Unicredit Flashcards
Čistá současná hodnota / ČSH
Net present value / NPV
Finanční veličina vyjadřující celkovou současnou hodnotu všech peněžních toků souvisejících s investičním projektem. Hlavní výhodou tohoto kritéria je zvýhodnění faktoru času.
Hotovostní tok/cash flow
Příjem nebo vydej peněžních prostředků. Peněžní tok za určité období představuje tedy rozdíl mezi příjmy a vydají peněžních prostředků za toto období.
V podnikovém prostředí je peněžní tok důležitou veličinou,která vypovídá o schopnosti podniku generovat penize. Schopnost podniku přinést peněžní prostředky je také jedním z hodnocení čich kritérií při vyberu a hodnocení investičních projektu.
Čistá současná hodnota
Vnitřní výnosové procento
Doba návratnosti
Investiční cash flow
Investiční výdaje, např. nákup strojů, budov, pozemků a patentů.
Jedná se o výdaje a příjmy způsobené nákupem a prodejem dlouhodobých aktiv. Bývá většinou záporné. Nadbytek peněz podnik využije do obnovy a rozvoje. Podnik investuje často půjčené penize.
Cash flow z financování
Příjmy/výdaje spojené se získáváním nebo vracením zdrojů pro podnikání.
Obdržení bankovních úvěrů a jejich splácení, vyplacení dividend a podobně. Muže byt záporné, nulové nebo kladné.
Provozní cash flow
Financni toky spojené s provozem podniku. Čistý provozní zisk, změny pohledávek u odberatelů, zmeny dluhu atd.
Přehled o peněžních tocích
Cash flow Statement
Financni výkaz, který zobrazuje toky peněžních prostředku podniku. Výkaz ukazuje změny v rozvaze, a hodnoty ve výkazu zisku a ztráty.
Toky provozní
Toky investiční
Toky financni činnosti podniku
Rozvaha - bilance
Základní výkaz účetní uzávěrky, přehled o majetku podniku (aktivech) a zdrojích jeho krytí (palivech) k určitému dni.
Výkaz zisku a ztráty - vysledovka
ukazuje, jakého hospodářského výsledku společnost dosáhla za sledované a minulé období. Výkaz zisku a ztrát je podle zákona o účetnictví povinnou součástí účetní závěrky.
Forma výkazu zisku a ztráty je v ČR upravena, používá se buď ve zkrácené nebo plné verzi. Zájemce z ní získá základní přehled o hospodaření společnosti, velikosti tržeb, nákladů v základním členění (materiálové, mzdové, odpisy…) a výši zisku.
Pro získání detailnějšího přehledu o hospodaření společnosti je vhodné si prostudovat i výroční zprávu a přílohu k účetní závěrce, kde bývají uvedeny další doplňující informace.
Jestliže rozvaha je statická a zachycuje aktiva a pasiva v daném okamžiku sestavování rozvahy, tak výkaz zisků a ztrát se vztahuje vždy k určitému časovému intervalu. Struktura výkazu zisků a ztrát se dá popsat následovně:
\+ tržby za prodej zboží − náklady na prodané zboží = obchodní marže \+ výnosy z finančních činností − náklady na finanční činnost = finanční výsledek hospodaření \+ tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb − náklady související s provozní činností = provozní výsledek hospodaření − daň z příjmu za běžnou činnost = výsledek hospodaření za běžnou činnost \+ mimořádné výnosy − mimořádné náklady − daň z příjmů z mimořádné činnosti = mimořádný výsledek hospodaření Zisk měří rozsah, v jakém výnosy překročily v účetním období náklady vynaložené na tvorbu příjmu. Základní funkcí výsledovky je zjistit hospodářský výsledek běžného účetního období ve struktuře výnosů a nákladů, ale je také podkladem pro hodnocení ziskovosti vložených prostředků. Výsledovka se obvykle dělí na dva segmenty, a to na provozní a neprovozní. Provozní segment odráží výsledky hlavních, dlouhotrvajících činností společnosti. Neprovozní část sumarizuje účetní výsledky všech ostatních aktivit.
