Vidno zaznavanje Flashcards
Opiši pot vidnega zaznavanja
Svetloba potuje skozi očesno zrklo do mrežnice. Na mrežnici sta dva tipa celic - čepki (cones) in paličice (rods). Čepki zaznavajo barvo in so locirane bolj centralno na mrežnici (fovealno) medtem ko so paličice bolj na periferiji in zaznavajo informacije o svetlosti/temnosti zaznane svetlobe. Ko se te celice aktivirajo, pošljejo informacije ganglijskim celicam. Skupek ganglijskih celic tvori optični živec, ki potujejo naprej v možgane. Živci se potem prekrižajo v optični kiazmi in informacije potujejo naprej po optičnem traktu to lateralnega genikulatnega jedra (LGN), ki je del talamusa. Iz LGN so informacije deležne optične radiacije (v LGN so informacije zelo skoncentrirane, potem se razvejajo) in potem potujejo najprej v primarni vidni korteks v okcipitalnem režnju, ki informacije potem pošlje v sekundarne režnje. Ta pot se imenuje retikulo - genikulatna - striatna pot (zaradi pomembnih postojank).
Pazi! V desno hemisfero pridejo stvari iz leve strani obeh očes (in ne iz levega očesa), pri levi hemisferi pa desne strani obeh očes.
S katerimi celicami na mrežnici boljše zaznavamo manjše premike v temi?
S paličicami, saj so locirane v perifernem predelu mrežnice prav tako pa zaznavajo spremembe oz. informacije o svetlosti/temi. Tako s paličicami boljše zaznamo neke gibe, sploh v poslabšanih vidnih okoliščinah.
Opiši dve različni poti iz primarnega vidnega korteksa v sekundarne vidne kortekse, iz katerih celic dobijo največ informacij in kaj je njuna funkcija.
Poti sta dorzalna in ventralna. Dorzalna pot potuje po posteriornem parietalnem režnju medtem ko ventralna potuje pot inferiornem temporalnem režnju. Dorzalna, t.i. ‘kako’ pot, je primarno odgovorna za sprejemanje z vidom zaznavane gibe (npr. da lahko dvigneš nek predmet). Največ informacij pride iz paličic. To je vid za ‘akcijo’, ima egocentrično vkodiranje (glede na telo), kratko trajajoče reprezentacije, velikokrat pod nezavednim zavedanjem.
Ventralna, t.i. ‘kaj’ pot pa je odgovorna za procesiranje barv in oblik (prepoznava objektov), večina informacij pride iz čepkov. To je navadno vid za zaznavanje, ima alocentrično kodiranje (glede na objekt, informacije procesiramo glede na nek objekt, se pravi, pri dorzalnem je orientacija glede na svoje telo, če želiš vzeti telefon v roke moraš vedeti kako je glede na tebe, to kako velik je objekt je pa neodvisno od mene), reprezentacije so vzdrževane, običajno se zavestno zavedamo
Funkcije dorzalne in ventralne poti niso popolnoma ločene, prihaja do veliko prekrivanj.
Pacientka DF pred seboj dobi list papirja z oblikami in ne zna pokazati na zahtevano obliko, npr. kvadrat. Ko v roke dobi daljinec za tv ga ne prepozna in ne zna poimenovati a nima težav s tem, da ga prime (njena roka se torej točno dovolj razširi čeprav ne zna povedati širine). Kako so raziskovalci preizkušali njeno vidno zaznavanje in kaj nam pove o vidnem zaznavanju? Kako se imenuje temu ‘nasprotna’ motnja?
Testirali so jo tudi na podlagi orientacije. Predstavili so ji režo in rekli, naj obrne objekt na tak način, da lahko objekt paše v to režo. Drug korak pa je bil, da vstavi objekt v režo. Rezultati so prikazali naslednje.
V prvem koraku je prikazano kako je zaznala ona, zelo naključno je videla orientacijo reže. V drugem poskusu pa je njeno zaznavanje veliko bližje kontrolni skupini. Vidno-motorno vstavljanje je šlo torej podobno kot drugim udeležencem, pri le vidnem zaznavanju pa je imela veliko težav. Imela je poškodovano ‘kaj’ pot; ventralno pot (tudi pri ljudeh je torej to odgovorno za sprejemanje orientacij o objektu). Motnjo imenujemo agnozija oblik in velikosti (je pa veliko podtipov agnozije). Nasprotna motnja je vidna ataksija (ne moreš pravilno seči po predmetih). Za motnji velja dvojna disociacija (vidna agnozija ima težave s ‘kaj’ pot, vidna ataksija pa težave s ‘kako’ potjo; A in B sta neodvisni….recimo no, ni čist 100%).
Zakaj rečemo da je prijemalni gib kompleksen?
Za prijemanje objektov sta potrebni ventralna pot (vid zazaznavo) in dorzalna pot (vid za akcijo); ko:
To je predvsem vidno, ko je potrebno iz spomina priklicati informacije za nadzor prijemalnih gibov;
je potrebno konceptualno znanje za izedbo najbolj pirmernih prijemalnih gibov (npr. Prijem zobne ščetke za ročaj in ne ščetine; otroci so veliko manj dovzetni za iluzije bazirane na konceptualnem znanju).
