőbb az ítéletében KÖTELES MEGINDOKOLNI.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

eljárás szünetelése

A

mindig a peres fél v a felek perbeli magatartására
mulasztására vezethető vissza

nyugvási tényállás

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

(1) Az eljárás szünetel, h

A

ha

a) a felek erre vonatkozó megegyezésüket bejelentik, a BEJELENTÉSNEK a bírósághoz történő BEÉRKEZÉSÉTŐL (MAX 3 ALK),
b) az ÉRDEMI TÁRGYALÁSt valamennyi fél elmulasztja, vagy az érdemi tárgyaláson megjelent egyik fél sem kívánja az ügy tárgyalását, és a mulasztó fél egyik esetben sem kérte a tárgyalás távollétében történő megtartását, a TÁRGYALÁS IDŐPONTJÁTÓL,
c) a fél a megadott CÍMEN NEM ELÉRHETŐ, és a másik fél bírósági felhívásra NEM JELÖL MEg másik elérhetőségi címet, vagy az ügy tárgyalását nem kívánja, a fél nyilatkozatának a bírósággal történő közlésétől, ennek hiányában a bíróság felhívásában megadott határidő EREDMÉNYTELEN ELTELTÉT KÖVETŐ naptól,
d) a 63. § (2) bekezdése szerinti esetben ÜGYGONDNOKI DÍJ ELŐLEGEZÉSÉNEK lenne helye és a fél ezt bírósági felhívás ellenére nem teljesíti, a bíróság felhívásában megadott határidő eredménytelen elteltét követő naptól,
e) a felperes a bizonyítással nem összefüggő FORDÍTÁS, illetve KÜLFÖLDI KÉZBESÍTÉS KÖLTSÉGÉT a bíróság felhívása ellenére nem előlegezi, a bíróság felhívásában megadott határidő eredménytelen elteltét követő naptól, vagy
f) HIRDETMÉNYI, illetve e törvény alapján VÉGREHAJTÓI KÉZBESTÉSNEK volna helye, és azt a fél nem kéri vagy ha mindkettőnek a feltételei fennállnak egyiket sem kéri, illetve az eljárás lefolytatásához szükséges DÍJAT NEM ELŐLEGEZI, a fél nyilatkozatának a bírósággal történő közlésétől, ennek hiányában a bíróság felhívásában megadott határidő eredménytelen elteltét követő naptól.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

ELJÁRÁS MEGSZŰNÉSE SZÜNETELÉS FOLYTÁN

A

Bármelyik fél kérelmére az eljárást folytatni kell. Az eljárás szünetelése az (1) bekezdésben meghatározott időpontoktól az eljárás folytatása iránti kérelemnek a bírósághoz történő benyújtásáig tart. 4 HÓNAP szünetelés elteltével az eljárás megszűnik. E határidő elmulasztása miatt IGAZOLÁSNAK HELYE NINCS.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

SZÜNETELÉS EGYÉB JOGKÖV

A

(5) Ha az elsőfokú ítélet meghozatalát követően, annak jogerőre emelkedése előtt az eljárás szünetelés folytán megszűnik, az elsőfokú ítélet HATÁLYÁT VESZTI.
(6) A bíróság a szünetelés kezdő és befejező időpontját, illetve az eljárás megszűnésének tényét - az (5) bekezdés szerinti esetben az elsőfokú ítélet hatályvesztését is - VÉGZÉSBEN állapítja meg. A bíróságnak az eljárás folytatása iránti kérelmet elutasító végzése ellen külön fellebbezésnek van helye; a bíróság e végzését MAGA IS MEGVÁLTOZTATHATJA.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q
  1. § [A szünetelés egyes jogkövetkezményei, részleges szünetelés]
A

(1) Az eljárás szünetelésével minden HATÁRIDŐ MEGSZAKAD. A szünetelés megszűnésétől a határidők újra kezdődnek. Az eljárás folytatódásának jogkövetkezményei a felekkel szemben a szünetelés megszűnésének FELEKKEL TÖRTÉNŐ KÖZLÉSÉVEL állnak be.
(2) A szünetelés tartama alatt tett minden - a per érdemére vonatkozó - bírói rendelkezés, valamint a felek által teljesített minden eljárási cselekmény hatálytalan, kivéve a szüneteléssel, az eljárás folytatásával, illetve az eljárás megszűnésének megállapításával kapcsolatos bírói rendelkezéseket és eljárási cselekményeket.
(3) A per során hozott jogerős részítélet és közbenső ítélet hatályát az eljárás megszűnése nem érinti.
(4) Pertársaság esetén, ha a szünetelésre okot adó körülmény a perfelvételt lezáró végzés meghozatalát követően kizárólag valamely pertársra nézve áll be, de a többi pertárs vonatkozásában az eljárás folytatható, és tekintetükben részítélet hozható, a bíróság a szünetelésre vonatkozó rendelkezéseket csak az érintett pertársra alkalmazza.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly