Поглавље 7 - Стадијуми кривичног дела Flashcards
ТЕОРИЈЕ О ПОКУШАЈУ
- ОБЈЕКТИВНЕ ТЕОРИЈЕ - ПОЛАЗНИ КОНЦЕПТ ЈЕ ИДЕЈА УГРОЖАВАЊА. АКО ДОВРШЕНО ДЕЛО ПРЕДСТАВЉА ПОВРЕДУ, ТО ОНДА У ПОКУШАНОМ ДЕЛИКТУ МОРА БИТИ САДРЖАНА ИЗВЕСНА ОПАСНОСТ ПО ДОБРО. ТУ НИЈЕ КАЖЊИВ НЕПОДОБАН ПОКУШАЈ.
- ИДЕЈА ОПАСНОСТИ ПОВЕЗИВАНА ЈЕ СА КОЦНЕПТОМ ВЕРОВАТНОЋЕ. ТЗВ АПСТРАКТНО ПОБЈЕКТИВНЕ ТЕОРИЈЕ 19. ВЕКА РАЗЛИКУЈУ АПСОЛУТНУ И РЕЛАТИВНУ НЕПОДОБНОСТ, А ОДЛИКУЈЕ ИХ ЕКС ПОСТ УТВРЂИВАЊЕ ОПАСНОСТИ НАКОН ШТО СЕ ДОГАШАЈ ОДИГРАО.
- ДАЉЕ КОНРЕКТНО ОБЈЕКТИВНЕ ОПАСНОСТИ - ИСТО СЕ ТРАЖИ ОПАСНОСТ АЛИ СЕ ВЕРОВАТНОЋА ОСТВАЕЊА ОПАСНОСТИ ВРЕДНУЈЕ ЕКС АНТЕ ИЗ УЛГА ПРОСЕЧНОГ ПОСМАТРАЧА КОЈИ ЗНА ШТА УЧИНИЛАЦ ЖЕЛИ ДА УРАДИ. АКО БИ ТАКАВ ПОСМАТРАЧ СМАТРАО МОГУЋИМ НАСТУПАЕ ПОСЛЕДИЦЕ ОНДА БИ ПОСТОЈАО ПОКУШАЈ.
- ЕВРОПСКА ЗАКОНОДАВСТВА ПОЛАЗЕ ВЕЋИНСКИ ОД ОБЈЕКТИВНИХ УЧЕЊА. - СУБЈЕКТИВНЕ ТЕОРИЈЕ - ОСНОВ КАЖЊАВАЊА ЈЕ ИСПОЉАВАЊЕ ЗЛОЧИНАЧКЕ ВОЉЕ ОД СТРАНЕ УЧИНИОЦА. СУШТИНА ПОКУШАЈА ЧИНИ ИСПОЉАВАЊЕ ЗЛОЧИНАЧКЕ ВОЉЕ - ЧИЊЕНИЦА ДА ЈЕ ХТЕЊЕ ДЕЛИКТНЕ ПОСЛЕДИЦЕ МАНИФЕСТОВАО У СТВАРНОСТИ.
- НЕМА РАЗЛИКЕ ИЗМЕЂУ ПОДОБНОГ И НЕПОДОБНОГ ПОКУШАЈА. - ОБЈКЕТИВНО-СУБЈЕКТИВНО УЧЕЊЕ - “НАПАД НА КРИВИЧНИМ ПРАВОМ ЗАШТИЋЕНА ДОБРА, НОШЕН ОДЛУКОМ ДА СЕ ИЗВРШИ КРИВИЧНО ДЕЛО”
- ОБЈЕКТИВНИ МОМЕНАТ - РАЗГРАНИЧЕЊЕ ПРИПРЕМАЊА И ПОКУШАЈА ЈЕ У ЗАПОЧИЊАЊУ ИЗВРШЕЊА КД ПУТЕМ ПРЕДУЗИМАЊА РАДЊЕ ИЗ ЗАКОНСКОГ ОПИСА.
- ЗАТИМ И НА ПЛАНУ ОДМЕРАВАЊА КАЗНЕ - ПОКУШАЈ УБЛАЖАВАЊЕ КАЗНЕ - НЕПОДОБАН ПОКУШАЈ ОСЛОБОЂЕЊЕ ОД КАЗНЕ. МЕЂУТИМ, УПРАВО ЧИЊЕНИЦА ДА ЈЕ НЕПОДОБАН ПОКУШАЈ УОПШТЕ КАЖЊИВ ГОВОРИ О ТОМЕ ДА НИ СУБЈЕКТИВНИ СУПСТРАТ ПОКУШАЈА НИЈЕ БЕЗ ЗНАЧАЈА.
- ТАКОЂЕ ПРИХВАТАЊЕ ЧИСТО ОБЈКЕТИВНОГ УЧЕЊА ВОДИЛО БИ ОБАВЕЗНОМ УБЛАЋАВАЊУ ОДНОСНО ОСЛОБОЂЕЊУ ОД КАЗНЕ МЕЂУТИМ КОД НАС ЈЕ ТО ФАКУЛТАТИВНО.
- ОВО ЈЕ ПРИХВАЋЕНО У НАШЕМ ПРАВУ.
СТРУКТУРА ПОКУШАЈА
- ТРИ ОСНОВНА ЕЛЕМЕНТА СТРУКТУРЕ ПОКИШАЈА:
А. НЕДОВРШЕЊЕ КД
Б. ОДЛУКА О ДЕЛУ
В. ЗАПОЧИЊАЊЕ ЊЕГОВОГ ИЗВРШЕЊА
- НЕ ПОСТОЈИ НЕКАКАВ ПОКУШАЈ ПО СЕБИ, УВЕК СЕ РАДИ О ПОКУШАЈУ НЕКОГ КД. ЊЕГОВО БИЋЕ ЈЕ НЕСАМОСТАЛНО.
