UGOVOR O LICENCIJI I UGOVOR O USKLADIŠTENJU Flashcards
Što je ugovor o licenciji?
Ugovorom o licenciji obvezuje se davatelj licencije ustupiti stjecatelju licencije u cjelini ili djelomično pravo iskorištavanja izuma, znanja i iskustva, žiga, uzorka ili modela, a stjecatelj licencije obvezuje se platiti mu za to određenu naknadu.
mora biti u pisanom obliku.
Trajanje licencije?
Licencija za iskorištavanje patentiranog izuma, uzorka ili modela ne može biti sklopljena za vrijeme dulje od trajanja zakonske zaštite tih prava.
Obveze DAVATELJA licencije?
Dati predmet licencije i dokumentaciju, davati upute i obavijesti koje su potrebne ua uspješno iskorištavanje predmeta licencije, jamčiti za materijalne i pravne nedostatke
Obveze STJECATELJA licencije?
Korištenje predmeta licencije na ugovoren način i u opsegu i granicama
čuvanje tajne ako predmet licencije čine nepatentirani izum ili tajno znanje i iskustvo,
održavati kvalitetu licenciranog proizvoda i obilježavati proizvode kao licencirane,
platiti naknadu davatelju licencije,
podnošenje izvješća davatelju licencije o opsegu iskorištavanja i obračunavanje naknade svake godine
Kad se može dati PODLICENCIJA?
(1) Stjecatelj ISKLJUČIVE licencije može pravo iskorištavanja predmeta licencije ustupiti drugome (podlicencija), ako ugovorom nije drukčije određeno.
(2) Stjecatelj (obične) licencije ne može dati drugome podlicenciju bez dopuštenja davatelja licencije.
Ugovorom o podlicenciji ne stvara se poseban pravni odnos između stjecatelja podlicencije i davatelja licencije, čak ni kad je davatelj licencije dao potrebno dopuštenje!
Kako prestaje ugovor o licenciji?
Protek vremena, otkaz..
Što je prešutno obnavljanje licencije?
Kad nakon proteka vremena za koje je ugovor o licenciji bio sklopljen stjecatelj licencije nastavi iskorištavati predmet licencije, a davatelj licencije se tome ne usprotivi, smatra se da je sklopljen nov ugovor o licenciji neodređenog trajanja, pod istim uvjetima kao i prijašnji.
Ali osiguranja što su ih treće osobe dale za prvu licenciju prestaju protekom vremena za koje je bila sklopljena.
Što su javna skladišta?
Javna skladišta su gospodarske organizacije, najčešće trgovačka društva, koja se bave poslovima smještaja i čuvanja robe, te su posebnim odobrenjem ovlaštene da za smještenu robu izdaju vrijednosne papire koji se zovu skladišnice. Mogu obavljati i poslove utovara, istovara, pretovara robe, sortiranje, pakiranje…
Javno skladište ne smije ni za svoj ni za tuđi račun trgovati onom robom koju je kao javni skladištar smjestio u svojemu skladištu.
Što je ugovor o uskladištenju?
Ugovorom o uskladištenju obvezuje se skladištar da primi i čuva određenu robu i da poduzima potrebne ili ugovorene mjere radi njezina očuvanja u određenom stanju te da je preda na zahtjev ostavodavca ili druge ovlaštene osobe, a ostavodavac se obvezuje da mu za to plati određenu naknadu.
To je konsenzualan, dvostranoobvezan i naplatni ugovor koji se sklapa na adhezijski način →pristupanjem poslovnim uvjetima javnog skladišta (ono je obvezno sklopiti ugovor o uskladištenju sa svakom f/p osobom osim ako nema mjesta ili su stvari koje se ne uskladištuju).
Kad skladištar odgovara?
Skladištar odgovara za štetu na robi osim ako dokaže da je šteta prouzročena višom silom, krivnjom ostavodavca, manama ili prirodnim svojstvima robe te neispravnom ambalažom.
Ako bi se na robi događale takve neotklonjive promjene zbog kojih postoji opasnost da se roba pokvari ili propadne, skladištar je dužan, ako to na njegov poziv ne bi mogao na vrijeme učiniti ostavodavac, prodati robu bez odgađanja na najpovoljniji način. (specifično obilježje)
Je li skladištar dužan osigurati robu?
Samo ako je to ugovoreno, a ako nije određeno koje rizike treba osigurati, skladištar je dužan osigurati robu od uobičajenih rizika.
Ograničenje naknade štete kod ugovora o uskladištenju?
Naknada štete koju je skladištar dužan platiti zbog propasti, umanjenja ili oštećenja robe od njezina primitka do predaje ne može prijeći stvarnu vrijednost robe, osim ako je štetu prouzročio namjerno ili krajnjom nepažnjom. Onda se naknađuje cijela šteta + izmakla dobit
Pravo na koje naknade ima skladištar?
Na naknadu troškova koji su bili potrebni za čuvanje robe i naknada za čuvanje. Za svoje tražbine ima založno pravo na robi.
Rok za prijavu nedostataka kod podizanja robe nakon uskladištenja?
(1) Primatelj robe dužan je robu pregledati u trenutku njezina preuzimanja.
(2) Ako prilikom preuzimanja robe primijeti nedostatke, primatelj je dužan na to odmah upozoriti skladištara, inače se smatra da je roba uredno primljena.
(3) O nedostacima robe koji se, uobičajenim pregledom, nisu mogli utvrditi u trenutku preuzimanja (skriveni nedostaci) primatelj je dužan na pouzdan način obavijestiti skladištara u roku od osam dana, računajući od dana preuzimanja robe, inače se smatra da je roba uredno primljena.
Što je skladišnica i od čega se sastoji?
Skladišnica je izvadak iz matične knjige za skladišnice, koju javno skladište vodi kronološkim redom. Skladišnica se sastoji od dva međusobno povezana dijela koja se mogu rastaviti. Jedan dio zove se priznanica, a drugi založnica.
Priznanica i založnica sadrže: tvrtku, naziv, odnosno ime ostavodavca, njegovo sjedište, odnosno prebivalište, tvrtku, naziv i sjedište skladištara, nadnevak i broj skladišnice, mjesto gdje se skladište nalazi, vrstu, prirodu i količinu robe, navod o iznosu do kojega je roba osigurana te ostale podatke potrebne za raspoznavanje robe i određivanje njezine vrijednosti.
Priznanica i založnica moraju se pozivati jedna na drugu.