Složené úročení
Compound interest
se používá v případech, kdy úrokovací doba tvoří několik celých úrokovacích období. Nejběžnější příklad je v praxi několik celých let. Pokud doba není celé číslo, například protože se spoří rok a půl, používá se kombinované úročení.
Vnitřní hodnota dluhopisu
Internal rate of return
Současná hodnota budoucích přijmu pro majitele tohoto dluhopisu
Veličiny ovlivňující vnitřní hodnotu dluhopisu
a) úrokové platby
b) umořovací hodnota
c) doba splatnosti
d) tržní úroková sazba- její růst vede k poklesu vnitřní hodnoty dluhopisu
Základní vztahy mezi změnou tržních úrokových sazeb a tržní cenou dluhopisů (Malkiel):
a) Tržní ceny dluhopisů a tržní úrokové míry jsou v inverzním vztahu(nepřímá úměrnost).
b) Tržní cena dlouhodobých dluhopisů je citlivější na změnu tržních úrokových sazeb než
tržní cena u krátkodobých dluhopisů.
c) Tržní cena je citlivější na pokles tržní úrokové sazby než-li na její růst.
d) Citlivost růstu tržní ceny dluhopisu roste klesající měrou s delší dobou splatnosti.
e) Dluhopis s nízkou kupónovou sazbou je citlivý na změnu tržních úrokových sazeb oproti
dluhopisu s vysokou kupónovou sazbou.
f) Tržní cena dluhopisu je citlivější, pokud je tržní úroková sazba nízká (oproti vysoké tržní
úrokové sazbě).
Nominální výnos
vyplývá z poměru roční úrokové sazby s jmenovitou hodnotou dluhopisu
Běžný výnos
orientační způsob určení výnosu z dluhopisu(nepřesná metoda, zanedbává
zbývající dobu do doby splatnosti a nebere v úvahu kursové pohyby v důsledku změn úrokových sazeb)
Výnos do doby splatnosti
ukazatel průměrného výnosu z instrumentu při držení do doby splatnosti
Výnos do doby vypovedi
výnos do doby výpovědi= přibližný ukazatel výnosu do doby výpovědi
Diskontní sazba
Discounts rate
vyjadřuje minimální požadovanou míru návratnosti, jedná se v podstatě o úrokovou míru, z investovaného kapitálu odvozenou z nákladů na příslušný kapitál, které jsou dány oportunitními náklady. Její výši je třeba stanovit například pro potřeby dynamických metod hodnocení investic a při oceňování - nejen podniku (dále třeba nemovitostí, stroje apod.) - výnosovou metodou.
Faktory ovlivňující faktory diskontni sazby
Návratnost kapitalu, riziko a inflace.
Návratnost investice
Return of investment
porovnává čistý účetní zisk vůči velikosti investice, respektive objemu celkových aktiv nebo pasiv (bilanční suma). V českém názvosloví se setkáme častěji s názvem výnosnost aktiv, kdežto v prostředí ovlivněném účetními zásadami GAAP se setkáme častěji s pojmenováním výnosnost investice.
Přestože se jedná o značně nespolehlivý ukazatel, objevuje se snad v každém ohodnocovacím projektu. Hodnotu ROI je vhodné brát pouze jako orientační. Metoda Return On Investment (ROI) je účetní ohodnocovací metoda podobná metodě výnosnosti vlastního jmění, která je známá spíše pod anglickým pojmem Return On Equity (ROE).
Dalším velice podobným ukazatelem je Return On Assets (ROA), který se v české terminologii často překládá stejně jako ROI a to výnosnost aktiv. Rozdíl mezi ROI a ROA je ve jmenovateli zlomku. Zatímco ROI počítá s celkovou bilanční sumou (suma aktiv nebo suma pasiv), ROA počítá s užší kategorií, kterou je suma aktiv snížená o některé položky.
