Поглавље 10 - Кривичне санкције Flashcards
СИСТЕМ И ОПШТА СВРХА КРИВИЧНИХ САНКЦИЈА
- СИСТЕМ КРИВИЧНИХ САНКЦИЈА У СРБИЈИ ИМА 4 КОМАДА:
А. КАЗНЕ
Б. МЕРЕ УПОЗОРЕЊА
В. МЕРЕ БЕЗБЕДНОСТИ
Г. ВАСПИТНЕ МЕРЕ
- ИПАК КАЖЕ СЕ ДА ЈЕ ОВО ДУАЛИСТИЧКИ ПРИСТУП ЈЕР ГА ДЕЛИМО НА КАЗНЕ ЧИЈА ЈЕ АЛТЕРНАТИВА МЕРА УПОЗОРЕЊА И МЕРЕ БЕЗБЕДНОСТИ ЧИЈА ЈЕ ЈЕДНА ВРСТА ВАСПИТНА МЕРА КАДА ЈЕ У ПИТАЊУ МАЛОЛЕТНИ УЧИНИЛАЦ КАКО БИ СЕ УТИЦАЛО НА ЊЕГА ДА УБУДУЋЕ НЕ ВРШИ КД. - ОСНОВНИ ЗАХТЕВ КРИМ ПОЛИТИК ОСТВАРУЈЕ СЕ КАЖЊАВАЊЕМ У СКЛАДУ СА ТЕЖИНОМ ДЕЛА И СТЕПЕНОМ КРИВИЦЕ.
- МЕРЕ БЕЗБЕДНОСТИ ПРЕДСТАВЉАЈУ ВИД РЕАКЦИЈЕ НА ОПАСНОСТ КОЈА ПОТИЧЕ ОД УЧИНИОЦА, КАКО БИ СЕ ПРЕДАГОШКИМ И ТЕРАПЕУТСКИМ ДЕЛОВАЊЕМ НА ЊЕГА СПРЕЧИЛО ВРШЕЊЕ КРИВИЧНИХ ДЕЛА У БУДУЋНОСТИ.
- ОПШТА СВРХА ПРОПИСИВАЊА И ИЗРИЦАЊА КРИВИЧНИХ САНКЦИЈА ЈЕ СУЗБИЈАЊЕ ДЕЛА КОЈИМА СЕ ПОВРЕЂУЈУ ИЛИ УГРОЖАВАЈУ ВРЕДНОСТИ ЗАШТИЋЕНЕ КРИВИЧНИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ - ЧЛ 4 СТАВ 2 КЗ.
- ПОРЕД ОВЕ ОПШТЕ СВАКА ПОСЕБНА КРИВИЧНА САНКЦИЈА ИМА И СВОЈУ СВРХУ И БЕЗ ЊЕНОГ УЗИМАЊА У ОБЗИР НЕ МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ. - У СРПСКОМ ПРАВУ НЕ ВАЖИ ПРАВИЛНОСТ ДА СЕ ЗА СВАКУ КРИВИЧНУ САНКЦИЈУ ТРАЖИ КРИВИЦА УЧИНИОЦА.
- ПОСТОЈЕ МЕР ЕБЕЗБЕДНОСТИ МЕДИЦИНСКОГ КАРАКТЕРА КОЈЕ СЕ МОГУ ИЗРЕЋИ И УЧИНИОЦУ ПП ДЕЛА У ЗАКОНУ ОДРЕЂЕНОГ КАО КРИВИЧНОГ.
- ПОСТОЈИ И МЕРА БЕЗБЕДНОСТИ ОДУЗИМАЊА ПРЕДМЕТА КОЈА СЕ МОЖЕ ИЗРЕЋИ И НЕКОМЕ КО НИЈЕ УЧИНИО НИ ПП ДЕЛО КОЈЕ ЈЕ ЗАКОНОМ ПРЕДВИЂЕНО.
СИСТЕМ КАЗНИ
- КАЗНА ЈЕ ВИД КП РЕАКЦИЈЕ КОЈОМ СЕ УЧИНИОЦУ НАНОСИ ИЗВЕСНО ЗЛО.
- ОНА ЈЕ СОЦИЈАЛНО ЕТИЧКИ СУД О НЕВРЕДНОСТИ СКРИВЉЕНОГ ПОНАШАЊА
- ИАКО ЈЕ УЛТИМА РАЦИО НЕКАДА ЈЕ КАЗНА НЕИЗБЕЖНА ДА НЕ БИ ЉУДИ САМИ БИРАЛИ ВИД ОДМАЗДЕ УЧИНИОЦУ ПП ДЕЛА.
- КАЖЊАВАЊЕ ИМА ЗА ЦИЉ ДА ДРУШТВО И ЗАЈЕДНИЧКИ ЖИВОТ ЉУДИ У ЗАЈЕДНИЦИ ЗАШТИТИ ОД ОПАСНИХ ПОНАШАЊА КОЈА ГА УГРОЖАВАЈУ. - ПОРЕД РЕТРИБУЦИЈЕ У ПОСЛЕДЊЕ ВРЕМЕ СЕ НАСТОЈИ ПРИМЕНИТИ КОНЦЕПТ РЕСТОРАТИВНЕ ПРАВДЕ И ДА СЕ ИЗНАЂУ АЛТЕРНАТИВНИ НАЧИНИ РЕАГОВАЊА НА КРИМИНАЛИТЕТ ГДЕ БИ СЕ ИШЛО КА АКТИВНИЈЕМ ПРИСТУПУ ЗАЈЕДНИЦЕ И ПОСРЕДОВАЊУ.
- СИСТЕМ КАЗНИ КОД НАС ОБУХВАТА 5 ВРСТА: ДОЖИВОТНИ ЗАТВОР, КАЗНА ЗАТВОРА, НОВЧАНА КАЗНА, РАД У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ И ОДУЗИМАЊЕ ВОЗАЧКЕ ДОЗВОЛЕ.
- КЗ ПОЗНАЈЕ ПОДЕЛУ НА ГЛАВНЕ И СПОРЕДНЕ КАЗНЕ.
- ГЛАВНЕ КАЗНЕ СЕ МОГУ ИЗРЕЋИ САМОСТАЛНО А СПОРЕДНЕ СЕ МОРАЈУ ИЗРЕЋИ УЗ НЕКУ ГЛАВНУ КАЗНУ. ДОЖИВОТНИ ЗАТВОР И КАЗНА ЗАТВОРА СЕ МОГУ ИЗРЕЋИ САМО КАО ГЛАВНЕ КАЗНЕ.
- КОД НАС НЕ ПОСТОЈИ НИЈЕДНА КАЗНА КОЈА СЕ МОЖЕ ИЗРЕЋИ САМО КАО СПОРЕДНА.
- АКО ЈЕ ЗА ЈЕДНО ДЕЛО ПРОПИСАНО ВИШЕ КАЗНИ САМО СЕ ЈЕДНА МОЖЕ ИЗРЕЋИ КАО ГЛАВНА. ОВО ПРЕВАСХОДНО ВАЖИ ЗА КУМУЛАТИВНЕ КАЗНЕ. АЛИ И КОД АЛТЕРНАТИВНИХ КАЗНИ СУД ЋЕ ОДАБРАНУ КАЗНУ ИЗРЕЋИ КАО ГЛАВНУ.
СВРХА КАЖЊАВАЊА
- ЗАЧЕЦИ ЉУДСКОГ ДРУШТВА СУ ВИДЕЛИ ОДМАЗДУ КАО ЦИЉ КАЗНЕ А НЕ ДРУШТВЕНИ ЦИЉ.
- УЧИНИОЦУ СЕ ЗА УЧИЊЕНО ЗЛО ВРАЋА ЗЛОМ. ТО ЈЕ ПРИНЦИП ТАЛИОНА.
- УЧЕЊА О ОДМАЗДИ ОСЛИКАВАЈУ СЕ КРОЗ АПСОЛУТНЕ ТЕОРИЈЕ. ОНА ЈЕ ДУГО ВЛАДАЛА ЗБОГ СТАВОВА МНОГИХ ЈАКИХ ФИЛОЗОФА И ЦРКВЕ.
- У 19. ВЕКУ УТИЦАЈ ТЕОРИЈЕ ОДМАЗДЕ ПОЛАКО ЈЕЊАВА, ЈЕР СЕ СХВАТАЈУ СЛАБОСТИ ОДМАЗДЕ. ГЛАВНИ ПРОБЛЕМ ЈЕ ЊЕНА КРУТОСТ КОЈА НЕ ДОПУШТА ПРЕИСТПИТИВАЊЕ НУЖНОСТИ ИЗРИЦАЊА КАЗНЕ. КАЗНА СЕ ИЗРИЧЕ ЧАК И КАДА НЕ ПОСТОЈИ КРИМИНАЛНО ПОЛИТИЧКИ ИНТЕРЕС ЗА КАЖЊАВАЊЕМ. НИ БЛАЖА ВАРИЈАНТА ОКАЈАВАЊА ГРЕХА НИЈЕ ОК ЈЕР ПОЛАЗИ ОД ПРЕПОСТАВКЕ МОРАЛНОГ ПРЕВРАТА УЧИНИОЦА КОЈИ ЧЕСТО ИЗОСТАЈЕ.
- У САВРЕМЕНОМ ПРАВУ СЕ ИДЕЈА ОДМАЗДЕ СЕ ИЗРАЖАВА ПРЕКО ЗАХТЕВА ДА КАЗНА БУДЕ ПРАВЕДНА И СРАЗМЕРНА УЧИНЊЕНОМ ДЕЛУ И КРИВИЦИ. - ХУМАНИСТИЧКЕ ИДЕЈЕ У КАЖЊАВАЊУ ВИДЕ ДРУШТВЕНО КОРИСНИ ЦИЉ.
- ОНЕ ПОЛАЗЕ ОД ТОГА ДА СЕ СВРХА КАЖЊАВАЊА ПРЕ МОЖЕ ПОСТИЋИ УЧИНИОЧЕВОМ РЕИНТЕГРАЦИЈОМ У ДРУШТВО НЕГО ЊЕГОВИМ ЖИГОСАЊЕМ.
- КАЖЊАВАЊЕ НЕ ТРЕБА ДА БУДЕ ОКРЕНУТО ПРОШЛОСТИ ВЕЋ БУДУЖНОСТИ ПА ЈЕ ЦИЉ СПРЕЧИТИ ВРШЕЊЕ ДЕЛА УБУДУЋЕ (РЕЛАТИВНЕ ТЕОРИЈЕ).
- ОВДЕ СУ У ПИТАЊУ ИДЕЈЕ СПЕЦИЈАЛНЕ ПРЕВЕНЦИЈЕ - ЦИЉ КАЖЊАВАЊА ЈЕ ПОПРАВЉАЊЕ УЧИНИОЦА.
