studietaak 1 - wetenschappelijke revoluties Flashcards
op basis vh werk van Aristoteles formuleert de katholieke kerk het Aristotelisch-Christelijke wereldbeeld.
1. Hoe beschrijft dit het universum?
2. wat is het doel van dit wereldbeeld?
- dat beschrijft hoe bet universum in een **perfecte, goddelijke balans is, **met de aarde als middelpunt. Het enige dat die balans verstoort, is de mens die zich met de erfzonde de toorn van God op de hals heeft gehaald.
- het doel is niet zozeer om de ware aard van de wereld te achterhalen, maar om de zondige mens voor te schrijven hoe de wereld, en de plaats van de mens daarin, begrepen moet worden.
wat is het heliocentrische model van Copernicus (1543) dat als beginpunt van de wetenschappelijke revolutie wordt aangewezen?
In het heliocentrisch model beschrijft Copernicus ons zonnestelsel waarmee hij in staat is om de bewegingen van planeten, maan en zon op een veel eenvoudiger manier te verklaren dan met het algemeen geaccepteerde, meer dan duizend jaar oude, geocentrische model van Claudius Ptolemaeus.
Geef in hoofdlijnen de wetenschapsgeschiedenis weer.
- ca. 600 v.Chr. - 200 v.Chr. => Griekse filosofie (met rationalisme & empirisme / basis van het wetenschappelijk denken)
- **ca. 200 v.Chr. - 500 n.Chr. **=> Romeinse filosofie (practische zaken ethiek, recht en politiek)
- **ca. 500-1500 **=> Middeleeuwse geestelijken vermengen kerkelijke dogma’s met antieke filo / dogmatisch aristotelisch-christelijk wereldbeeld
- ca. 1500 - 1700 => wetenschappelijke revolutie vindt plaats (mechanistisch wereldbeeld)
- ca. 1700 - 1800 => periode vd Verlichting (geloof in autoriteiten -> kritisch verstand)
- ca. 1800 - heden => moderne tijd (aanzet tot industriële en digitale revolutie)
wat is ontologie?
Ontologie is ons standpunt over de aard van de wereld, het beschrijft hoe wij denken dat de realiteit in essentie is.
(standpunt dat de mens begrepen moet worden als een lerende, biologische machine, die wetmatig op de omgeving reageert, is een voorbeeld van een ontologisch standpunt. )
=> onze opvatting over de aard vd werkelijkheid waarin wij leven.
wat is epistomologie?
Epistomologie gaat niet over de wereld zelf, maar over de manier waarop wij iets kunnen weten over de wereld. Het is dus ons standpunt over hoe we menen kennis op te kunnen doen over de objecten die we onderzoeken.
=> onze opvatting over hoe wij de werkelijkheid kunnen leren kennen.
In de psychologie liggen ontologie en epistomologie dicht bij elkaar omdat het primaire object van studie de menselijke cognitie is. Verklaar?
De ontologische vraag over de essentiele aard van die cognitie is dan nagenoeg dezelfde als de epistemologische vraag hoe je meent iets over die cognitie te kunnen weten, want in beide gevallen stel je in de kem de vraag: hoe is het mogelijk dat mensen, inclusiefwetenschappers, in hun bewustzijn iets te weten kunnen komen over de wereld die zich afspeelt buiten dat bewustzijn?
Leg het correspondentieprobleem uit?
Hoe is de mens in staat om de werkelijkheid te leren kennen, en hoe kunnen we achterhalen of onze ideeen over de werkelijkheid samenhangen met die werkelijkheid zelf.
=> het gaat over de mate waarin onze opvattingen over de wereld corresponderen met de wereld zoals deze is.
de Griekse oudheid - Socrates
wat was de houding van Socrates tov waarneming als basis voor kennis?
Socrates was zeer kritisch was over het gebruik van de waameming als basis voor onze kennis. Iedereen kijkt namelijk vanuit een ander perspectief naar de dingen en zal daardoor een andere werkelijkheid zien.
=> zijn conclusie = één ding weet hij zeker, nl dat hij niets weet
de Griekse oudheid
Wat is het scepticisme (Socrates)?
= het idee dat kennis onbereikbaar is / is één vd vele antwoorden op het correspondentieprobleem
wat was Plato’s kritische reactie op het scepticisme van Socrates?
