Babilonas ir Persijos imperija Flashcards
Hamurabio teisynas (kodiksas)
Babilonijos vadovo Hamurabio XVIII a. iki Kr. sudarytas pirmasis pasaulyje rašytinis įstatymų sąvadas
Imperija
didelė, stipri valstybė, kurią valdė imperatorius
Muitas
mokestis už prekes, gabenamas per valstybės sieną
Paprotinė teisė
bendruomenės sąmonėje gyvuojanti ir žodžiu iš kartos į kartą perduodama tam tikrį taisyklių, garbės bei pagarbos vyresniesiems visuma
Babilono iškilimas
Babilonas buvo nedidelis miestas Eufrato vidurupyje, tačiau užėmė patogią padėtį - įkurtas prekybos kelių susikirtimo vietoje. Jame apsistodavo turtingų pirklių, kurie privalėjo mokėti muitą. Miestas turtėjo, jo įtaka Mesopotamijoje augo. Valdovai karo žygiais, sąjungomis, klastinga pagalbos sutarčių politika sukūrė stiprią Babilònijos valstybę Maždaug XVIII a. iki Kr. jos valdovas Hamurabis nukaria- vo tarpusavio kovų nualintus Mesopotamijos miestus ir suvienijo šalį.
Hamurabio teisynas
Naujai užkariautose teritorijose Hamurabiui ištikimi valdininkai prižiūrėjo, kaip vykdomi jo įsakymai. Skatinant žemės ūkio plėtojimą, rūpintasi drėkinimo kanalų įrengimu. Hamurabis įsakė Babilonijos raštininkams surinkti visus šalyje galiojan- čius įstatymus ir užrašyti, iškalti juos ant akmeninio stulpo. Iki tol žmonės laikėsi paprotinės téisės - tam tikrų tarpusavio nustatytų taisyklių, kurias mokėjo minti- nai. Pirmasis rašytinis pasaulyje įstatymų sąvadas vadinamas Hamurābio teisýnu. Jį sudarė 282 įstatymai, sugrupuoti pagal temas. Įstatymuose numatytos labai griež- tos bausmės už nusikaltimus, tačiau ne visiems jos taikomos vienodos: bausmės dydis priklausė nuo užimamos padėties. Įstatymuose numatytos griežtos bausmės nusikaltėliams, tačiau ginama žmogaus gyvybė ir nuosavybė, užtikrinamos varg- šų, našlių ir našlaičių teisės.
Hamurabio įpėdiniai nebuvo tokie talentingi politikai. Įsiplieskę neramumai, klajoklių puldinėjimai silpnino valstybę ir ji subyrėjo.Beveik tūkstantį metų karingos kaimyninės gentys plėšė Babilònijos gyventojus. VII a. iki Kr. pabaigoje įkurta naujojoji Babilònijos valstybė vėl atgavo savo didybę. Klestėjo mokslas, kultūra, architektūra. Tačiau antrasis suklestėjimas truko neilgai. Vidaus nesutarimų draskoma valstybė tapo Pèrsijos impèrijos dalimi.
Persijos imperija
VI a. iki Kr. valdant Darijui I, Pèrsijos impèrija išgyveno klestėjimo laikotarpį. Jos teritorija driekėsi nuo Graikijos ir Libijos vakaruose iki Indijos rytuose. Valdo- vas ne tik plėtė teritoriją, bet ir ėmėsi reformų. Patogesniam valdymui imperija buvo suskirstyta į provincijas, kurias prižiūrėjo ištikimi valdininkai. Provincijų ribos suta- po su užkariautų valstybių ribomis. Pavergti kraštai mokėjo piniginį mokestį imperi- jai, kurio dydis priklausė nuo dirbamos žemės ploto ir derlingumo. Gerinant susisie- kimą imperijoje, nutiestas platus kelių tinklas, pastatyta naujoji sostinė Persèpolis, klestėjo menas ir kultūra.
V a. iki Kr. Pèrsija įsivėlė į karus su imperijai nepaklūstančiais graikų poliais. Kelis dešimtmečius trukę karai baigėsi persų pralaimėjimu ir imperijos nusilpimu. Galiausiai imperiją nukariavo Aleksandras Makedonietis.