2. Konceptualizacja badania. Metody badań. Klasyfikacja zmiennych. Flashcards
Czym jest problem badawczy?
Pytania badawcze, które stawia badacz przed podjęciem badania; obejmuje zmienne uwzględniane w badaniu i rodzaj potencjalnego związku między nimi; czasem dookreśla grupę badaną
Czym jest zmienna?
Charakterystyka (właściwość) kogoś/czegoś, która przyjmuje co najmniej dwie wartości
Czym jest stała?
Jeśli właściwość w danym zbiorze przyjmuje tylko jedną wartość, to jest ona stałą, niezależnie od możliwego występowania innych jej wartości w populacji.
Czym jest hipoteza?
Najbardziej prawdopodobną, uzasadnioną w przesłankach, wymagającą sprawdzenia, odpowiedzią na problem badawczy
Podaj zmienne w zdaniu “Cechy osobowości warunkują wypalenie zawodowe u pielęgniarek”
wypalenie zawodowe, cechy osobowości
Podaj zmienne w zdaniu “Poziom wypalenia zawodowego u onkologów jest wyższy niż u stomatologów”
wypalenie zawodowe, rodzaj zawodu
Podaj zmienne w hipotezie “Style przywiązania korelują z rodzajami motywacji”
style przywiązania, rodzaje motywacji
Podaj stałe i zmienne w hipotezie “U osób adoptowanych w dzieciństwie style przywiązania korelują z rodzajami motywacji w dorosłości”
stała: osoby adoptowane w dzieciństwie
zmienna: style przywiązania, rodzaje motywacji w dorosłości
Podaj stałe i zmienne w hipotezie “U osób z zaburzeniami osobowości poziom lęku negatywnie koreluje z poziomem empatii”
stała: osoby z zaburzeniami osobowości
zmienna: poziom lęku, poziom empatii
Podaj zmienne w hipotezie “Osoby z osobowością borderline przejawiają wyższy poziom impulsywności niż osoby z osobowością zależną”
- rodzaj zaburzenia osobowosci, poziom impulsywności
Podaj stałe i zmienne w hipotezie “Poziom hałasu wpływa na poziom koncentracji uwagi wśród studentów”
stała: studenci
zmienna: poziom koncentracji, poziom hałasu
Czym jest operacjonalizacja?
Sposób uzyskania informacji o wartości zmiennej - jak dowiem się tego, jaką wartość zmiennej przejawia dana osoba
Jakie są metody pomiaru psychologicznego?
- jakościowe
- ilościowe
- przy użyciu aparatury
Wymień metody jakościowe
wywiad, obserwacja, analiza wytworów, ankieta
Wymień metody ilościowe
testy psychologiczne (kwestionariusze, próby zadaniowe)
Opisz wywiad
jest to rozmowa psychologiczna, najczęściej metoda jakościowa, która na podstawie tego co usłyszymy od osoby badanej, staje się wskaźnikiem różnych poziomów zmiennej; czyli jeśli powie nam że jest samotna i dlaczego jest samotna to to co ona nam powie o przyczynach swojej samotności będzie nas odnosiło do zmiennej jaką jest samotność; na tej podstawie staramy się ustalić różne wartości - na podstawie kilku rozmów staramy się ocenić poziom samotności osoby A w porównaniu do poziomu samotności osoby B
Jakie mamy rodzaje wywiadu psychologicznego? Wymień i opisz
- całkowicie ustrukturalizowany (może zawierać elementy pomiaru ilościowego), ma z góry ustaloną treść, kolejność, schemat zadawania pytań, które mają na celu pomiar jakiegoś zjawiska, wywiad taki wskazuje o co mamy pytać, jak pytać, itd.
- wywiad częściowo ustrukturalizowany - możemy dodawać jakieś pytania, mamy większą swobodę, możemy się do czegoś odnieść, dopytać, zdobyć więcej informacji
- wywiad swobodny (ma ukrytą strukturę, dopasowaną na cel, który sobie stawiamy)
Opisz obserwację jako metodę naukową
- Obserwacja- zaplanowane obserwowanie zachowania osoby pod kątem danej zmiennej, mające na celu wydobycie wskaźników wartości (poziomu) tej zmiennej. Obserwacja najczęściej dotyczy zachowań, bardziej polegamy na tym co widzimy, niż na tym, co ta osoba nam powie. Możemy obserwować za pomocą np. lustra weneckiego, możemy obserwować zachowania uczniów w kilkunastominutowych odcinkach lekcji danego dnia i powtarzać obserwację przez kilka tygodni.
Czym jest analiza wytworów?
To analiza np. pamiętników, dzienniczków, rysunków
Impresyjne podejście do rysunków
bazuje na naszym wrażeniu, polega na intuicji, a intuicja (wrażenie) działa za każdym razem inaczej i u innych osób inaczej. Brak sformalizowanych reguł, wskaźników i jednoznacznych kryteriów interpretacji. Może być dobrym instrumentem nawiązywania kontaktu diagnostycznego, zwłaszcza z dziećmi. Nie należy na jego podstawie wyciągać wniosków, lecz co najwyżej stawiać hipotezy.
Rysunki - podejście skupione na oznakach
opiera się na założeniu, że wskaźnikami są pojedyncze elementy i/lub właściwości rysunku. Karen Machover jako autorka Draw-a-person Test wyróżniła aż 30 specyficznych wskaźników cech osobowościowych; na podstawie teorii psychonanalitycznej każdemu przypisała odrębne znaczenie (np. podkreślone uszy postaci = paranoja, podkreślone włosy = zaabsorbowanie treściami seksualnymi). Wyniki badań nad trafnością tego podejścia są w większości negatywne. Nie zyskały potwierdzenia nawet najbardziej popularne pojedyncze wskaźniki, uznawane za dobre wskaźniki lęku w wielu “znakowych” systemach interpretacji, np. wielkość rysunku, siła kreski. Błędem jest przypisywanie znaczenia diagnostycznego wskaźnikom bez empirycznej weryfikacji ich trafności.
Rysunek jako wprowadzenie do badania
nie należy narzucać osobie badanej naszego subiektywnego sposobu interpretacji elementów rysunku lub całego rysunku, ani nie stosować z góry określonych i niesprawdzonych kryteriów interpretacji. Rysunek jako zaproszenie osoby badanej do jej własnej (nienarzuconej przez nas) interpretacji swojego wytworu, co może być sposobem otwarcia się przed badaczem - sposobem wykorzystującym metaforę elementów lub całości obrazka. W ten sposób pozyskujemy informacje o doświadczeniach osoby badanej (jej myślach, uczuciach, motywach działania), a te informacje mogą być uznane za wskaźniki interesujących nas zmiennych - na podobnej zasadzie jak to się odbywa w wywiadzie. Rysunek jako “klucz”otwierający drzwi do trudno dostępnych zakamarków psychiki, ale ten klucz jest w rękach osoby badanej, a nie badacza
Jakie są metody ilościowe
są to testy psychologiczne, takie jak kwestionariusze i próby zadaniowe
Opisz kwestionariusz
zbiór pytań, które nie zawsze są pytaniami, są oparte na samoopisie