42-62 Flashcards
Navedite tri vrste portfolio matrica.
Vrste portfolio matrica su : BCG matrica ,McKinsey/GE matrica i ADL.
Objasnite pojam - GE matrica i koja je njezina svrha.
McKinsey/GE matrica temelji se na dvjema složenim, izvedenim varijablama:
* dugoročnoj privlačnosti industrije kao indikatoru dugoročnoga prosječnog profitnog
potencijala koji postoji u djelatnosti za sve suparnike (nekontrolirani činitelji)
* poslovnoj snazi kao indikatoru relativne profitabilnosti strateških poslovnih jedinica
korporacije u odnosu prema industrijskoj konkurenciji
McKinsey/GE matrica se sastoji od 9 kvadranata, ponekad se susreće i pod imenom devetostanična GE matrica. Kvadranti čine 3 zone (3x3 kvadranta) koji se prema odgovarajućoj poslovnoj politici nazivaju: zona rasta i izgradnje (sivo), zona držanja i održavanja (bijelo) , te zona napuštanja (crveno).
Čemu je namjenjena ADL matrica?
ADL portofolio matrica se primjenjuje u manjim poduzećima, u strategijskim poslovnim jedinicama većih korporacija te u kombinaciji s drugim matricama. Koristi se za razmatranje strategija ovisnih o životnom ciklusu industrije.
Navedite najčešća tri oblika grupnog odlučivanja.
Najčešći oblici grupnog odlučivanja su:
* Interaktivne grupe
* Nominalne grupe
* Delphi grupe
Objasnite pojam- poslovna inteligencija (BI)
Pojam poslovna inteligencija (BI), podrazumijeva tehnološku infrastrukturu, koja treba omogućiti poduzeću potpuno upravljanje informacijama, koje su na raspolaganju, kako bi to poduzeće imalo što veću fleksibilnost na tržištu. Ponekad, poslovna inteligencija se koristi kao pojam nelegalne i tajne poslovne špijunaže, koje iako nisu česte, postoje u poslovnom svijetu, te kako su tajne, ne dospijevaju često u javnost. Međutim, pravi pojam BI podrazumijeva prikupljanje poslovnih informacija i to na legalan način, tj. prikupljnje legalnih informacija, koje su javno dostupne, te ih mogu sva poduzeća pošteno koristiti.
Objasnite pojam - departmentalizacija
Departmentalizacija predstavlja podjele poduzeća na uže i šire organizacijske jedinice. ) Departmentalizacija ili oblikovanje organizacijskih jedinica provodi se u cilju pojednostavljenja koordinacije, te se tako povezuju poslovi po sličnosti, procesnoj povezanosti, značaju u okviru sustava odlučivanja u organizaciji i slično.
Navedite barem 3 unutarnja i 3 vanjske čimbenika koji mogu utjecati na oblikovanje organizacije poduzeća.
- Unutarnji čimbenici: vizija, misija i ciljevi organizacije, strategija organizacije, tehnologija, veličina organizacije, ljudi u organizaciji, proizvodi organizacije, njezina lokacija, sustav upravljanja, starost organizacije…
- Vanjski čimbenici: zakonski okvir, ekonomski, tehnološki, društveni, demografski, politički, pravni, kulturni i međunarodni čimbenici, društvo, sindikati, dioničari, konkurencija, kupci, dobavljači i tržište rada.
Što obuhvaća ugovor o radu?
Ugovor o radu obuhvaća: podatke o ugovornim stranama i njihovom prebivalištu odnosno sjedištu, podatke o mjestu rada, podatke o nazivu, naravi ili vrsti rada, podatke o danu početka rada, podatke o očekivanom trajanju ugovora, podatke o trajanju plaćenoga godišnjeg odmora, podatke o otkaznim rokovima, podatke o primitcima radnika, podatke o trajanju redovitoga radnog dana ili tjedna.
Definirajte pojam - Reinženjering poslovnih procesa (engl. Buisness process reengineering - BPR)
Reinženjering poslovnih procesa jedna je od mogućnosti organiziranja i upravljanja poslovnim sustavom putem poslovnih procesa, njihovog preoblikovanja i informatizacije u cilju postizanja što većih poslovnih učinaka. Stoga brojne tvrtke poduzimaju metode reinženjeringa poslovnih procesa kako bi kreirale prijeko potrebne inovacije za promjenu zastarjelih poslovnih procesa.
