Поглавље 9 - Саучесништво у кривичном делу Flashcards
ОПШТЕ О САУЧЕСНИШТВУ.
- СВИ СУБЈЕКТТИ КОЈИ УЧЕСТВУЈУ У КД СЕ ПРЕМА КЗ НАЗИВАЈУ “УЧИНИЛАЦ”
- КАКО У ОСТВАРЕЊУ ДЕЛА МОЖЕ УЧЕСТВОВАТТИ ВИШЕ ЛИЦА СВОЈИМ РАЗЛИЧИТИМ ДОПРИНОСИМА, ТА ЛИЦА СЕ НАЗИВАЈУ САУЧЕСНИЦИМА
- САУЧЕСНИШТВО (У ШИРЕМ СМИСЛУ) - САИЗВРШИОЦИ, ПОДСТРЕКАЧИ И ПОМАГАЧИ
- САУЧЕСНИШТВО (У УЖЕМ СМИСЛУ) - ПОДСТРЕКАЧИ ПОМАГАЧИ. - АКО ЈЕДНО ЛИЦЕ САМО ВРШИ ДЕЛО ОН ЈЕ НЕПОСРЕДНИ ИЗВРШИЛАЦ (И ТАД НЕМА САУЧЕСНИШТВА).
- АКО ВИШЕ ЛИЦА ЗАЈЕДНИЧКИ ВРШИ КД РЕЧ ЈЕ О САУЧЕСНИЦИМА.
- ПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО ЈЕ ДЕЛО КОЈЕ СЕ ВРШИ ПРЕКО ДРУГОГ И ТО ЈЕ ИСТО ОБЛИК САУЧЕСНИШТВА.
ПОЈАМ И ВРСТЕ САУЧЕСНИШТВА У ШИРЕМ СМИСЛУ
- ДВА ЕЛЕМЕНТА СУ ПОТРЕБНА ЗА ПОСТОЈАЊЕ САУЧЕСНИШТВА:
А. ОБЈЕКТИВНИ ЕЛЕМЕНТ - УЧЕСТВОВАЊЕ ВИШЕ ЛИЦА У ДЕЛУ.
Б. СУБЈЕКТИВНИ ЕЛЕМЕНТ - СВЕСТ О ЗАЈЕДНИЧКОМ ДЕЛОВАЊУ. ПРИМЕР ВОЗАЧ И ПЕШАК.
- КОД САИЗВРШИЛАШТВА СВЕСТ О ЗАЈ ДЕЛ МОРА УВЕК ПОСТОЈАТИ А КОД ПОДСТРЕКАЧА И ПОМГАЧА НЕ МОРА ЈЕ БИТИ У ПОГЛЕДУ ОНОГА КО ДЕЛО ИЗВРШАВА. - ЗАЈЕДНИЧКО ОСТВАРЕЊЕ ДЕЛА, ДЕЛУ ДАЈЕ НОВИ КВАЛИТЕТ.
- ПРИМЕР СА ДВОЈЦОМ КОЈА ВРШЕ РАЗБОЈНИШТВО. ЊИХОВИ ДОПРИНОСИ ЗАЈЕДНО ЧИНЕ НОВИ АКТ А ОДВОЈЕНО НИСУ РАЗБОЈНИШТВО. - УРЕЂЕЊЕ КРУГА САУЧЕСНИКА.
А. ЈЕДИНСТВЕНО УЛИНИЛАШТВО - СВИ КОЈИ НА БИЛО КОЈИ НАЧИН УЧЕСТВУЈУ У ДЕЛУ СУ УЧИНИОЦИ ДЕЛА (ЊЕГОВИМ ИЗВРШИОЦЕМ)
- РАЗЛИКА ЈЕ САМО КОД ОДМЕРАВАЊА КАЗНЕ.
- МАЊИНСКИ ЈЕ ЗАСТУПЉЕН.
Б. ДУАЛИСТИЧКИ СИСТЕМ - КВАЛИТАТТИВНО СЕ МОГУ РАЗЛИКОВАТИ ДВЕ КАТЕГОРИЈЕ УЧЕСНИКА У ЗЛОЧИНУ: ИЗВРШИОЦЕ И САУЧЕСНИКЕ.
- УЧИНИЛАШТВО СЕ МОЖЕ ПОДЕЛИТИ НА ИЗВРШИЛАШТВО И САУЧЕСНИШТВО (У УЖЕМ СМИСЛУ).
- ОВО ЈЕ ПРИХВАЋЕНО И КОД НАС.
- ОВО СЕ ОДНОСИ НА ДУЛАТИСТИЧКИ СИСТЕМ.
- МЕЂУ (ГРАНИЦУ) ИЗМЕЂУ ИЗВРШИЛАШТВА И САУЧЕСНИШТВА ПРЕДСТАВЉА ОСТВАРЕЊЕ БИЋА ДЕЛА. ТО ЈЕ РЕСТРИКТИВНО СХВАТАЊЕ ИЗВРШИЛАШТВА ПРИХВАЋЕН И У НАШЕМ ПРАВУ. - ИЗВРШИЛАШТВО: НЕПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАПТВО, ПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО И САИЗВРШИЛАШТВО.