- ПРВА ПРЕТПОСТАВКА ЈЕ ДА ДЕЛО НИЈЕ ФОРМАЛНО ДОВРШЕНО. ДЕЛО ЈЕ ДОВРШЕНО АКО ЈЕ СУ СА УМИШЉАЈЕМ ОСТВАРЕНА СВА ОБЈЕКТИВНА ОБЕЛЕЖЈА, А ПОКУШАНО АКО НЕДОСТАЈЕ МАКАР И ЈЕДНО ОБЈЕКТИВНО ОБЕЛЕЖЈЕ ПО ПРАВИЛУ ПОСЛЕДИЦА.
- НИЈЕ ЗНАЧАЈНО ДА ЛИ ЈЕ ДОБРО ПОВРЕЂЕНО. И ДЕЛА КОНКРЕТНОГ И АПСТРАКТНОГ УГРОЖАВАЊА ФОРМАЛНО СУ ДОВРШЕНИ ОСТВАРЕЊЕМ ЊИХОВОГ БИЋА. - ДЕЛАТНОСНИ ДЕЛИКТИ - ДОВРШЕНИ СУ САМИМ ПРЕДУЗИМАЊЕМ РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА, ТАКО ДА ЊИХОВ ПОКУШАЈ НАЈЧЕШЋЕ НИЈЕ МОГУЋ.
- НЕМОГУЋНОСТ ОСТВАРЕЊА ДЕЛА АПСТРАКТНЕ ОПАСНОСТИ И ПРАВИХ ОМИСИВНИХ ДЕЛИКАТА. ИСТО ВАЖИ И ЗА ДЕЛА ГДЕ ЈЕ ПОКУШАЈ ОЗНАЧЕН КАО РАДЊА ИЗВРШЕЊА. ТО НЕ ВАЖИ ЗА ВИШЕАКТНЕ ДЕЛИКТЕ. - ПОСЛЕДИЧНИ ДЕЛИКТИ - ПО ПРАВИЛУ СУ ДОВРШЕНИ КАДА У СПОЉНОМ СВЕТУ НАСТУПИ КАКАВ ВРЕМЕНСКИ И ПРОСТОРНО ОД РАДЊАЕ ИЗДВОЈЕН И ОПИСОМ ДЕЛА ДЕФИНИСАН ИСХОД, ТЗВ. ПОСЛЕДИЦА ДЕЛА. ИЗОСТАНАКА ПОСЛЕДИЦЕ ЈЕ И НАЈЧЕШЋИ ОБЛИК ПОКУШАЈА.
- НЕБИТНО ЈЕ ДА ЛИ ДО НЕДОВРШЕЊА ДОШЛО УСЛЕД НЕПОДОБНОСТ СРЕДСТВА ИЛИ ОБЈЕКТА ИЛИ ЈЕ САМО УЧИНИЛАЦ БИО НЕУСПЕШАН У СВОЈОЈ НАМЕРИ.
- У ЧЕМУ СЕ ПОСЛЕДИЦА САСТОЈИ ЗАВИСИ ОД КОНРЕКТНОГ ЗАКОНСКОГ ОПИСА.
- КОД ДЕЛИКАТА ПОВРЕДЕ ТО ЈЕ УНИШТЕЊЕ ИЛИ ОШТЕЋЕЊЕ ОБЈЕКТА РАДЊЕ.
- КОД КОНРЕКТНОГ УГРОЖАВАЊА ПОСЛЕДИЦА ЈЕ ДОВОЂЕЊЕ ОБЈЕКТА РАДЊЕ У ОПАСНОСТ.
УМИШАЈ КАО СУБЈЕКТИВНО ОБЕЛЕЖЈЕ ПОКУШАЈА
- И ПОКУШАНО ДЕЛО ИМА ОБЈЕКТИВНА И СУБЈЕКТИВНА ОБЕЛЕЖЈА. СУБЈЕКТИВНА ЧАК ИМАЈУ ПРЕДНОСТ ЈЕР СЕ БЕЗ УПРАВЉЕНОСТИ УМИШЉАЈА И НЕ МОЖЕ ЗАКЉУЧИТИ ЗАКОНСКИ ОПИС КОЈИ ЈЕ УЧИНИЛАЦ ХТЕО.
- ЗАКОНСКА ФОРМУЛА ГОВОРИ О УМИШЉАЈНОМ ОТПОЧИЊАЊУ ДЕЛА, ШТО СЕ У ДОКТРИНИ ТУМАЧИ КАО УЧИНИОЧЕВА ОДЛУКА О ИЗВРШЕЊУ ДЕЛА, КОЈА ОБУХВАТА СВЕСТ О СВИМ ОБЕЛЕЖЈИМА БИЋА И ВОЉУ УЧИНИОЦА ДА ДЕЛО ИЗВРШИ. АКО СУ ЗА ДЕЛО НЕОПХОДНА И НЕКА ДРУГА СУБЈ ОБЕЛЕЖЈА ОНДА И КОД ПОКУШАЈА МОРАЈУ БИТИ ОСТВАРЕНА.
-УМИШЉАЈ ПОКУШАНОГ ДЕЛИКТА ЈЕ ВАЖАН И УТОЛИКО ШТО СЕ ПРЕМА ЊЕМУ УТВРЂУЈЕ О ПОКУШАЈУ КОГ КД СЕ РАДИ.
- САДРЖИ И УЧИНИОЧЕВ ПЛАН - БИТНО ЗБОГ РАЗДВАЈАЊА АПРИПРЕМАЊА ОД ПОКУШАЈА. - ДОНОШЕЊЕ ОДЛУКЕ КАО УНУТРАШЊИ МИСАОНИ ПРОЦЕС НИЈЕ ПРЕДМЕТ ИНТЕРЕСОВАЊА КП. НУЖНО ЈЕ ИСПОЉАВАЊЕ ВОЉЕ У СПОЉНОМ СВЕТУ У ВИДУ КАКВОГ ДЕЛА.
