Razvojna psihologija Flashcards

Vaje

1
Q

Zakaj posameznik izvaja igro?

A

Posameznik ne izvaja igre zaradi posledic, ampak ker je proces zadovoljujoč. Ni igra, če je na zahtevo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Katere so lastnosti igre?

A

Namernost (Ima določeno namero za igro, ne zgodi se ponesreči ampak ima namero)
Usmerjenost na predmete (Družabne igre, igrače, žoge, palice … Fizični predmeti. Poleg tega je lahko tudi subjekt, npr. lovljenje, ker se osredotoči na otroka. Predmet je lahko namišljen. Tudi pravila so predmeti, saj gre za usmerjenost na predmet v abstraktni obliki)
Pomembna aktivnost, ne posledice (On ne bo imel oprijemljivih posledic, otrok se igra, da uživa, ne da bi ubogal).
Zadovoljstvo (veselje se izraža s pomočjo svoje igre. Gre za neka prijetna občutja, navdušenje, pričakovanje. Nekaj jih pritegne, napetost, radovednost, nekaj odkrivajo, so miselno aktivni)
Alternativna stvarnost (Dejavnosti, ki jih izvaja, izhajajo iz stvarnosti, vendar jih prilagaja. Ustvarja pravila, nekaj novega)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Kaj so spoznavne igre in katere poznamo?

A

Te oblike se pojavljajo tudi kasneje. Lahko se nanašajo oziroma so te oblike bolj zahtevne. Prehodi niso tako jasni. Ni tako enostavna. V ozadju je nek miselni razvoj. Poznamo funkcijsko, konstrukcijsko, simbolno, dojemalno in igro s pravili.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Kaj je funkcijska igra? Kako jo prepoznamo? Kaj je dejavnost otroka? Kakšna je motivacija? Kaj otroci pridobivajo v najzgodnejšem obdobju? Kaj je pomembno? Si zamišlja? Se tudi pri živalih pojavlja ta vrsta igre?

A

Je prva oblika igre, ki jo otrok izvaja (ropotuljice, telo, igračke). Je edina prisotna v obdobju prvega leta. Prepoznamo jo, da preizkuša zaznavno-gibalne sposobnosti, kar pomeni, da razvijajo prijem ropotuljice (2-3 meseci). S tem ko se igra, razvija prijem. Ropotuljico trese (zvok). Opazuje predmete, kar razvija vidne sposobnosti. Brcanje, pasem kravice. Na igrišču krepijo svoje gibalne sposobnosti (zaznavna) Je motiviran, da spoznava svoje zaznavno-gibalne sposobnosti. Motivacija je notranja. V najzgodnejšem obdobju otroci pridobivajo infotmacije o predmetih. Preizkuša nove stvari. Nima namena, kot da raziskuje predmete, z njimi manipulira. Vezana je na značilnosti, ki so fizično prisotne. Ne zamišlja si, ampak so samo stvari. Tudi pri določenih živalih je igra prisotna.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Kako poteka razvoj funkcijske igre?

A

Obdobje dojenčka (0-1) Že v prvem mesecu. V prvem letu prevladujoča igra.
Obdobje malčka (1-3) Intenzivno se pojavljajo tudi druge oblike igre, prva počasi upada, toda ne izgine. Otrok najprej spozna igrače in se nato igra težje oblike.
Obdobje zgodnjega otroštva (3-6) Se še pojavlja, toda manj prisotna, metanje žoge, preskakovanje. Ni pravil.
Obdobje srednjega in poznega otroštva (6-11) Se ohranja v igrah prerivanja. Gre za zelo težko funkcijsko igro. Če ni pravil, govorimo o funkcijski igri. Enostavno lovljenje brez pravil je komaj še funkcijsko

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kakšen je pomen funkcijske igre?

A

Spoznavni razvoj (Pridobiva informacije o predmetih, otrok ima vzročno-posledične odnose (avto pade, mi ga poberemo, on to naredi). Ustvarja vzrok, posledico, razvija predvidevanje)
Zaznavno-gibalni razvoj (Uri grobe gibe (gibanje, plezanje). Pridobiva nove spretnosti, razvija zaznavanje)
Jezikovni razvoj (Oponašanje glasov drugih predmetov. Poimenovanje predmetov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kaj je konstrukcijska igra? Kaj so vrline igrače? Kaj je bistveno?