- САУЧЕСНИШТВО (У УЖЕМ МИСЛУ) - ПОДСТРЕКАЧ И ПОМАГАЧ.
- САУЧЕСНИШТВО НИЈЕ МОГУЋЕ БЕЗ ИЗВРШИЛАШТВА. ТУ СЕОГЛЕДА ЊИХОВА АКЦЕСОРНОСТ. - НЕПОСРЕДНИ ИЗВРШИЛАЦ ЈЕ ОНАЈ КО ЛИЧНО И НЕПОСРЕДНО ОСТВАРУЈЕ ОБЕЛЕЋЈА КД. ТО ЧИНИ ВЛАСТИТИМ РАДЊАМА.
- ПОСРЕДНИ ИЗВРШИЛАЦ ОСТВАРУЈЕ ДЕЛО ПРЕКО ДРУГОГА, СЛУЖЕЋИ СЕ ЊИМЕ КАО ОРУЂЕМ.
- ПИ НИЈЕ РЕГУЛИСАНО КЗОМ. - САИЗВРШИЛАЦ ОСТВАРУЈЕ БИЋЕ КД ЗАЈЕДНО СА ДРУГИМ
- САУЧЕСНИЦИ НЕ ОСТВАРУЈУ ОБЕЛЕЖЈА КД, ВЕЋ САМО УЧЕСТВУЈУ У ДЕЛУ ИЗВРШИОЦА. ПОДСТРЕКАЧ СТВАРА ОДЛУКУ КОД ДРУГОГ ДА УЧИНИ ДЕЛО, ПОМАГАЧ МУ ОЛКАШАВА ЊЕГОВО ИЗВРШЕЊЕ.
КРИТЕРИЈУМ РАЗГРАНИЧЕЊА ИЗВРШИЛАШТВА И САУЧЕСНИШТВА
- НА ТЕШКОЋЕ СЕ НАИЛАЗИ ПРИЛИКОМ РАЗГРАНИЧЕЊАПОСРЕДНОГ ИЗВРШИЛАШТВА И ПОДСТРЕКАВАЊА.
- И У ОДНОСУ САИЗВРШИЛАШТВА И ПОМАГАЊА.
- ФОРМАЛНО ОБЈЕКТИВНА ТЕОРИЈА - ИЗВРШИОЦЕМ СЕ СМАТРА ИСКЉУЧИВО ОНАЈ КО НЕПОСРЕДНО ПРЕДУЗМЕ РАДЊУ ИЗВРШЕЊА.
- КОД ОВОГ УЧЕЊА НИЈЕ МОГУЋЕ ПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО А ЗА САИЗВРШИЛАШТВО ЈЕ НЕОПХОДНО МАКАР ДЕЛИМИЧНО ПРЕДУЗИМАЊЕ РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА, ШТО ЈЕ КРИМИНАЛНО ПОЛИТИЧКИ КРУТО. КОД НАСУ ПРАВУ ЈЕ ОВА ТЕОРИЈА ОДБАЧЕНА ЈЕР И КЗ ДОПУШТА САИЗВРШИЛАШТВО ИАКО НИЈЕ ПРЕДУЗЕТА РАДЊА ИЗВРШЕЊА. - СУЈБКЕТИВНА ТЕОРИЈА - ПОЛАЗИ ОД ТЕОРИЈЕ ЕКВИВАЛЕНЦИЈЕ.
- ПОШТО СУ ССВЕ РАДЊЕ БЕЗ КОЈИХ ПОСЛЕДИЦА НЕ БИ НАСТУШИЛА ЈЕДНАКЕ, РАЗГРАНИЧЕЊЕ СЕ ПРАВИ НА СУБЈЕКТИВНОМ ПЛАНУ, ПРЕМА ПРАВЦУ ВОЉЕ УЧИНИОЦА. АКО ЈЕ НЕКО ДЕЛО ЖЕЛЕО КАО СВОЈЕ ИМА ИЗВРШИЛАЧКУ ВОЉУ И СМАТРА СЕ ИЗВРШИОЦЕМ. А АКО ЈЕ ИМАО САУЧЕСНИЧКУ ВОЉУ ОНДА ЈЕ САУЧЕСНИК.
- ПОШТО НИЈЕ ЈЕДНОСТАВНО УТВРДИТИ ПРАВАЦ НЕЧИЈЕ ВОЉЕ, ПРИМЕЉУЈЕ СЕ ТОЕРИЈА ИНТЕРЕСА КОЈА ПОСТАВЉА КРИТЕРИЈУМ ПРЕМА СТЕПЕНУ ИНТЕРЕСА ЗА ОСТВАРЕЊЕ ДЕЛА ОДН. НАСТУПАЊА ПОСЕДИЦЕ. САУЧЕСНИК БИ БИ ОНАЈ КО ИЛИ НЕМА ИНТЕРЕС ИЛИ ЈЕ ТАЈ ИНТЕРЕС НЕЗНАТАН. УЧИНИЛАЦ БИ БИО ОНАЈ КО ИМА ВЕЋИ ИНТЕРЕС ОД ОСТВАРЕЊА ДЕЛА. - МАТЕРИЈАЛНО ОБЈЕКТИВНА УЧЕЊА ДОПУШТАЈУ И ДРУГЕ ОБЈЕКТИВНЕ КРИТЕРИЈУМЕ РАЗГРАНИЧЕЊА.