- ПОКУШАЈ ПРЕТПОСТАВЉА ИСКЉУЧИВО БЕЗУСЛОВНУ ОДЛУКУ О ДЕЛУ - НЕ МОЖЕ СЕ КОЛЕБАТИ.
- СКЛОНОСТ КА ДЕЛУ - ТУ ПРОМИШЉАЊЕ О ДЕЛУ ЈОШ УВЕК НИЈЕ ПРЕРАСЛО У УНУТРАШЊУ САГЛАСНОСТ
- ОД СКЛОНОСТИ КА ДЕЛУ ТРЕБА РАЗЛИКОВАТИ СИТУАЦИЈУ КАДА ЈЕ ОДЛУКА ДОНЕТА АЛИ УЧИНИЛАЦ ЊЕНО ИЗВРШЕЊЕ УСЛОВЉАВА НЕКИМ ОБЈЕКТИВНИМ ПРЕТПОСТАВКАМА ЧИЈЕ ЈЕ НАСТУПАЊЕ ИЛИ НЕНАСТУПАЊЕ У ВРЕМЕ ДОНОШЕЊА ОДЛУКЕ НЕИЗВЕСНО.
- НИЈЕ СПОРНА ОДЛУКА ВЕЋ ЊЕНО СПРОВОЂЕЊЕ И ИЗВРШЕЊЕ.
- ОДЛУКА ПОСТОЈИ И ТАМО ГДЕ УЧИНИЛАЦ ЗАПОЧИЊЕ ДЕЛО АЛИ ГДЕ ОД СТАРТА РАЧУНА ДА ЋЕ ПОД ОДРЕЂЕНИМ ОКОЛНОСТИМА ОД ЊЕГА ОДСТУПИТИ. ЕВЕНТАЛНО ПРИМЕНА ДОБРОВОЉНОГ ОДУСТАНКА.
-
ПРИПРЕМАЊЕ КРИВИЧНОГ ДЕЛА
- ОПШТА НОРМА КОЈА КАЖЊАВА ПРИПРЕМАЊЕ У НАШЕМ ПРАВУ НЕ ПОСТОЈИ.
- СТОГА СЕ ПРИПРЕМНЕ РАДЊЕ У НАШЕМ ПРАВУ НАЧЕЛНО НЕ КАЖЊАВАЈУ.
- ПРИПРЕМНЕ РАДЊЕ ПО ПРАВИЛУ ЈАСНО НЕ ОБЕЛОДАЊУЈУ ДЕЛИКТНУ ВОЉУ УЧИНИОЦА. И ЈОШ ДОСТА АРГУМЕНАТА ЗА НЕКАЖЊАВАЊЕ ПРИМПРЕМАЊА. - КАЖЊАВАЊЕ ПРИПРЕМНИХ РАДЊИ МОЖЕ НА 2 НАЧИНА:
А. ПРОШИРИВАЊЕ ЗАКОНСКОГ ОПИСА И НА ПРИПРЕМАЊЕ КАО КАЖЊИВ СТАДИЈУМ - НЕ НАВОДИ ИЗРИЧИТО У ЧЕМУ СЕ ОНО САСТОЈИ ВЕЋ ЈЕДНОСТАВНО УПУЋУЈЕ НА ОВАЈ КАЖЊИВИ СТАДИЈУМ. ОВАКВО АПСТРАКТНО ФОРМУЛИСАЊЕ ТРЕБА ОРГАНИЧИТИ, ПРЕ СВЕГА ОПШТОМ ОДРЕДБОМ СА ПОЈМОМ ПРИПРЕМАЊА. ДРУГО РАДЊЕ КОЈЕ СЕ ЖЕЛЕ ОБУХВАТИТИ МОРАЈУ ПРЕМА СВОМ СПОЉНОМ САДРЖАЈУ БИТИ ПОДОДБНЕ ДА ШТО ЈАСНИЈЕ УКАЖУ КОЈЕ НЕДЕЛО УЧИНИЛАЦ ПРИПРЕМА - ЗБОГ РАЗГРАНИЧЕЊА СА НЕУТРАЛНИМ ПОНАШАЊИМА, ШТО ЈЕ ТЕШКО ЈЕР РАДЊЕ ПРИПРЕМАЊА УГЛАВНОМ НИСУ ДЕЛИКТНО ОБОЈЕНЕ. - ДРУГУ ГРУПУ ЧИНЕ - САМОСТАЛНА КРИВИЧНА ДЕЛА ЧИЈА РАДЊА ИЗВРШЕЊА ПРЕДСТАВЉА ПРИПРЕМНУ РАДЊУ. УГЛАВНОМ У МАТЕРИЈАЛНОМ СМИСЛУ ОНА ПРЕДСТАВЉАЈУ САМО УВОД У ВРШЕЊЕ НЕКОГ ДРУГОГ ДЕЛИКТА.
- У НАШЕМ ПРАВУ МОЖЕ СЕ КАЗНИТИ ЈЕДИНО ПРОПИСИВАЊЕМ ПОСЕВНОГ КД ПРИПРЕМАЊА. УВЕДЕНО ЈЕ 2019 ЗА ТЕШКО УБИСТВО.
КЛАСИЧНА УЧЕЊА О РАЗГРАНИЧЕЊУ ПРИПРЕМАЊА И ПОКУШАЈА
- ФОРМАЛНО ОВЈЕКТИВНА ТЕОРИЈА - УЧИНИЛАЦ ЈЕ У ПОКУШАЈУ КАД ЗАПОЧНЕ СА ПРЕДУЗИМАЊЕМ ОНИХ АКАТА КОЈИ СУ КАО РАДЊА ИЗВРШЕЊА КРИВИЧНОГ ДЕЛА ОПИСАНИ У ЗАКОНУ.