Opiši teorijo funkcionalne specializacije. Zakaj je pomanjkljiva?
Teorija pravi da dlje kot je določena struktura od primarnega vidnega centra, bolj je specializirana.
V1 in V2 osnovno vidno procesiranje
V3, V3A procesiranje oblike (predvsem objektov v gibanju)
V4 zaznava barv in orientacij
V5 (M5 pri ljudeh) zaznave gibanja
Strogo ločevanje ni možno, saj so možgani zelo kompleksni in prepleteni.
Razloži Müller–Lyerjeva iluzijo.
Ta iluzija prikazuje dve enako dolgi črti, ena izgleda daljša zaradi puščic. Ventralna pot (vid za zaznavanje) je občutljiva na iluzije, dorzalna (vid za akcijo) pa ne. Pri kazanju (sistem za akcijo) je velikost iluzije 5.5%; pri verbalizaciji odziva (sistem za zaznavanje) pa 22.4%.
Razloži Ebbinhausovo iluzijo.
To so izmerili na dva načina: udeleženci naj povejo velikost kroga (pod vplivom iluzije, verbalna realizacija), na drug način pa je bilo da primejo disk (manj pod vplivom, prsti se na enak način razprejo). Iz evolucijskega vidika je to pomembno, saj je naše dejansko gibanje veliko boljše pri ocenjevanju razdalje kot naše vidno zaznavanje. Susceptibilnost sistema za zaznavanje k iluzijam pa je tudi evolucijska prednost.
Razloži iluzijo votlega obraza.
(tisto v snegu). Možgani so navajeni da so obrazi izbočeni, ne vbočeni vidiš da je nos izbočen; vid deluje tako, da upošteva kontekst, saj so obrazi tako zelo dominantna stvar v možganih da si ne morejo predstavljati obraza z votlim nosom.
Udeležencem prikažejo iluzijo votlega obraza. Na sredini votlega obraza je pika. Prosili so jih, da se dotaknejo najbližje pike. Zakaj so pri hitrih gibih pravilno pokazali na konico nosa, pri počasnih pa napačno drugam?
Hitri in počasni gibi si niso ekvivalentni. . Pri počasnih gibih (kjer močneje sodeluje sistem za zaznavanje) gre za integracijo obeh poti, in je zato tudi večji vpliv iluzije
Zakaj so otroci veliko manj dovzetni za iluzije bazirane na konceptualnem znanju?
Ker niso še tako dolgo izpostavljeni informacijam.
Kaj so prednosti in pomanjklivosti zaznavanje-akcija modela? Kako so model modificirali?
Včasih je bil to zelo vpliven teoretičen pristop.
Sistema sta manj neodvisna in v večji interakciji, kot je bilo predvideno v modelu.
Bolniki z optično ataksijo in vidno agnozijo imajo težave z obema sistemoma – ni zelo jasne dvojne disociacije.
Nasprotujoče si ugotovitve glede optičnih iluzij
Zato so model spremenili na dva dorzalna sistema (ena izmed bolj vplivnih teorij, ki do neke mere razloži kompleknost)
➢ dorzo-dorzalni sistem za hitro prijemanje objektov
➢ ventro-dorzalni sistem, ki temelji na znanju, kako objekte primerno prijeti
Barve lahko ločimo na tri parametre: _____________, _______________ in _____________________. Zakaj tudi v temi neko modro skodelico zaznavamo kot modro in ne kot sivo?
Barvo lahko določimo glede na tri parametre: Odtenek, Svetlost in Nasičenost.
Zaradi barvne konsistentnosti. Dovzetnost zaznavnega sistema je torej koristna evolucijska lastnost, saj ne glede na vidne pogoje zaznamo objekt kot določeno barvo (da ne pojemo neke borovnice pa se izkaže da je volčja jagoda)
Povej kaj vse sodeluje pri zaznavanju globine? S katerimi namigi si pomagamo?
Okulomotorni namig: Ciliarne mišice, ki držijo lečo, se morajo bolj napeti in tudi leča se bolj izboči. Ta občutek ki ga imamo, ko gledamo nekaj blizu oz. daleč, že sam ta občutek nam daje namig, če je nekaj bližje oz. bolj oddaljeno.
Monokularni namigi: Procesiranje globine pri monokularnih namigih je dovolj le eno oko (boljše če sta dva). Pomagajo nam tudi:
Tekstura: objekti, ki se raztezajo v daljavo imajo teksturni gradient (npr. ploščice)
Interpozicija: bližji objekti skrijejo dele bolj oddaljenih objektov.
Zameglitev: dvoumno (daleč ali v perifrnem vidu; tudi naš periferni vid nima dobre ostrine iz inata)
Paralaks gibanja: premiki v enem delu retine glede na drugega (predstavljaj si, da se voziš na vlaku, avtu in fokusiraš stvar naprej, tisto kar je daleč se hitreje premika).
Binokularno sorazmerje je ___________________
Je namig, ki temelji na razliki v položaju slike objekta kot videnega z levim in desnim očesom → osnova za stereopsijo.