- НАЈПОЗНАТИЈА ЈЕ ВЛАСТ НАД ДЕЛОМ. ПРЕМА ОВОМ УЧЕЊУИЗВРШИЛАШТВО ОДЛИКУЈЕ ОДЛУЧУЈУЋА УЛОГАУ ОДВИЈАЊУ ДЕЛА, СВОЈЕВРСНА КОНТРОЛА НАД ДОГАЂАЊЕМ. ВЛАДА ДЕЛОМ ОНАЈ КО У СВАКОМ ТРЕНУТКУ МОЖЕ ДА ОДЛУЧИ ДА ГА ПРЕКИНЕИЛИ ДАЉЕ НАСТАВИ. ТО ЈЕ НАЈПРЕ НЕПОСРЕДНИ ИЗВРШИЛАЦ. ПОСРЕДНИ ИЗВРШИЛАЦ ВЛАДА НАД СВЕШЋУ ДРУГОГ, ОН ЈЕ ИСТО ИЗВРШИЛАЦ. - У НАШЕМ ПРАВУ РАГРАНИЧЕЊЕ СЕ ВРШИ ПОМОЋУОБЈЕКТИВНО-СУБЈЕКТНИХ КРИТЕРИЈУМА, ПОЛАЗЕЋИ ОД ВЛАСТИ НАД ДЕЛОМ, КАО ОБЈАШЊЕЊУ ИЗВРШИЛАШТВА.
НЕПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО
- НЕПОСРЕДНО И ЛИЧНО ПРЕДУЗИМАЊЕ РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА.
- АЛИ САМО ОД СТРАНЕ ЈЕДНОГ ЛИЦА (БИЛО БАШ САМ ИЛИ УЗ ПОМОЋ САУЛЧЕСНИКА У УЖЕМ СМИСЛУ). - НЕ МОРА БАШ СВОЈЕРУЧНО. МОЖЕ СЕ СЛУЖИТИ ОРУЂЕМ И СИЛАМА УКЉУЧУЈУЋИ И ЖИВОТИЊЕ.
- КОРИШЋЕЊЕ АПСОЛУТНЕ СИЛЕ ЈЕ НЕПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО.
- ОПШТИ ДЕЛИКТИ - СВИ МОГУ ИЗВРШИТИ.
ПОСЕБНИ ДЕЛИКТИ - САМО ЛИЦА СА ОДРЕЂЕНИМ СВОЈСТВОМ. КО НЕМА ТО СВОЈСТВО НЕ МОЖЕ БИТИ ИЗВРШИЛАЦ. ОН МОЖЕ БИТИ САМО САУЧЕСНИК ПА ЧАК И КАДА НЕПОСРЕДНО ПРЕДУЗИМА РАДЊУ ИЗВРШЕЊА. МОЖЕ МУ СЕ КАЗНА ЧАК И УБЛАЖИТИ.
САИЗВРШИЛАШТВО
- СИ ЧИНЕ ВИШЕ ЛИЦА КОЈА УЧЕСТВОВАЊЕМ У РАДЊИ ИЗВРШЕЊА СА УМИШЉАЈЕМ ИЛИ ИЗ НЕХАТА ЗАЈЕДНИ9ЧКИ ИЗВРШЕ КРИВИЧНО ДЕЛО, ИЛИ ОСТВАРУЈУЋИ ЗАЈЕДНИЧКУ ОДЛУКУ ДРУГОМ РАДЊОМ СА УМИШЉАЈЕМ БИТНО ДОПРИНЕСУ ЊЕГОВОМ ИЗВРШЕЊУ. ОВА ДЕФИНИЦИИЈА ЈЕ ПРЕМА ОБЈЕКТИВНО СУБЈЕКЕТИВНОМ КРИТЕРИЈУМУ.
- ПОРЕД ЗАЈЕДНИЧКОГ ОСТВАРЕЊА РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА, НА СУБЈ ПЛАНУ НЕПОХОДНА ЈЕ СВЕСТ О ЗАЈЕДНИЧКОМ ДЕЛОВАЊУ КОЈА КОД НЕХАТНИХ ДЕЛА ПРЕДСТАВЉА СВЕСТ О ЗАЈЕДНИЧКОМ ПРЕДУЗИМАЊУ РАДЊЕ.
- АКО НЕМА ТАКВЕ СВЕСТИ ПОСТОЈАЋЕ ПРИВИДНО САИЗВРШИЛАШТВО - ЊИХ ТРЕБА СМАТРАТИ СПОРЕДНИМ ИЗВРШИОЦИМА ГДЕ БИ СВАКО ОДГОВАРАО САМО ЗА ВЛАСТИТУ ДЕЛАТНОСТ. - МЕЂУСОБНО УРАЧУНАВАЊЕ САИЗВРШИЛАЧКИХ ДОПРИНОСА.