- ПОКУШАЈ БИ ПОЧЕО ОНИМ АКТОМ КОЈИ ОПИСУЈЕ ДЕЛАТНОСТ ЧИЈИ ЈЕ ИСХОД БИЛА ОПИСАНА ПОСЛЕДИЦА. СВЕ РАДЊЕ КОЈЕ СУ ПРЕТХОДИЛЕ МОГУ БИТИ САМО ПРИПРЕМНЕ РАДЊЕ. - МАТЕРИЈАЛНО ОБЈЕКТИВНА УЧЕЊА - ЗАДРЖАВАЈУ ОБЈКЕТИВНУ КОМПОНЕНТУ АЛИ ПРОЂИРУЈУ СТАРО УЧЕЊЕ И НА НЕКЕ АКТЕ КОЈИ НИСУ У ЗАКОНСКОМ ОПИСУ.
- ФРАНКОВА ФОРМУЛА - ПОЧЕТАК ИЗВРШЕЊА ПРЕДСТАВЉАЈУ АКТИ КОЈИ “ЗАХВЉУЈУЋИ СВОЈОЈ НУЖНОЈ ПОВЕЗАНОСТИ СА РАДЊОМ ИЗВРШЕЊА ПРЕМА ПРИРОДНОМ СХВАТАЊУ ИЗГЛЕДАЈУ КАО ЊЕН САСТАВНИ ДЕО”. - ТЕОРИЈА УГРОЖАВАЊА - ПОЛАЗИ ОД МАТЕРИЈАЛНООБЈЕКТИВНОГ КРИТЕРИЈУМА. У ЊЕГОВОМ СРЕДИШТУ СЕ НАЛАЗИ ОПАСНОСТ КАО ЦЕНТРАЛНИ СТАДИЈУМ ПОКУШАЈА.
- ТА ОПАСНОСТ СЕ УТВРЂУЈЕ ПИТЕМ ОБЈЕКТИВНО НАКНАДНЕ ПРОГНОЗЕ. СУДИЈА СЕ ПРЕМЕШТА У ВРЕМЕ ПРЕДУЗИМАЊА РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА (ЕКС АНТЕ) УЗИМА ОПШТЕ ПОЗНАТЕ ЧИЊЕНИЦЕ И ОНЕ КОЈЕ СУ УЧИНИОЦУ БИЛЕ ПОЗНАТЕ ДА БИ УТВРДИО ДА ЛИ ЈЕ ПОСТОЈАЛА ОПАСНОСТ.
- ОПАСНОСТ СЕ НЕ МОЖЕ НАУЧНО ВЕРИФИКОВАТИ, И ТО ЈЕ НЕДОСТАТАК. НАЈВИШЕ ШТО МОЖЕМО ЈЕСТЕ, ЗАКЉУЧАК ДА ЈЕ ПОКУШАЈ ОПАСНИЈИ ОД ПРИПРЕМАЊА, ШТО И НИЈЕ НЕКИ КРИТЕРИЈУМ.
ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА
- СВРШЕНИ ПОКУШАЈ - УЧИНИЛАЦ ЈЕ ПРЕДУЗЕО СВЕ АКТЕ НЕОПХОДНЕ ЗА ДОВРШЕЊЕ ДЕЛА АЛИ ЈЕ ПОСЛЕДИЦА ИЗОСТАЛА.
- НЕСВРШЕНИ ПОКУШАЈ - ПОСТОЈИ КАДА ЈЕ УЧИНИЛАЦ ЗАПОЧЕО РАДЊУ ИЗВРШЕЊА АЛИ ЈЕ НИЈЕ ДОВРШИО.
- БИТНО НА ПЛАНУ КАЖЊАВАЊА.
- БИТНО И ЗА РАЗГРАНИЧЕЊЕ ПОКУШАЈА ОД ПРИПРЕМАЊА, У ОНИМ ВАРИЈАЦИЈАМА СВРШЕНОГ ПОКУШАЈА ГДЕ СЕ НА РАДЊУ УЧИНИОЦА РАДИ НАСТУПАЊА ПОСЛЕДИЦЕ МОРА НАСЛОНИТИ КАКАВ АКР ЖРТВЕ ИЛИ ТРЕЋЕГ ЛИЦА.
ПОЧЕТАК НЕСВРШЕНОГ ПОКУШАЈА НЕПОСРЕДНОГ ИЗВРШИОЦА
- ПОЛАЗИ ОД ЧЛАНА 30 КЗ КОЈИ ГОВОРИ О УМИШЉЈАНОМ ЗАПОЧИЊАЊУ КД. РАНИЈЕ ДЕФИНИЦИЈА ИЗ ОКЗ ПРИПРЕМНЕ РАДЊЕ ДЕФИНИШЕ КАО РАДЊЕ “КОЈИМА СЕ СТВАРАЈУ УСЛОВИ ЗА НЕПОСРЕДНО ИЗВРШЕЊЕ КРИВИЧНОГ ДЕЛА”.
- ОВИМ ГОРЕ ЈЕ ПРЕЦИЗИРАНО ДА СЕ ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА ИМА ТРАЖИТИ У НЕПОСРЕДНОМ ПРЕДУЗИМАЊУ РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА.
- ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА ПОСТОЈИ КАДА ПРЕМА УЧИНИОЧЕВОМ УМИШЉАЈУ ИЗМЕЂУ АКТА КОЈИ ПРЕДУЗИМА И ЗАКОНОМ ОПИСАНЕ РАДЊЕ НЕ ПОСТОЈЕ НИКАКВИ БИТНИ ДЕЛИМИЧНИ АКТИ, ТАКО ДА ПРЕДУЗЕТИ АКТ ПРЕМА ПРИРОДНОМ СХВАТАЊУ ИЗГЛЕДА КАО САСТАВНИ ДЕО РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА.
