BÍRÓSÁGI ELJÁRÁS Flashcards
A bíróság eljárásának formái
- § (1) A bíróság tárgyalást tart, ha a vádlott büntetőjogi felelősségének megállapítására BIZONYÍTÁST VESZNEK FEL.
(2) Az e törvényben meghatározott esetekben a bíróság NYILVÁNOS ÜLÉSt, ÜLÉSt vagy TANÁCSÜLÉST tart.
(3) A nyilvános ülésre az e törvényben megállapított eltérésekkel a tárgyalásra vonatkozó rendelkezések az irányadók.
tárgyalás a bírósági igazságszolg színtere, melynek kerete mi?
a vád, a vádelv. Vád benyújtásával az eljárás tárgya rögzül.
BE önálló megismerési szakasza a tárgyalás, közvetlenség elvén keresztül jut el a bíróság a tényállás valósághű megállapítására.
valósághű tényállásra kell a támaszkodnia a bíróságnak.
mit jelent az, hogy “egységes eljárás”.
Egyszerre dönt (ugyanazon ügydöntő ítéletben) a bíróság mind a tényállás megállapítása és bűnösség, mind pedig a büntetőjogi jogkövetkezmények felől (büntetés kiszabása tárgyában).
bírósági eljárási formák
- TÁRGYALÁS: büntetőjogi felelősség megállapítására, annak érdekében bizonyítást vesznek fel. Csak ha bizonyítást vesz fel a bíróság. Bíróság döntése bizonyításon alapuljon.
- nyilvános ülés: szintén az ügy érdemében döntenek, de bizonyítás nélkül. hasonlít a tárgyaláshoz, általános szabályait is igénybe veszik. Ügydöntő határozat születhet, de az soha nem bizonyítás alapján történik. Előkészítő ülés, másodfokú bíróság által tartott nyilvános ülés.
- ÜLÉS: általában nem az ügy érdemében döntenek. a bíróság és a törvény által meghat személyek lehetnek jelen. Nyomozási bíró által tartott ülés.
- TANÁCSÜLÉS: tanács tagjai + jk vezető. Itt van leginkább kizárva a nyilvánosság. Lehet érdemi és nem érdemi is. Dönt pl a személyi szabadságot érintő kényszerint tárgyában, vagy tanács dönt pl az eljárás megszüntetéséről.
tárgyalás nyilvánosságának korlátai
- tanácselnök meghatározza a tárgyalás létszámát
v kizárja a nyilvánosságot a bíróság, részlegesen a bíróság elnöke
részleges:
- tárgyalás szabályszerű lefolytatása
- méltóság, biztonság megőrzése
- hely szűke
- fiatalkorú jelen lehet-e (14-18) - kizárható
- 14 alatti nem lehet hallgatóság
- tárgyalás rendjét v szabályszerű menetét zavaró személy kiutasítható, kivezettethető
zárt tárgyalás rendszere
- erkölcsi okból,
- különleges bánásmódot igénylő személy védelme,
- minősített adat és egyéb adat védelme képezi a bizonyítás tárgyát, egyéb védett adat védelme érdekében
- fiatalkorú érdekében még a terhelt is kizárható (!)
DE - zárt tárgyaláson hozott határozatot a bíróság nyilvános tárgyaláson HIRDETI KI.
jelenlét a bírósági tárgyaláson
- bíróság tagjai minden esetben (ellenkező esetben feltétlen ítélet hatályon kívül helyezése)
- ügyész jelenléte a tárgyaláson mindig kötelező. Járásbíróságon alügyész (korlátlanul) és ügyészségi fogalmazó (nem járhat el egyes esetekben: 5 évi vagy súlyosabban fenyegetett bcs, vádlottat fogvatartják, kóros elmeállapotú) is eljárhat.