- СИ ПОЧИВА НА ИДЕЈИ ПОДЕЛЕ РАДА И ФУНКЦИОНАЛНЕ РАДПОДЕЛЕ УЛОГА У ОСТВАРЕЊУ БИЋА ДЕЛА.
- НА ПЛАНУ УЗРОЧНОСТИ, ЊИХОВИ ПОЈЕДИНАЧНИ АКТИ СЕ МЕЂУСОБНО ДОПУЊУЈУ, КАО ДА СУ СВОЈЕРУЧНО ПРЕДУЗЕТИ, ТАКО ДА СЕ УКУПНА ПОСЛЕДИЦА УЗАЈАМНО УРАЧУНАВА СВИМА.
- СИ ОМОГУЋАВА ДА СЕ КОНДИЦИО ФОРМУЛА НЕ УСПОСТАВЉА ИЗМЕЂУ ПОЈЕДИНАЧНИХ ПРИЛОГА ВЕЋ УКУПНОГ ПОДУХВАТА И ЗАЈЕДНИЧКЕ ПОСЛЕДИЦЕ.
- СВАКАКО АКО ЈЕ ТО МОГУЋЕ ТРЕБА УТВРДИТИ КО ЈЕ ШТА УРАДИО. - МЕЂУСОБНО УРАЧУНАВАЊЕ ВРШИЛО БИ СЕ И У СЛУЧАЈЕВИМА НЕХАТНОГ СИ
- ТО ЈЕ СПОРНО АЛИ СЕ ИПАК ПРИХВАТА.
ОБЈЕКТИВНЕ ПРЕТПОСТАВКЕ САИЗВРШИЛАШТВА
- ИЛИ УЧЕСТВОВАЊЕ У РАДЊИ ИЗВРШЕЊА ИЛИ БИТАН ДОПРИНОС ИЗВРШЕЊУ.
- НЕПСПОРНА ЈЕ СИТУАЦИЈА ГДЕ УЧЕСНИК ПРЕДУЗМЕ МАКАР ДЕО РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА- ТУ ЈЕ НА СУБЈ ПЛАНУ НЕОПХОДНА СВЕСТ О ЗАЈ ДЕЛОВАЊУ.
- У СЛУЧАЈУ ВИШЕАКТНИХ ДЕЛИКАТА НИЈЕ НЕОПХОДНО ДА СВИ ПРЕДУЗМЕ СВЕ РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА ВЕЋ МАКАР НЕКУ ОД ЊИХ. - СЛУЧАЈ БИТНОГ ДОПРИНОСА.
- НЕЈАСНО ЈЕ КАД ЋЕ ОБИЧАН ДОПРИНОС ПРЕРАСТИ У БИТАН - САИЗВРШИЛАЧКИ.
- НЕОПХОДНО ЈЕ ДА МУ У ПОДЕЛИ ПОСЛОВА ПРИПАДА ВАЖНА ФУНКЦИЈА У ЗАЈЕДНИЧКОМ ОСТВАРЕЊУ ДЕЛА. ТА РАДЊА МОРА БИТИ СА РАДЊОМ ИЗВРПЕЊА “ТЕСНО ПОВЕЗАНА” ОДНОСНО СА ЊОМ МОРА ЧИНИТИ “ПРИРОДНУ И ЛОГИЧНУ ЦЕЛИНУ”. - С ОБЗИРОМ НА УЗРОЧНУ ВЕЗУ ИЗМЕЂУ ЦЕЛОКУПНЕ РАДЊЕ И ПОСЛЕДИЦЕ, МОГУЋЕ ЈЕ ПОВЕЗАТИ САИЗВРШИЛАЧКИ ДОПРИНОС СА ПОСЛЕДИЦОМ ЧАК И КАДА НИЈЕ БАШ У СКЛАДУ СА КОНДИЦИО ФОРМУЛОМ.
- ВАЖНОСТ ДОПРИНОСА У ТОМ СЛУЧАЈУ ЦЕНИМО ЕКС АНТЕ.
СУБЈЕКТИВНЕ ПРЕТПОСТАВКЕ САИЗВРШИЛАШТВА
- ДРУГИ БИТНИ ДОРПИНОС МОЖЕ САМО СА УМИШЉАЈЕМ.
- СЛАБИЈЕ ИЗРАЖЕН ОБЈЕКТИВНИ ЕЛЕМЕНТ НАДОМЕШЋЕН ЈЕ СУБЈЕКТИВНИМ ЕЛЕМЕНТОМ. - СИ ТАКОЂЕ МОРАЈУ ЖЕЛЕТИ ЗАЈЕДНИЧКО ДЕЛО. ХТЕЊЕ ЗАЈЕДНИЧКОГ ДЕЛА У ПРАКСИ СЕ УГЛАВНОМ ЗАКЉУЧУЈЕ НА ОСНОВУ УЧЕШЋА У ДОГОВОРУ И НАРОЧИТО РАСПОДЕЛИ ПЛЕНА.