- МЕЂУТИМ МОРА ДА ПОСТОЈИ И ОПАСНОСТ, ДА БИ СЕ ПОКУШАЈ ИСКЉУЧИО ТАМО ГДЕ ПОСТОЈИ ВРЕМЕНСКА И ПРОСТОРНА НЕПОВЕЗАНОСТ.
- ПРВИ ЕЛЕМЕНТ ОД ЗНАЧАЈА ЗА УТВРЂИВАЊЕ ПОЧЕТКА ПОКУШАЈА ЈЕ УЧИНИОЧЕВ УМИШЉАЈ (ПЛАН О ДЕЛУ). ИПАК УМИШЉАЈ НЕ МОЖЕ ПРОИЗВОЉНО ЗАСНОВАТИ ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА У СМИСЛУ СУБЈЕКТИВНИХ УЧЕЊА. ПЛАН УЧИНИОЦА ПРЕДСТАВЉА ОРИЈЕНТИР А ИСПИТИВАЊЕ ДА ЛИ СЕ СЛЕДЕЋИ АКТ УЛИВА У ОСТВАРЕЊЕ ДЕЛА ВРШИ СЕ НА ТЕМЕЉУ ОБЈЕКТВНИХ КРИТЕРИЈУМА.
- ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА НИЈЕ СПОРАН ТАМО ГДЕ ЈЕ УЧИНИЛАЦ НЕСУМЊИВО ЗАПОЧЕО СА ПРЕДУЗИМАЊЕМ РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА.
- КОД ВИШЕАКТНИХ И СЛОЖЕНИХ ДЕЛА ЗА ПОКУШАЈ ДЕЛА ЈЕ РЕДОВНО ДОВОЉНО ДА ЈЕ УЧИНИЛАЦ ЗАПОЧЕО СА ПРЕДУЗИМАЊЕМ ПРВОГ АКТА.
- АКО УЧИНИЛАЦ НИЈЕ ФОРМАЛНО ЗАПОЧЕО СА ОСТВАРЕЊЕМ ЗАКОНСКОГ ОПИСА ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА СЕ МОЖЕ ПРОШИРИТИ И НА БЛИСКЕ АКТЕ - АЛИ ИЗМЕЂУ ТИХ РАДЊИ НЕ СМЕ БИТИ ДАЉИХ БИТНИХ МЕЂУАКАТА.
- ЗАСЕДЕ СЕ СМТРАЈУ ПРИПРЕМАЊЕМ. - ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА КОД ДЕЛА ЧИЈА РАДЊА ПРЕДСТАВЉА ПРОУЗРОКОВАЊЕ ПОСЛЕДИЦЕ. ТУ СЕ ФОРМАЛНИМ ПОЧЕТКОМ СМАТРА РАДЊА КОЈА ТРЕБА ДА ДОВЕДЕ ДО ПОСЛЕДИЦЕ - ПА БИ СЕ РАДЊА КОЈА СЕ УЛИВА У ЊУ УТВРЂИВАЛА У СКЛАДУ СА ЊОМ. КОД УБИСТВА НПР. ТО ЈЕ ВЕЋ МОМЕНАТ ПОДИЗАЊА ОРУЖЈА.
- ПОКУШАЈ КД НЕ МОГУ ПРЕДСТАВЉАТИ НИ РАДЊИ КОЈЕ ЈЕ ЗАКОНОДАВАЦ РАНИЈЕ ДЕФИНИСАО КАО РАДЊЕ ПРИПРЕМАЊА. ТО СУ НАЈПРЕ НАБАВЉАЊЕ ИЛИ ОСПОСОБЉАВАЊР СРЕДСТАВА ИЗВРШЕЊА КД.
- УПУЋИВАЊЕ КД МЕСТУ КД НИЈЕ ПОКУШАЈ.
- ОБИЧНО ПРИСПЕЋЕ НИЈЕ ПОКУШАЈ. ЈЕСТЕ ПРИМЕР БАНКА.
- ПРИБЛИЖАВАЊЕ ЖРТВИ С ПОДИГНУТИМ ОРУЖЈЕМ ЈЕСТЕ ПОКУШАЈ АКО СЕ ОДМА ПЛАНИРА ПОКУШАЈ, ПРИМЕР ПИШТОЉ ВС НОЖ.
- СТАВЉАЊЕ МЕРДЕВИНА НА ЗИД.
- НЕПОСРЕДНО ПРИБЛИЖАВАЊЕ ГРАНИЦЕ ЈЕСТЕ ПОКУШАЈ - ПРИМЕР. - ИЗВИЂАЊЕ И ИСПРОБАВАЊЕ ДЕЛА СУ ПРИПРЕМНЕ РАДЊЕ.
- СТВАРАЊЕ УСЛОВА ТАКОЂЕ ЈЕ ПРИПРЕМА ЗА ДЕЛО.
- ИСТО СЕ ОДНОСИ НА ОТКЛАЊАЊЕ ПРЕПРЕКА - ТО СУ ПРИПРЕМНЕ РАДЊЕ, АЛИ АКО СУ ПРОПИСАНЕ КАО РАДЊА ИЗВРШЕЊА ОНДА СЕ УЛАЗИ У СФЕРУ ПОКУШАЈА.
ПОЧЕТАК СВРШЕНОГ ПОКУШАЈА НЕПОСРЕДНОГ ИЗВРШИОЦА
- ОСОБЕНОСТ ДОВРШЕНОГ ПОКУШАЈА ЈЕ У ТОМЕ ШТО АКТИВНОСТИ САМОГ УЧИНИОЦА ОВДЕ НИСУ ДОВОЉНЕ ДА ПОСЛЕДИЦА НАСТАНЕ; ЊИХ ПРАТИ ИСВЕСНА УГЛАВНОМ ВРЕМЕНА ДИСТАНЦА.
