MJENICA I ČEK Flashcards
Što je mjenica?
Mjenica je vrijednosni papir (isprava) na određenu svotu novca koji svom imatelju daje pravo da tu svotu naplati od osobe koja je u njoj naznačena kao dužnik. Po svojoj prirodi je asignacija (uputa). TRASIRANA MJENICA ima svrhu kreditiranje, a VLASTITA MJENICA ima svrhu osiguranja.
Karakteristike mjenice?
- Mjenica je NOVČANI, OBLIGACIJSKI VRIJEDNOSNI PAPIR: ne može se bez papira prenijeti ni ostvariti, ima za sadržaj novčano potraživanje
- PAPIR PO NAREDBI- gubi tu kvalifikaciju ako se unese klauzula “ne po naredbi”, “rekta clausula” i sl i onda se može prenositi samo cesijom, ne i indosamentom
- PREZENTACIJSKI VP- dužnost činidbe nastaje prezentacijom papira. Vjerovniik prezentira mjenicu dužniku kad dolazi po isplatu
- PAPIR JAVNE VJERE- smatra se istinitim
- MJENIČNA OBVEZA JE SAMOSTALNA OBVEZA
- SOLIDARNA ODGOVORNOST svih potpisnika i prenositelja vjerovniku
- FORMALAN papir- mora imati zakonom navedene bitne sastojke
- MOŽE BITI TRASIRANA ILI VLASTITA
Mjeničnopravna sposobnost?
Aktivna je sposobnost – biti nositelj mjeničnih prava odnosno biti vjerovnik. Aktivnu mjeničnu sposobnost imaju sve (fizičke i pravne) osobe. To je sposobnost biti remitent, indosatar.
Pasivna je sposobnost mjeničnog obvezivanja. Nju ima svaka osoba koja ima poslovnu sposobnost To je sposobnost biti trasant (izdavatelj mjenice), akceptant, indosant, intervenijent i avalist.
Što je trasirana mjenica i koji su njeni bitni sastojci?
TRASIRANA MJENICA = je mjenica kojom njen izdavatelj (trasant) daje nalog drugoj osobi (trasatu) da o dospjelosti mjenice isplati korisniku mjenice (remitentu) ili nekoj drugoj osobi po njegovoj naredbi, novčanu svotu naznačenu u mjenici.
Bitni sastojci mjenice = su sastavni dijelovi isprave koje zakon izričito iziskuje da bi toj ispravi priznao svojstvo mjenice. Bitni su oni sastojci bez kojih neka isprava ne vrijedi kao mjenica. Prema ZOM trasirana mjenica mora sadržavati osobne sastojke:
1. ime onog koji treba platiti (trasat)
2. ime onog kome se ili po čijoj se naredbi mora platiti (remitent)
3. potpis onog koji je izdao mjenicu (trasant)
Mjenica mora sadržavati i :
4. bezuvjetan uput na isplatu određene svote novca
5. dan i mjesto izdanja mjenice
6. mjesto i vrijeme njene dospjelosti
7. oznaku da je mjenica, napisana u samom slogu isprave, na jeziku na kojem je isprava sastavljena
8. mjesto gdje se plaćanje ima obaviti
Koji se sastojci presumiraju kod trasirane mjenice?
- dospjelost – ako mjenica ne sadrži mjesto i vrijeme dospjelosti presumira se da je to mjenica po viđenju
- mjesto plaćanja – presumira se da je to mjesto trasatovog prebivališta ili sjedišta, koje je naznačeno uz trasatovo ime. Ako to mjesto nije upisano mjenica je ništava.
- mjesto izdanja – presumira se da je to mjesto prebivališta ili sjedišta trasanta, odnosno mjesto koje je upisano pored trasantovog potpisa. Ako to mjesto nije upisano mjenica je nevaljana
Koje vrste mjenice razlikujemo prema dospjelosti?