- ОНА ЈЕ БИЛА У ВРЕМЕ СВОГ НАСТАНАКА ВРЛО ПРИВЛАЧНА АЛИ СЕ ДОЖИВЕЛО РАЗОЧАРАЊЕ.
- ЊЕН НЕДОСТАТАК ЈЕ У ТОМЕ ШТО ПРЕВАСПИТАВАЊЕ ЗА РАЗЛИКУ ОД ОДМАЗДЕ НИЈЕ У КОРЕЛАЦИЈИ СА ТЕЖИНОМ ЗЛОЧИНА И ТРАЈАЊЕМ ЗАТВОРА.
- ТРАЈАЊЕ КАЗНЕ ОВДЕ НЕ БИ ЗАВИСИЛО ОД ТЕЖИНЕ ДЕЛА И КРИВИЦЕ ВЕЋ ОД ТОГА ДА ЛИ СЕ УЧИНИЛАЦ ПОПРАВИО. ТО БИ ВОДИЛО НЕОДРЕЂЕНИМ ТРАЈАЊИМА КАЗНЕ.
3.ЗА РАЗЛИКУ ОД СПЕЦИЈАЛНЕ ПРЕВЕНЦИЈЕ ГЕНЕРАЛНА ПРЕВЕНЦИЈА НАСГЛАСАК СТАВЉА НА ДЕЛОВАЊЕ ЧЛАНОВА ДРУШТВЕНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ.
- КАЖЊАВАЊЕМ ЗЛОЧИНЦА ГРАЂАНИ СЕ ПОУЧАВАЈУОД КАКВИХ ПОНАШАЊА СУ ДУЖНИ ДА СЕ УЗДРЖЕ, И ШТА ИХ У СУПРОТНОМ ОЧЕКУЈЕ.
- ФОЈЕРБАХ ПСИХИОЛОШКА ПРИНУДА КАЖЕ ДА НЕПРИЈАТНОСТ ОД КАЗНЕ ТРЕБА ДА БУДЕ ВЕЋА НЕГО ЗАСЛУЖЕНИ ПРЕКОР.
- ГЕНЕРАЛНА ПРЕВЕНЦИЈА СЕ ИЗРАЖАВА У 2 ВИДА:
А. НЕГАТИВНИ - КАЖЊАВАЊЕМ СЕ ГРАЂАНИ ЗАСТРАШУЈУ.
Б. ПОЗИТИВНИ - ЈАЧАЊЕ ПОВЕРЕЊА ГРАЂАНА У ПРАВНИ ПОРЕДАК. КВАЛИТЕТНИМ РАДОМ ПРАВОСУДНИХ ОРГАНА ПРЕКО ЗАДОВОЉЕЊА ПРАВДЕ.
- НИ УЧЕЊЕ О ГЕН ПРЕВЕНЦИЈИ НЕ ДАЈЕ ПОУЗДАН ОСЛОНАЦ ЗА УТВРЂИВАЊЕ ДУЖИНЕ ТРАЈАЊА КАЗНЕ.
- СВРХА КАЖЊАВАЊА ПРЕМА ЧЛАНУ 42 КЗ:
А. СПРЕЧАВАЊЕ УЧИНИОЦА ДА ВРШИ КРИВИЧНА ДЕЛА
Б.УТИЦАЊЕ НА УЧИНИОЦА ДА УБУДУЋЕ НЕ ЧИНИ КРИВИЧНА ДЕЛА
В. УТИЦАЊЕ НА ДРУГЕ ДА НЕ ЧИНЕ КРИВИЧНА ДЕЛА.
Г. ИЗРАЖАВАЊЕ ДРУШТВЕНЕ ОСУДЕ ЗА КРИВИЧНО ДЕЛО, ЈАЧАЊЕ МОРАЛА И УЧВРШЋИВАЊЕ ОБАВЕЗЕ ПОШТОВАЊА ЗАКОНА
Д. ОСТВАРИВАЊЕ ПРАВЕДНОСТИ И СРАЗМЕРНОСТИ ИЗМЕЂУ ДЕЛА И ТЕЖИНЕ КАЗНЕ.
- КАЗНЕНИ РАСПОНИ СУ ПОЛАЗНА ТАЧКА У ОДРЕЂИВАЊУ КАЗНЕ И СУД ЗАКОНОДАВЦА О СТЕПЕНУ ОПАСНОСТИ ДЕЛА.
- СРПСКО ПРАВО ПРИПАДА МЕШОВИТИМ УЧЕЊИМА О СВРСИ КАЖЊАВАЊА.
ДОЖИВОТНИ ЗАТВОР
- УМЕСТО КАЗНЕ ОД 30 ДО 40 ГОДИНА ЗАТВОРА 2019. ЈЕ УВЕДЕН ДОЖИВОТНИ ЗАТВОР
- ПРОПИСАНА ЈЕ ЗА НАЈТЕЖА ДЕЛА И ПОРЕД ОНИХ ГДЕ ЈЕ РАНИЈЕ БИЛО ОД 30 ДО 40 ИМАМО ГА И ЗА НЕКА ДЕЛА ПРОТИВ ПОЛНЕ СЛОБОДЕ ГДЕ ЈЕ ОКОЛНОСТ УЗРАСТ ЖРТВЕ ИЛИ СМРТ.
- ЊЕН ЗНАЧАЈ НИЈЕ У ЧЕСТОМ ИЗРИЦАЊУ ВЕЋ У ГЕНЕРАЛНО ПРЕВЕНТИВНОМ ДЕЛОВАЊУ. - У НАШЕМ ПРАВУ НИГДЕ НИЈЕ ОДРЕЂЕН КАО АПСОЛУТНА ТЈ ЈЕДИНА ПРОПИСАНА КАЗНА.
- УВЕК СЕ ПРОПСИУЈЕ УЗ КАЗНУ ЗАТВОРА.
- У ДОКТРИНИ ПОСТОЈИ БОЈАЗАН ДА ЋЕ СЕ ЈАКО РЕТКО ИЗРИЦАТИ ЗБОГ НЕМОГУЋНОСТИ ИЗРИЦАЊА КАЗНЕ ПРЕКО 20 ГОДИНА. - МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ САМО КАО ГЛАВНА КАЗНА.
- НЕ МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ ЛИЦУ КОЈЕ НИЈЕ НАВРШИЛО 21 ГОДИНУ. - НЕ МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ У СИТУАЦИЈАМА КАДА ПОСТОЈИ НЕКИ ОД ЗАКОНСКИХ ОСНОВА ЗА УБЛАЖАВАЊЕ ИЛИ ОСЛОБОЂЕЊЕ ОД КАЗНЕ. ПИТАЊЕ ЈЕ ДА ЛИ СЕ ОВО ОДНОСИ И НА ОНА ДЕЛА ГДЕ ЈЕ ИСКЉУЧЕНА МОГУЋНОСТ УБЛАЖАВАЊА КАЗНЕ. МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ ДОЖ ЗАТ И ТАМО ГДЕ СЕ МОЖЕ УБЛАЖИТИ ИЛИ ОСЛОБОДИТИ ОД КАЗНЕ.
КАЗНА ЗАТВОРА
- КАЗНОМ ЗАТВОРА СЕ УЧИНИОЦУ КД ОГРАНИЧАВА СЛОБОД КРЕТАЊА ПРИНУДНИМ БОРАВКОМ У КАЗНЕНО-ПОПРАВНОМ ЗАВОДУ.
- ОПШТИ МИНИМУМ КАЗНЕ ЗАТВОРА ЈЕ 30 ДАНА А ОПШТИ МАКСИМУМ 20 ГОДИНА.
- ДРУЋТВЕНУ ОПАСНОСТ КОНРЕКТНОГ ПОНАШАЊА ЗАКОНОДАВАЦ ИЗРАЖАВА КРОЗ УЖИ РАСПОН У ОКВИРУ ОПШТЕГ РАСПОНА.
- ТАМО ГДЕ НИСУ ПРОПИСАНИ ПОСЕБНИ МИНИМУМ ИЛИ МАКСИМУМ ВАЖЕ ОПШТЕ ВРЕДНОСТИ. - КАЗНА ЗАТВОРА СЕ ИЗРИЧЕ НА ПУНЕ ГОДИНЕ И МЕСЕЦЕ, А ДО 6 МЕСЕЦИ МОЖЕ БИТИ ИЗРЕЧЕНА И НА ДАНЕ.
- У ВРЕМЕ ПРОВЕДЕНО У ЗАТВОРУ УРАЧУНАВА СЕ ВРЕМЕ ПРОВЕДЕНО У ПРИТВОРУ КАО И СВАКО ДРУГО ЛИШЕЊЕ СЛОБОДЕ У ВЕЗИ СА КД.
- ТЗВ. КУЋНИ ЗАТВОР ПРЕДСТАВЉА МОДАЛИТЕТ ИЗВРШЕЊА КАЗНЕ ЗАТВОРА, А НЕ САМОСТАЛНУ КАЗНУ.
- АКО СУД ИЗРЕКНЕ КАЗНУ ЗАТВОРА ДО 1 ГОДИНЕ, СУД МОЖЕ ИСТОВРЕМЕНО ОДРЕДИТИ ДА ЋЕ СЕ ОНА ИЗВРШИТИ ТАКО ШТО ЋЕ ЈЕ ОСУЂЕНИ ИЗДРЖАВАТИ У ПРОСТОРИЈАМА У КОЈИМА СТАНУЈЕ, УКОЛИКО СЕ, С ОБЗИРОМ НА ЛИЧНОСТ УЧИНИОЦА, ЊЕГОВ РАНИЈИ ЖИВОТ, ДРЖАЊЕ ПОСЛЕ УЧИНЊЕНОГ ДЕЛА, СТЕПЕН КРИВИЦЕ И ДРУГЕ ОКОЛНОСТИ ПОД КОЈИМА ЈЕ ДЕЛО УЧИНИО, МОЖЕ ОЧЕКИВАТИ ДА ЋЕ СЕ И НА ТАЈ НАЧИН ОСТВАРИТИ СВРХА КАЖЊАВАЊА. - ОСУЂЕНИ КОЈЕМ ЈЕ ОДРЕЂЕНО ИЗВРШЕЊЕ КУЋНОГ ЗАТВОРА НЕ СМЕ НАПУШТАТИ ПРОСТОРИЈЕ У КОЈИМА СТАНУЈЕ, ОСИМ У СЛУЧАЈЕВИМА КОЈЕ ПРОПИСУЈЕ ЗАКОН О ИЗВРШЕЊУ ВАНЗАВОДСКИХ САНКЦИЈА И МЕРА.
