63-83 Flashcards

1
Q

Navedite barem 3 sadržaja kolektivnog ugovora?

A

Prava i prava i obveze strana koje su potpisale ugovor, način zasnivanja radnog odnosa, radno vrijeme, odmori i dopusti, plaće, uvjeti prestanka ugovora o radu, zaštita prava radnika.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Objasnite pojam arbitraža.

A

Arbitraža je simultana kupnja i prodaja iste investicijske imovine, koja se na različitim tržištima trži po različitim cijenama, s namjerom stjecanja profita.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Objasnite pojam-kompenzacije za rad.

A

Uposlenici svakodnevno daju svoje vještine i rad poduzeću, a poslodavac dio sredstava koja ostvari poduzeće daje zaposlenicima. Iznos koji zaposlenici dobivaju za svoj rad u poduzeću naziva se kompenzacija.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Navedite barem 3 ključna faktora koja utječu na visinu plaće.

A

Složenost posla, razina obrazovanja, godine staža, radno iskustvo, vrsta ugovora o radu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Navedite barem tri oblika dodatka za rad.

A

Dodatak za rad na dane praznika, dodatak za teže uvjete rada, dodatak za prekovremeni rad, dodatak za rad noću, dodatak za rad u smjenama

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kome pripada dodatak za rad noću i kako se može obračunavati?

A

Dodatak za rad noću je za one zaposlene koji rade između 22 i 6 h. Noćni radnik je onaj radnik koji prema svom dnevnom rasporedu radnog vremena redovito radi najmanje tri sata u vremenu noćnog rada, ili koji tijekom uzastopnih dvanaest mjeseci radi najmanje trećinu svoga radnog vremena u vremenu noćnoga rada. Taj dodatak im se može sam obračunavati u većem iznosu ili kumulativno s radom u smjenama.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kome pripada dodatak za povremeno teže uvjete rada?

A

Dodatak za teže uvjete rada pripada onima koji rade pod težim uvjetima. Pod teže uvjete rada spadaju uvjeti koji imaju negativne posljedice za zdravlje zaposlenika, a uz ove uvjete pripadaju i oni koji zaposlenika dovode u životnu opasnost.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Koji je cilj sistema dioničarstva zaposlenih?

A

Glavni cilj sustava dioničarstva zaposlenih je da zaposleni postanu (su)vlasnici poduzeća čime bi ih se potaklo na još veću produktivnost i uspješnost njihovog rada. Stjecanjem dionica zaposleni stječu i sva prava vlasnika kapitala, među kojima je i pravo udjela u ostvarenoj dobiti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Osim osnovne plaće kao kompenzacije za rad navedite barem 4 vrste naknade plaće na koju radnici imaju pravo u našim poduzećima i koje se u praksi javljaju.

A

Stimulativni dio plaće (plaća zaposlenika povezuje s učinkom na radu, odnosno rezultatom rada) , kompenzacije iz udjela dobiti, dodaci plaći, naknade plaće, beneficije.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Navedite barem 4 pogodnosti koje poduzeće može pružiti svojim zaposlenima ( u materijalnim, novčanim i uslužnim oblicima).

A

Zdravstveno i mirovinsko osiguranje, plaćeni godišnji odmor, razne stipendije za usavršavanje i doškolovavanje, božićnica, skrb o djeci i starijima, udio u profitu i udio u vlasništvu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Definirajte strategiju- CRM (Upravljane odnosima s potrošačima)

A

Upravljanje odnosima s potrošačima (CRM) predstavlja strategiju upravljanja vezama i interakcijama organizacije s postojećim i potencijalnim potrošačima s ciljem poboljšanja iskustva istih. Upoznavanje s potrošačima kako bi lakše zadovoljili njihove potrebe.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Navedite barem tri cilja koja tvrtke nastoje ispuniti korištenjem CRM-a kao strategije poslovanja?

A

Efikasnije predviđanje potreba kupaca prema povijesti kupovine i kupovnih navika, efikasnije prepoznavanje zahtjeva kupaca, poboljšanje odnosa s kupcima, povećanje prodaje, razvoj novih i poboljšanje postojećih proizvoda/usluga

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Što podrazumijeva model upravljanja promjenama 7S?

