Razvojna psihologija, digitalne kompetence Flashcards
Predavanja
Kaj morajo biti zmožni dokazati izobraževalci kot vzorniki?
Kot vzorniki morajo biti zmožni jasno dokazati svoje digitalne kompetence učencem ter jim posredovati ustvarjalno in kritično rabo digitalnih kompetenc.
Na kaj se osredotoča šest komeptenc DigCompEdu? Katera področja poznamo?
Šest področji kompetenc DigCompEdu se osredotoča na različne vidike strokovnih dejavnosti izobraževalcev.
Področje 1: Poklicno delovanje
Raba digitalnih tehnologij za komuniciranje, sodelovanje in strokovni razvoj. Širše strokovno okolje in vključuje rabo digitalnih tehnologij v strokovnem komuniciranju s sodelavci, učenci, starši ter drugimi udeleženci tako za lasten strokovni razvoj kot za skupno dobro celotne organizacije
Področje 2: Digitalni viri
Iskanje, izdelovanje in deljenje digitalnih virov. Kompetence, potrebne za učinkovito in odgovorno rabo, izdelovanje ter deljenje digitalnih virov za učenje.
Področje 3: Poučevanje in učenje
Upravljanje in organizacija rabe digitalnih tehnologij pri poučevanju in učenju. Namenjeno upravljanju in organizaciji rabe digitalnih tehnologij pri njem.
Področje 4: Vrednotenje
Raba tehnologij in strategij za izboljšanje vrednotenja.
Področje 5: Opolnomočenje učencev
Raba tehnologij za večjo vključenost, personalizacijo in aktivno sodelovanje učencev. Se osredotoča na potencial digitalnih tehnologij za v učenca usmerjene strategije poučevanja in učenja.
Področje 6: Vodenje in podpora učencem pri pridobivanju digitalnih kompetenc
Opolnomočenje učencev za ustvarjalno in odgovorno rabo digitalnih tehnologij za pridobivanje informacij, komuniciranje, izdelovanje vsebin, dobro počutje ter reševanje problemov. Pomoč učencem pri doseganju digitalnih kompetenc.
Na katerih področjih je opredeljeno bistvo okvirja DigCompEdu? Kaj opisujejo? Na čem temeljijo področja 1, 2 in 3?
Bistvo okvirja DigCompEdu je opredeljeno s področij 2 do 5, ki opisujejo digitalne pedagoške kompetence izobraževalcev oziroma digitalne kompetence, ki jih izobraževalci potrebujejo za spodbujanje učinkovitih, vključujočih in inovativnih strategij poučevanja in učenja.
Področja 1, 2 in 3 temeljijo na ravneh, značilnih za vse procese poučevanja, ne glede na to, ali so podprte s tehnologijo.
Kaj opisujejo kompetence, navedene za vsako od teh področij? Kaj prepoznava področje 5? S katerimi področji se povezuje in v kakšnem smislu?
Kompetence, navedene za vsako od teh področij, opisujejo podobnosti učinkovite in inovativne rabe digitalnih tehnologij pri načrtovanju (področje 2), vpeljavi (področje 3) ter vrednotenju (področju 4) poučevanja in učenja.
Področje 5 prepoznava potencial digitalnih tehnologij za v učenca usmerjene strategije poučevanja in učenja ter se povezuje s področji 2, 3 in 4 v smislu, da vsebuje nabor vodilnih načel, ki se nanašajo na ta področja in dopolnjujejo tudi kompetence teh področij.
Katere cilje mora vključiti kompetentni izobraževalec?
Doseganje kompetentnega cilja - nanaša se na proces izbire ali izdelave (področje 2)
Opolnomočenje učencev - velja za vse kompetence področij 2, 3 in 4 (področje 5)
Kaj morajo upoštevati digitalno kompetentni izobraževalci?
Upoštevati morajo tudi širše okolje, v katerem potekajo interakcije poučevanja ter učenja, kar pomeni, da je del njihovih digitalnih kompetenc učencem omogočiti aktivno sodelovanje v življenju in delu digitalne dobe.
Izkoriščanje prednosti digitalnih tehnologij za izboljšanje pedagoške prakse in strategij organiziranosti.
Kaj vključuje okvir? Kaj pomaga prepoznati?
Okvir vključuje tudi model napredovanja, s pomočjo katerega lahko izobraženci ocenijo in razvijejo svoje digitalne kompetence.
Pomaga prepoznati trenutno raven njegove kompetence ter določiti in izbrati korake, potrebne za njeno izboljšanje.
Kaj omogočajo različne ravni?
Začetna raven (A1) in raven raziskovanja (A2) - Izobraženci usvojijo nove informacije in razvijejo osnovne digitalne prakse.
Raven vključevanja (B1) in raven strokovnosti (B2) - Uporabijo, razširijo in strukturirajo svoje digitalne prakse.
Raven vodenja (C1) in raven pobudništva (C2) - Znanje se prenese drugim, kritično presojajo obstoječe prakse ter razvijajo nove.
Kakšno vlogo imajo izobraževalci? Kaj je bistveno? kdo opisuje te kompetence?
Izobraževalci imajo vlogo vzornikov.
Bistveno je, da si zagotovijo digitalne kompetence, ki jih potrebujejo za aktivno vključevanje v družbo.