- ЗА ДЕЛА ПРОТИВ БРАКА И ПОРОДИЦЕ АКО ОКР ЖИВИ СА ОШТЕЋЕНОМ НЕ МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ КУЋНИ ЗАТВОР.
- ТРЕБА ГА РАЗЛИКОВАТИ ОД КУЋНОГ ПРИТВОРА.
УСЛОВНИ ОТПУСТ
- УСЛОВНИ ОТПУСТ ПОДРАЗУМЕВА ОТПУШТАЊЕ ОСУЂЕНОГ ЛИЦА СА ИЗДРЖАВАЊА КАЗНЕ ЛИШЕЊА СЛОБОДЕ ПРЕ ЊЕНОГ ИСТЕКА, ПОД ОДРЕЂЕНИМ ПРЕТПОСТАВКАМА.
- АКО УСЛОВНИ ОТПУСТ НЕ БУДЕ ОПОЗВАН СМАТРА СЕ ДА ЈЕ КАЗНА ИЗДРЖАНА, ДОК ЋЕ У СЛУЧАЈУ ВРШЕЊА ДЕЛА ТОКОМ УСЛОВА БИТИ ПОСЛАТ ДА ИЗДРЖИ ОСТАТАК КАЗНЕ. - У ПОГЛЕДУ ОДЛУЧИВАЊА О УСЛОВНОМ ОТПУСТУ ПОСТОЈЕ 2 МЕТОДА: 1. СУДСКИ И 2. УПРАВНИ. КОД НАС ЈЕ СУДСИ МЕТОД.
- ПОСТОЈЕ ДВА МОГУЋА РЕЖИМА УСЛОВНОГ ОТПУСТА У НАШЕМ ПРАВУ. ПРЕДВИЂЕН КАО ПРАВИЛО И ПРЕДВИЂЕН КАО МОГУЋНОСТ.
- ПРВИ РЕЖИМ У КОЈЕМ СЕ ПРЕТПОСТАВЉА ДА ПУШТАЊЕ БУДЕ ПРАВИЛО КАЖЕ ДА ЋЕ СУД ОСУЂЕНОГ КОЈИ ЈЕ ИЗДРЖАО ДВЕ ТРЕЋИНЕ КАЗНЕ ПУСТИТИ АКО СЕ ТОКОМ ИЗДРЖАВАЊА КАЗНЕ ТАКО ПОПРАВИО ДА СЕ СА ОСНОВОМ МОЖЕ ОЧЕКИВАТИ ОЧЕКИВАТИ ДА ЋЕ СЕ НА СЛОБОДИ ДОБРО ВЛАДАТИ, А НАРОЧИТО ДА ДО ИСТЕКА КАЗНЕ НЕЋЕ УЧИНИТИ НОВО КД.
- РАЗЛОГ “СА ОСНОВОМ” ЗНАЧИ ДА ЋЕ СУД ДОНЕТИ ТАКАВ ЗАКЉУЧАК ЧАК И КАДА НИЈЕ СИГУРАН У ТО.
- УСЛОВНИ ОТПУСТ ТРАЈЕ ДО ИСТЕКА ИЗРЕЧЕНЕ КАЗНЕ ЈЕДИНО КОД ДОЖИВОТНОГ ЗАТВОРА ТРАЈЕ 15 ГОДИНА ОД ОТПУСТА.
- ИАКО ЈЕ ОВО ЗАМИШЉЕНО КАО ПРАВИЛО ИПАК СЕ СУДУ ДАЈЕ ДА ЦЕНИ ДА ЛИ ЈЕ ОПРАВДАНО ПУСТИТИ ОСУЂЕНОГ. - ДРУГИ РЕЖИМ ВАЖИ ЗА НЕКА ТЕЖА КД ГДЕ СЕ СТАВЉА НА ОЦЕНУ СУДА ДА ЛИ ЋЕ ИЛИ НЕЋЕ ПОД ИСТИМ ПРЕТПОСТАВКАМА КАО ЗА ПРВИ РЕЖИМ ПУСТИТИ ОСУЂЕНОГ НА УСЛОВНИ ОТПУСТ.
- ТЈ. СУД МОЖЕ УСЛОВНО ПУСТИТИ ЗА ДЕЛА: ГДЕ ЈЕ ИЗРЕЧЕН ДОЖИВОТНИ ЗАТВОР АКО ЈЕ ИУДРЖАО 27 ГОДИНА ЗАТВОРА, БИЛО КОЈЕ ДЕЛО ПРОТИВ ПОЛНЕ СЛОБОДЕ, ЧОВЕЧНОСТ И ДРУГИХ МП ПРАВА ИЛИ УСТАВНОГ УРЕЂЕЊА И БЕЗБЕДНОСТИ, ЗА ТЕЖЕ ОБЛИКЕ 194, ДРОГА ОКГ, ПРИМАЊЕ ИЛИ ДАВАЊЕ МИТА, КОЈИ ЈЕ ОСУЂЕН ОД СТРАНЕ СПЕЦИЈАЛЕ, КО ЈЕ ТРИ ПУТА ОСУЂИВАН, А НИЈЕ ОБРИСАНА ИЛИ РЕХАБИЛИТОВАНА КАЗНА. - ОДЛУКОМ О УСЛОВНОМ ОТПУСТУ МОГУ СЕ ОДРЕДИТИ ДОДАТНЕ ОБАВЕЗЕ ОСУЂЕНОГ КОЈЕ СУД МОЖЕ ОДРЕДИТИ И У СЛУЧАЈУ УСЛОВНЕ ОСУДЕ СА ЗАШТИТНИМ НАДЗОРОМ.
- ИСПУЊАВАЊЕ ОБАВЕЗА ВРШИ ПОВЕРЕНИК, СУД МОЖЕ ОДРЕДИТИ И ЕЛЕКТРОНСКИ НАДЗОР. - КЗ ИСКЉУЧУЈЕ МОГУЋНОСТ УСЛОВНОГ ОТПУСТА КОД НЕКИХ ДЕЛА. ТО СУ НАЈТЕЖА ДЕЛА:
А. УБИСТВО ДЕТЕТА ИЛИ БРЕМЕНИТЕ ЖЕНЕ
Б. СИЛОВАЊЕ ДЕТЕТА ОДНОСНО СИЛОВАЊЕ СА СМРЋУ
В. ОБЉУБА НАД НЕМОЋНИМ ДЕТЕТОМ ИЛИ СА СМРТНИМ ИСХОДОМ
Г. ОБЉУБА СА ДЕТЕТОМ СА СМРТНИМ ИСХОДОМ
Д. ОБЉУБА ЗЛОУПОТРЕБОМ ПОЛОЖАЈА НАД ДЕТЕТОМ СА СМРТНИМ ИСХОДОМ.
ОПОЗИВАЊЕ УСЛОВНОГ ОТПУСТА
- ПОСТОЈЕ ОБАВЕЗНИ И ФАКУЛТАТИВНИ ОПОЗИВ УСЛОВНОГ ОТПУСТА.
- СУД ЋЕ ОБАВЕЗНО ОПОЗВАТИ УСЛОВНИ ОТПУСТ АКО ОСУЂЕНИ У ВРЕМЕ ЊЕГОВОГ ТРАЈАЊА УЧИНИ ЈЕДНИ ИЛИ ВИШЕ КД ЗА КОЈА ЈЕ ИЗРЕЧЕНА КАЗНА ЗАТВОРА ПРЕКО ЈЕДНЕ ГОДИНЕ. ИСТО ВАЖИ И АКО СЕ ОТКРИЈЕ НЕКО РАНИЈЕ КД ОСУЂЕНОГ ЗА КОЈЕ МУ СЕ СУДИ.
- КАДА ОПОЗОВЕ УСЛОВНИ ОТПУСТ СУД ЋЕ ИЗРЕЋИ КАЗНУ ПРИМЕНОМ ПРАВИЛА ЗА ОДМЕРАВАЊЕ КАЗНЕ ЗА КД У СТИЦАЈУ УЗИМАЈУЋИ РАНИЈЕ ИЗРЕЧЕНУ КАЗНУ КАО УТВРЂЕНУ.
- ОНО ШТО ЈЕ ИЗДРЖАО МУ СЕ УРАЧУНАВА АЛИ ВРЕМЕ КОЈЕ ЈЕ ПРОВЕО НА УСЛОВНОМ ОТПУСТУ МУ СЕ НЕ УРАЧУНАВА.
- ПОСТУПАК ЗА ОПОЗИВЊА УСЛ
ОПОЗИВАЊЕ УСЛОВНОГ ОТПУСТА
- ПОСТОЈЕ ОБАВЕЗНИ И ФАКУЛТАТИВНИ ОПОЗИВ УСЛОВНОГ ОТПУСТА.
- СУД ЋЕ ОБАВЕЗНО ОПОЗВАТИ УСЛОВНИ ОТПУСТ АКО ОСУЂЕНИ У ВРЕМЕ ЊЕГОВОГ ТРАЈАЊА УЧИНИ ЈЕДНИ ИЛИ ВИШЕ КД ЗА КОЈА ЈЕ ИЗРЕЧЕНА КАЗНА ЗАТВОРА ПРЕКО ЈЕДНЕ ГОДИНЕ. ИСТО ВАЖИ И АКО СЕ ОТКРИЈЕ НЕКО РАНИЈЕ КД ОСУЂЕНОГ ЗА КОЈЕ МУ СЕ СУДИ.
- КАДА ОПОЗОВЕ УСЛОВНИ ОТПУСТ СУД ЋЕ ИЗРЕЋИ КАЗНУ ПРИМЕНОМ ПРАВИЛА ЗА ОДМЕРАВАЊЕ КАЗНЕ ЗА КД У СТИЦАЈУ УЗИМАЈУЋИ РАНИЈЕ ИЗРЕЧЕНУ КАЗНУ КАО УТВРЂЕНУ.
- ОНО ШТО ЈЕ ИЗДРЖАО МУ СЕ УРАЧУНАВА АЛИ ВРЕМЕ КОЈЕ ЈЕ ПРОВЕО НА УСЛОВНОМ ОТПУСТУ МУ СЕ НЕ УРАЧУНАВА.
- ПОСТУПАК ЗА ОПОЗИВЊА УСЛОВНОГ ОТПУСТА ЈЕ ИСТИ КАО И ПОСТУПАК ЗА ОПОЗИВАЊЕ УСЛОВНЕ ОСУДЕ. - ФАКУЛТАТИВНО ОПОТИВАЊЕ УСЛОВНОГ ОТПУСТА - АКО УЧИНИ ЈЕДНО ИЛИ ВИШЕ ДЕЛА ЗА КОЈА МУ ЈЕ ИЗРЕЧЕНА КАЗНА ЗАТВОРА ДО ЈЕДНЕ ГОДИНЕ.