- védő: felsorolás, ahol a védő jelenléte kötelező. A törvényszék mint elsőfokú bíróság előtt, ha a vádlott lemondott a tárgyaláson való jelenlét jogáról. Egyes egyszerűsítő különeljárásoknál. Tárgyaláson jelenléti kötelezettség!
- vádlott: jelenlét jog és nem kötelezettség. Jogalkotó a terheltet, a vádlottat jogosítja fel, hogy a tárgyaláson ott kíván-e lenni, vagy nem. Saját jogon bejelentheti. Amíg nem tesz olyan nyilatkozatot, amely a korábbit hatályon kívül helyezi.
mikor tart a bíróság tárgyalást?
- a terhelt az előkészítő ülésen nem ismer be
- beismert de nem mondott le a tárgyaláson való jelenlét jogáról
- bíróságnak járulékos kérdésben bizonyítást kell felvennie (beismert, lemondott a terhelt).
- terhelt beismer az előkészítő ülésen, le is mond, de a bíróság ezt nem fogadta el. jelenlét jogáról nem mondott le
bíróság kötelezte őt a tárgyaláson való jelenlétre.
Mikor lehet tárgyalni a vádlott távollétében?
- eljárás több vádlott ellen folyik és a tárgyalásnak egy része őt nem érinti (ekkor a védőnek sem kell jelen lennie)
- kényszergyógykezelésnek lehet helye, állapota miatt a terhelt nem jelenhet meg a tárgyaláson vagy jogainak gyakorlására képtelen.
- szabályszerű idézés ellenére marad távol a szabadlábon lévő terhelt (bizonyítási eljárást azonban csak felmentés/eljárás megszüntetés esetén lehet így befejezni).
- ha a terhelt ismeretlen helyen van
- terhelt külföldön van, de nem tudjuk biztosítani hogy hazahozzák.
- nem kell a tárgyaláson jelen lenni annak a vádlottnak, akire vonatkozóan azon a tárgyalási napon nem folyik bizonyítás.
- TERHELT LEMOND A TÁRGYALÁSON VALÓ RÉSZVÉTEL JOGÁRÓL: terhelt előzetesen bejelenti, hogy nem kíván jelen lenni. vádemelést követően bármikor élhet ezen jogával. Két feltétele az elfogadhatóságnak: (1) rendelkezzen védővel és (2) védőnek (meghatalmazott vagy kirendelt) el kell vállalnia, hogy kézbesítési megbízottként is eljár. Ilyenkor a bíróságnak el kell fogadnia a nyilatkozatot. Szóban a bíróság előtt vagy ügyvédi ellenjegyz okirat bejelenteni a szándékot. Bármely marasztaló ítélet hozatalára lehetőség van. Fiatalkorúak elleni eljárásban ez a lehetőség nincs meg!
bíróság mikor kötelezheti a vádlottat a tárgyaláson való megjelentésre? lehet e fellebbezni?
- amennyiben bizonyítási cselekmény lefolytatása vagy szakértő meghallgatása érdekében szükséges. megalapozott tényállás megállapításához szükséges. Szükségessé válik a vádlott meghallgatása vagy jelenléte. Szembesítés. Kizárt a fellebbezés.
- kézbesítési megbízott jelzi, hogy akadály merült fel a megbízásával. Nem tudja ellátni.
Mi történik, ha a terhelt mégis jelen kíván lenni a tárgyaláson? Majd utóbb meggondolja magát?
Az ügydöntő határozat kihirdetéséig a vádlott bejelentheti, hogy mégis részt kíván venni a tárgyaláson. Bármely nyilatkozata, amelyből ez következtethető ki. Következmény: ezt követően már csak a bíróság hozzájárulásával dönthet úgy, hogy a továbbiakban megint nem kíván részt venni.
nem fellebbezhető!
a terhelt nem kíván jelen lenni a tárgyaláson (saját jogán). Terhelt a vádemelést követően bármikor élhet ezzel a jogával. Ennek mi a két feltétele:
Szóban v védője által ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott okirattal vádemelés után bármikor lemondhat a TÁRGYALÁSON VALÓ JELENLÉT jogáról.