- MJENICA PO VIĐENJU – A VISTA
dospijeva onog dana kada je njen imatelj podnese trasatu na isplatu. Prezentaciju mjenice treba obaviti unutar redovnog radnog vremena, a dan koji imatelj odabere mora biti unutar zakonskog roka od 1 god. Računajući od dana izdavanja ili unutar roka koji je sam trasant (izdavatelj) ili indosant označio. - MJENICA PLATIVA NA ODREĐENO VRIJEME PO VIĐENJU
Plativa je nakon proteka određenog roka koji počinje teći od dana njezina podnošenja na akcept (na viđenje) trasatu tj. od dana kad je trasat preuzeo mjeničnu obvezu. Podnosi se na isplatu određeni dan ili u nekom od 2 radna dana koji slijede za njim. - MJENICA NA ODREĐENO VRIJEME OD DANA IZDANJA – MJENICA A DATO
Dospijeva protekom označenog vremena koje počinje teći od dana izdavanja. To se vrijeme može označiti danima, tjednima, mjesecima, a iznimno i godinama (ako se radi o dugoročnom kreditu). Podnosi se na isplatu na određeni dan ili u nekom od 2 radna dana koji slijede za njim.
Ako se dospjelost naznači drugačije ili se naznači na više načina – mjenica će biti ništava.
Tko su stranke u mjenici?
TRASAT- onaj koji treba platiti = je fizička ili pravna osoba kojoj trasant daje uputu da plati određenu svotu novca imatelju mjenice (o dospjelosti). Trasatovo ime mora se navesti na mjenici kako bi imatelj mjenice znao kome će se obratiti za isplatu mjenične svote. Ime se obično stavlja u donji lijevi kut mjenice. Ako poimenične oznake trasata nema, isprava ne vrijedi kao mjenica. Ali, ako je ime trasata netočno navedeno ili čak izmišljeno, mjenica neće biti ništava već valjana.
REMITENT- ime onoga kome se ili po čijoj se naredbi mora platiti
TRASANT- izdavatelj mjenice
Koji su nebitni sastojci mjenice s mjeničnopravnim značenjem?
1) REKTA KLAUZULA ILI NEGATIVNA KLAUZULA PO NAREDBI
- mjenica se ne može prenositi indosiranjem nego samo cesijom (slabi opticajnu sposobnost mjenice)
2) KLAUZULA STRAHA
- izdavatelj isključuje regresnu odgovornost ako mjenicu trasat ne akceptira- odnosi se samo na akceptiranje, ne i na neisplatu
3) KLAUZULA PREZENTACIJE MJENICE NA AKCEPT
pozitivna (moraš podnijeti mjenicu na akcept) i negativna (ne smiješ do nekog roka podnijeti na akcept mjenicu)
4) OZNAKA ADRESE PO POTREBI- POZIVNA INTERVENCIJA
- Trasant ili bilo koji drugi mjenični obveznik (indosant,avalist) označava na mjenici osobu kojoj se u slučaju potrebe imatelj mjenice može obratiti radi akceptiranja ili isplate. Svrha ove klauzule je otklanjanje regresa od njenog autora.
5) KLAUZULA “BEZ TROŠKOVA”, “BEZ PROTESTA”
- ne moraš protestirati mjenicu da bi se regresirao, oslobađa te tih troškova
6) OZNAKA DUPLIKATA (DUPLIKATNA KLAUZULA)
- mjenica se izdaje u više istovjetnih primjeraka
Koji su nebitni sastojci mjenice s građanskopravnim učinkom?
- KLAUZULA VALUTE- objašnjava odnos između trasanta i remitenta. Iz nje se razabire kakvu protučinidbu daje remitent trasantu za dobivenu mjenicu. (npr. Ako je trasant primio robu, unijet će se klauzula «valuta u robi»)
- KLAUZULA POKRIĆA- Objašnjava odnos između trasanta i trasata. Trasant označuje pokriće (odnosno naknadu) koje treba primiti trasat za akcept i isplatu. Ako pokriće ne daje trasant nego treća osoba, trasant se pojavljuje kao komisionar te treće osobe. Tu se radi o tzv. KOMISIONOJ MJENICI
- KLAUZULA O OBAVIJESTI
a) Pozitivna (kad glasi «po obavijesti») – znači da trasat ne smije akceptirati ili isplatiti mjenicu dok ga trasant ne obavijesti o trasiranju mjenice i o pokriću iz kojeg će izvršiti isplatu
b) Negativna (kad glasi «bez obavijesti») znači da trasat ne treba očekivati nikakvu obavijest trasanta prije akcepta ili isplate.