- МОЖЕ ДА МУ ОПОЗОВЕ И АКО НИЈЕ ИСПУНИО ЈЕДНУ ОД ОБАВЕЗА КОЈЕ МУ ЈЕ СУД ДАО.
- АКО УСЛОВНО ОТПУШТЕМО БУДЕ ОСУЂЕН ЗА НОВО ДЕЛО ДО ГОДИНУ ДАНА А СУД МУ НЕ ОПОЗОВЕ УСЛОВНИ ОТПУСТ ВРЕМЕ УСЛОВНОГ ОТПУСТА МУ СЕ ПРОДУЖАВА ЗА ВРЕМЕ КОЈЕ ПРОВЕДЕ НА ИЗДРАВАЊУ НОВЕ КАЗНЕ. - УО СЕ МОЖЕ ОПОЗВАТИ НАЈКАСНИЈЕ У РОКУ ОД ДВЕ ГОДИНЕ ОД ДАНА КАД ЈЕ ИСТЕКАО.
НОВЧАНА КАЗНА
- ТО ЈЕ ОСНОВНА ИМОВИНСКА КАЗНА КОЈА ЈЕ ДОБРА ЗА СРЕДЊИ И ЛАКШИ КРИМИНАЛИТЕТ КОЈОМ СЕ ИЗБЕГАВАЈУ ЛОШЕ СТРАНЕ ЛИШЕЊА СЛОБОДЕ.
- ИСПЛАТИВА ЈЕ ПО БУЏЕТ. - МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ ИЛИ У ДНЕВНИМ ИЗНОСИМА ИЛИ У ОДРЕЂЕНОМ ИЗНОСУ.
- СУД НЕ МОЖЕ НОВЧАНУ КАЗНУ ИЗРЕЋИ КАД ХОЋЕ ВЕЋ САМО КАДА ЈЕ ОНА ПОЊЕБНО ПРОПИСАНА.
- ОНА СЕ ПРОПИСУЈЕ АЛТЕРНАТИВНО ИЛИ КУМУЛАТИВНО УЗ ЗАТВОР. - НОВЧАНА КАЗНА МОЖЕ БИТИ ИЗРЕЧЕНА И КАДА НИЈЕ ПРОПИСАНА ЗА ПОЈЕДИНО КД, АКО ЈЕ СУД ИСКОРИСТИО МОГУЋНОСТ УБЛАЖАВАЊА КАЗНЕ ЗАТВОРА (БЕЗ ПОСЕБНОГ МИНИМУМА).
- ТАКОЂЕ ЗА КД УЧИЊЕНА ИЗ КОРИСТОЉУБЉА НК МОЖЕ ДА СЕ ИЗРЕКНЕ И КАДА НИЈЕ ПРОПИСАНА КОД КД ИЛИ АКО ЈЕ АЛТЕРНАТИВНО ОДРЕЂЕНА УЗ ЗАТВОР А СУД КАО ГЛАВНУ ИЗРЕКНЕ ЗАТВОР - НК У ДНЕВНИМ ИЗНОСИМА ИМА ПРЕДНОСТ ШТО ОМОГУЋАВА КАЖЊАВАЊЕ ПРЕМА ИМОВИНСКОМ СТАЊУ КОНРЕКТНОГ УЧИНИОЦА.
- ОНА СЕ ОДМЕРАВА ТАКО ШТО СЕ УТВРДИ БРОЈ ДНЕВНИХ ИЗНОСА И ВИСИНА ЈЕДНОГ ДНЕВНОГ ИЗНОСА ПА СЕ ПОМНОЖЕ.
- БРОЈ ДНЕВНИХ ИЗНОСА МОЖЕ БИТИ ОД 10 ДО 360.
- БРОЈ ДНЕВНИХ ИЗНОСА ОДМЕРАВА СЕ НА ОСНОВУ ЧЛ 54 АЛИ У ЗАКОНОМ ОДРЕЂЕНИМ РАСПОНИМА. - ВИСИНА ДНЕВНОГ ИЗНОСА СЕ УТВРЂУЈЕ ПРЕМА НЕТО ПРИНЦИПУ.
- ПРИХОДИ-НУЖНИ РАСХОДИ НА ГОДИШЊЕМ НИВОУ / БРОЈ ДАНА У ГОДИНИ.
- СУД МОЖЕ ДА ТРАЖИ ПОДАТКЕ ОД БАНАКА И ДРУГИХ ИНСТИТУЦИЈА.
- УКОЛИКО СЕ НЕ МОГУ ПРИБАВИТИ ПОДАЦИ О ПРИХОДИМА И РАСХОДИМА СУД ЋЕ СЛОБОДНОМ ПРОЦЕОМ УТВРДИТИ ВИСИНУ ДНЕВНОГ ИЗНОСА, АЛИ ТО МОРА ОБРАЗЛОЖИТИ. - АКО НИЈЕ МОГУЋЕ НИ СЛОБОДНОМ ПРОЦЕНОМ УТВРДИТИ ИЛИ БИ СЕ ПРЕВИШЕ ОДУЖИО ПОСТУПАК ОНДА СЕ ИДЕ НА НК У ОДРЕЂЕНОМ ИЗНОСУ.
- ТО ЈЕ ЗАМИШЉЕНО КАО СУПСИДИЈАРНИ МЕТОД КАД НИЈЕ МОГУЋ ПРВИ МОДЕЛ.
- АСК ЈЕ СТАВА ДА ЈЕ НЕОПХОДНО ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ЗАШТО НИЈЕ ПРИМЕЊЕН СИСТЕМ ДНЕВНИХ ИЗНОСА. ИПАК ЗБОГ СВОЈЕ ЈЕДНОСТАВНОСТИ ЈЕ ОВАЈ СИСТЕМ ПРИМАРАН.
- СУД ИПАК И КОД ОВОГ МОДЕЛА УЗИМА У ОБЗИР ИМОВНО СТАЊЕ УЧИНИОЦА.
- ТО ШТО ЈЕ УЧИНИЛАЦ СЛАБИЈЕГ ИМОВНОГ СТАЊА НЕ ЗНАЧИ ДА МУ СЕ НЕ МОЖЕ ИЗРЕЋИ НК МЕЂУТИМ АКО ЈЕ ИЗВЕСНО ДА НЕ МОЖЕ ДА ПЛАТИ СУДОВИ ИЗБЕГАВАЈУ ПРИМЕНУ ОВЕ КАЗНЕ. - КЗ ОДРЕЂУЈЕ ОПШТИ МИНИМУМ И МАКСИМУМ НК У ОДРЕЂЕНИМ ИЗНОСИМА ОД НАЈМАЊЕ 10.000,00 А НАЈВИШЕ 1.000.000,00 ДИНАРА А АКО ЈЕ ДЕЛО ИЗ КОРИСТОЉУБЉА ОНДА 10.000.000,00 ДИНАРА.
- КОД ДНЕВНИХ ИЗНОСА ЈЕ ОВАЈ ОПСЕГ МНОГО ВЕЋИ И МОЖЕ БИТИ ОД 5.000,00 ДО 18.000.000,00 ДИНАРА И НЕМА ИЗУЗЕТКА ЗА КОРИСТОЉУБЉЕ. - АКО ЈЕ ИЗРЕКАО НК СУД МОРА У ПРЕСУДИ ОПРЕДЕЛИТИ НАЧИН ОДМЕРАВАЊА, РОК ПЛАЋАЊА И ОДАБРАТИ НАЧИН ЗАМЕНЕ ОВЕ КАЗНЕ ЗАТВОРОМ ИЛИ РАДОМ У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ АКО ОСУЂЕНИ НЕ ПЛАТИ.
- У ОПРАВДАНИМ СЛУЧАЈЕВИМА СУД МОЖЕ ДОЗВОЛИТИ ПЛАЋАЊЕ У РАТАМА.
- У НОВЧАНУ КАЗНУ СЕ УРАЧУНАВА ВРЕМЕ ПРОВЕДЕНО У ПРИТОВРУ НА НАЧИН ДА ЈЕДАН ДАН ПРЕДСТАВЉА 1.000,00 ДИНАРА. - АКО ОСУЂЕНИ НЕ ПЛАТИ НК НЕМА ВИШЕ ПРИНУДНЕ НАПЛАТЕ ВЕЋ ЋЕ СУД ТУ КАЗНУ ЗАМЕНИТИ КАЗНОМ ЗАТВОРА ИЛИ РАДОМ У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ КОЈИ ЈЕ ПРЕТХОДНО У ОДЛУЦИ ОПРЕДЕЛИО.
- 1 ДАН ЗАТВОРА ЈЕ 1.000,00 ДИНАРА НАЈВИШЕ ДО 6 МЕСЕЦИ ЗАТВОРА, А АКО ЈЕ НК ВЕЋА ОД 700.000,00 ДИНАРА ОНДА ЗАТВОР НЕ МОЖЕ БИТИ ДУЖИ ОД ГОДИНУ ДАНА. - НК СЕ МОЖЕ ЗАМЕНИТИ И КАЗНОМ РАДА У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ. 1.000,00 ДИНАРА ЈЕ 8 САТИ РАДА С ТИМ ШТО НЕ МОЖЕ ПРЕЋИ 360 САТИ РАДА, ШТО ЗНАЧИ ДА СЕ НАЈВИШЕ МОЖЕ ЗАМЕНИТИ ИЗНОС ОД 45.000,00 ДИНАРА.
- ОВО ЈЕ МОГУЋНОСТ СУДА ПА ЋЕ СЕ У СКЛАДУ СА ЧЛАНОМ 54 ОДРЕДИТИ ВИД ЗАМЕНЕ.
РАД У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ
- УВЕДЕН ЈЕ КАО АЛТЕРНАТИВА КАЗНИ ЗАТВОРА.
- МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ ЗА ДЕЛА ЗА КОЈА ЈЕ ПРОПИСАН ЗАТВОР ДО 3 ГОДИНЕ ИЛИ НОВЧАНА КАЗНА.
- ПРИЛИКОМ ОДЛУЧИВАЊА О ОВОЈ КАЗНИ СУД ЋЕ УЗЕТИ У ОБЗИР СВРХУ КАЖЊАВАЊА, ВРСТУ ДЕЛУ, ЛИЧНОСТ УЧИНИОЦА И ДА ЛИ ПОСТОЈИ СПРЕМНОСТ ДА ИЗВРШИ ОВУ КАЗНУ. - РАД У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ ЈЕ СВАКИ ДРУШТВЕНО КОРИСТАН РАД КОЈИ ЈЕ НЕ ОБАВЉА У ЦИЉУ СТИЦАЊА ДОБИТИ.