- Plato vindt empirie ook onbetrouwbaar
- gaat op zoek naar een fundamenteel andere bron van kennis -> de ratio (om de ware aard vd werkelijkheid te achterhalen)
- de wereld vh verstand, vd ware kennis die niet door onze zintuigen bereikbaar is = Wereld vd Ideeën
wat is het rationalisme van Plato?
- de wereld vh verstand, de ware kennis is niet voor onze zintuigen bereikbaar -> Wereld vd Ideeën
- in wereld vd ideeën bevinden zich de dingen in perfecte oervorm -> zaken in onze wereld zijn imperfecte kopieën
- wat wij waarnemen zijn slechts vage afdrukken in ons bewustzijn van imperfecte kopieën
- ware kennis over de wereld -> worden we mee geboren
- door herinnering die kennis terug in ons verstand brengen
wat is deductie?
- redenering vh algemene principe naar specifieke gevallen
- we kunnen dat in de vorm gieten van syllogismen, bestaande uit twee premissen (majorpremisse, minorpremisse) en een conclusie
verheldering de onderdelen van een syllogisme
- majorpremisse = algemene kennis
- minorpremisse = kennis die de majorpremisse met een specifieke instantie verbindt
- door de majorpremisse toe te passen op de minorpremisse plegen we deductie en komen tot een conclusie over de specifieke situatie waarmee we te maken hebben
- wat is het fundamentele probleem van deductie?
- wat betekent dit dan voor het rationalisme?
- uit de geldigheid volgt niet per definitie waarheid
- het rationalisme gaat uit vd waarheid vd majorpremisse, vd ware kennis die bij voorbaat gegeven is in het verstand
welke is de belangrijkste majorpremisse
van Plato?
- namelijk dat de mens beschikt over een aangeboren assortiment aan kennis die slechts herinnerd hoeft te worden
wat is de empiristische visie van Aristoteles?
- benadrukt waarneming (de empirie) als goede bron van kennis
- volgens A. worden we geboren als tabula rasa waarop de omgeving indrukken nalaat
- door goede observatie kunnen we specifieke kennis opdoen -> + door al die specifieke kennis samen te voegen => komen we tot een wereldbeeld
wat is inductie?
- beginnen met specifieke observaties en dan redeneren naar algemene opvattingen
- de meest specifieke, concrete feiten bieden immers de meeste zekerheid
- door die met elkaar te verbinden stapelen we die op tot algemene kennis
- => redeneren vanuit het specifieke naar het algemene is inductie
wat is dan het verschil tussen deductie en inductie rond nieuwe kennis?
=> deductie levert vanuit die algemene aannamen nooit nieuwe kennis op, want het maakt kennis alleen preciezer
=> nieuwe kennis kan uitsluitend worden gevonden door de wereld zelf te observeren
=> inductie leidt niet tot zekere kennis net zomin als de deductieve methode dat garandeert
wat is de fundamentele beperking vd inductie redenering?
- elke observatie die je veronderstelling over de wereld bevestigt, verhoogt de waarschijnlijkheid vdie veronderstelling, maar maakt hem nooit met zekerheid waar
=> algemene kennis bereiken we pas met behulp van onze intuïtie
wat is nu de primaire basis van onze kennis?
welke zijn de nadelen van de twee (inductie en deductie) methoden?
=> inductieve methode = leidt tot nieuwe kennis, maar niet tot zekere kennis omdat we altijd een intuïtieve sprongen maken naar algemeenheden
=> deductieve methode = levert wel zekerheid, want correct uitgevoerde deductie is altijd geldig, maar leidt niet tot nieuwe inzichten (uitsluitend precisering van wat we al wisten)
Geef bondig het verschil tussen scepticisme, rationalisme en empirisme
Scepticisme: Volgens het scepticisme kunnen we nooit zeker weten of de kennis in ons bewustzijn overeenkomt met de wereld buiten ons bewustzijn.
Rationalisme: Volgens het rationalisme is kennis over de wereld aan ons gegeven in het verstand (ratio). Meestal wordt verondersteld dat deze kennis aangeboren is.
Empirisme: Volgens het empirisme komt kennis over de wereld tot ons via de zintuigen. Alleen kennis afkomstig uit de waameming (empirie) is wetenschappelijk.
wat maakt de ware revolutie uit van Copernicus?
De ware revolutie van Copernicus is niet dat hij aantoont dat de aarde om de zon draait, maar de manier waarop hij dat doet.
Gebaseerd op observaties en logica presenteert hij een model van het zonnestelsel waarmee het mogelijk is om de beweging van hemellichamen te voorspellen.