Navedite barem tri karakteristike reinženjering poslovnih procesa (BPR-a)
Reinženjering poslovnih procesa ne predstavlja popravljanje postojećeg, nego kompletnu promjenu. Reinženjering znaci započinjanje iznova. To je radikalan, periodičan i dugotrajan proces koji prolazi kroz sve funkcije preduzeća sa visokom stopom rizika od neuspjeha i uz velika angažiranja investicionih sredstava. Neke od karakteristika reinženjeringa poslovnih procesa bi bile: - to je fundamentalan, dramatičan i radikalan proces, - proces koji obuhvata cijelu kompaniju, - započinjanje iznova, - prirodni redoslijed pojedinih faza procesa, - kombinacija poslova, - dizajniranje više verzija procesa, - participacija zaposlenih, - obavljanje poslova gdje je najsvrsishodnije, - samokontrola, - hibridna struktura procesa, - promjene ključnih organizacijskih dimenzija. Ključna karakteristika reinženjeringa je kombiniranje poslova, odnosno različitih poslova u jednu cjelinu.
Navedite barem ti prednosti reinženjering poslovnih procesa (BPR-a)
Povećava se brzina rada poduzeća, povećava se konkurentnost, formira se visoko kvalificirano osoblje, prijelaz na informacijsku tehnologiju koja pojednostavljuje tijek rada, smanjeni troškovi proizvodnje, povećava se motivacija zaposlenika i kvaliteta njihovog rada.
Navedite barem tri moguća uzroka neuspjeha reinženjering poslovnih procesa (BPR-a)
Jedan od najvećih i najčešćih razloga za neuspjeh reinženjeringa poslovnih procesa zapravo leži u ljudskom faktoru poduzeća. Oni su ti koji se najteže prilagođavaju promjenama. Moguću uzroci neuspjeha su: strah od gubitka autoriteta, strah zaposlenika od gubitka posla, nepovjerenje u rezultate reinženjeringa, nelagoda u novom poslovnom okruženju.
Što karakterizira JIT (Just in time) metodu poslovanja?
JIT - Just in time je ekonomski pojam koji predstavlja strategiju smanjenja troškova u proizvodnji, gdje se proračunom postiže kraće vrijeme skladištenja dijelova, repromaterijala odnosno sirovina ili samo izbjegavanje skladištenja, te stavljanje istih u najkraćem roku u proizvodni proces.
Da bi JIT metoda bila uspješna moraju biti ispunjeni mnogobrojni zahtjevi:
* kvaliteta dijelova mora biti visoka – manjkavi dijelovi mogu zaustaviti montažnu liniju;
* bez ili sa minimalnim zalihama;
* mora postojati pouzdana povezanost i čvrsta kooperacija s dobavljačima;
* idealno bi bilo kad bi dobavljači bili locirani u blizini kompanije, uz dostupan pouzdan transport;
* veličina proizvodnje ovisi o potražnji;
* traži se timski rad, a zaposlenici su odgovorni za održavanje svoje opreme, šefovi (manageri) su treneri i mentori koji poštuju svoje zaposlenike i aktivno sudjeluju u procesu proizvodnje;
* zadovoljstvo kupaca.
Objasnite pojam - potpuno upravljanje kvalitetom: TQM (Total qualit menadžment).
Potpuno upravljanje kvalitetom (eng. Total Quality Management, TQM) je pristup upravljanju koji podrazumijeva dugoročnu orijentaciju ka trajnom poboljšanju kvalitete koja će zadovoljiti i premašiti očekivanja kupaca. TQM je zapravo jednostavno učinkovito upravljanje koje zahtijeva potpuno sudjelovanje svih zaposlenika na svim organizacijskim razinama i smatra se načinom organizacijskog života.
Navedite barem 4 osnovne prednosti ciljeva koji se s TQM pokušavaju postići.
Trajno unaprjeđenje, skraćivanje vremenskog ciklusa (veća produktivnost i rast proizvodnosti), prevencija problema (nulta tolerancija grešaka), jasna dugoročna strategija poduzeća, upravljanje na temelju činjenica (stalno prikupljanje, analiziranje i uspoređivati podatke), razvoj partnerstva, ekološki prihvatljiva proizvodnja, java odgovornost za sigurnost djelatnika.