- РАД У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ СЕ НЕ МОЖЕ ИЗРЕЋИ БЕЗ ПРИСТАНКА УЧИНИОЦА.
- ПРОБЛЕМ ОДРЖАВАЊА ПРЕТПОСТАВКЕ НЕВИНОСТИ У СЛУЧАЈУ ПРИСТАНКА.
- СУД МОРА ДОБИТИ ПРИСТАНАК НА НАЧИН ДА НЕ ПРЕЈУДИЦИРА КРИВИЦУ ОКРИВЉЕНОГ, А ОВАЈ МОЖЕ ДАТИ НАЈКАСНИЈЕ У ЗАВРШНОЈ РЕЧИ ПРИСТАНАК.
- У ПРЕСУДИ СЕ ОДРЕЂУЈЕ ВРСТА И НАЧИН ОБАВЉАЊА РАДА У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ И УПОЗОРАВА НА МОГУЋНОСТ ЗАМЕНЕ ЗА КАЗНУ ЗАТВОРА АКО НЕ ИСПУНИ. - МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ У ТРАЈАЊУ ОД 60 ДО 360 ЧАСОВА.
- 60 ЧАСОВА У ЈЕДНОМ МЕСЕЦУ.
- АКО САВЕСНО ИСПУЊАВА СВОЈЕ ОБАВЕЗЕ СУД МУ МОЖЕ УМАЊИТИ КАЗНУ ЗА ЈЕДНУ ЧЕТВРТИНУ. - АКО ОСУЂЕНИ ГРУБО ЗАНЕМАРУЈЕ СВОЈЕ РАДНЕ ОБАВЕЗЕ ПОВЕРЕНИК ЋЕ ГА ПРВО УПОЗОРИТИ А АКО НАСТАВИ ОНДА ЋЕ ОБАВЕСТИТИ СУД.
- СУД ЋЕ ОДЛУЧИТИ ДА ЛИ ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЗА ЗАТВОР, НА НАЧИН ДА ЈЕ СВАКИХ ОСАМ САТИ РАДА ЈЕДАН ДАН РАДА.
ОДУЗИМАЊЕ ВОЗАЧКЕ ДОЗВОЛЕ
- ПОРЕД ЊЕ ПАРАЛЕЛНО ПОСТОЈИ И МЕРА БЕЗБЕДНОСТИ ЗАБРАНЕ УПРАВЉАЊА МОТОРНИМ ВОЗИЛОМ.
- ЗА РАЗЛИКУ ОД ПОМЕНУТЕ МЕРЕ БЕЗБЕДНОСТИ КОЈА СЕ ИЗРИЧЕ АКО КРШЕЋИ САОБРАЧАЈНЕ ПРОПИСЕ ПРЕДСТАВЉА ОПАСНОСТ ЗА ОСТАЛЕ, ОВА СЕ КАЗНА МОЖЕ ИЗРЕЋИ И ОНОМЕ КО ЈЕ УЗОРАН ВОЗАЧ.
- ОВА КАЗНА ИМА И ПРЕВЕНТИВНИ И РЕПРЕСИВНИ КАРАКТЕР, СТОГА СЕ ТРАЖИ ДА УЧИНИОЦА ОВА КАЗНА ТРЕБА ДА ПОГОДИ.
- НЕ МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ ЗАЈЕДНО СА МЕРОМ ЗАБРАНЕ УПРАВЉАЊА И АКО ПОСТОЈЕ УСЛОВИ ЗА ИЗРИЦАЊЕ ОБЕ, ПРЕДНОСТ ТРЕБА ДАТИ МЕРИ БЕЗБЕДНОСТИ.
- ЈАКО СЕ РЕТКО ИЗРИЧЕ. - ВОЗАЧКА СЕ МОЖЕ ОДУЗЕТИ УЧИНИОЦУ ДЕЛА У ВЕЗИ СА ЧИЈИМ ИЗВРШЕЊЕМ ИЛИ ПРИПРЕМАЊЕМ ЈЕ КОРИШЋЕНО МОТОРНО ВОЗИЛО. МОЖЕ СЕ РАДИТИ О БИЛО КОМ КД А НЕ САМО САОБРАЋАЈНОМ.
- ФОРМАЛНИМ ДОВРШЕЊЕМ ДЕЛИКТА НЕ ПРЕСТАЈЕ МОГУЋНОСТ УПОТРЕБЕ ВОЗИЛА У ВЕЗИ СА ДЕЛОМ.
- У ОБЗИР МОЖЕ ДОЋИ СВАКИ ВИД САОБРАЋАЈА, АЛИ ЈЕ ТО НАЈЧЕШЋЕ АУТОМБИЛСИ САОБРАЋАЈ.
- ИАКО БИ ЈЕЗИЧКО ТУМАЧЕЊЕ ДОЗВОЛИЛО ОДУЗИМАЊЕ ДОЗВОЛЕ И ОД СУВОЗАЧА, ТРЕБА ТУМАЧИТИ САМО У ПОГЛЕДУ ОНОГА КО ЈЕ ВОЗИО. - ТРАЈЕ ОД ЈЕДНЕ ДО ТРИ ГОДИНЕ ОД ПРАВНОСНАЖНОСТИ ОДЛУКЕ. ТРАЈАЊЕ МЕРЕ НЕ ОБУХВАТА ВРЕМЕ ПРОВЕДЕНО У ЗАТВОРУ АЛИ АКО ЈЕ У ТОКУ ПОСТУПКА ПРИВРЕМЕНО ОДУЗЕТА ДОЗВОЛА ТО СЕ УРАЧУНАВА.
- ТРЕБА ЈЕ ИЗРИЦАТИ НА ПУНЕ ГОДИНЕ. - МОЖЕ СЕ ИЗРЕЋИ КАО СПОРЕДНА КАЗНА УЗ ЗАТВОР ИЛИ НОВЧАНУ КАЗНУ, А КАО ГЛАВНА САМО ЗА ДЕЛА ЗА КОЈА ЈЕ ПРОПИСАНА КАЗНА ЗАТВОРА ДО 2 ГОДИНЕ ИЛИ НОВЧАНА КАЗНА.
- ОНА ЈЕ АЛТЕРНАТИВА КРАТКОТРАЈНИМ КАЗНАМА ЗАТВОРА. - ДА ЛИ СЕ МОЖЕ ИЗРЕЋИ И НЕКОМЕ КОМЕ ВОЗАЧКА НИЈЕ НИ ИЗДАТА.
- И АКО СЕ ТО ПРИХВАТИ НЕЈАСНО ЈЕ ДА ЛИ БИ ЗА ВРЕМЕ ТРАЈАЊА БИЛО МОГУЋЕ ЗАПОЧИЊАЊЕ ИЛИ НАСТАВЉАЊЕ ВОЗАЧКЕ ОБУКЕ. - АКО ПРЕКРШИ ЗАБРАНУ И УПРАВЉА ВОЗИЛОМ МОЖЕ МУ СЕ ИЗРЕЋИ КАЗНА ЗАТВОРА ТАКО ДА СЕ ЗА СВАКУ ГОДИНУ ЗАБРАНЕ ИЗРЕКНЕ ПО ЈЕДАН МЕСЕЦ ЗАТВОРА.
ОДМЕРАВАЊЕ КАЗНЕ
- ОПШТА ПРАВИЛА О ОДМЕРАВАЊУ КАЗНЕ СУ У ЧЛАНУ 54 КЗ.
- ТО ЈЕ ПОСЛЕДЊИ СТАДИЈУМ ПРИМЕНЕ КП И САСТОЈИ СЕ ОД ОДАБИРА САНКЦИЈЕ И СЛЕДСТВЕНО АКО СЕ ИЗАБЕРЕ КАЗНА ЊЕХОГ ОДМЕРАВАЊА.
- ЧЛАН 54 КЗ: “СУД ЋЕ УЧИНИОЦУ КРИВИЧНОГ ДЕЛА ОДМЕРИТИ КАЗНУ У ГРАНИЦАМА КОЈЕ СУ ЗАКОНОМ ПРОПИСАНЕ ЗА УЧИЊЕНО ДЕЛО, ИМАЈУЋИ У ВИДУ СВРХУ КАЖЊАВАЊА, И УЗИМАЈУЋИ У ОБЗИР СВЕ ОКОЛНОСТИ КОЈЕ УТИЧУ ДА КАЗНА БУДЕ МАЊА ИЛИ ВЕЋА (ТЗВ. ОЛАКШАВАЈУЋЕ ИЛИ ОТЕЖАВАЈУЋЕ ОКОЛНОСТИ), А НАРОЧИТО: СТЕПЕН КРИВИЦЕ, ПОБУДЕ ИЗ КОЈИХ ЈЕ ДЕЛО УЧИЊЕНО, ЈАЧИНУ УГРОЖАВАЊА ИЛИ ПОВРЕДЕ ЗАШТИЋЕНОГ ДОБРА, ОКОЛНОСТИ ПОД КОЈИМА ЈЕ ДЕЛО УЧИЊЕНО, РАНИЈИ ЖИВОТ УЧИНИОЦА, ЊЕГОВЕ ЛИЧНЕ ПРИЛИКЕ, ДРЖАЊЕ ПОСЛЕ УЧИЊЕНОГ ДЕЛА А НАРОЧИТО ЊЕГОВ ОДНОС ПРЕМА ЋРТВИ КРИВИЧНОГ ДЕЛА, КАО И ДРУГЕ ОКОЛНОСТИ КОЈЕ СЕ ОДНОСЕ НА ЛИЧНОСТ УЧИНИОЦА.
- ПОРЕД РЕДОВНОГ ОДМЕРАВАЊА КОЈЕ ЈЕ У ОКВИРУ ЗАКОНСКОГ РАСПОНА ПОСТОЈИ И ОДМЕРАВАЊЕ СА УБЛАЖАВАЊЕМ ИЛИ ПООШТРАВАЊЕМ КАЗНЕ, КОД НАС НЕМА ПООШТРАВАЊА САМО УБЛАЖАВАЊЕ КОЈЕ СЕ НЕРЕТКО ПРИМЕЊУЈЕ.
КАЗНЕНИ РАСПОН КАО КРИТЕРИЈУМ ОДМЕРАВАЊА КАЗНЕ
- ОКВИР ОДМЕРАВАЊА КАЗНЕ ПРЕДСТАВЉА КАЗНЕНИ РАСПОН КОД СВАКОГ КД.
