VRIJEDNOSNI PAPIRI Flashcards
Što je vrijednosni papir?
To je jednostrani pravni posao kojim se izdavatelj obvezuje izvršiti određenu činidbu u njemu naznačenom ovlašteniku.
Isprava u koju je inkorporirano neko pravo koje se ne može ostvariti bez tog papira.
Svrha im je da se poveća pravna sigurnost i da se pravo lako prenosi, te da olakšavaju pravni promet.
Obveza upisana u vrijednosnom papiru nastaje u trenutku predaje papira od izdavatelja korisniku.
Po sadržaju prava vrijednosnih papira, dijele se na:
- korporativni – dionica → sadrže pravo neke osobe na članstvo, upravljanje i sudjelovanje u dobiti u nekoj pravnoj osobi, korporaciji
- obveznopravni – mjenica → sadrže određenu tražbinu koja pripada ovlašteniku (imatelju papira), prema dužniku tražbina je u pravilu novčana
- stvarnopravni – skladišnica, založnica → sadrže neko stvarno pravo npr. pravo vlasništva ili založno pravo. Najčešće su to tradicijski papiri jer predajom papira prenosi se posjed a time i pravo vlasništva.
Prema ZOO vrijednosni papir može glasiti:
- na donositelja – gdje je korisnik svaki donositelj
- na ime – u kom je slučaju korisnik poimenično određen
- po naredbi – gdje je ovlaštenik poimenično određen, ali se on može odrediti i po njegovoj naredbi
Tko je zakoniti imatelj VP?
To je titular prava iz papira. Jedino on, odnosno osoba koju on ovlasti može zahtijevati ispunjenje, ali uz prezentaciju papira dužniku.
na ime ili po naredbi = je osoba na koju papir glasi ili na koga je uredno prenesen.
na donositelja = je donositelj vrijednosnog papira, ali i savjesni pribavitelj vrijednosnog papira na donositelja makar je papir izašao iz ruku njegova izdavatelja, odnosno prijašnjeg imatelja mimo njegove volje.
Na koje načine se prenose prava iz VP?
NA DONOSITELJA: predajom samog papira
NA IME: cesijom, indosamentom samo ako je to određeno posebnim zakonom
PO NAREDBI: indosamentom- indosiranje se vrši pismenom zabilježbom indosanta na vrijednosni papir
Razlika između cesije i indosamenta?
-kod cesije novi vjerovnik ima isti položaj kao i stari
-dužnik može isticati sve prigovore novom vjerovniku
Stoga je cesija dobra za dužnika a loša za vjerovnika. Dužnik ne smije biti doveden u lošiji položaj.
Kod indosamenta:
-novi vjerovnik ima bolji položaj nego stari, te mjenični dužnik ne može isticati prigovore kao starom vjerovniku. Stječe pravo onako kako je u mjenici upisano, te ga pogađaju samo prigovori dužnika istaknuti u ispravi.
Kad postoji materijalna, a kad formalna legitimacija kod indosamenta?
da bi se indosatar mogao pojaviti prema izdavatelju kao ovlaštenik iz papira, mora doći do papira, a do njega dolazi predajom od indosanta.
Tako indosatar postaje vlasnikom papira, tj. stječe tzv. MATERIJALNU LEGITIMACIJU. Ako je indosatar došao do papira bez predaje, nije postao vlasnikom pa nema ni materijalne legitimacije a izdavatelj VP će odbiti ispunjenje obveze jer je indosatar došao do papira protupravno.
Iz skripture papira vidljivo je da je on ujedno ovlaštenik prava upisanog u papiru, tj. da ima FORMALNU LEGITIMACIJU. Formalna legitimacija postoji ako se podnositelj papira može iskazati neprekinutim lancem indosamenta i ako drži papir u svojim rukama.
Što je indosament?
INDOSAMENT = izjava napisana na mjenici ili čeku kojom onaj koji ima pravo da ih naplaćuje prenosi to svoje pravo na drugoga, a time ujedno i sam pristupa kao jamac za prenesenu obvezu.
INDOSANT = čovjek koji vrši indosament, žirant, jamac, prenositelj.
