A FELEK ÉS MÁS PERBELI SZEMÉLYEK Flashcards
PERKÉPESSÉG
SZÁRMAZÉKOS GYŰJTŐFOGALOM: a perbeli jogképesség és a perbeli cselekvőképesség összefoglalásra szolgál
- § [Perbeli jogképesség] (PERBELI JOGALANYISÁG)
A perben fél az lehet, akit a POLGÁRI JOG szabályai szerint jogok illethetnek és kötelezettségek terhelhetnek.
JOGKÉPESSÉG AZ EMBERT, ha élve születik, fogamzásának időpontjától illeti meg. (2) A fogamzás időpontjának a születéstől visszafelé számított 300. napot kell tekinteni; bizonyítani lehet, hogy a fogamzás korábbi vagy későbbi időpontban történt. A születés napja a határidőbe beleszámít.
Jogképessége a halállal szűnik meg. (halotti anyakönyvi, halál ténye megállapítás, holtnak nyilvánítás)
perbeli jogképessége a magzatnak a Ptk nem jelenti ki, de a gyámhatóság gyámot rendel a magzat részére, ha jogainak megóvása érdekében szükséges.
perbeli jogképesség hiányának jogköv
keresetlevél benyújtását megelőzően sincs: keresetlev hiánypótlás mellőzésével visszautasít
eljárás megindítíását követően hal meg: eljárás félbeszakad, perbeli jogutódlás. Eljárást kérelemre v hivatalból megszünteti a bíróság, ha a jogviszonyban jogutódlásnak nincs helye (pl. házassági bontóper)
szervezetek perbeli jogképessége
állam - jogi személy -miniszter képviseli (költségvetési szerv) -
önkormányzat jogi személy (KT nem!)
szrvezetek - állam jogi személyiséggel ruházza fel őket. Jogi személy jogképes, jogképessége kitered mindazokra a jogokra és kötelezettségekre, amelyek jellegüknél fogva nem csupán az emberhez fűződhetnek.
perbeli jogképesség különös esetei
gondnokság alá helyezés iránt indított per: A perben az alperes teljes perbeli cselekvőképességgel rendelkezik.
Sajtó-helyreigazítás iránt indított per: A perben a sajtószerv félként jár el akkor is, ha egyébként nincs perbeli jogképessége.
munkaügyi per: A perben fél lehet az a szakszervezet, munkáltatói érdekképviseleti szervezet vagy üzemi, közalkalmazotti tanács is, amelynek egyébként nincs perbeli jogképessége.
PERBELI CSELKÉPESSÉG
(1) A perben mint fél SZEMÉLYESEN V MEGHATALMAZOTTJA ÚTJÁN az járhat el, aki
a) a polgári jog szabályai szerint teljes cselekvőképességgel rendelkezik,
b) olyan, cselekvőképességében RÉSZLEGESEN KORLÁTOZOTT NAGYKORÚ, akinek a polgári jog szabályai szerinti cselekvőképessége a PER TÁRGYÁRA, illetve a perbeli ELJÁRÁSI CSELEKMÉNYEKRE kiterjedő hatállyal nincs korlátozva, vagy
c) a per tárgyáról a POLGÁRI JOG szabályai szerint érvényesen rendelkezhet.
(2) A perben a fél nevében törvényes képviselője jár el, ha
a) a félnek nincs perbeli cselekvőképessége,
b) a fél részére a cselekvőképessége ÉRINTÉSE NÉLKÜL RENDELTEK törvényes képviselőt, kivéve, ha a fél személyesen vagy meghatalmazottja útján fellép, vagy
c) a fél nem természetes személy.
ő jogosult meghatalmazottat állítani, képviseltje helyett, az ő nevében jár el
Hogyan vesz részt az eljárásban a cselekvőképes, a korlátozottan cselekvőképes és a cselekvőképtelen személy?
főszabályként csak a perbeli cselekvőképességgel bíró személy járhat el személyesen v meghatalmazott újtán a perben. A perbeli cselekvőképesség pedig a teljes polgári cselekvőképességhez igazodik.
Cselekvőképességében teljesen korlátozott személy egyetlen esetben rendelkezik perbeli cselképességgel : gondnokság alá helyezés megszüntetésére v módosítására irányuló perben a gondnokság alá helyezett személy.
