UE: kalendarium Flashcards
9 maja 1950
Plan Schumana - zakładał podporządkowanie francuskiej i niemieckiej produkcji węgla i stali wspólnej organizacji oraz ewentualnie rozszerzenie współpracy o kolejne państwa. Propozycja ta jest uważana za początek dzisiejszej Unii Europejskiej. Już wtedy Brytyjczycy zostali zaproszeni do uczestnictwa, ale odmówili, nie chcąc rezygnować z narodowej suwerenności.
Dzień Europy
9 maja (na cześć 9 maja 1950 r., plan Schumana)
1951
traktat paryski podpisany przez Francję, Włochy, Niemcy (RFN) oraz państwa Beneluxu (Belgia, Holandia, Luksemburg) - utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). Wspomniane sześć państw uważa się za państwa założycielskie Unii Europejskiej. Traktat wszedł w życie w 1952. Został zawarty na 50 lat. Wygasł w 2000 r.
1954
Utworzenie przez państwa EWWiS i Wielką Brytanię Unii Zachodnioeuropejskiej - organizacji obronnej (rozwiązana w 2010 r.). Organizacja ta nie odegrała znaczącej roli, działania gospodarcze były bowiem podejmowane w ramach Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, natomiast centrum aktywności wojskowej stało się NATO.
1955
konferencja messyńska zapadła decyzja o powołaniu Euratomu (Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej)
1957
traktaty rzymskie zawarte przez państwa EWWiS traktaty o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom). Traktaty rzymskie weszły w życie w 1958 r.
1965
tzw. traktat fuzyjny - zawarty w Brukseli traktat o fuzji organów trzech wspólnot europejskich (EWWIS, EWG i Euratom). Utworzono jedną Komisję Wspólnot Europejskich (z Wysokiej Władzy EWWIS, Komisji EWG oraz Komisji Euratomu) i jedną Radę Ministrów dla wszystkich trzech Wspólnot Europejskich. Traktat fuzyjny wszedł w życie w 1967 roku. Jego formalne uchylenie nastąpiło w 1999 r. na mocy traktatu amsterdamskiego.
1968
utworzenie unii celnej zniesienie ceł we wzajemnej wymianie handlowej przez sześć państw Wspólnot Europejskich, po raz pierwszy umożliwiając swobodny handel.
1973
pierwsze rozszerzenie Wspólnot Europejskich do WE przystępuje Dania, Irlandia i Wielka Brytania
1979
pierwsze bezpośrednie i powszechne wybory do Parlamentu Europejskiego utworzenie Europejskiego Systemu Walutowego wprowadzenie ECU (wspólna waluta stosowana w obrocie bezgotówkowym, później zastąpiona przez euro).
1981
przystąpienie Grecji
14 czerwca 1985
podpisanie tzw. Układu z Schengen uklad o stopniowym znoszeniu
kontroli na wspólnych granicach podpisany w miejscowości Schengen w Luksemburgu, przez kraje Beneluxu, Francję i Niemcy. Jego stronami jest obecnie 29 państw (25 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein). Polska należy do strefy Schengen od 2007 г.
1986
przystąpienie Hiszpanii i Portugalii podpisanie Jednolitego Aktu Europejskiego (pierwszy krok do stworzenia wspólnego europejskiego rynku; wszedł w życie w 1987 r.)
1987
powstanie programu Erasmus, którego celem jest finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim na okres do jednego roku
1990
zjednoczenie Niemiec - ziemię byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) włączono do Republiki Federalnej Niemiec (RFN)
1992
podpisanie Traktatu o Unii Europejskiej, tzw. Traktatu z Maastrict
1993
wejście w życie Traktatu z Maastrict, formalnie powstaje Unia Europejska (oparta na trzech filarach)
1995
do UE przystępuje Austria, Finlandia i Szwecja
1997
podpisanie traktatu amsterdamskiego (wszedł w życie w 1999)
1998
powstanie Europejskiego Banku Centralnego
1999
wprowadzenie euro (do 2001 r. tylko w obrocie bezgotówkowym, od 2002 jako powszechny środek płatniczy w formie gotówkowej; banknoty są jednakowe dla wszystkich krajów. Monety mają identyczny rewers (strona wspólna), informujący o ich wartości, lecz różny awers (strona narodowa)
2001
traktat nicejski (mający na celu przygotować UE do największego w historii rozszerzenia), wszedł w życie w 2003
16 kwietnia 2003
przedstawiciele rządów 15 państw członkowskich UE i 10 kandydujących podpisali w Atenach traktat akcesyjny rozszerzający Unię
2004
przystąpienie do UE 10 państw: Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Słowenii, Cypru i Malty. W 2004 r. 25 krajów członkowskich UE podpisało Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy, która jednak nigdy nie weszła w życie.