A

To pomeni, da otrok nekaj sestavlja, gradi. Povezuje materiale v nove dele. Vrline igrače so lahko predmeti ali material. Bistveno je, da vidi, da nekaj sestavlja. Otrok povezuje posamezne vrline igrače v konstrukcijo. Moramo biti prepričani, da otrok poskuša nekaj zgraditi. Lego kocke, gradnje iz peska, plastelin, urejanje kotička. Najprej si nekaj naredijo. Je razmerje med delom in igro.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Kakšen je razvoj konstrukcijske igre?

A

Obdobje malčka (1-3) Najprej zgradi, šele nato poimenuje. Nekaj ustvarja, ne ve, kaj. Razvoj poteka k delanju manjše konstrukcije proti večjim konstrukcijam in nastajajo težje strukture. Je razmeroma stabilna.
Obdobje zgodnjega otroštva (3-6) Postajajo težje
Obdobje poznega in srednjega otroštva (6-11) Kompleksne konstrukcije
V obdobju otroštva vnaprej pove, kaj bo gradil, gradi zahtevnejše konstrukcije, celotno predšolsko obdobje stabilno, medosebne razlike

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Kakšen je pomen konstrukcijske igre?

A

Spoznavni razvoj (Razvoj ustvarjalnosti, razumevanje prostorskih odnosov, ohranjanje pozornosti, vzročno-posledični odnosi, razumevanje prostorskih odnosov, vztrajanje, da pride do cilja zaradi zadovoljstva, načrtovanje)
Zaznavno-gibalni razvoj (Razvoj drobnih gibov, koordinacija oko-roka)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Kaj je simbolna igra?

A

Ima v svojem imenu simbol, kar pomeni nekaj drugega, npr. znak, ki predstavlja neko informacijo. Je neka predstava za neko drugo stvar. Ko rečem avto, je beseda simbol za konkretno stvar. V tem obdobju imajo sposobnost domišljijskega mišljenja. Si predstavljajo, oponaša (reprezentira). Otrok to nadgradi. Imenuje se tudi igra pretvarjanja, domišljijska igra in igra kot da. Otrok v igri reprezentira neki predmet, osebo ali dejanje iz realnega ali domišljijskega sveta. Prvine so le mentalno reprezentirane in niso dejansko prostorne.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kako prepoznamo simbolno igro?

A

Predmet dobi nov pomen (palica je lahko žlica)
Do neživih predmetov se obnaša kot do živih (se pogovarja z lutko, izvaja dejavnosti)
Izvaja dejavnosti, ki jih izvaja nekdo drug
Prisotnost predmeta/osebe, ki je/ga ni
Govor s predmeti

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Kaj je prva oblika simbolnega posnemanja?

A

Odloženo posnemanje

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Kateri vrsti simbolne igre poznamo? Kaj otrok prevzame? Kaj prepoznamo? Kdaj ne govorimo o igri vlog? Na osnovi česa poteka sociodramska igra? Kaj prevzema vsak posameznik? Kakšna so dejanja? Koliko otrok je vpletenih? Kdaj je ta vrsta igre igra? Katera je najvišja oblika simbolne igre? Kaj se zgodi, če otroci ne igrajo vloge dolgo?

A

Igra vlog (otrok prevzame določeno vlogo in se pretvarja, da je nekdo drug. Vztraja v igri in mi prepoznamo, da ima neko vlogo, npr. kuhar, hišnik. Mi to vemo, ko vemo, kaj se otrok igra. Ne moremo biti vedno prepričani, kaj se igra. Takrat ne gre za igro vlog. Moramo biti prepričani, da nekaj igra).
Sociodramska igra (igra vlog, ki poteka na osnovi interakcije med vsaj dvema soigralcema, ki prevzemata vsak svojo vlogo, kompleksna igralna dejanja, scenarij, vpletenih je več otrok. Vsak otrok prevzema svojo vlogo, npr. frizer. Ko je ta očitna, je to igra, sicer ne gre za igro vlog. Je najvišja oblika simbolne igre. Če ne igrajo vloge dolgo oziroma ni očitna, je simbolna igra, npr. trgovina, tržnica, šola).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Kakšen je razvoj simbolne igre?

A

Obdobje malčka (1-3) Prvič se pojavi pri 1-1,5 letu, posamezna dejanja, v igri z mentalno razvitejšim parterjem, prva simbolna dejanja
Obdobje zgodnjega otroštva (3-6) Najbolj tipična oblika igre pri 2-6 letnem otroku, pojav višjih ravni: igre vlog in sociodramske igre, pojavijo se težje oblike
Obdobje srednjega in poznega otroštva (6-11) Po 7. letu upada, igrajo se v manjših skupinah

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Kakšen je pomen simbolne igre?