- УЧИНИОЧЕВА РАДЊА НА КОЈУ ЋЕ СЕ НАДОВЕЗАТИ РАДЊА ЖРТВЕ, КОЈА ЋЕ ДОПРИНЕТИ СОПСТВЕНОЈ ВИКТИМИЗАЦИЈИ. - ПРВО ГЛЕДИШТЕ КАЖЕ ДА ЈЕ ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА ЗАПОЧЕТ КАДА ЖРТВА СТУПИ У ДЕЛОКРУГ СРЕДСТВА ИУВРШЕЊА. ОВДЕ ЈЕ ЛОГИКА НЕПОСРЕДНО УГРОЖАВАЊЕ.
- ТО ЗНАЧИ ДА ПАСИВНИ СУБЈЕКТ ЗАПОЧИЊЕ ПОКУШАЈ.
- ОВАЈ КРИТЕРИЈУМ СЕ У СУДСКОЈ ПРАКСИ ОДБАЦУЈЕ, ЈЕР СЕ ТА ПРЕТХОДНА РАДЊА ТУМАЧИ КАО РАДЊА ИЗВРШЕЊА. - ДРУГО ГЛЕДИШТЕ ВЕЗУЈЕ ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА ЗА ДОВРШЕЊЕ РАДЊЕ САМОГ ИЗВРШИОЦА.
- УЧИНИЛАЦ ЈЕ УЧИНИО СВЕ ШТО ЈЕ ДО ЊЕГА, И НЕМА КОНТРОЛУ НАД ОСТАТКОМ ДОГАЂАЈА.
- СПОРНО ЈЕ САМО ДА ЛИ СЕ ПОКУШАЈ РАЧУНА ОД ДОВРШЕЊА ТЕ ПРЕТХОДНЕ РАДЊЕ ИЛИ ЗАПОЧИЊАЊЕМ ПРЕХОДНЕ РАДЊЕ.
ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА САИЗВРШИОЦА
- АКО СВИ ДЕЛУЈУ ИСТОВРЕМЕНО, НЕМА ДИЛЕМЕ.
- АКО ДЕЛУЈУ ОДВОЈЕНО ОДНОНОСНО СВОЈЕ ПРИЛОГЕ ОСТВАРУЈУ У РАЗЛИЧИТИМ МОМЕНТИМА, ИМАМО ДВА СХВАТАЊА.
- ПРВО ЈЕ ТЗВ. УКУПНО РЕШЕЊЕ ПРЕМА КОЈЕМ СВИ САИЗВРШИОЦИ ОДГОВАРАЈУ ИСТОВРЕМЕНО, ОДНОСНО СТУПАЈУ И ПОКУШАЈ КАДА ЈЕ МАКАР И ЈЕДАН ОД ЊИХ СТУПИО.
- ДРУГО ЈЕ ТЗВ. ПОЈЕДИНАЧНО РЕШЕЊЕ - УЛАЗАК СВАКОГ ПОЈЕДИНОГ САИЗВРШИОЦА У ЗОНУ ПОКУШАЈА ИСПИТУЈЕ СЕ НЕЗАВИСНО ОД ОСТАЛИХ УЧЕСНИКА, АЛИ УЗ ИСТОВРЕМЕНО УВАЖАВАЊЕ ЧИЊЕНИЦЕ ДА СЕ РАДИ О ЗАЈЕДНИЧКОМ ДЕЛУ.
- СВАКИ САИЗВРШИЛАЦ МОРА ДА ПОЧНЕ СА ОСТВАРЕЊЕМ СВОГ ПРИЛОГА ДА БИ УШАО У СФЕРУ ПОКУШАЈА.
ПОКУШАЈ КД КВАЛИФИКОВАНОГ НАРОЧИТОМ ОКОЛНОШЋУ
- ДОМИНИРА СХВАТАЊЕ ДА СЕ ЊИХОВИМ ПОЧЕТКОМ СМАТРА ЗАПОЧИЊАЊЕОСТВАРЕЊА КВАЛИФИКАТОРНЕ ОКОЛНОСТИ, АКО ОНО ПРЕДУЗИМАЊЕУ РАДЊЕ ПРЕТХОДИ.
- КОД КД ГДЕ ЈЕ У ЗАК ОПИСУ НЕКА ПРИПРЕМНА РАДЊА - ЊЕНИМ ПРЕДУЗИМАЊЕМ ТЕ ПРИПРЕМНЕ РАДЊЕ ОСТВАРУЈЕ СЕ ПОКУШАЈ.
- АКО ЈЕ КВАЛИФИКАТОРНА ОКОЛНОСТ САСТАВНИ ДЕО ТЕЖЕГ ОБЛИКА, ПОКУШАЈ МОЖЕ ПОЧЕТИ ОСТВАРЕЊЕМ БИЛО КОЈЕ ОКОЛНОСТИ ИЗ БИЋА, УКЉУЧУЈУЋИ У КВАЛИФИКАТОРНУ ОКОЛНОСТ. - ГОРЊЕ СХВАТАЊЕ ИМА ОДРЕЂЕНЕ ПРОБЛЕМЕ ПА СЕ ИНСИСТИРА НА ОДРЕЂЕНОЈ СИНХРОНИЗАЦИЈИ КАЛИФИКАТОРНЕ ОКОЛНОСТИ И РАДЊЕ ИЗВРШЕЊА ПРЕМА КОЈОЈ НАРОЧИТА ОКОЛНОСТ МОРА НЕПОСРЕДНО ПРЕТХОДИТИ РАДЊИ ИЗВРШЕЊА ОСНОВНОГ ОБЛИКА. АКО ТО НИЈЕ СЛУЧАЈ РАДИЛО БИ СЕ О ПРИПРЕМАЊУ.