=> De ware revolutie zit niet in die kennis zelf, maar in de verandering van denken.
=> Het wereldbeeld wordt niet langer bepaald door autoriteit en dogmatiek, maar door empirie en ratio.
Francis Bacon - welke is de nieuwe methode van systematische kennisvergaring die tot practische vooruitgang moet leiden in het menselijk begrip vd wereld?
Om de werkelijkheid te leren begrijpen, moeten we ons niet wenden tot dogma’s en hersenspinsels, maar tot de werkelijkheid zelf. Dit doen we door de wereld te observeren.
de kennis die we opdoen via onze zintuigen raakt volgens Bacon fundamenteel vertekend => die vertekening wordt veroorzaakt door idolen.
wat zijn “idolen” in het werk van Bacon?
- idolen veroorzaken vertekening van onze waarnemingen
- idolen zijn verankerd in onze geest en zorgen ervoor dat we niet onbevooroordeeld naar de wereld kunnen kijken
- er 4 categorieën van vertekeningen (idolen)
welke zijn de vier categorieën van vertekeningen volgens Bacon?
Willen wij onbevangen kennis vergaren via de waarneming, dan moeten wij deze idolen afwerpen en als allereerste de idolen van het theater.
- De idola tribus, = oftewel de idolen van de stam, zijn eigen aan de menselijke soort. Het gaat bijvoorbeeld om de aangeboren neiging om te snel conclusies te trekken en daaraan vast te houden (vb confirmatieneiging, blind te staren op grote aantallen, onvermogen om sommige dingen te kunnen waarnemen)
-
De idola specus, de idolen van de grot of het nest, zijn persoonlijke eigenaardigheden die het gevolg zijn van opvoeding, gewoontevorming of toevalligheden gedurende onze ontwikkeling.
(bijv. conformeren aan groepen waartoe wij behoren, denkt in sterk stereotypische patronen, - De idola fori, de idolen van de marktplaats, zijn vertekeningen die ontstaan door verwarrend taalgebruik. Onduidelijke betekenissen, onzorgvuldig woordgebruik, de veronderstelling dat abstracties de werkelijkheid representeren (bijv. De Sokal-hoax , Het woord scepsis, Het woord ‘onderzoek’..)
- De idola theatri, de idolen van het theater, bestaan uit de oude filosofische systemen, waaronder het werk van Aristoteles en de kerkelijke interpretatie daarvan. (bijv. politici of mediafiguren slecht geïnformeerde ideeën of complottheorieën aanhangen, op basis van hun religieuze overtuigingen, de artiest die er goed uitziet en veel fans krijgt omdat de fans denken dat diens muziek ook heel goed is)
wat is de kritiek van Bacon op de empirist en de rationalist?
De empirist verzamelt wel kennis, maar brengt daarin geen verband aan.
**De rationalist **maakt een prachtige constructie, maar laat het na om deze te verbinden met de echte wereld.
wat hield de Verlichting vooral in?
dat was, ingegeven door Bacon, het loslaten van religie als bron van kennis en de terugkeer van het kritische denken.
hoe werkt Descartes verder met de theorie van Bacon?
Francis Bacon twijfelde aan ons vermogen om onbevooroordeeld de wereld te aanschouwen en omschreef de idolen die wij daarvoor moeten afwerpen.
- Rene Descartes trekt die twijfel tot in het extreme door. Als onze zintuigen ons af en toe bedriegen, dan kunnen we nooit zeker weten wanneer ze dat niet doen. De conclusie moet dan ook zijn dat we dus aan alles moeten twijfelen.
EN - die twijfel kunnen we namelijk doorzetten, net zolang tot we iets tegenkomen waaraan niet te twijfelen valt. Als we dat punt bereiken, weten we zeker dat we een absolute waarheid bereikt hebben.
Descartes zet zijn twijfel aan alles dus in als een rationalistische methode om tot zekere kennis te komen. Wat we wel leren van Descartes is het nut van de twijfel en dat het bestaan van ons bewustzijn zeker is.
wat houdt de filosofie van Locke in?
- hij volgt de empirische houding van Bacon -> kennisvergaring moet volgens Locke gebeuren via de zintuigen
- Locke is vooral gekant tegen het rationalisme omdat het uitgaat van aangeboren ideeën
- Locke stelt daarom dat de mens wordt geboren zonder voorkennis en probeert vervolgens een soort waamemingstheorie op te stellen die verklaart hoe in ons bewustzijn een representatie van de wereld kan ontstaan.