Hlavním důvodem pro nespolehlivost ROI je čitatel zlomku, ve kterém se nachází čistý účetní zisk. Účetní zisk se velmi často liší od ekonomického zisku a je ovlivněn mnoha faktory. Následující jsou základní faktory, které vedou k odchýlení ekonomického výsledku hospodaření podniku nebo projektu od účetně vykazované hodnoty.
- Odpisové metody. Rychlost a přesnost s jakou jsou dlouhodobé náklady promítány do hospodaření běžného období podstatně ovlivňuje výši zisku v běžném období. K odpisování lze zvolit lineární nebo zrychlenou metodu, různé přístupy jsou povoleny v různých národních účetních systémech.
- Vypovídací schopnost účetnictví. Ne všechny položky jsou transparentně zachyceny, vedeny a vykazovány v účetnictví, respektive na finančních výkazech. Příkladem můžou být práva plynoucí z opcí, tajných dohod, ale i dary, využití duševního vlastnictví nebo tržní výhody. Uvedené faktory ovlivňují zisk podniku, ale nemusí se promítat přímo do účetních hodnot podniku a naopak.
- Nákladové metody. K promítání pořízených surovin a dalších vstupů do bežného hospodaření lze použít různé oceňovací metody, mezi nimi průměrné ceny, FIFO (First In First Out), LIFO (Last In First Out). Zvolením oceňovací metody je možné zásadně ovlivnit výši vykazovaného účetního zisku.
- Délka životnosti projektu nebo investice. Čím je délka životnosti pozorovaného projektu nebo investice delší, tím je pravděpodobnější odchýlení ekonomického zisku od účetního.
- Nesoulad mezi financováním investic a příjmy z nich. Tvorba rezerv na investice se sice může účetně promítnout do hospodaření běžného roku, ale ekonomický zisk bude realizován až v budoucnosti.
- Míra přírůstku kapitálu. Podniky v růstové fázi disponují obvykle vyššími přírůstky majetku než dospělé firmy, a tak je nutno očekávat jiné hodnoty ROI.
Výnosnost investice (aktiv) se často počítá dvěma odlišnými ale podobnými způsoby. Zatímco první metoda (ROI = čistý zisk / aktiva) bere v úvahu pouze účetní zisk, druhý přístup (ROI = {čistý zisk + úroky po zdanění} / aktiva) se snaží přiblížit výpočet reálným peněžním tokům (Free Cash Flow).
ROI patří do skupiny poměrových ukazatelů zabývajících se výnosností. Ve stejné skupině je i Return On Equity (ROE) a Return On Assets (ROA).
Return On Investment (ROI)
Výnosnost investice
Související pojmy Související pojmy Quick Ratio (QUR) ¦ Earnings Before Interest and Tax (EBIT) ¦ Tržní přidaná hodnota ¦ Return on Capital Employed (ROCE) Diskuzní fórum / komentáře Dukiszín fmóur / kteoeřnám V diskuzi zatím není žádný příspěvek. Máte možnost být první. Přidat do diskuze nový komentář Další zdroje informací Další zdroje informací Steven M. Bragg: Business Ratios and Formulas : A Comprehensive Guide Ciaran Walsh: Key Management Ratios: Master the Management Metrics that Drive and Control Your Business Co by Vás ještě tak asi mohlo zajímat? Co by Vás ještě tak asi mohlo zajímat? Právní formy podnikání ¦ Exponenciální prokládání ¦ Balanced ScoreCard ¦ Cost-Benefit Analysis (CBA) ¦ Customer Relationship Management (CRM) ¦ Opce - kupní (call) opce ¦ Opce - delta ¦ Opce - theta ¦ Treynor Ratio ¦ J-Port ¦ Warrant - skladištní list Chybí zde nějaký pojem, metoda, teorie či přístup? Nemůžete něco najít? Napište nám. Nejsledovanější knihy Nejsledovanější knihy Ekonomie Holman Robert (Sledovanost: 82) Marketing Boučková Jana, a kol. (Sledovanost: 73) Introduction to Financial Accounting Charles T. Horngren, Gary L. Sundem, John A. Elliott, Donna Philbrick (Sledovanost: 72) The Art of Project Management Scott Berkun (Sledovanost: 71) Financial Accounting : Introduction to Concepts, Methods and Uses Clyde P. Stickney, Roman L. Weil (Sledovanost: 71) Diskuzní fórum
Středoevropské centrum pro finance a management podporuje veřejnou diskuzi týkající se různých ekonomických i společenských témat.