A

Model 7s se najčešće koristi kao strateški alat za organizacijsku analizu koji služi za procjenu i praćenje unutarnjih promjena u društvu. Model 7s se sastoji od 7 elemenata, odnosno nezavisnih faktora:
1. Strategija (engl. strategy): plan osmišljen za održavanje i izgradnju konkurentske prednosti
2. Struktura (engl. structure): način na koji je društvo strukturirano te kakva je hijerarhija uloga
3. Sustavi (engl. systems): dnevne aktivnosti i procesi koji se provode kako bi se posao uspješno obavio
4. Zajedničke vrijednosti (engl. shared values): temeljne vrijednosti društva koje se očituju u organizacijskoj kulturi i općoj radnoj etici
5. Stil (engl. style): usvojen stil vođenja društva
6. Zaposlenici (engl. staff): zaposlenici društva i njihove opće mogućnosti
7. Vještine (engl. skills): stvarne vještine i sposobnosti zaposlenika zajedničkih vrijednosti (engl. shared values)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Definirajte pojam –rudarenje podataka.

A

Pojam rudarenja podataka je najjednostavnije opisati kao pronalaženje obrazaca i zakonitosti u podacima kako bismo dobili informacije iskoristive za svrhe poslovnog odlučivanja. Rudarenje podataka je postupak otkrivanja skrivenih veza u podacima uporabom naprednih numeričkih metoda.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Navedite barem 2 prednosti i 2 nedostatka korištenja informacijske tehnologije u upravljanju znanjem

A

Prednosti: arhiviranje znanja, reprodukcija znanja, nadoknađivanje znanja
Nedostaci: ??

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Definirajte pojam-organizacijska kultura i objasnite kako ona može utjecati na poslovanje?

A

Organizacijska kultura predstavlja ukupnost stavova, vrijednosti, normi, vjerovanja i pogleda koje dijeli većina zaposlenika u organizaciji.
Utjecaj na poduzeće: postavljanje ciljeva i vrijednosti za upravljanje organizacijom i ocjenu njezine uspješnosti, propisivanje odgovarajućih odnosa između pojedinca i organizacije kojima se definiraju razumna međusobna očekivanja, utvrđivanje kontrole ponašanja i definiranje legalnih oblika kontrole, isticanje osobina članova koje će se i na koji način vrednovati ili kažnjavati, ukazivanje članovima na način međusobnih odnosa.

17
Q

Definirajte koncept- upravljanje kategorijama proizvoda (eng. Category Management – CM)

A

Upravljanje kategorijama je postupak koji uključuje upravljanje kategorijama proizvoda kao poslovnim jedinicama i njihovo prilagođavanje (zavisno o pojedinoj trgovini) kako bi se zadovoljile potrebe kupaca.

18
Q

Definirajte pojam- brainstorming (oluja mozgova). Kakva je to tehnika poticanja kreativnog mišljenja?

A

Brainstorming je metoda za pronalaženje kreativnih rješenja za određene probleme. Provodi se tako da se sudionici koncentriraju na problem i potom nastoje smisliti što više, što radikalnijih rješenja. Ideje bi namjerno trebale biti što šire i što neobičnije, a brzina je važan faktor, dinamičnost je jedna od glavnih karakteristika brainstorminga. Brainstorming je osmišljen zato da vas se izbaci iz okvira u kojima razmišljate i uvede u nove načina razmišljanja u pronalaženju rješenja. Obično se provodi u grupama i vrlo je zabavan način da se pronađu nove ideje i da se sve sudionike potakne na smišljanje i razmišljanje.

19
Q

Objasnite što podrazumijeva postupak regrutacije kadrova?

A

Regrutiranje kadrova je proces kojim se utvrđuju potrebe za kadrovima te iznalaze potencijalni kandidati koji imaju sposobnosti, vještine i ostale potrebne osobine za popunjavanje slobodnih radnih mjesta.

20
Q

Navedite o koje tri razlikame između kandidata prijavljenih za neki posao se vodi računa pri selekciji kadrova.

A

Razlike koje se promatraju prilikom selekcije su:
1. Sposobnost kandidata
2. Osobine ličnosti kandidata
3. Kompetencija kandidata

21
Q

Objasnite pojam – interpersonalne menadžerske vještine (Što pod njima podrazumijevamo?)

A

Interpersonalne vještine pripadaju skupini međuljudskih vještina, koriste se za interakciju s ljudima. a. Odnosi se dakle na komunikaciju lice u lice, a može se definirati i kao sposobnost ljudi da razvijaju dobre odnose s drugima. Temelje se na emocionalnoj inteligenciji.
Uključuju: * Komunikacijske vještine * Poslovni bonton * Prezentacijske vještine * Upravljanje vremenom * Timski rad * Vještine utjecanja i asertivnosti * Upravljanje konfliktima * Emocionalna inteligencija * Upravljanje stresom