21-41 Flashcards
Definirajte pojam-organizacijska kultura.
Organizacijska kultura predstavlja ukupnost stavova, normi, vrijednosti, pogleda i vjerovanja koje većina zaposlenika dijeli u poduzeću. Ona usmjerava aktivnosti zaposlenih u poduzeću na način da zaposlenici usvajaju određeni sustav vrijednosti, prihvaćaju zadane norme ponašanje i poštuju odgovarajuću tradiciju i običaj te na taj način doprinose stvaranju organizacijske klime u poduzeću kao i ostvarenju vizije, ciljeva i misije poduzeća.
Funkcije organizacijske kulture su: * usmjeravanje energije svih zaposlenih ka ostvarenja ciljeva i utvrđenih rezultata, * održavanje visoke razine motivacije zaposlenih, * stvaranje stimulativne, povoljne i poticajne organizacijske klime, * integriranje organizacijskih i individualnih ciljeva, * izgrađivanje prepoznatljivog imidža poduzeća, * prilagođavanje utjecajima koji dolaze iz eksterne i interne okoline, * usmjeravanje ukupnog razvitka poduzeća, ostvarivanjem utjecaja na implementiranje i formuliranje odgovarajuće strategije.
Objasnite PEST i PESTEL model analize okoline poduzeća.
PEST predstavlja političku, ekonomsku, socijalnu i tehnološku analizu okoline. Ako PEST-u dodamo ekološke i zakonske faktore dobivamo PESTLE. Ovo je metoda za otkrivanje i kvantificiranje vanjskih faktora. Prilikom izrade PESTLE analize potrebno je orijentirati se na identifikaciju ključnih faktora, a izbjegavati razmatranje mogućih rješenja i strategija. PESTLE se koristi prilikom: * Lansiranja novog proizvoda ili usluga na tržište * Ulaska poduzeća na novo tržište * Razmatranja novih koraka na postojećem tržištu * Rada sa strateškim projektnim timom.
Prednosti PESTLE analize: * Učinkovitije dugoročno strateško planiranje * Pojačano obraćanje pažnje na potencijalne prijetnje i opasnosti * Veće razumijevanje poduzeća * Smanjenje utjecaja i efekata potencijalnih prijetnji poduzeću * Omogućuje procjenu utjecaja ulaska na nova tržišta.
Koraci prilikom provođenja PESTLE analize: 1. Identifikacija ključnih faktora izvan poduzeća 2. Identifikacija implikacija svakog od faktora 3. Procjena relativne važnosti svakog od faktora za poduzeće (kritično, opsežno, važno, nevažno) 4. Procjena vjerojatnosti nastupanja svakog od faktora (sigurno će nastupiti, vrlo vjerojatno, moguće, malo vjerojatno, neće nastupiti) 5. Razmatranje implikacija faktora ukoliko se nije dogodio.
Navedite tri najčešće strategije koje se primjenjuju kao odgovor konkurenciji.
- isticanje nižih cijena za slične proizvode * potpisivanje ekskluzivnih ugovora s dobavljačima i distributerima * patentiranje novih tehnologija * upoznavanje s proizvodima poduzeća * napuštanje dobavljača koji opslužuju konkurente
Koja je svrha predviđanja s aspekta strategijskog managementa?
Predviđanje proriče, projicira ili procjenjuje buduća događanja ili uvjete u kojima će poduzeće djelovati. U slučaju da poduzeće ne može predvidjeti buduće događaje, tada riskira gubitke raznih mogućnosti ili novca, ponekad čak i potpuni neuspjeh.
Na koje tri grupe se mogu klasificirati metode za potrebe predviđanja?
Metode razvijene za potrebe predviđanja mogu se svrstati u tri skupine: * metode ekstrapolacije trendova, * metode procjene eksperata i * metode simulacije.
Mogu se podijeliti i na kvalitativne, kvantitativne te na kombinaciju kvalitativnih i kvantitativnih. Kvantitativno predviđanje se temelji na analizi podataka iz prošlosti radi predviđanja u budućnosti, dok se kvalitativno predviđanje temelji na prosudbi i mišljenju stručnih pojedinaca. Najbolje je koristiti kombinaciju metoda.