Cselekvőkép részlegesen korl: ha a per tárgyára, perbeli eljárási cselekményre nem korl akkor perbeli cselekvőképessége van. A per tárgyáról a polgári jog szabályai szerint érvényesen rendelkezhet (pl. munkavállaló ki lehet. Személyiségi jogokat személyesen lehet érvényesíteni korl cselképes kiskorú v cselképességben részlegesen korlátozott személyí9
személyi állapotot érintő perekben a tv általában biztosítja a korl cselképes személy perbeli cselekvőképességét.
Milyen kötelezettsége van a bíróságnak a perképességgel kapcsolatban? Van-e e kötelezettségnek időbeli korlátja?
- § [A perbeli jog- és cselekvőképesség vizsgálata]
(1) A felek perbeli jog- és cselekvőképességét, valamint a törvényes képviselőnek és a támogatónak ezt a minőségét, ha ezek iránt KÉTSÉG MERÜL fel, a bíróság az eljárás BÁRMELY SZAKASZÁBAN hivatalból vizsgálja. A bíróság ugyancsak az eljárás bármely szakaszában hivatalból vizsgálja azt, hogy a törvényes képviselőnek a per viteléhez vagy az egyes perbeli cselekményekhez esetleg szükséges külön felhatalmazása igazolva van-e.
(2) A perbeli jog- és cselekvőképesség, a törvényes képviselet, a támogatói minőség, illetve a felhatalmazás igazolása nem szükséges, ha az köztudomású, vagy ha arról a bíróságnak hivatalos tudomása van.
PERBELI CSELEKVŐKÉPESSÉG HIÁNYA JOGKÖV?
Cselekvőképtelenség észlelését megelőzően tett jognyilatkozatai HATÁLYTALANOK
keresetlev benyújtásakor észlel a bíróság: felhív tves képviselő perbeállítására, elmulasztás esetén visszautasítás
eljárás során: fél törvényes képviselőjét mellőzték, és e hiányt a kitűzött határidő alatt sem pótolták, eljárás megszüntetése
eljárás félbeszakad: (1) Az eljárás félbeszakad, ha
a) valamelyik fél meghal vagy megszűnik, a jogutód perbelépéséig vagy perbevonásáig, kivéve, ha a jogviszony természete miatt a jogutódlás kizárt,
b) a per vitelére meghatalmazottal nem rendelkező fél elveszíti a cselekvőképességét, a törvényes képviselő bejelentéséig,
381. § [Az ítélet mérlegelhető hatályon kívül helyezése eljárási szabálysértés miatt]
A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét végzéssel hatályon kívül helyezheti, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasíthatja, ha szükséges az elsőfokú eljárás megismétlése vagy kiegészítése, mert az elsőfokú eljárás lényeges szabályainak megsértése az ügy érdemi eldöntésére kihatott, és annak orvoslása a másodfokú eljárásban nem lehetséges, vagy nem észszerű.
- § [Az ítélet mérlegelhető hatályon kívül helyezése eljárási szabálysértés miatt]
A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét végzéssel hatályon kívül helyezheti, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasíthatja, ha szükséges az elsőfokú eljárás megismétlése vagy kiegészítése, mert az elsőfokú eljárás lényeges szabályainak megsértése az ügy érdemi eldöntésére kihatott, és annak orvoslása a másodfokú eljárásban nem lehetséges, vagy nem észszerű.
pertársaságok csoportosítása
Keletkezése szerint: kényszerű vagy célszerű
A pertársak egymás közötti függősége szerint: egységes vagy egyszerű
pertársaságok csoportosítása
Kényszerű pertársaság: (függőség)
Pp. 36. §:Egységes és kényszerű
–a jogszabályban meghatározott személyek perben állása kötelező;
–a per tárgya olyan közös jog, illetve olyan közös kötelezettség, amely csak egységesen dönthető el,
Pp. 37. § a): Egységes és célszerű
a perben hozott ítélet anyagi jogerőhatása a pertársakra a perben történő részvétel nélkül is kiterjedne
Egyszerű pertársaság (függetlenség)
Pp. 37. § b) és c): Egyszerű és célszerű
–a perbeli követelések ugyanabból a jogviszonyból erednek;
–a perbeli követelések hasonló ténybeli és jogi alapból erednek, és ugyanannak a bíróságnak az illetékessége a 29. § rendelkezéseinek alkalmazása nélkül is valamennyi alperessel szemben megállapítható.
- § [A pertársak függősége]
(1) A 36. § és a 37. § a) pontja szerinti pertársaság esetén bármelyik pertárs perbeli cselekményei - az egyezségkötést, az elismerést, és a jogról való lemondást KIVÉVE (ANYAGI JOGI RENDELKEZŐ CSEL) - arra a pertársra is kihatnak, aki valamely határidőt, határnapot vagy perbeli cselekményt elmulasztott, feltéve, hogy mulasztását utóbb nem pótolta.