- РАДЊА КОЈА НЕ ПРЕДСТАВЉА РАДЊУ ИЗВРШЕЊА МОЖЕ ПРЕДСТАВЉАТИ ДОПРИНОС СИ КВАЛИТЕТА САМО АК ОСЕ ЊОМ ОСТВАРУЈЕ ЗАЈЕДНИЧКА ОДЛУКА, КОЈА ПРЕТПОСТАВЉА НЕКИ ДОГОВОР. ОНЕ СЕ МОРА НЕПОСРЕДНО ДОКАЗАТИ ВЕЋ СЕ МОЖЕ ИЗВЕСТИ И ДРУГИМ ДОКАЗИМА.
- СИ СЕ НЕ МОРАЈУ ПОЗНАВАТИ, ДОВОЉНО ЈЕ ДА ЈЕ СВЕСТАН ДА ПОРЕД ЊЕГА И ЗАЈЕДНО СА ЊИМ ДЕЛУЈЕ ДРУГИ. - ЗАЈЕДНИЧКА ОДЛУКА МОЖЕ БИТИ И ПРЕЋУТНА.
- МОЖЕ КОНКЛУДЕНТНИМ РАДЊАМА.
ВРЕМЕ ПРУЖАЊА САИЗВРШИЛАЧКОГ ДОПРИНОСА
- СИ ПРИЛОГ СЕ МОЖЕ ПРУЖИТИ СВЕ ДО ФОРМАЛНОГ ОКОНЧАЊА КД.
- ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋ БИТАН ДОПРИНОС И У ФАЗИ ПРИПРЕМАЊА КД.ТРИ СТАНОВИШТА.
А. НЕ МОЖЕ, МОЖЕ САМО У ФАЗИ ИЗВРШЕЊА.
Б. НАЧЕЛНО НЕ МОЖЕ, МОЖЕ САМО АКО СЕ РАДЊЕ ИЗ СТАДИЈУМА ПРИПРЕМАЊА ОДНОСЕ НА ПЛАНИРАЊЕ И ОРГАНИЗАЦИЈУ КД.
В. МОЖЕ САИЗВРШИЛАЧКИ ПРИЛОГ И У ФАЗИ ПРИПРЕМАЊА. ОВО ЈЕ ПРИХВАЋЕНО КОД НАС. - ЗАЈДЕНИЧКА ОДЛУКА НЕ МОРА ДА ПРЕТХОДИ ДЕЛУ, ИАКО ЈЕ ТО НАЈЧЕШЋЕ СЛУЧАЈ. ОНА МОЖЕ БИТИ ДОНЕТА И У ТОКУ САМОГ ИЗВРШЕЊА.
- СУКЦЕСИВНИ СИ - ОНИ КОЈИ ТОКОМ ДЕЛА СТВОРЕ СВЕСТ О ЗАЈЕДНИЧКОМ ДЕЛОВАЊУ. ЈЕДАН СЕ МОЖЕ ПРИДРУЖИТИ ДРУГОМ ТОКОМ ДЕЛА. ПОСТАВЉА СЕ ПИТАЊЕ КОЛИКО СЕ МОГУ УРАЧУНАТИ ЛИЦУ РАДЊЕ КОЈЕ СУ ПРЕДУЗЕТЕ ДОК СЕ ОН НИЈЕ УОПШТЕ ПРИКЉУЧИО. НЕ МОЖЕ ОДГ ЗА РАДЊЕ ДРУГИХ ЧИЈИ СУ РЕЗУЛТАТИ ВЕЋ ОКОНЧАНИ. АЛИ АКО ЕФЕКТИ РАДЊЕ ИДАЉЕ ТРАЈУ МОГУ МУ СЕ ПРИПИСАТИ.
ПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО
- ПИ ЈЕ УШЛО У ЕВРОПСКА ЗАКОНОДАВСТВА ИЗ НЕМАЧКЕ ДОКТРИНЕ.
- ТАДА ЈЕ ВАЖИЛА СТРОГА АКЦЕСРОНОСТ У САУЧЕСНИШТВУ. ОНА ЗНАЧИ ДА ЈЕ ИЗВРШИЛАЦ МОРАО БИТИ И УЧИНИЛАЦ ПП ДЕЛА И ДА ЈЕ СКРИВИО ДЕЛО ДА БИ САУЧЕСНИК ОДГОВАРАО. ИЗ ТОГ РАЛОЗГА ЈЕ УБАЧЕН ПИ ДА БИ СЕ ОМОГУЋИЛА ОДГ И КАДА НИЈЕ СКРВИЉЕНО ДЕЛО КАКО СЕ НЕ ИСКОРИШЋАВАЛЕ ПРАВНЕ ПРАЗНИНЕ И ИЗБЕГАВАЛА ОДГОВОРНОСТ.