- У ПИТАЊУ ЈЕ СИСТЕМ РЕЛАТИВНО ОДРЕЂЕНИХ КАЗНИ, КОЈИ СУДУ ОСТАВЉА СЛОБОДУ ДА УНУТАР РАСПОНА ОДМЕРАВА. - ИЗРАЖАВА СЕ ПРЕКО ОДГОВАРАЈУЋЕГ РАСПОНА КАЗНЕ ЗАТВОРА ТЗВ ПОСЕБНИ РАСПОН КОЈИ МОРА БИТИ УНУТАР ОПШТЕГ РАСПОНА. АКО НЕМА ПОСЕБНОГ МИНИМУМА ИЛИ МАКСИМУМА ПРИМЕЊУЈУ СЕ ОПШТЕ ВРЕДНОСТИ.
- НОВЧАНУ КАЗНУ УНУТАР ОКВИРА СТЕПЕНОВАНИХ ПРЕМА ТЕЖИНИ КД ПРЕДВИЂЕНИХ У ЧЛ 49 И 50 С ТИМ ШТО СЕ КОД ДНЕВНИХ ИЗНОСА ОДМЕРАВАЈУ ДАНИ ДОК СЕ КОД ОДРЕЂЕНИХ ИЗНОСА ОДМЕРАВА НОВЧАНА ВРЕДНОСТ УНУТАР ДАТИХ ГРАНИЦА.
- У СЛУЧАЈУ РАДА У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ СУД ОДМЕРАВА ЧАСОВЕ РАДА У РАСПОНУ ОД 60 ДО 360.
- У СЛУЧАЈУ ОДУЗИМАЊА ВОЗАЧКЕ ДОЗВОЛЕ ПРЕСУДОМ СЕ ПРЕЦИЗИРА ДУЖИНА ТРАЈАЊА ИЗМЕЂУ ЈЕДНЕ И ТРИ ГОДИНЕ.
- АКО СУ ПРОПИСАНЕ АЛТЕРНАТИВНО КАЗНЕ СУД БИРА И ИЗРИЧЕ САМО ЈЕДНУ ОД ЊИХ ОСИМ АКО СЕ РАДИ О КОРИСТОЉУБЉУ.
СВРХА КАЖЊАВАЊА КАО КРИТЕРИЈУМ ОДМЕРАВАЊА КАЗНЕ
- ОНА ОСТВАРУЈЕ ДЕЈСТВО НА ВИСИНУ КАЗНЕ У САДЕЈСТВУ СА ОТЕЖАВАЈУЋИМ И ОЛАКШАВАЈУЋИМ ОКОЛНОСТИМА.
- ОД ОКОЛНОСТИ КОЈЕ СЕ ОДНОСЕ НА ЛИЧНОСТ УЧИНИОЦА ЗАВИСИ ОСТВАРЕЊЕ СПЕЦИЈАЛНО ПРЕВЕНТИВНЕ СВРХЕ.
- ОД ДРУШТВЕНЕ ОПАСНОСТИ И ТЕЖИНЕ ДЕЛА ЗАВИСИ ОСТВАРЕЊЕ ГЕНЕРАЛНО ПРЕВЕНТИВНЕ СВРХЕ.
- У ПРВОМ РЕДУ СЕ ИСПИТУЈУ ОБЈЕКТИВНЕ И СУБЈЕКТИВНЕ ОКОЛНОСТИ КОЈЕ СЕ ОДНОСЕ НА ДЕЛО И ОНЕ ОБРАЗУЈУ КАЗНУ КОЈУ ЈЕ УЧИНИЛАЦ “ЗАСЛУЖИО”.
- У НАШОЈ ПРАКСИ СЕ У СКЛАДУ СА ПРЕТХОДНИМ НАГЛАШАВА ДА КАЗНА МОРА ДА ОДГОВАРА “ТЕЖИНИ КРИВИЧНОГ ДЕЛА И СТЕПЕНУ КРИВИЦЕ УЧИНИОЦА”. - У ДРУГОМ РЕДУ СЕ ИСПИТУЈУ ОКОЛНОСТИ КОЈЕ СЕ ОДНОСЕ НА ЛИЧНОСТ УЧИНИОЦА ПОМОЋУ КОЈИХ СЕ УТИЧЕ НА ВРШЕЊЕ ДЕЛА У БУДУЋНОСТИ.
ОЛАКШАВАЈУЋЕ И ОТЕЖЖАВАЈУЋЕ ОКОЛНОСТИ
- ОНЕ ИМАЈУ НАЈВЕЋИ УТИЦАЈ НА ВИСИНУ КАЗНЕ.
- ТО СУ ОКОЛНОСТИ КОЈЕ УНУТАР ПРОПИСАНОГ РАСПОНА УТИЧУ ДА КАЗНА БУДЕ ВИША ИЛИ НИЖА, АЛИ КОЈЕ НЕ ПРЕДСТАВЉАЈУ ОБЕЛЕЖЈА БИЋА ДЕЛА. - НЕКА ЗАКОНОДАВСТВА ДАЈУ ОПШТУ КЛАУЗУЛУ СУДУ ДА УЗМЕ У ОБЗИР СВЕ ЧИЊЕНИЦЕ КОЈЕ УТИЧУ ДА КАЗНА БУДЕ ВИША ИЛИ НИЖА, НАШ КЗ У ЧЛ 54 ЈЕ ИЗРИЧИТО ПРОПИСАО НАЈВАЖНИЈЕ ОКОЛНОСТИ КОЈЕ СУД ТРЕБА ДА УЗМЕ У РАЗМАТРАЊЕ.
- ПОРЕД НАБРОЈАНИХ МОГУЋЕ СУ И ДРУГЕ ОКОЛНОСТИ.
- АМБИВАЛЕНТНЕ СУ ОКОЛНОСТИ ТАКО ДА ИСТА ОКОЛНОСТ МОЖЕ У ЈЕДНОМ СЛУЧАЈУ БИТИ ОТЕЖАВАЈУЋА А У ДРУГОМ ОЛАКШАВАЈУЋА.
- НЕКЕ ОКОЛНОСТИ СЕ ТИЧУ ОБЈЕКТИВНЕ СТРАНЕ ДЕЛА А ДРУГЕ СУБЈЕКТИВНЕ СТРАНЕ ДЕЛА, ДОК СЕ НЕКЕ ОДНОСЕ НА ЛИЧНОСТ УЧИНИОЦА.
- СВАКА ОКОЛНОСТ МОРА БИТИ ДОКАЗАНА ТАКО ДА И ОВДЕ ВАЖИ ПРИНЦИП ИН ДУБИО ПРО РЕО.
СТЕПЕН КРИВИЦЕ
- МОГУЋЕ ЦЕНИТИ АКО ЈЕ УЧИНИЛАЦ УОПШТЕ КРИВ.
- ДИРЕКТНИ УМИШЉАЈ ЈЕ ТЕЖИ ОБЛИК ОД ЕВЕНТУАЛНОГ.
- ОДРЕЂЕНИ ЗАКОНОМ НЕУРЕЂЕНИ ОБЛИЦИ МОГУ ИМАТИ ДЕЈСТВА НПР ПРЕДУМИШЉАЈ ЈЕ СВЕС И ВОЉА НАКОН ЗРЕЛОГ РАЗМИШЉАЊА ДЕЛО НА МАХ ЈЕ УГЛАВНОМ АФЕКТИВНО И ЛАКШИ ЈЕ ОБЛИК КРИВИЦЕ. - СВЕСНИ И НЕСВЕСНИ НЕХАТ НЕМАЈУ ХИЈЕРАРХИЈУ. НЕКАДА МОЖЕ БИТИ ТЕЖИ ОБЛИК НЕСВЕСНИ НЕХАТ ОД СВЕСНОГ.
- ПРОФЕСИОНАЛНИ НЕХАТ ЈЕ ТЕЖИ ОД ОБИЧНОГ. ТО ЈЕ НЕХАТ У ОБАВЉАЊУ ДЕЛАТНОСТИ. - ОБИЧНУ СМАЊЕНУ УРАЧ И БИТНО СМАЊЕНУ УРАЧ КОЈА НЕ ВОДИ УБЛАЖАВАЊУ БИ ТРЕБАЛО ЦЕНИТИ ОЛАКШАВАЈУЋЕ ОСИМ АКО СЕ УЧИНИЛАЦ САМ ДОВЕО У СТАЊЕ СМАЊЕНЕ УРАЧУНЉИВОСТИ УПОТРЕБОМ АЛКОХОЛА ИЛИ ДРОГА.
- ОТКЛОЊИВУ ПРАВНУ ЗАБЛУДУ ТРЕБА ЦЕНИТИ ОЛАКШАВАЈУЋЕ, АЛИ ЋЕ СЕ РАВНОДУШНОСТ УЧИНИОЦА ПРЕМА ДУЖНОСТИ УПОЗНАВАЊА СА НОРМАМА ИЗ ОБЛАСТИ ЖИВОТА У КОЈОЈ УЧЕСТВУЈЕ ЦЕНИТИ ОТЕЖАВАЈУЋЕ.
ПОБУДЕ ИЗ КОЈИХ ЈЕ ДЕЛО УЧИЊЕНО
- МОТИВИ ИМАЈУ ЈАК УТИЦАЈ НА ОДМЕРАВАЊЕ КАЗНЕ.
- МОТИВЕ ТРЕБА ВРЕДНОВАТИ ПРЕМА СОЦИЈАЛНО ЕТИЧКИМ МЕРИЛИМА, СХОДНО ЊИХОВОМ КВАЛИТЕТУ И ЈАЧИНИ.
- СОЦ ЕТИ НЕГАТИВНЕ ПОБУДЕ РЕДОВНО ЋЕ ИМАТИ ОТЕЖАВАЈУЋЕ ДЕЈСТВО, ИЗУЗЕВ АКО НЕ ПРЕДСТАВЉАЈУ ОБЕЛЕЖЈА ДЕЛА.
- ДОК ЋЕ ЕГОИСТИЧКЕ ПОБУДЕ БИТИ ВРЕДНОВАНЕ ОТЕЖАВАЈУЋЕ АЛТРУИСТИЧКИ МОТИВИ ИЗ РАЗЛОГА СОЛИДАРНОСТИ, САМИЛОСТИ ИЛИ НУЖДЕ ЋЕ БИТИ ВРЕДНОВАНЕ ОЛАКШАВАЈУЋЕ. - ОСВЕТА ЗБОГ НЕКЕ УЧИЊЕНЕ НЕПРАВДЕ ДЕЛОВАЋЕ ОТЕЖАВАЈУЋЕ АКО ЈЕ ДЕЛО УЧИНЊЕНО ПОСЛЕ ДУЖЕГ ВРЕМЕНА И АКО НИЈЕ УПЕРЕНО ПРОТИВ ВИНОВНИКА ВЕЋ ПРОТИВ ЊЕМУ БЛИСКИХ ЛИЦА. МОЖЕ ДЕЛОВАТИ И ОЛАКШАВАЈУЋЕ АКО ЈЕ НЕПОСРЕДАН ОДГОВОР НА СВЕСНУ ПРОВОКАЦИЈУ.