Diskuze na těchto stránkách je neredigovaná a nemoderovaná. V zájmu zachování vysoké úrovně diskuze i tohoto servru je však administrátor fóra oprávněn konat patřičné kroky, aby bylo zabráněno projevům rasové, národnostní, náboženské nebo jinak nepřípustné diskriminace. Administrátor je rovněž oprávněn zasahovat, pokud objeví v diskuzích vulgární nebo jinak nepřístojné projevy.
Středoevropské centrum pro finance a management nenese žádnou faktickou ani implicitní odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků, ani neručí za skutečnou identitu jejich autorů.
V zájmu udržení vysoké úrovně diskuzí žádáme autory, aby identifikovali své příspěvky svým jménem nebo alespoň přezdívkou a pokud možno i elektronickou adresou.
Děkujeme za přízeň a doufáme, že naše www stránky nabízejí co hledáte.
Středoevropské centrum pro finance a management
Svět plný ověřené vzdělanosti
Dnešní datum: 9.12.2014
leadership - management strategie - rozhodovací procesy organizace - změna - kultůra komunikace - marketing
přístupy & metody A-Z systémy & teorie A-Z modely & struktůry A-Z metody & způsoby A-Z
oceňování - rozhodování strategie - tvorba hodnot treasury - cash flow finance - řízení rizik
metody & ukazatele A-Z modely & způsoby A-Z přístupy & systémy A-Z metody & teorie A-Z
Podmínky provozu | © Copyright 2005-2012 Středoevropské centrum pro finance a management | Mapa stránek
Upozornění
Upozornění na novou službu: Právě jsme spustili Katalog odborníků, konzultantů a profesionálů. Odkaz Odborníci.
Náklady obětované příležitosti
Opportunity cost
v ekonomii odpovídají hodnotě nejhodnotnější činnosti (statku), které se musí ekonomický subjekt vzdát ve prospěch jiné činnosti (jiného statku).
Např. tím, že se člověk rozhodne jít večer do kina, se zbaví možnosti v ten samý čas pracovat přesčas a vydělávat peníze. Tato nezískaná mzda je nákladem obětovaným příležitosti jít do kina.
Náklady obětované příležitosti jsou základní ekonomický koncept. V ekonomii se vždy používají ekonomické náklady, které v sobě zahrnují jak explicitní náklady (tzn. skutečně vynaložené peníze, materiál, atd.), tak i implicitní náklady (tzn. náklady obětované příležitosti). Podle tohoto postupu pak definujeme ekonomický zisk, který je rozdílem mezi celkovým příjmem a ekonomickými náklady. Často se lze setkat s tvrzením, že firmy dosahují nulového ekonomického zisku. To neznamená, že by podnikatel strádal, neměl vůbec žádný zisk (účetní zisk), ale že dosahuje právě takového zisku, kterého by dosahoval, kdyby se věnoval své nejvýhodnější alternativě (např. podnikal v jiném oboru).
Při rozhodování je třeba vždy brát v úvahu i náklady obětované příležitosti, jen tak získáme skutečné náklady dané činnosti. Opomenutí těchto nákladů vede k domněnce, že některé činnosti nic nestojí. Je však třeba dát pozor na fakt, že náklady obětované příležitosti jsou hodnotou pouze jedné – nejhodnotnější alternativy. Nikoliv sumou ostatních alternativ. Podle uvedeného příkladu je výše nákladů obětovaných příležitosti jít do kina nezískaná mzda nebo užitek z návštěvy galerie nebo užitek ze spánku.