- УСВАЈАЊЕМ ЛИМИТИРАНЕ АКЦЕСОРНОСТИ КОЈА ОМОГУЋАВА ОДГОВОНОСТ САУЧЕСНИКА И ОНДА КАДА ИЗВРШИЛАЦ ПОСТУПА НЕСКРИВЉЕНО НЕСТАЈЕ ПОТРЕБА ЗА ПИ. МЕЂУТИМ ОНО СЕ И НАКОН ТОГА ЗАДРЖАВА РАДИ ПОПУЊАВАЊА ПРАВНИХ ПРАЗНИНА НА ПЛАНУ КАЖЊАВАЊА.
- ПОСРЕДНИ ИЗВРШИЛАЦ БИЋЕ КД ОСТАВУЈЕ ПРЕКО ДРУГОГА. А ПОНАШАЊЕ ДРГОГА МУ СЕ УРАЧУНАВА КАО ДА ГА ЈЕ САМ ПРЕДУЗЕО.
- ОВА КОНСТРУКЦИЈА ПОДРАЗУМЕВА ДВА ЛИЦА ОД КОЈИХ ЈЕ ЈЕДАН ПОСРЕДНИ ИЗВРШИЛАЦ А ДРУГИ ПОСРЕДНИК ИЛИ ЛИЦЕ ОРУЂЕ. - ОДНОС ПИ СА ПОДСТРЕКАВАЊЕМ - КОРИСТИМО МАТЕРИЈАЛНИ КРИТЕРИЈУМ ВЛАСТИ НАД ДЕЛОМ. ИАКО ОБА ИНСТИТУТА ПРОЕПОСТАВЉАЈУ ИЗВЕСТАН УТИЦАЈ НА ВОЉУ ДРУГОГ ЛИЦА, САМО У ПОЈЕДИНИМ СИТУАЦИЈАМА СЕ ОВАЈ УТИЦАЈ МОЖЕ ОКАРАКТЕРИСАТИ КАО ВЛАСТ НАД ДРУГИМ, КАРАКТЕРСИТИЧНУ ЗА ПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО, ОНО МОРА ДА ИМА ТАКВУ НАДМОЋНУ ПОЗИЦИЈУ.
- ПРИНЦИП ОДГОВОРНОСТИ - ПОСРЕДНИК КАО ЛИЦЕ ОРУЂЕ ПО ПРАВИЛУ КРИВИЧНО НЕ ОДГОВАРА, У ЧЕМУ СЕ И ИСПОЉАВА ИНТЕРЕС УСПОСТАВЉАЊА ОВОГ ИНСТИТУТА.
- НА СТРАНИ ЛИЦА ОРУЂА ПОСТОЈИ ОДРЕЂЕНИ ДЕФИЦИТ КОЈИ ОНЕМОГУЋАВА КАЖЊАВАЊЕ.
- ПРИНЦИП ОДГОВОРНОСТИ ТРЕБА РАЗУМЕТИ У СМИСЛУ ДА “ЛИЦЕ ИЗ СЕНКЕ” ПО ПРАВИЛУ НЕЋЕ ОДГОВАРАТИ КАО ПИ ЈЕДИНО АКО СЕ НАЛАЗИ ИЗА ОДГОВОРНОГ УМИШЉАЈНОГ ПОСРЕДНИКА. ТАДА ЋЕ БИТИ ПОДСТРЕКАЧ.
НЕДОСТАЦИ ЛИЦА ОРУЂА НА ПЛАНУ ПРОТИВПРАВНОСТИ
- ИСКЉУЧЕЊЕ ПП ЛИЦА ОРУЂА УСЛЕД КРАЈЊЕ НУЖДЕ
- АКО НЕКО ПРИНУДИ НЕКОГА ДА ИЗВРШИ ДЕЛО, ОВАЈ СЕ АКО СУ ИСПУЊЕНИ УСЛОВИ МОЖЕ ПОЗВАТИ НА КРАЈЊУ НУЖДУ И ТАКО ОПРАВДАТИ СВОЈЕ ДЕЛО.
- МЕЂУТИМ У ТОМ СЛУЧАЈУ БИ УСЛЕД ПРИМЕНЕ ТОЕРИЈЕ ЛИМИТИРАНЕ АКЦЕСОРНОСТИ ОТПАЛА И ОДГОВОРНОСТ ПОДСТРЕКАЧА (ОНОГА КО ЈЕ ПРИМЕНИО ПРИНУДУ). ДА СЕ ТО НЕ БИ ДЕСИЛО ПРЕОСТАЈЕ ЈЕДИНО ДА СЕ ПРИНУЂАЧ СМАТРА ПОСРЕДНИМ ИЗВРШИОЦЕМ.
НЕДОСТАЦИ ЛИЦА ОРУЂА НА ПЛАНУ КРИВИЦЕ
- ОВЕ СИТУАЦИЈЕ ОДЛИКУЈЕ ИСКОРИШЋАВАЊЕ ИЗВЕСНИХ НЕДОСТАТАКА ПОСРЕДНИКА НА ИНТЕЛЕКТУАЛНОМ ПЛАНУ, ЗБОГ ЧЕГА ПОСРЕДНИ ИЗВРШИЛАЦ СУШТИНСКИ КОНТРОЛИШЕ ОДВИЈАЊЕ ДОГАЂАЊА.