Te kompetence opisuje okvir digitalnih kompetenc za državljane (DigCompEdu), ki je splošno uveljavljeno orodje za merjenje in potrditev digitalnih kompetenc ter služi kot osnova za usposabljanje in strokovni razvoj učiteljev. Kot državljani morajo imeti izobraževalci te kompetence za delovanje v družbi tako na osebni kot na strokovni ravni.
Kaj je cilj kompetenc področja poklicnega delovanja? Kako se izražajo digitalne kometence izobraževalcev? S kakšnim namenom?
Digitalne kompetence izobraževalcev se izražajo skozi njihove zmožnosti rabe digitalnih tehnologij ne le za izboljšanje poučevanja, temveč tudi za strokovno komuniciranje s sodelavci, učenci, starši in drugimi deležniki z namenom osebnega strokovnega razvoja kot tudi skupnih koristi ter stalnih inovacij organizacije in učiteljskega poklica. To je cilj kompetenc področja 1.
Katere so kompetence poklicnega delovanja?
Organizacijsko komuniciranje - Raba digitalnih tehnologij za izboljševanje organizacijskega komuniciranja z učenci, starši in drugimi deležniki. Prispevanje k skupnemu razvoju in izboljšanju strategij organizacijskega komuniciranja.
Strokovno sodelovanje - Raba digitalnih tehnologij za sodelovanje z drugimi izobraževalci, skupna raba in izmenjava znanj ter izkušenj in sodelovanje pri inovacijah pedagoških praks.
Reflektivna praksa - Individualno in soustvarjalno razmišljanje, kritična presoja ter aktiven razvoj lastne digitalne pedagoške prakse in prakse širše izobraževalne skupnosti.
Digitalno stalno strokovno spopolnjevanje (DSSS) - Raba digitalnih virov in sredstev za stalen strokovni razvoj.
Kaj je ena od ključnih kompetenc vsakega izobraževalca? Kaj se mora zavedati?
Da sprejme raznovrstnost, učinkovito izbere vire, ki najbolj ustrezajo učnim ciljem, skupini učencev in načinu poučevanju, organizira vsa zbrana gradiva, vzpostavi povezave ter spremeni, doda in sam razvije digitalne vire, ki podpirajo poučevanje.
Zavedati se mora, kaj pomeni odgovorna raba in upravljanje digitalnih vsebin. Pri rabi, poustvarjanju in deljenju virov mora upoštevati pravila o avtorskih pravicah ter zaščititi občutljive vsebine in podatke, kot so digitalni izpiti ali ocene učencev.
Katere so kompetence digitalnih virov?
Kaj počne izobraževalec pri izbiranju digitalnih virov za poučevanje in učenje?
Kaj upošteva?
Kako pri izdelovanju in poustvarjanju digitalnih virov poustvarja in nadgrajuje obstoječe vire?
Kaj izdeluje ali soustvarja?
Kaj upošteva?
Kako organizira pri upravljanju, zaščiti in deljenju digitalnih virov?
Kaj morajo spoštovati in razumeti?
Izbiranje digitalnih virov - Prepoznavanje, vrednotenje in izbiranje digitalnih virov za poučevanje in učenje. Upoštevanje specifičnih ciljev, konteksta, pedagoških pristopov in skupine učencev pri izbiri digitalnih virov ter načrtovanju njihove rabe.
Izdelovanje in poustvarjanje - Poustvarjanje in nadgrajevanje obstoječih virov z odprtimi dovoljenji ter drugimi viri, kjer je to dovoljeno. Izdelava ali soustvarjanje novih digitalnih izobraževalnih virov. Upoštevanje specifičnih učnih ciljev, konteksta, pedagoških pristopov in skupine učencev pri oblikovanju digitalnih virov ter načrtovanju njihove rabe.
Upravljanje, zaščita in deljenje digitalnih virov - Organizacija digitalnih vsebin ter zagotavljanje dostopa za učence, starše in druge izobraževalce. Učinkovita zaščita občutljivih digitalnih vsebin. Spoštovanje ter pravilna raba pravil o zasebnosti in avtorskih pravicah. Razumevanje rabe in podeljevanje pravic odprtih dovoljenj ter odprtih izobraževalnih virov, vključno s pogoji rabe.
Kakšne so digitalne kompetence izobraževalcev in zakaj?
Ne glede na izbrano pedagoško strategijo ali pristop so digitalne kompetence izobraževalcev specifične, ker je raba digitalnih tehnologij učinkovito organizirana na podlagi različnih faz in strukture učnega procesa.
Kaj poudarjajo kompetence 3.2, 3.3 in 3.4? Kaj se s tem zgodi?
Poudarjajo, da je pravi potencial digitalnih tehnologij v preusmeritvi pozornosti z učitelja kot vodje poučevanja na v učenca usmerjeno poučevanje.
S tem digitalno kompetenten izobraževalec mentor in vodja učencem pri njihovih postopoma vedno bolj samostojnih učnih prizadevanjih, kar pomeni, da zna najti nove, z digitalnimi tehnologijami podprte načine zagotavljanja vodenja in podpore učencem, tako samostojno kot v sodelovanju z drugimi (3.2), ter vpeljati, podpreti in spremljati samostojne (3.4) in skupinske (3.3) učne dejavnosti.