ПОКУШАЈ КД КВАЛИФИКОВАНОГ ТЕЖОМ ПОСЛЕДИЦОМ
- ДА ЛИ ЈЕ УОПШТЕ МОГУЋ ОВКАКАВ ПОКУШАЈ, БУДУЋИ ДА УЧИНИЛАЦ РЕДОВНО НЕ МОЖЕ ИЋИ ЗА ТИМ ДА ТУ ПОСЛЕДИЦУ ОСТВАРИ. ПРИМЕР СИЛОВАЊА.
- ВЕЋИНСКО ГЛЕДИШТЕ КАЖЕ ДА МОЖЕ ПОКУШАЈ. АРГУМЕНТ ЈЕ ДА АКО НЕКО МОЖЕ ДА ДОБРШИ ДЕЛО И ДА ОДГ ЗА ТЕЖУ ПОСЛЕДИЦУ ОНДА ТИМ ПРЕ МОЖЕ И ПОКУШАНО ДЕЛО. ОВО ЈЕ ВЛАДАЈУЋЕ У ДОМАЋОЈ ЈУДИКАТУРИ.
- ПРОБЛЕМ СА ГОРЊИМ СТАНОВИШТЕМ ЈЕ ЧИЊЕНИЦА ШТО ОВА ТЕЖА ПОСЛЕДИЦА НЕ СМЕ БИТИ ОБУХВАЋЕНА УМИШЉАЈЕМ УЧИНИОЦА, А ЧЛ 30 ГОВОРИ О УМИШЉАЈНОМ ЗАПОЧИЊАЊУ ДЕЛА.
- ДОГМАТСКИ БИ БИЛО ЧИСТИЈЕ СТИЦАЈ ПОКУШАНОГ УМИШЉАЈНОГ И ДОВРШЕНЕ НЕХАТНЕ ПОСЛЕДИЦЕ.
ПОКУШАЈ ДЕЛА СЛОБОДНОГ У УЗРОКУ (АКЦИО ЛИБЕРАЕ ИН КАУЗА)
- ДА ЛИ ПОКУШАЈ ПОЧИЊЕ ДОВОЂЕЊЕМ У СТАЊЕУ НЕУРАЧУНЉИВОСТИ ИЛИ ТЕК ЗАПОЧИЊАЊЕМ ИЗВРШЕЊА КД У ТАКВОМ СТАЊУ.
- ПРВО ГЛЕДИШТЕ КАЖЕ ДА ЈЕ ПОКУШАЈ ПОЧЕО ОНОГ МОМЕНТА КАДА СЕ УЧИНИЛАЦ ДОВЕО У СТАЊЕ НЕУРАЧУНЉИВОСТИ.
- ОД ТАД ОН ВИШЕ НЕ КОТРОЛИШЕ ДЕЛО, САМ ЈЕ СЕБЕ ИСКОРИСТИО КАО СРЕДСТВО. - СУПРОТНО СТАНОВИШТЕ ГОВОРИ У ПРИЛОГ ТОМЕ ДА ПОКУШАЈ ОВДЕ ПОЧИЊЕ КАД ЈЕ ПОЧЕЛА РАДЊА ИЗВРШЕЊА. АРГУЕМЕНТ ЈЕ ДА ЈЕ РАДЊА ОПИЈАЊА НПР. НЕТУРАЛНА И НЕ ПРЕДСТАВЉА НЕКО КАЖЊИВО ПОНАШАЊЕ.
- ТАКО ДА ОВДЕ ВАЖЕ ОПШТА ПРАВИЛА ЗА ПОЧЕТАК ПОКУШАЈА.
НЕПОДОБАН ПОКУШАЈ
- ЧЛ 31 “УЧИНИЛАЦ КОЈИ ПОКУША ДА ИЗВРШИ КРИВИЧНО ДЕЛО НЕПОДОБНИМ СРЕДСТВОМ ИЛИ ПРЕМА НЕПОДОБНОМ ПРЕДМЕТУ МОЖЕ СЕ ОСЛОБИДИТИ ОД КАЗНЕ.
- СУШТИНСКА ОДЛИКА ОВЕ ВРТЕ ПОКУШАЈА ЈЕСТЕ ОБЈЕКТИВНА НЕМОГУЋНОСТ ДА СЕ ПРОИЗВЕДЕ ЗАМИШЉЕНО.
- СУБКЕИТВНО УЧИНИЛАЦ ПОСТУПА СА УМИШЉАЈЕМ АЛИ НЕ УВИЂА НЕПОДОБНОСТ. ВАЖЕ ОПШТА ПРАВИЛА О ПОКУШАЈУ ЗА ВЕЗАНО ЗА РАЗГРАНИЧЕЊЕ СА ПРИПРЕМНИМ РАДЊАМА.
ОСНОВ КАЖЊАВАЊА ЗА НЕПОДОБАН ПОКУШАЈ
- ПРЕМА ОБЈЕКТИВНИМ ТОЕРИЈАМА НЕПОДОБАН ПОКУШАЈ НИЈЕ УОПШТЕ ПРОТИВПРАВАН, ЈЕР РАДЊА НЕ НОСИ НИКАКВУ ОПАСНОСТ.
- КАКО СЕ ТО СМАТРА НЕОДРЖИВИМ СТВОРЕНА ЈЕ РАЗЛИКА АПСОЛУТНО И РЕЛАТИВНО НЕПОДОБНИХ ПОКУШАЈА. - АПСОЛУТНО НЕПОДОБАН ПОКУШАЈ АКО СЕ ОДРЕЂЕНИМ СРЕДСТВОМ ИЛИ ПРЕМА ОДРЕЂЕНОМ ПРЕДМЕТУ НИ ПОД КОЈИМ УСЛОВИМА НЕ МОЖЕ ОСТВАРИТИ ДЕЛО (НЕМОГУЋЕ ЈЕ).
