tehnike u osj, prvi kol Flashcards
Što je to interna komunikacija?
Komuniciranje sa svim zaposlenicima. Jedna od fundamentalnih disciplina organizacije, koja povećava njen uspjeh! Središnja komponenta organizacije, proces razmjene poruka unutar organizacije i jedna od aktivnosti odnosa s javnošću s ciljem informiranja i motiviranja zaposlenika cijele organizacije!
Cilj je briga za izgradnju dvosmjernih, uključujućih odnosa, s internim javnostima – svojim zaposlenicima, uz zadaću poboljšanja organizacijske djelotvornosti! Zaposlenicima prenijeti pravu stvar na ispravan način – ciljeve, odluke, vizije,… Cilj komunikacije sa zaposlenicima je utjecaj! Identificirati se sa zaposlenicima i održavati međusobno korisne odnose između organizacije i zaposlenika, o kojima ovisi njezin uspjeh ili neuspjeh.
Interne javnosti su zaposlenici, može ih se podijeliti demografski, psihografski i prema skupinama. Također, Slobodni projektili, Superpogoci, Sporogoreći, Opirući Nabroji prednosti interne komunikacije.
Nabroji prednosti interne komunikacije.
- Povećana produktivnost
- Smanjeni izostanci s posla (absentizam)
- Veća kvaliteta usluga i proizvoda
- Povećana razina inovacija
- Manje štrajkova
- Smanjenje troškova
Nabroji nedostatke interne komunikacije.
- Osjećaj izoliranosti
- Osjećaj nezadovoljstva
- Niža razina uključenosti u proces donošenja odluka
- Nesigurnost
- Povećana otuđenost
Objasni organizacijsku kulturu i zašto je ona važna za internu komunikaciju.
Razumijevanje interne komunikacije bilo koje organizacije zahtijeva analizu kulture te organizacije! Postoje dva tipa: autoritarna i sudionička.
Objasni autoritarnu organizacijsku kulturu
procesi komunikacije strukturirani su i formalizirani unutar hijerarhije odlučivanja
Objasni sudioničku organizacijsku kulturu.
cijeni dijalog i razmjenu inputa između organizacije i njenih javnosti
Objasni neformalne mreže.
Mjesta na kojima se ljudi okupljaju tijekom radnog vremena (hodnik, kafić,…) i razmjenjuju najnovije informacije, glasine i tračevi. Imaju važnu ulogu u internoj komunikaciji jer zaposlenicima omogućavaju međuljudske odnose, pružaju osjećaj samopoštovanja, veće zadovoljstvo na radnom mjestu i saznanja o organizaciji.
Objasni ulogu neposredno nadređene osobe u internoj komunikaciji.
Neposredni nadređeni najčešće spadaju u tzv. srednji menadžment. Tradicionalno se doživljavaju kao oni koji blokiraju informacije! Položaj srednjeg menadžmenta najviše odgovara položaju biciklista (odozgo pognut, a prema dolje vrši pritisak)!
Koji su verbalni kanali interne komunikacije?
komunikacija ‘licem u lice’, sastanci, fokus grupe, telefonskih razgovori, videokonferencije i slično
Nabroji 8 pisanih kanala interne komunikacije.
Pisma, brošura, izvještaji, priručnici, plakati, oglasne ploča, e-maila, Internet, blog, podcast, intranet.
Koja je razlika između oglašavanja i odnosa s medijima?
Oglašavanje je plaćeno te se ne stiče, koristi uvjeravanje i poruka je kontrolirana. Odnosi s medijima uvjeravaju druge osobe da u njihovo ime prenesu poruku koja će za njih biti pozitivna. Druge osobe su najčešće novinari. OSJ ima veći stupanj povjerenja, a što smo više izloženi oglašavanju, više ga isključujemo što ga čini manje učinkovitim.
Što je to advertorijal?
Prostor se kupuje kao i kod komercijalnog oglašavanja, ali se koristi za objavljivanje članaka i slika koji imaju za cilj da se doimaju poput neovisnog novinarskog teksta i koje često pišu upravo novinari. Nastojanje da se diskretno proda neki proizvod ili usluga. Pravila dobre prakse: članci moraju biti označeni kao proizvodi ili plaćeni prilozi (grafičko oblikovanje se razlikuje od novinarskog članka ili priloga) – opasnost od dovođenja čitatelja u zabludu.
Objasni medije kao najvažniju ciljanu javnosti u odnosima s javnošću?
Predstavljaju najvažniju posrednu ciljanu javnost za stvaranje dobrog imidža i boljeg ugleda organizacije ili klijenta u javnosti. Javnost organizaciju posredno percipira preko slike koju o njoj stvaraju mediji.
Nabroji 8 alata u odnosima s medijima.
Priopćenja za medije, Konferencija za novinare, Izjave za medije, Materijali za novinare – press kit, Medijski događaji, Plaćeni PR oglas (advertorijal), Intervju, Autorizacija, Brifing, Press clipping, Adrema, Ispravak
Što je to medijska adrema i od čega se sastoji.
Liste medija i novinara, ključni podatci o medijima koji prate rad organizacije.