- rendelkezzen védővel (akkor is ha a védő amúgy nem lenne kötelező)
- a védő nemcsak a védelmet látja el, de el kell vállalnia, hogy kézbesítési megbízottként járjon el.
Ha ezen törvényi feltételek fennállnak, bármely ügyben a teljes elsőfokú bírósági eljárás lefolytatható, ügydöntő határozat meghozható.
Fellebbviteli eljárásban a terhelt távollétére nem lehet hivatkozni!
Fiatalkorúak elleni eljárásban erre nincs lehetőség! FIATALKORÚ JELENLÉTE A TÁRGYALÁSON KÖTELEZŐ!
Kényszerintézkedés kizárt a terhelttel szemben.
Kivétel: bíróság dönthet úgy, hogy kötelezi a terheltet a részvételre. két esetben:
- bizonyítási cselekmény lefolytatása szüks,/ szakértő meghallgatása esetén (megalapozott tényállás megállapításának az igénye eredményezi)
- Kézbesítési megbízott bejelenti, hogy akadály merült fel és önhibáján kívül nem tudja ellátni
Vádlott az ÜGYDÖNTŐ HATÁROZAT KIHIRDETÉSÉIG bejelentheti, hogy mégis jelen kíván lenni a tárgyaláson. Egyértelmű nyilatkozat, vagy ráutaló magatartás. Utólag már csak bíróság hozzájárulásával teheti meg újra, hogy nincs jelen.
a terhelt távollétében lefolytatott bizonyítás sorsa
bíróság szükség szerint elrendelheti a bizonyítás vagy egy részének megismétlésére. Terhelt indítványát a bíróság nem köteles helybenhagyni.
Terhelt szabályszerű idézés ellenére nem jelenik meg a tárgyaláson
Felróhatósági eljárás
- Terhelt megjelenését kivéve a tárgyalás megnyitásakor megállapítható, hogy nem lenne akadálya a tárgyalás megtartásának (megjelentek a tanúk, szakértő, bizonyítást lehetne érdemben folytatni).
Itt csak a bizonyítás lefolytatására van lehetőség, ügydöntő határozat csak nagyon szűk körben hozható.
- Bíróság intézkedjen az azonnali elővezetés felől. Ésszerű időn belül nem vezet eredményre, akkor van lehetőség tárgyalást tartani.
- A vádlott szabadlábon van (előállítás felől kell intézkedni, ha nincs).
negatív feltétel:
- terhelt vagy védő előzetesen vagy a tárgyalás megnyitásakor nem terjesztett elő igazolási kérelmet vagy azt nem fogadja el a bíróság.
korlát: bizonyítási eljárás lefolytatására vonatkozik. Amennyiben a büntetőjogi felelősség megállapítása látszik az ügyben, akkor a tárgyalást el kell napolni és gondoskodni kell a terhelt előállításáról. Arra van lehetőség, ha a bizonyítási elj lefolytatását követően felmentés vagy megszüntető határozat születik, meghozhatja. De kötelező védő esetén védőnek ott kell lennie.
Hogyan történhet az h a védő jelen van az elsőfokú tárgyaláson (perbeszédet tart, stb.), és a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezi az elsőfokú határozatot arra tekintettel, hogy a védő nem volt jelen az elsőfokú eljárásban.
helyettes védő két olyan vádlottat véd, akik között érdekellentét van, kizárja egy védő eljárását.
Terhelt nincs jelen a tárgyaláson, hogyan ismerheti meg a tárgyalás anyagát?
- iratokat bármikor tanulmányozhatja
- bíróság az addig lefolyt bizonyítás anyagát elé tárja, észrevételeket tehet, indítványozhatja a már meghallgatott tanúk ismételt kihallgatását.