- РЕЛАТИВНО НЕПОДОБАН ПОКУШАЈ ПОСТОЈИ АКО ЈЕ ДЕЛО ОСТАЛО БЕЗУСПЕШНО УСЛЕД ИЗВЕСНИХ ОКОЛНОСТИ ПОЈЕДИНАЧНОГ СЛУЧАЈА. ОН ЈЕ ЈЕДИНО КАЖЊИВ.
- ОВДЕ СЕ ПОДОБНОСТ УТВРЂУЈЕ ЕКС ПОСТ - ИЗВЛАЧЕЊЕМ ОБЈЕКТА ИЛИ СРЕДСТВА ИЗ КОНРЕКТНОГ ДОГАЂАЈА И ОДВОЈЕНОМ ОЦЕНОМ ЊИХОВЕ ПОДОБНОСТИ.
- ЗАКЉУЧАК СЕ ДОБИЈАО ПИТАЊЕМ ОПШТЕ ПОДОБНОСТИ СРЕДСТВА ИЛИ ОБЈЕКТА НЕЗАВИСНО ОД КОНРЕТНОГ СЛУЧАЈА. - ПОСТОЈЕ СПОРНИ СЛУЧАЈЕВИ У ПРАКСИ ГДЕ НИЈЕ МОГУЋЕ НА АДРЕКВАТАН НАЧИН РЕШИТИ ПИТАЊЕ ПОДОБНОСТИ, ЈЕР СЕ СУДИЈИ ОСТАВЉА НА СЛОБОДНУ ВОЉУ КОЛИКО ЋЕ СИТУАЦИЈУ АПСТРАХОВАТИ. НА КРАЈУ КРАЈЕВА СКОРО СВА СРЕДСТВА СУ У КРАЈЊОЈ ЛИНИЈИ ПОДОБНА ДА ПРОИЗВЕДУ НЕКУ ПОСЛЕДИЦУ.
5.- НОВИЈЕ ТЕОРИЈЕ ОПАСНОСТИ - НЕ ПОЛАЗЕ ОД АПСТРАКТНОГ ВЕЋ ОД КОНРЕКТНОГ УГРОЖАВАЊА. И КОД ЊИХ СЕ ПОДОБНИМ СМАТРА САМО ОБЈЕКТИВНО ОПАСАН ПОКУШАЈ, МЕЂУТИМ СУД О ТАКВОЈ КОНКРЕТНОЈ ОПАСНОСТИ ДАЈЕ СЕ ПРЕМА ОКОЛНОСТИМА КОЈЕ СУ СЕ МОГЛЕ СПОЗНАТИ ЕКС АНТЕ,У ТРЕНУТКУ ДЕЛА, ОД СТРАНЕ РАЗУМНОГ ПОСМАТРАЧА. АКО БИ ТАКАВ ПОСМАТРАЧ ОСТВАРЕЊЕ БИЋА ДЕЛИКТА У ВРЕМЕ ЊЕГОВОГ ОДВИЈАЊА СМАТРАО МОГУЋИМ, ПОКУШАЈ БИ ЗАСЛУЖИВАО КАЖЊИВОСТ.
- ТУ СЕ ВРЕДНУЈЕ ОПАСНОСТ САМОГ ПОНАШАЊА.
ПОКУШАЈ НЕПОДОБНИМ СРЕДСТВОМ ИЛИ ПРЕМА НЕПОДОБНОМ ПРЕДМЕТУ
- ЗАКОН ПРИЗНАЈЕ САМО НЕПОДОБНОСТ СРЕДСТВА И ПРЕДМЕТА ИЗВРШЕЊА, А НЕ И ДРУГИХ ОБЕЛЕЖЈА.
- НАЧЕЛО ЗАКОНИТОСТИ.
- НЕПРИХВАТЉИВО ЈЕ НЕПОДОБНОСТ УЧИНИОЦА ТРЕТИРАТИ КАО НЕПОДОБАН ПОКУШАЈ ЗБОГ НЕКЕ ЊЕГОВЕ НЕСПОСОБНОСТИ. - ПОКУШАЈ НА НЕПОДОБНОМ ОБЈЕКТУ ПОСТОЈИ УКОЛИКО СЕ НА ОБЈЕКТУ (ПРЕМДЕТУ ИЛИ ЛИЦУ) НА КОЈЕМ ЈЕ ДЕЛО ТРЕБАЛО ДА БУДЕ ИЗВРШЕНО - ДЕЛО ОБЈЕКТИВНО НЕ МОЖЕ ИЗВРШИТИ.
- ПРАКСА - ПРИМЕР СА КРАЂОМ ИЗ ЗАДЊЕГ ЏЕПА ПАНТАЛОНА СУДСКИХ РЕШЕЊА.
- НИЈЕ НЕПОДОБАН ПОКУШАЈ НЕНАЛАЖЕЊЕ НОВЦА ПРИЛИКОМ ПРОВАЛЕ, АЛИ НАЛАЖЕЊЕ ДРУГИХ ПРЕДМЕТА, КОЈЕ УЧИНИЛАЦ НЕ ЖЕЛИ. - ПОКУШАЈЕМ НЕПОДОБНИМ СРЕДСТВОМ СМАТРА СЕ СИТУАЦИЈА КАДА СЕ СРЕДСТВОМ. КОЈИМ ЈЕ ТРЕБАЛО ДА БУДЕ ИЗВРШЕНО, ДЕЛО НЕ МОЖЕ ИЗВРШИТИ.
- ШЕЋЕР УМЕСТО ОТРОВА.
- КАНАБИС СА МАЊЕ ТХЦА.
- НЕИСПРАВНА ПУШКА. - ПОКУШАЈ МОЖЕ БИТИ ДВОСТРУКО НЕПОДОБАН, НА НЕПОДОБНОМ ПРЕДМЕТУ НЕПОДОБНИМ СРЕДСТВОМ.