Původ pojmu[editovat | editovat zdroj]
Koncept poprvé popsal francouzský ekonom Frédéric Bastiat, ve 20. století jej potom podrobně popsal a rozvinul rakouský ekonom Friedrich von Wieser. Zapadá velmi elegantně do teorie rakouské školy, která pracuje s preferenčními škálami. Na nich jsou jednotlivé alternativy seřazeny sestupně podle preference. První položka je nejvíce žádoucí variantou, druhá méně žádoucí, třetí ještě méně… Přirozeně odsud plyne, že kdokoliv se rozhoduje, musí srovnávat užitek minimálně dvou variant. Z aparátu indiferenční analýzy preferenční škály nelze rozumně odvodit, protože ale jde o nepostradatelný koncept, zůstávají přesto přese všechno v učebnicích.
Historie Unicredit
Historie skupiny
Počátky skupiny sahají až do roku 1473, kdy byl založen bankovní dům Rolo Banca. Novodobá historie UniCredit Group je spojena se sloučením devíti velkých italských bank a s následnou integrací s německou skupinou HVB a italskou bankou Capitalia. Akvizicí polské Bank Pekao začala v roce 1999 expanze skupiny (tehdy pod jménem UniCredito Italiano) do regionu střední a východní Evropy. V následujících letech pak růst pokračoval, jednak prostřednictvím akvizice skupiny Pioneer Investment, z níž byl pak vytvořen Pioneer Global Asset Management, a také cestou dalších strategických akvizicí uskutečněných postupně v Bulharsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Rumunsku, České republice a Turecku.
V roce 2005 se UniCredit spojila s německou skupinou HVB. Ta sama vznikla v roce 1998 sloučením dvou bavorských bank, Bayerische Vereinsbank a Bayerische Hypotheken-und Wechsel-Bank, což z HVB udělalo banku významnou v celoevropském měřítku. Integrace UniCreditu se skupinou HVB je pro skupinu motorem dalšího růstu: zvláště vzhledem k fúzi (r. 2000) HVB s rakouskou Bank Austria Creditanstalt, které byla silně zastoupena v mnoha regionech postkomunistické „nové“ Evropy. Skupina UniCredit tak může dál posílit své evropské zaměření.
Spojením se skupinou Capitalia (třetí největší italskou bankovní skupinou), uskutečněným v roce 2007, UniCredit ještě více konsolidovala a upevnila své postavení na jednom ze svých nejdůležitějších trhů – v Itálii.Capitalia byla založena v r. 2002 integrací dvou předtím samostatných subjektů, skupiny Bancaroma group, která zase byla výsledkem fúze několika nejstarších římských bank (Banco di Santo Spirito, Cassa di Risparmio di Roma a Banco di Roma), a skupiny Bipop-Carire.
Skupina UniCredit patří podle bilanční sumy ve výši 1,028 bilionu EUR k největším finančním skupinám v Evropě. Působí přímo ve 22 zemích a ve 27 zemích prostřednictvím svých obchodních zastoupení, má přes 40 mil. klientů, přibližně 10 000 poboček a 168 000 zaměstnanců. V regionu střední a východní Evropy disponuje tato skupina největší mezinárodní bankovní sítí, kterou představuje 4 000 poboček a prodejních míst, více než 83 000 zaměstnanců a 28 mil. klientů. Skupina působí v těchto zemích: Ázerbájdžán, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Chorvatsko, Itálie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko, Ukrajina.
Akcionáři unicredit
Austria AG, 99,94 %
Schottengasse 6-8,
1010 Vídeň, Rakouská republika
Unicredit Bank byla od do
2007-2014
HVB Bank
2004-2007
Živnostenská banka
2007