Što je bianco mjenica?
BIANCO MJENICA = je mjenica kod koje je trasant ovlastio imatelja mjenice (remitenta) da naknadno unese u njen sadržaj one bitne sastojke koji nisu uneseni prilikom izdavanja. Koristi se kao sredstvo osiguranja tražbina, posebno kod kredita.
Imatelj mjenice popunjava mjenicu suglasno sporazumu između njega i trasanta.
Kao minimalan sadržaj traži se potpis trasanta ili akceptanta
Što je domicilirana mjenica?
Domicilirana mjenica je vrsta mjenice kod koje je određeno da se plaćanje neće izvršiti kod trasata (glavnog dužnika), već kod treće osobe ili institucije, nazvane domicilijat. Ova treća osoba obično je banka ili druga financijska institucija. To je isto mjenica u kojoj je kao mjesto plaćanja određeno mjesto različito od trasatovog prebivališta/sjedišta.
Domicilirati mjenicu može samo njen izdavatelj ili osoba koju je on na to ovlastio. Supsidijarno zakon priznaje trasatu pravo da sam označi domicilijata (prilikom akceptiranja) ako ga je propustio imenovati izdavatelj (u mjenici koja je plativa u mjestu različitom od trasatova prebivališta)
Koja je razlika između domicilijata i platišta?
Platište je pobliža adresa unutar mjesta plaćanja i na toj adresi se mora trasat naći o dospjelosti.
Domicilijat se odnosi na osobu ili instituciju koja posreduje u plaćanju mjenice, dok se platište odnosi na fizičku lokaciju gdje se plaćanje izvršava. Domicilijat je specifična treća osoba naznačena u mjenici, dok je platište jednostavno mjesto plaćanja koje može biti adresa trasata, domicilijata ili drugo mjesto
Ako je označeno platište, imatelj mjenice će o dospjelosti na platištu potražiti trasata radi naplate. Međutim, ako je naznačen domicilijat, imatelj će se neposredno obratiti domicilijatu radi naplate mjenice za trasata.
Vrste prijenosa mjenice?
Cesija i indosament.
Cesija ili ustup je prijenos tražbine od jednog vjerovnika na drugog bez pitanja i privole dužnika. Za obavljanje cesije dužnika je potrebno samo o njoj obavijestiti. Dužnik ne smije doći u gori položaj a prema novom vjerovniku može isticati sve prigovore kao i prema starom, bez obzira je li novi vjerovnik za njih znao.
Prijenos se vrši:
1) obilježavanjem cesionara (novog vjerovnika) na samoj mjenici
2) potpisom prenositelja (cedenta) – starog vjerovnika
4) upisom prijenosa u registar ako se takav registar vodi kod izdavatelja papira
4) za prijenos je potrebna i predaja isprave, budući da se tražbina ne može ostvariti bez papira, jer je mjenica vrijednosni papir
Prijenos mjenice indosamentom vrši se tako da stari vjerovnik (prenositelj, indosant) odredi na jasan, razgovijetan način na mjenici ili na njenom alonžu da se mjenična svota ima platiti nekom drugom (indosataru) pa to potpiše i mjenicu preda novom vjerovniku (npr. » umjesto meni platite Pavloviću.)
Bjanko indosament?
BIANCO INDOSAMENT = je onaj indosament gdje indosant (prenositelj) nije označio indosatara (novog vjerovnika) već je to mjesto ostavio neispunjeno
Pri prijenosu bianco indosamenta mjenica se može prenijeti pukom predajom iz ruke u ruku. Nema imena indosatora na mjenici pa nema ni njegove obveze, on ne postaje mjenični obveznik.
Prokura indosament?
PROKURA INDOSAMENT = je onaj indosament gdje je novi vjerovnik (indosatar,stjecatelj) ovlašten vršiti prava iz mjenice za drugoga (indosanta) kao njegov punomoćnik.
Ovaj punovlasni odnos između indosanta i indosatara mora se vidjeti iz samog indosamenta. Zato se u indosament unose oznake »vrijednost za naplatu», «za inkaso», «kao punomoć» i druge napomene koje znače nalog (npr. platite Petroviću kao punomoćniku)