- ОСНОВНИ УСЛОВ КОНСТРУКЦИЈЕ ЈЕ ДА УЧИНИЛАЦ ЗНА ОКОЛНОСТ КОЈА ИСКЉУЧУЈЕ КРИВИЦУ ЛИЦА ОРУЂА ИЛИ ДА ЕВЕНТАУЛНО ЗНА ВИШЕ ОД ЊЕГА, ТАМО ГДЕ ПОСРЕДНИКОВА КРИВИЦА НИЈЕ ИСКЉУЧЕНА. АКО ЈЕ ТО СЛУЧАЈ ПОСТОЈАЋЕ ВЛАСТ НАД ДРУГИМ КОЈА ВОДИ ПОСРЕДНОМ ИЗВРШИЛАШТВУ. У СПРОТНОМ АКО ЊЕГОВ УМИШЉАЈ НЕ ОБУХВАТА ОВУ КОНСТИТУТИВНУ ОКОЛНОСТ, РАДИЋЕ СЕ ТЕК О ПОДСТРЕКАВАЊУ.
ДЕТЕ КАО ОРУЂЕ
- ИСКОРИШЋАВАЊЕ ДЕЦЕ ЗА ВРШЕЊЕ КД СЕ У СТРАНОЈ ЛИТЕРАТУРИ ГОТОВО БЕЗ ИЗУЗЕТКА ТУМАЧИ КАО ПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО.
- ПРЕМДА СЕ КОД НАС И ОВЕ СИТУАЦИЈЕ ТУМАЧЕ КАО ПОДСТРЕКАВАЊЕ, ОСЕЋА СЕ ДА БИ БИЛО ПРИКЛАДНИЈЕ ЗБОГ ТАКВОГ ОДНОСА НАДМОЋИ У НАГОВАРАНОМ ДЕЛУ ОВЕ СИТУАЦИЈЕ ТРЕТИАРТИ КАО ПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО.
- ДРУГАЧИЈЕ ЈЕ АКО ПОСРЕДНИК У ДЕЛУ ПРЕДСТАВЉА МАЛОЛЕТНИКА. ТУ НЕМА РАЗЛОГА ЗА ПИ БУДУЋИ ДА ЈЕ МАЛОЛЕТНИК КРИВИЧНО ОДГОВОРАН. У ТИМ СЛУЧАЈЕВИМА БИ ПОСТОЈАЛО ПОДСТРЕКАВАЊЕ. ТАКО ПОСТУПА И ДОМАЋА ПРАКСА.
НЕУРАЧУНЉИВО ЛИЦЕ КАО ОРУЂЕ
- ИАКО СЕ У СТРАНОЈ ДОКТРИНИ НАВОЂЕЊЕ НЕУРАЧУНЉИВОГ ДА УЧИНИ ДЕЛО ТУМАЧИ КАО ПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО, КОД НАС СЕ УСЛЕД ЛИМИТИРАНЕ АКЦЕСОРНОСТИ СМАТРА ДА ЈЕ ТО ПОДСТРЕКАВАЊЕ.
- МЕЂУТИМ КАДА ЈЕ ПОСМАТРА НА КОЈИ НАЧИН СЕ УОБИЧАЈЕНО НЕУРАЧУНЉИВО ЛИЦЕ НАГОВАРА ДА ИЗВЕДЕ ДЕЛО, ЗАПАЖАМО ДА СУ ТО СИТУАЦИЈЕ ГДЕ СЕ НАГОВАРАЧ НАЛАЗИ У ИЗРАЗИТОЈ ПОЗИЦИЈИ НАДМОЋИ, ТЕ БИ БИЛО ПРИХВАТЉИВИЈЕ ПРИМЕНИТИ ПОСРЕДНО ИЗВРШИЛАШТВО. - ИСКОРИШЋАВАЊЕ БИТНО СМАЊЕНЕ УРАЧУНЉИВОСТИ БИ НА ТЕМЕЉУ ПРИНЦИПА ОДГОВОРНОСТИ БИЛО ЛОГИЧНО ТУМАЧИТИ КАО ПОДСТРЕКАВАЊЕ.
- ИСТИ ОДНОС БИ СЕ ЗАКЉУЧИО И У ОДНОСУ НА ОБИЧНУ СМАЊЕНУ УРАЧУНЉИВОСТ.
ЛИЦЕ ОРУЂЕ У СТВАРНОЈ ЗАБЛУДИ
- ДОВОЂЕЊЕ ДРУГОГА У СТВАРНУ ЗАБЛУДУ ИЛИ ЊЕНО ИСКОРИШЋАВАЊЕ ПРЕДСТАВЉАЈУ НАЈПОЗНАТИЈУ ВАРИЈАЦИЈУ ПОСРЕДНОГ ИЗВРШИЛАШТВА.