(2) Ha a 36. § és a 37. § a) pontja szerinti pertársaság esetén a pertársak perbeli cselekményei vagy előadásai egymástól eltérnek, a bíróság azokat a per egyéb adatait is figyelembe véve bírálja el.
(3) A 37. § b) és c) pontja szerinti pertársaság esetén azt a pertársat, aki a polgári jog szabályai szerint a pertársának a kifogásait maga is érvényesítheti, e kifogásokkal összefüggő perbeli cselekményei vonatkozásában az (1) és (2) bekezdés szerinti jogállás illeti meg. - § [A pertársak függetlensége]
(1) A 37. § b) és c) pontja szerinti pertársaság esetén egyik pertárs perbeli cselekménye vagy mulasztása nem hat ki a többi pertársra.
(2) A 37. § b) és c) pontja szerinti pertársaság esetén a határnapra szóló idézést, valamint az érdemi határozatot az abban közvetlenül nem érdekelt pertárssal is közölni kell; a tárgyalás elkülönítése esetén azonban a közvetlenül nem érdekelt pertársak idézése mellőzhető.
KERESETHEZ CSATLAKOZÁS - ÚJ INTÉZMÉNY!
- § [A keresethez csatlakozás]
(1) A 36. § szerinti alperesi pertársaság esetén a PERFELVÉTELT LEZÁRÓ végzés meghozataláig a keresethez bármelyik alperes csatlakozhat, aki a kereset TELJESÍTÉSÉT NEM ELLENZI. Ha a bíróság a keresethez csatlakozást engedélyezi, a keresethez csatlakozó nyilatkozat a perfelvételt lezáró végzés meghozatalát követően nem vonható vissza.
(2) A keresethez csatlakozó alperes - a költségekre és a bizonyításra vonatkozó rendelkezések alkalmazása során - a felperessel azonos érdekű félnek, a keresethez nem csatlakozó alperessel szemben ELLENÉRDEKŰ FÉL minősül.
(3) Ha a keresethez csatlakozó nyilatkozat megtétele a jóhiszemű joggyakorlás követelményével ellentétes, a bíróság a keresethez csatlakozás iránti kérelmet elutasítja. Ha az alperes a keresethez csatlakozás engedélyezését követően a keresethez csatlakozásra vonatkozó jogát rosszhiszeműen gyakorolja, a bíróság az alperes érintett perbeli cselekményeit mellőzi, illetve a per egyéb adatait is figyelembe véve bírálja el. Az e bekezdésen alapuló döntéseit a bíróság legkésőbb az ítéletében köteles megindokolni.
(4) A keresethez csatlakozó alperes perbeli cselekményei a határidőt, határnapot vagy perbeli cselekményt elmulasztó pertársra nem hatnak ki.
(5) A keresethez csatlakozó alperes pervesztesség esetén a perköltségnek kizárólag azt a részét téríti meg, amely a saját perbeli cselekményei folytán merült fel.
ÜGYÉSZ RÉSZVÉTELE A PERBEN
3/2012. (I. 6.) LÜ utasítás:
- A járásbíróság illetékességi területén működő járásbírósági ügyész vagy főügyész
- ítélőtáblához tartozó ügyben: fellebbviteli főügyész
- a legfőbb ügyészségi ügyész bármely ügyben kijelölhető eljárásra
A perbeli részvétel módjai: általános vagy önálló
Általános: ha a jogosult jogai védelmére bármely okból nem képes, és a fellépés lehetséges és a perindítás tiszteletben tartja a fél rendelkezési jogát
nem indíthat: mert csak jogszabályban meghatározott személy
Apaság megállapítása, anyasági per, házasság felbontása
Kötelező a fellépés: a polgári jogi igény érvényesítésekor büntető eljárásban
A féllel azonos jogok, de: egyezségkötés, jogról lemondás, jogelismerés kizárt
A fél az eljárás folyamán beléphet mellé, ekkor az ügyész részvétele pótolja az ő jogi képviseletét
Önálló (KÜLÖN TÖRVÉNYI FELHATALMAZÁSON ALAPLÓ): tipikusan a közérdekvédelem, de lehet magánjog védelem is (pl.: gondnokság alá helyezés/megszüntetése, szülői fel. jog megszüntetése/visszaállítása)
Költségmentes!
ÜGYÉSZ ALPERES - ügyészi keresetre került szülői felügyelet megszüntetésre