- НА ВРЕДНОВАЊЕ ПОБУДЕ КАО ОКОЛНОСТИ УТИЧЕ И ОСОБЕНОСТ КОНКРЕТНОГ ДЕЛИКТА
- ДЕЛА УЧИНЊЕНА ИЗ САВЕСТИ ИЛИ УБЕЂЕЊА АКО УЧИНИЛАЦ ТВРДО ВЕРУЈЕ ДА ПОСТУПА ИСПРАВНО МОЖЕ ДЕЛОВАТИ И ОТЕЖАВАЈУЋЕ И ОЛАКШАВАЈУЋЕ.
ЈАЧИНА ПОВРЕДЕ ИЛИ УГРОЖАВАЊА ЗАШТИЋЕНОГ ДОБРА
- ОВИМ СУД ОЦЕЊУЈЕ НЕВРЕДНОСТ ПОСЛЕДИЦЕ.
- ОВДЕ СЕ МИСЛИ НА ПОСЛЕДИЦЕ У АПСТРАКТНОМ ШИРЕМ СМИСЛУ КОЈУ ИМАЈУ СВА КРИВИЧНА ДЕЛА. - ИПАК ПОСЕБАН ОПРЕЗ ТРЕБА ИМАТИ КОД ПОСЛЕДИЧНИХ ДЕЛА ГДЕ ЈЕ ПОСЛЕДИЦА НА ОБЈЕКТУ РАДЊЕ И ГДЕ СЕ ОНА НАЛАЗИ У БИЋУ КД.
- ОВО НЕ ЗНАЧИ ДА СЕ МОЖЕ ДВАПУТ ВРЕДНОВАТИ ПОСЛЕДИЦА ВЕЋ ДА СЕ ОВДЕ ОЦЕЊУЈЕ СТЕПЕН УГРОЖАВАЊА ИЛИ ПОВРЕДЕ. - НА ВИСИНУ КАЗНЕ МОЖЕ УТИЦАТИ И ВИСИНА ПРОУЗРОКОВАНЕ ШТЕТЕ.
- АКО ЈЕ ДЕЛО ОСТАЛО У ПОКУШАЈУ, ТО СЕ УГЛАВНОМ ЦЕНУ ОЛАКШАВАЈУЋЕ, ПОД УСЛОВОМ ДА НИЈЕ ДОШЛО ДО УБЛАЖАВАЊА КАЗНЕ.
ОКОЛНОСТИ ПОД КОЈМА ЈЕ ДЕЛО УЧИЊЕНО
- ОСЛИКАВАЈУ НЕПРАВО ПОНАШАЊА УЧИНИОЦА.
- ТУ БИ СПАДАЛЕ ОСОБЕНОСТИ НАЧИНА ИЗВРШЕЊА, БРОЈ ПРЕДУЗЕТИХ РАДЊИ, УПОТРЕБЉЕНО СРЕДСТВО, СПЕЦИФИЧНОСТИ ВЕЗАНЕ ЗА МЕСТО ИЗВРШЕЊА ИЛИ ОБЈЕКТ РАДЊЕ, ДУЖИНА ТРАЈАЊА ПП СТАЊА КОД ТРАЈНИХ ДЕЛИКАТА, БРОЈ САУЧЕСНИКА ИТД.
- З СЛУЧАЈУ НАПАДА НА ЖИВОТ И ТЕЛО У ПРАКСИ ЈЕ ОД ЗНАЧАЈА И ДОТАДАШЊИ ИНТЕНЗИТЕТ ЛИЧНИХ ОДНОСА УЧИНИОЦА И ЖРТВЕ.
- ИАКО У ДОКТРИНИ ПОСТОЈЕ СХВАТАЊА КОЈА ОВДЕ СВРСТАВАЈУ И СУБЈЕКТИВНУ ОКОЛНОСТИ, ОВДЕ СЕ ПРЕ СВЕГА МИСЛИ НА ОБЈЕКТИВНЕ ОКОЛНОСТИ, ЈЕР СЕ ЊИХОВА ИНДИВИДУАЛНА ПРИРОДА МОЖЕ ЦЕНИТИ НА ПЛАНУ ОКОЛНОСТИ КОЈЕ СЕ ОДНОСЕ НА ЛИЧНОСТ.
РАНИЈИ ЖИВОТ УЧИНИОЦА
- У ПОГЛЕДУ ОКОЛНОСТИ КОЈЕ СЕ ОДНОСЕ НА ЛИЧНОСТ УЧИНИОЦА ТРЕБА БИТИ НА ОПРЕЗУ. САВРЕМЕНО КП КАО ОСЛОНАЦ ОДМЕРАВАЊА УЗИМА УЧИЊЕНО КД. УЧИНИЛАЦ СЕ КАЖЊАВА ЗА ОНО ШТО ЈЕ УЧИНИО, ПА ЦРТЕ ЊЕГОВОГ КАРАКТЕРА И ЖИВОТНИ СТИЛМОГУ ПРЕДСТАВЉАТИ ПРЕДМЕТ ПРЕКОРА САМО У МЕРИ У КОЈОЈ СУ ПОВЕЗАНЕ СА ОСВАРЕНИМ НЕПРАВОМ.
- РАНИЈИ ЖИВОТ УЧИНИОЦА
- ПРЕХОДНИ ЖИВОТ УЗОРНОГ ГРАЂАНИНА, А НАРОЧИТО РАНИЈА НЕОСУЂИВАНОСТ, У СУДСКОЈ ПРАКСИ СЕ РЕДОВНО ТУМАЧИ ОЛАКШАВАЈУЋЕ, ПА СЕ УЧИЊЕНО ДЕЛО ГЛЕДА КАО ИЗОЛОВАНИ ЕКЦЕС.
- ОБРНУТО, СКЛОНОСТ КА ВРШЕЊУ ДЕЛА, А НАРОЧИТО РАНИЈА ОСУЂИВАНОСТ ИМА ОТЕЖАВАЈУЋЕ ДЕЈСТВО. НИЈЕ ПРАВИЛНО ЦЕНИТИ ОТЕЖАВАЈУЋЕ ИЗОЛОВАНУ ОКОЛНОСТ ДА ЈЕ У ПИТАЊУ СЛУЖБЕНО ЛИЦЕ ДОКЛЕ ГОД ДЕЛО НЕМА ПОВЕЗНИЦЕ СА ОБАВЉАЊЕМ ФУНКЦИЈЕ.
- АКО СЕ ИСПОЉЕНО НЕПРАВО ДОВОДИ У ВЕЗУ СА КАКВОМ ПОВРЕДОМ РАДНЕ ИЛИ СЛУЖБЕНЕ ДУЖНОСТИ, ТО СЕ МОЖЕ ЦЕНИТИ ОТЕЖАВАЈУЋЕ. - РАНИЈА ОСУЂИВАНОСТ СЕ МОЖЕ ЦЕНИТИ САМО НА ОСНОВУ ЗВАНИЧНЕ ЕВИДЕНИЈЕ ДРЖАВНОГ ОРГАНА.
ЛИЧНЕ ПРИЛИКЕ УЧИНИОЦА
- ТУ СПАДАЈУ ПОРОДИЧНЕ ПРИЛИКЕ, СТАМБЕНЕ ПРИЛИКЕ, БРАЧНИ СТАТУС, РАДНИ СТАТУС, У ПОЛГЕДУ НЕКИХ ДЕЛА И ФИНАНСИЈСКО СТАЊЕ УЧИНИОЦА, АЛИ ОПЕТ НЕ БИ БИЛО ОПРАВДАНО ИЗРЕЋИ МУ ЗАТВОР УМЕСТО НОВЧАНЕ КАЗНЕ САМО ЗАТО ШТО ЈЕ ЛОШЕГ МАТЕРИЈАЛНОГ СТАЊА.
- ЛИЧНИМ ПРИЛИКАМА СЕ УГЛАВНОМ ПРИЗНАЈЕ ОЛАКШАВАЈУЋЕ ДЕЈСТВО, ЧАК И КАДА ОКОЛНОСТИ СЛУЧАЈА ГОВОРЕ СУПРОТНО.
ДРЖАЊЕ УЧИНИОЦА ПОСЛЕ КРИВИЧНОГ ДЕЛА
- НАРОЧИТО ЈЕ БИТАН ОДНОС ПРЕМА ЖРТВИ БИЛО ДА ЈЕ ПОЗИТИВАН ИЛИ НЕГАТИВАН.
- КАЈАЊЕ УЧИНИОЦА АКО СЕ НЕ РАДИ О СТВАРНОМ ПОКАЈАЊУ ЧЛ 58 КЗ, КАЈАЊЕ УЧИНИОЦА ЗБОГ ДЕЛА И РАЗЛИЧИТЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ КОЈИМА ИЗРАЖАВА СВОЈ УНУТРАШЊИ ПРЕВРАТ РЕДОВНО ЋЕ ПРЕДСТАВЉАТИ ОЛАКШАВАЈУЋУ ОКОЛНОСТ, НАРОЧИТО УКОЛИКО СУ БИЛЕ ПРАЋЕНЕ КАКВИМ ПОЗИТИВНИМ НЕИЗНУЂЕНИМ ПОСТУПАЊИМА У ОДНОСУ НА ЖРТВУ.
- ОДСУСТВО КАЈАЊА ЋЕ САМО ИЗУЗЕТНО ИЗУЗЕТНО ИМАТИ ОТЕЖАВАЈУЋЕ ДЕЈСТВО, ИМАЈУЋИ У ВИДУ ДА ОКРИВЉЕНИ НИЈЕ ДУЖАН ДА СЕБЕ ИНКРИМИНИШЕ ПРИЗНАЊЕМ, ИЗВИЊЕЊЕМ ИЛИ ИЗРАЖАВАЊЕМ КАЈАЊА ЗА ДЕЛО КОЈЕ И ИНАЧЕ СМЕ ДА НЕГИРА.
- СУД ЋЕ КОД НОВЧАНЕ КАЗНЕ У ОДРЕЂЕНИМ ИЗНОСИМА УЗЕТИ У ОБЗИР ИМНОВНО СТАЊЕ УЧИНИОЦА, КАКО БИ АДЕКВАТНО ПОГОДИО УЧИНИЛАЦ.
ТО НИЈЕ НЕОПХОДНО КОД НК У ДНЕВНИМ ИЗНОСИМА ЈЕР ТАЈ СИСТЕМ ВЕЋ У СЕБИ ИМА УГРАЂЕН МЕХАНИЗАМ ПРАВИЧНОГ ОДМЕРАВАЊА.