- У ТИМ СИТУАЦИЈАМА И НИЈЕ СТВОРЕНА ОДЛУКА КОД ПОСРЕДНИКА ДА ИЗВРШИ ДЕЛО ЗАТО И НЕ МОЖЕ БИТИ ПОДСТРЕКАВАЊЕ - ПОСРЕДНИК НИЈЕ НИ СВЕСТАН ШТА ЋЕ УЧИНИТИ. - ЧИЊЕНИЦА ДА СЕ ИСКОРИШЋАВАЊЕ НЕОТКОЛОЊИВЕ СТВАРНЕ ЗАБЛУДЕ И У ДОМАЋОЈ ДОКТРИНИ ВЕЧИНСКИ СМАТРА СИТИАЦИЈОМ ПОСРЕДНОГ ИЗВРШИЛАШТВА ГОВОРИ У ПРИЛОГ ЗАКЉУЧКУ ДА ГРАНИЧНИК ИЗМЕЂУ ПОДСТРЕКАВАЊА И ПИ НЕ ТРЕБА ПОСТАВЉАТИ СТРОГО ПО ЛИНИЈИ ОГРАНИЧЕНЕ АКЦЕСРОНОСТИУ СМИСЛУ ДА СЕ СЕ СВАКО УЧЕСТВОВАЊЕ У ПП ДЕЛУ ДРУГОГА МОРА ТУМАЧИТИ ИСКЉУЧИВО КАО САУЧЕСНИШТВО.
- НА ОДГОВОРНОСТ ПИ НЕ БИ УТИЦАЛО НИ АКО ЈЕ ЗАБЛУДА ПОСРЕДНИКА ЕВЕНТУАЛНО БИЛА ОТКЛОЊИВА.
- У ТОМ СЛУЧАЈУ ЋЕ ПОСРЕДНИК ОДГОВАРАТИ ЗА НЕХАТНО ДЕЛО АКО ЈЕ НЕХАТ У ТОМ СЛУЧАЈУ КАЖЊИВ, А НАГОВАРАЧ ЋЕ ИДАЉЕ ОДГОВАРАТИ ЗА ОНО ДЕЛО КОЈЕ ОСТВАРЕНО. КРИМИНАЛНО ПОЛИТИЧКИ РАЗЛОЗИ ГОВОРЕ У ПРИЛОГ ОВОМЕ ЈЕР БУ У ТОМ СЛУЧАЈУ НАГОВАРАЧ ИЗ ПРИМЕРА У КЊИЗИ ОДГОВАРАО ЗА НЕХАТНО ЛИШЕЊЕ ЖИВОТА КАО ПОДСТРЕКАЧ А НЕ ЗА УМИШЉАЈНО УБИСТВО КАО ПИ.
ПОДСТРЕКАВАЊЕ
- ЧЛ 34 - КО ДРУГОГ СА УМИШЉАЈЕМ ПОДСТРЕКНЕ ДА ИЗВРШИ КРИВИЧНО ДЕЛО, КАЗНИЋЕ СЕ КАЗНОМ ПОРПИСАНОМ ЗА ТО ДЕЛО.
- ПОЛАЗЕЋЕ ОД ЛИМ АКЦ ПОДСТРЕКАВАЊЕ ПРЕДСТАВЉА НАВОЂЕЊЕ ДРУГОГ ДА ИЗВРШИ ПП ДЕЛО У ЗАКОНУ ОДРЕЂЕНО КАО КД. - НАВОЂЕЊЕ СЕ ЧИНИ ТАКО ШТО СЕ УТИЧЕ НА ВОЉУ ИЗВРШИОЦА - ИНИЦИРА СЕ ЊЕГОВА ОДЛУКА ДА ДЕЛО УЧИНИ. МЕЂУТИМ ТО НИЈЕ ДОВОЉНО ЗА ОДГОВОРНОСТ ПОДСТРЕКАЧА. ДЕЛО НА КОЈЕ СЕ НАВОДИ МОРА БИТИ СПРОВЕДЕНО У БАР ЗАПОЧЕТО ПП ДЕЛО.
- РЕЛЕВАНТАН ЈЕ ИСКЉУЧИВО УМИШЉАЈ ПОДСТРЕКАЧА. - ИЗВРШИЛАЧКО ПОДСТРЕКАВАЊЕ - НЕКАДА СЕ НАВОЂЕЊЕ НА ДРУШТВЕНО НЕПРИХВАТЉИВА ПОНАШАЊА ДЕФИНИШУ КАО ПОСЕБНА КРИВИЧНДА ДЕЛА. УГЛАВНОМ СЕ ТО РАДИ ЗБОГ НЕЛОГИЧНИХ РЕЗУЛТАТА ПРИМЕНЕ ЛИМИТИРАНЕ АКЦЕСРОНОСТИ. НПР НАВОЂЕЊЕ НА САМОУБИСТВО НЕ БИ БИЛО КАЖЊИВО ПРЕМА ОПШТИМ ПРАВИЛИМА ЈЕР САМОУБИСТВО НИЈЕ КРИВИЧНО ДЕЛО, ПА ПОДСТРЕКАЧ НЕ БИ НИ МОГАО ДА ОДГОВАРА.