Za kakvo predviđanje se koristi metoda ekstrapolacije?
Metode ekstrapolacije - ove se metode koriste za predviđanje budućeg stanja na temelju trendova razvoja iz prošlosti. Drugim riječima, radi se o preslikavanju prošlosti u budućnost koristeći se ekstrapolacijom određenih parametara, funkcionalnih karakteristika i karakteristika sustava i struktura. Koriste se u onim slučajevima kada se ti parametri mogu kvantitativno izraziti, pa se stoga i nazivaju kvantitativnim metodama predviđanja
Navedite četiri osnovne grupe kvantitativnih metoda predviđanja.
Metode vremenskih serija, metode eksplanacije, ekonometrijske metode, monitoring pristup
Objasnite pojam -monitoring pristup predviđanja.
Temelji se na određenju pojava sistemskih promjena u postojećem kretanju poslovnih događaja ili postojećih odnosa u poduzeću. Služi za predviđanje mogućih grešaka, odnosno za isključivanje mogućih loših događaja ili sezonskih oscilacija jer one u dugoročnim prognozama nisu interesantne.
Dvije su značajne kategorije monitoring pristupa: automatske kvantitativne procedure i prosudbene procedure.
Na čemu se temelji metoda procjene eksperata kod predviđanja?
Temelje se na prikupljanju, analiziranju i usavršavanju odgovora velikog broja stručnjaka na određena pitanja iz njihovog djelokruga predviđanja.
Na čemu se temelji Delfi metoda predviđanja?
Delfi metoda predstavlja raspravu geografski dislociranih stručnjaka o budućnosti organizacije putem niza anketa, pomoću koje dolaze do konsenzusa u razmišljanjima. Ovu metodu obilježava timski rad, interdisciplinarni pristup te zagarantirana anonimnost odgovora svakog stručnjaka radi zaštite od utjecaja autoriteta. U Delfi metodi se provodi postupak povratne veze, pomoću kojeg su svi članovi tima upoznati s rezultatima prethodnog koraka.
Objasnite pojam- upravljanje cjelokupnom kvalitetom (Total Quality Management - TQM) kao koncept menadžmenta.
TQM (Total quality management) je sustav unaprijeđenija, povećanja fleksibilnosti, efektivnosti i efikasnosti poslovanja. Ima zadatak unaprijediti kvalitetu iznad očekivanja kupaca i stalno težiti ka poboljšanju. Potpuno upravljanje kvalitetom (TQM) je način upravljanja organizacijom usredotočen na kvalitetu, utemeljen na sudjelovanju svih članova organizacije koji zadovoljavanjem želja kupaca teži za dugoročnim uspjehom organizacije.
Objasnite koncept TQM-a - kvaliteta vođena kupcem.
TQM je sustav potpuno orijentiran na tržište i vođen kupcem. Potpuno upravljanje kvalitetom (TQM) ima zadatak unaprijediti kvalitetu iznad očekivanja kupaca i stalno težiti ka poboljšanju.
Navedite tri glavna cilja Business Proces Reengineeringa (BPR).
Smanjenje troškova i vremena ciklusa, veća kvaliteta proizvoda i osiguravanje zadovoljstva kupaca.
Koja dva pristupa koristi Business Proces Reengineering (BPR) kako bi ostvario svoje ciljeve?
Prvi je makro pristup (makro reengineering) označava takav proces preoblikovanja poslovnih
procesa u kojemu se preispituje da li obavljati sve aktivnosti ili samo one esencijalne, a ostale
eliminirati ili pak eksternalizirati (outsourcing).
Drugi je mikro pristup (mikro reengineering) za koji je već naprijed rečeno da predstavlja
radikalni redizajn tijeka procesa
Koja su tri ključna elementa Business Proces Reengineering (BPR) ?
Tri su ključna elementa BPR-a i to:
1. informatička tehnologija,
2. poslovni procesi i
3. Ljudski resursi.