ЗАБРАНА ДВОСТРУКОГ ВРЕДНОВАЊА
- ОКОЛНОСТ КОЈА ЈЕ ОБЕЛЕЖЈЕ КРИВИЧНОГ ДЕЛА НЕ МОЖЕ СЕ УЗЕТИ У ОБЗИР И КАО ОТЕЖАВАЈУЋА ОДНОСНО ОЛАКШАВАЈУЋА, ИЗУЗЕВ АКО ПРЕЛАЗИ МЕРУ КОЈА ЈЕ ПОТРЕБНА ЗА ПОСТОЈАЊЕ КД ИЛИ ОДРЕЂЕНОГ ЊЕГОВОГ ОБЛИКА ИЛИ АКО ПОСТОЈЕ ДВЕ ИЛИ ВИШЕ ОВАКВИХ ОКОЛНОСТИ А САМО ЈЕДНА ЈЕ ДОВОЉНА ЗА ПОСТОЈАЊЕ ТЕЖЕГ ОДНОСНО ЛАКШЕГ ОБЛИКА КД.
- НЕ МОЖЕ СЕ ИСТА ОКОЛНОСТ ДВА ПУТА ВРЕДНОВАТИ ЈЕДНОМ ОД СТРАНЕ ЗАКОНОДАВЦА И ЈЕДНОМ ОД СТРАНЕ СУДА.
- ПОРЕД ОБЕЛЕЖЈА ДЕЛА ОВО ПРАВИЛО ВАЖИ И ЗА ПОКУШАЈ, САУЧЕСНИШТВО И ДРУГЕ ИНСТИТУТЕ.
- НИЈЕ ПРИХВАТЉИВО НИ ВРЕДНОВАЊЕ ПРАТЕЋИХ ОКОЛНОСТИ, КОЈЕ НЕ ПРЕДСТАВЉАЈУ ОБЕЛЕЖЈЕ ДЕЛА АЛИ СУ ЗА ЊЕГОВО ОСТВАРЕЊЕ ТИПИЧНЕ. - ИСТА ОКОЛНОСТ НЕ МОЖЕ ИСТОВРЕМЕНО БИТИ КВАЛИФИКАТОРНО ВРЕДНОВАНА ОД СТРАНЕ ЗАКОНОДАВЦА И ОТЕЖАВАЈУЋЕ ОД СТРАН СУДА КАО ШТО НИ ПРИВИ ЛЕГУЈУЋЕ ОБЕЛЕЖЈЕ НЕ МОЖЕ БИТИ ВРЕДНОВАНО ОЛАКШАВАЈУЋЕ.
- ДВОСТРУКО ВРЕДНОВАЊЕ ИСТЕ ОКОЛНОСТИ ЈЕ МОГУЋЕ АКО СЕ ТИМЕ ПРЕЛАЗИ МЕРА ПОТРЕБНА ЗА ПОСТОЈАЊЕ КД.
- ПРИМЕР УБИСТВО НПР 5 ЛИЦА У СЛУЧАЈУ ТЕШКОГ УБИСТВА СЕ МОЖЕ ВРЕДНОВАТИ ОТЕЖАВАЈУЋЕ ЈЕР ЈЕ 2 ДОВОЉНО ЗА ТЕШКО УБИСТВО.
- НЕКАД НИЈЕ ЛАКО УТВРДИТИ ДА ЛИ СЕ ПРЕЛАЗИ МЕРА ПОТРЕБНА ЗА ДЕЛО, ПРИМЕР ЈЕ УБИСТВО ДЕТЕА ОД НЕКОЛИКО ГОДИНА У СМИСЛУ УБИСТВА ДЕТЕТА КАО ОБЛИКА ТЕШКОГ УБИСТВА. - ДРУГИ ИЗУЗЕТАК ОД ЗАБРАНЕ ДВОСТРУКОГ ВРЕДНОВАЊА ЈЕСТЕ СЛУЧАЈ АЛТЕРНАТИВНО ПРОПИСАНИХ РАДЊИ ИЗВРШЕЊА ГДЕ БИ БИЛО ДОЗВОЉЕНО УЗЕТИ ОСТВАРЕЊЕ ВИШЕ РАДЊИ ОТЕЖАВАЈУЋЕ. ПРИМЕР СА РАЗБОЈНИЦИМА КОЈИ ОСТВАРУЈУ СВА КВАЛИФИКАТОРНА ОБЕЛЕЖЈА ИЗ СТАВА 2.
- ИСТО ВАЖИ И У СЛУЧАЈУ АЛТЕРНАТИВИТЕТА КАО ОБЛИКА ПРИВИДНОГ СТИЦАЈА.
ОДМЕРАВАЊЕ КАЗНЕ У УЖЕМ СМИСЛУ
- НАКОН ШТО ЈЕ УТВРДИО ДА ЛИ ПОЈЕДИНА ОКОЛНОСТ ИМА ОТЕЖАВАЈУЋЕ ИЛИ ОЛАКШАВАЈУЋЕ ДЕЈСТВО, СУД МОРА ДА ЊЕНУ ВРЕДНОСТ НА ОДГОВАРАЈУЋИ НАЧИН “ИЗМЕРИ” КАКО БИ ДОШАО ДО КАЗНЕ КОЈУ ЋЕ ИЗРЕЋИ.
- ДОМАЋА ЈУДИКАТУРА ДО КАЗНЕ ДОЛАЗИ ТАКО ШТО СЕ ОКОЛНОСТИ ДЕЛА И ЛИЧНОСТИ УЧИНИОЦА ЦЕНЕ ЈЕДИНСТВЕНО И У ЊИХОВОЈ УКУПНОСТИ, ТАКО ШТО НАБРАЈАЈУ ОТЕЖ И ОЛАКШ ОКОЛНОСТИ, ДА БИ НА ОСНОВУ УКУПНОГ УТИСКА ДОШЛИ ДО КАЗНЕ. ОВО ЈЕ СИНТЕТИЧКИ МЕТОД.
- АНАЛИТИЧКИ МЕТОД - СВАКОЈ ОКОЛНОСТИ СЕ ПРИЗНАЈЕ КОНКРЕТАН УТИЦАЈ НА МЕРУ КАЗНЕ ТО ЈЕ КАО НЕКО МАТЕМАТИЧКО ВРЕДНОВАЊЕ ПОКЈЕДИНИХ ОКОЛНОСТИ.
- КОД НАС ЈЕ ПРИХАВЋЕН АНАЛИТИЧКО-СИНТЕТИЧКИ МЕТОД КОЈИ ПОДРАЗУМЕВА ДА СУД НА ОСНОВУ ОПШТЕГ УТИСКА УТВРДИ КАЗНУ, АЛИ УЗ ОБРАЗЛОЖЕНО ВРЕДНОВАЊЕ ПОЈЕДИНАЧНИХ ОКОЛНОСТИ.
- КАКО СЕ НЕВРЕДНОСТ ТИПИЧНО ОСТВАРЕНОГ НЕПРАВА НАЈЧЕШЋЕ НАЛАЗИ БЛИЖЕ ПОСЕБНОМ МНИМУМУ, ПОЛАЗИШТЕ У ОДМЕРАВАЊУ МОРАЛО БИ ДА УВАЖИ И ОВУ ОКОЛНОСТ.
- СУДОВИ СУ НАЧЕЛЛНО СЛОБОДНИ ДА ВИСИНУ КАЗНЕ ОДРЕДЕ УНУТАР КАЗНЕНОГ РАСПОНА, НЕЗАВИСНО ОД ДРУГИХ ДРУГИХ ВЕЋА ИСТОГ СУДА ИЛИ ОД СУДСКЕ ПРАКСЕ СУДОВА СА ДРУГИХ ПОДРУЧЈА.
ПОВРАТ - ОПШТЕ
- НА ПЛАНУ ОДМЕРАВАЊА КАЗНЕ СЕ ГЛЕДА КАО ОКОЛНОСТ РАНИЈЕГ ЖИВОТА УЧИНИОЦА.
- ПОВРАТ ПРЕДСТАВЉА ПОНОВНО ВРШЕЊЕ КРИВИЧНОГ ДЕЛА ОД СТРАНЕ ЛИЦА КОЈЕ ЈЕ РАНИЈЕ ВЕЋ ОСУЂИВАНО ЗА КРИВИЧНО ДЕЛО.
- СМАТРА СЕ ВАЖНИМ НА ПЛАНУ ОДМЕРАВАЊА КАЗНЕ ЈЕР ОВА ОКОЛНОСТ УЗАКУЈЕ ДА КП РЕАКЦИЈА НИЈЕ ИМАЛА УСПЕХА.
- У СВОМ ОПШТЕМ ЗНАЧЕЊУ ДОВОЉНА ЈЕ РАНИЈА КРИВИЧНА ОСУЂИВАНОСТ И ДА ЈЕ НАКОН ТОГА ОПЕТ УЧИНИО КРИВИЧНО ДЕЛО. ОСУЂИВАНОСТ ПРЕТПОСТАВЉА ДА ЈЕ РАНИЈА ОСУДА ПОСТАЛА ПРАВНОСНАЖНА.
- РАНИЈЕ ПРЕСУДЕ ЗА ПРЕКРШАЈЕ ИЛИ ПРИВРЕДНЕ ПРЕСТУПЕ СЕ НЕ РАЧУНАЈУ ОСИМ У ИЗУЗЕТНИМ СЛУЧАЈЕВИМА КАДА СУ У ВЕЗИ СА ОДРЕЂЕНИМ КРИВИЧНИМ САНКЦИЈАМА. - ПОД РАНИЈОМ ОСУДОМ СЕ СМАТРА РАНИЈА ОСУЂУЈУЋА ПРЕСУДА КОЈОМ ЈЕ ИЗРЕЧЕНА КАЗНА (УКЉУЧУЈУЋИ МНАЛОЛЕТНИЧКИ ЗАТВОР), МЕРА УПОЗОРЕЊА ИЛИ КОЈОМ ЈЕ УЧИНИЛАЦ ОСЛОБОЂЕН ОД КАЗНЕ.
- ИАКО ИЗРЕЧЕНЕ ВАСПИТНЕ МЕРЕ НЕ ПРЕДСТАВЉАЈУ ОСУДУ ОНЕ СЕ ИПАК МОГУ ОТЕЖАВАЈУЋЕ УЗЕТИ КАО РАНИЈИ ЖИВОТ УЧИНИОЦА. - РАНИЈУ ОСУЂИВАНОСТ СУД УЗВРЂУЈЕ НА ОСНОВУ ИЗВЕШТАЈА ИЗ КАЗНЕНЕ ЕВИДЕНЦИЈЕ.