INDOSATAR je stjecatelj prava.
prvi indosament je REMITENT
Ovisno o tome ŠTO je uneseno u indosament, razlikujemo prema ZOO
- PUNI INDOSAMENT sadrži:
1) izjavu o prijenosu
2) tvrtku odnosno naziv ili ime osobe na koju se pravo iz vrijednosnog papira prenosi (indosatar)
3) potpis prenositelja (indosant)
4) može sadržavati i druge podatke (mjesto, datum i dr. ) - BIANCO INDOSAMENT sadrži samo potpis indosanta. Kao bianco indosament tretira se i slučaj kad postoji indosantova KLAUZULA O PRIJENOSU BEZ IMENOVANJA INDOSATARA.
- INDOSAMENT NA DONOSITELJA
U slučaju prijenosa na donositelja umjesto imena indosatara stavlja se riječ «donositelju».
Indosament na donositelja vrijedi kao bianco indosament. On, dakle, sadrži potpis indosanta, a umjesto imena indosatara oznaku «donositelju».
S obzirom na SVRHU INDOSIRANJA (zašto) razlikujemo koje vrste indosamenta?
- VLASNIČKI INDOSAMENT = je najčešći jer je redovito svrha indosiranja da se na indosatara prenese vlasništvo na vrijednosnom papiru te da mu se kreira pozicija ovlaštenika prava iz papira
- PUNOMOĆNIČKI INDOSAMENT = sadrži izričitu napomenu o davanju (ili prijenosu) punomoći. Indosant ne gubi dotadašnju poziciju u papiru, nego drugoga ovlašćuje da ga kao vjerovnika iz papira zastupa (napomena je npr. «vrijednost u punomoći»)
- ZALOŽNI INDOSAMENT – Imatelj vrijednosnog papira može pribjeći indosiranju sa svrhom ZALAGANJA POTRAŽIVANJA iz papira u korist određenog vjerovnika, bilo radi davanja osiguranja za svoj dug ili radi pružanja osiguranja za tuđu obvezu (napomena glasi: vrijednost za zalog ili vrijednost za osiguranje)
Teorije nastanka obveze iz VP?
TEORIJA EMISIJE: obveza nastaje u trenutku kad izdavatelj VP preda papir korisniku
TEORIJA POŠTENJA: potraživanje iz VP vezano je uz sam papir i pripada njegovom zakonitom imatelju. Ne riješava pitanje nastanka obveze
Amortizacija vrijednosnog papira?
Vlasnik vrijednosnog papira (ili osoba koja tvrdi da je vlasnik) mora podnijeti prijedlog za amortizaciju sudu. U prijedlogu se mora navesti vrsta i serijski broj vrijednosnog papira te okolnosti pod kojima je vrijednosni papir izgubljen, ukraden ili uništen.
Sud može, na zahtjev podnositelja prijedloga, odrediti privremene mjere radi zaštite prava podnositelja do donošenja konačne odluke (npr. zabrana isplate ili prijenosa prava iz vrijednosnog papira). Sud će objaviti javni poziv u službenom glasilu Republike Hrvatske ili na drugi odgovarajući način, pozivajući osobu koja ima vrijednosni papir da ga predloži sudu u određenom roku. Taj rok obično nije kraći od tri mjeseca.
Ako se u roku određenom javnim pozivom nitko ne javi i ne predoči vrijednosni papir, sud će donijeti odluku kojom se vrijednosni papir proglašava nevažećim. Ova odluka omogućava vlasniku da traži izdavanje novog vrijednosnog papira ili ostvarivanje prava iz izgubljenog papira.
Zamjena oštećenog vrijednosnog papira?
Vlasnik oštećenog vrijednosnog papira podnosi zahtjev izdavatelju vrijednosnog papira za zamjenu oštećenog papira. U zahtjevu se mora navesti razlog zamjene te dostaviti oštećeni papir.Oštećeni vrijednosni papir mora biti predan izdavatelju kao dokaz vlasništva i kao osnova za izdavanje novog papira.
Izdavatelj će provjeriti autentičnost i valjanost oštećenog vrijednosnog papira kako bi se uvjerio da se radi o istinskom papiru i pravom vlasniku. Nakon provjere, izdavatelj izdaje novi vrijednosni papir vlasniku. Novi papir zamjenjuje stari, a svi pravni učinci starog papira prenose se na novi papir. Izdavatelj vodi evidenciju o zamjeni vrijednosnog papira, bilježeći serijske brojeve starog i novog papira te druge relevantne podatke. Ovo pomaže u sprječavanju zloupotreba i osiguravanju transparentnosti postupka.