Hogyan biztosítható a vádlott jelenléte a tárgyaláson?
ha kötelező a jelenléte (lemondás nem érvényesül) és idézése szabályszerű és nem jelenik meg.
- azonnali elővezetés
- következő határnapra elővezetés elrendelése
- elfogatóparancs kibocsátása (kötelező ha terhelt elővezetését már elrendelték és szabvesztéssel fenyegetett bcs miatt folyik az eljárás)
- h a kitűzött új tárgyalási határnapra a vádlottat azért nem lehetett elővezetni v elfogatóparancs alapján előállítani, mert a lakcíméről, tényleges tartózkodási helyéről ismeretlen helyre távozott bíróság a terhelt távollétében való eljárás szabályai szerint jár el.
- vádlott kiadatása/ európai/nki elfogatóparancs alapján történő átadása iránti eljárás kezdeményezése, ha az ügyész szabveszt büntetés kiszabására tett indítványt és a vádlott a külföldi tartózkodási helyére kibocsátott szbályszerű idézés ellenére nem jelenik meg.
- büntetőeljárás átadásának kezdeményezése
Elsőfokú tárgyalás lefolytatása
- a tárgyalás megnyitása
- megkezdése (vád lényegének és a polgári jogi igénynek az ismertetése)
- bizonyítás felvétele
- perbeszédek és felszólalások
- meghozza a bíróság és
- kihirdeti a határozatát
- nyilatkoznak a jogorvoslatról az arra jogosultak
- személyi szab érintő kényszerint tárgyában dönthet a bíróság
- tárgyalás berekesztése
Különbség a tárgyalás megnyitása és megkezdése között
tárgyalás megnyitása: adminisztratív szakasz. tárgyalás feltételei fennállnak-e. Ügy tárgyának megjelölésével teszi meg a bíróság. Megjelentek számba vétele. Idézés szabályszerű-e. Van-e helye tárgyalás megtartásának.
Ha nem állnak fenn, el kell halasztani. (megkezdés után napolás)
tárgyalás megkezdése: bizonyítás megkezdése.
A bírságnak a hatáskörét és illetékességét az eljárás során végig vizsgálnia kell. Amennyiben észleli a tárgyalás megkezdése után a bíróság a hatáskör hiányát, mikor köteles áttenni az ügyet?
a tárgyalás megkezdése előtt bármely okból helye van áttételnek. a tárgyalás megkezdése után csak magasabb hatáskörű vagy kizárólagos illetékességű bírósághoz kell az ügyet áttenni.
Tárgyalás megkezdését követően jut arra a felismerésre a bíróság, hogy a bcs-t szomszéd járásbíróság illetékességi területén követték el. Mit tesz?
megkezdés előtt átteszi az ügyet
megkezdés után köteles letárgyalni
Abszolút kizárási okra hivatkozás megkezdés után is megtehető. Viszont elfogultságra vonatkozó hivatkozás a tárgyalás megkezdése után csak akkor foghat helyt, ha
az indítványozó valószínűsíti, hogy az erre okot adó körülményről a tárgyalás megkezdése után szerzett tudomást.
mi van, ha a védelem nem kötelező, a terhelt azonban él törvény adta jogával és védőt hatalmaz meg. Ő szabályszerű értesítés ellenére nem jelenik meg.
terhelt akár vétlen abban, hogy a védője szabályszerű értesítés ellenére nem jelent meg.
Törvény felhatalmazást (!) ad a bíróság számára, h a tárgyalást elhalassza, ha ezt a vádlott indítványozza, mert szeretné h a védő jelen legyen
Még két eset:
- nem volt szabályszerű az idézés v nem állapítható meg, hogy szabályszerű volt-e az idézés.
Félbeszakítás mit jelent?
Félbeszakítás egy tárgyalási szünet. Folyik már a bizonyítás, a tanácsának az elnöke max 8 napra ügy terjedelme vagy egyéb ok miatt megszakítja.