A

Socialni razvoj (v interakciji z ostalimi otroki, os osredotočenosti nase do osredotočenosti na drugega, porast socialnih odnosov)
Čustveni razvoj (uravnavanje čustev pri igri, predelava konfliktov)
Kognitivni razvoj (Ustvarjalnost, gre za prenos, da posnema izkušnje iz preteklosti, od osredotočenosti na sedanje dogajanje do osredotočenosti na oddaljeno dogajanje)
Jezikovni razvoj (kako se odziva, besede, spontano verbalno izražanje)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kaj je dojemalna igra? Kaj otrok razume? Kaj poimenuje? Čemu sledi? Kaj je postavljanje vprašanj? Kaj dojema? Kaj daje?

A

Gre za to, da otrok razume odnose med predmeti in ljudmi, med pomeni in odnosi. Otrok poimenuje, kar vidi (kaj nekdo dela). Sledi navodilom v igri, postavljanje vprašanj je tudi igra, ker mu je zanimivo, dojemanje odnosov (pravilne oblike predmetov), daje navodila.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Kakšen je razvoj dojemalne igre?

A

Obdobje dojenčka (0-1) Sledenje navodilom (6 mesecev)
Obdobje malčka (1-3) Poimenovanje, dojemanje odnosov
Obdobje zgodnjega otroštva (3-6) Odgovarja na vprašanja, poimenuje dejanja, daje navodila, verbalizira pobude

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Kakšen je pomen dojemalne igre?

A

Spoznavni razvoj (dojemanje odnosov, razvoj ustvarjalnosti
Socialni razvoj (prilagaja dejavnosti soigralčevi, zavedanje učinkov lastnih dejanj in na soigralca)
Jezikovni razvoj (Govorna kompetentnost)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Kaj je igra s pravili? Kaj otrok sprejme? Kdaj narašča? V katerem obdobju je prevladujoča? Katere so te igre? Kakšne so lahko? Kaj se otrok uči? Kaj jih moramo naučiti? Katera pravila so tudi del iger s pravili?

A

Je igra z vnaprej določenimi pravili. Kjer otrok sprejme pravila in se po njih ravna. Od 3. leta narašča, prevladujoča v obdobju srednjega in poznega otroštva. Namizne igre s pravili, igre z žogo, igre tekanja in lovljenja, igre z rimami. Nekatere so miselne, so tudi gibalne. Otrok se uči potrpežljivosti, upoštevanja pravil, saj se ne moremo igrati, ne da bi upošteval pravila. Učijo se in zmagovati in biti poraženi. Naučiti jih moramo tudi zmagati. Najbolj osnovna pravila so tudi del iger s pravili.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Kakšen je pomen iger s pravili?

A

Socialni razvoj (interakcija)
Jezikovni razvoj (govor)
Spoznavni razvoj (razmišljanje)
Čustveni razvoj (upoštevanje pravil, ne da se pritožuje)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

Kaj je značilno za vse vrste iger? Kako prehaja med vrstami iger? Kaj določa igralni material? Kaj je bistvo?

A

Otrok prehaja med različnimi vrstami iger, npr. tapka žogo (F) - reče otroku podajajva si žogo (s pravili) - pretvarja se brum, brum, da je žoga avion (simbolna)
Gnete plasatelin (F) - naredi tortico (konstrukcijska) - da tortico za jesti punčki (S)
Vrsto iger sicer deloma določa igralni material, ni pa nujno, da vedno, ko se igra s kockami, da gre za konstrukcijsko.
Bistvo je, kaj počne z igračo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

Katere socialne vrste igre poznamo?

A

Brez udeležbe (otrok je prisoten v dejavnosti, vendar ni udeleženec, se ne igra, gleda okrog sebe, opazuje)
Opazovalna igra (otrok se ne igra, vendar ga to zanima (zelo podrobno sprašuje), opazuje igro drugih, se pogovarja, postavlja vprašanja, otrok se ne igra)
Samostojna igra (Otrok se igra samostojno. Ni v interakciji z drugimi. Igra se z igračami. Otrok ne vabi v igro. Je sam zase, zelo se koncentrira na lastno igro (do 2. leta), igrače so različne od igrač ostalih)
Vzporedna (je višja oblika socialne igre, otrok vzpostavlja pozornost na otroke, še vedno se igra samostojno, igra se s podobnimi ali enakimi igračami, pozornost je deloma usmerjena na druge, so v bližini, otroci ne vplivajo drug na drugega
Asociativna (gre za prve interakcije z otroki (najbolj osnovna oblika je, da se posnemajo, si izmenjujejo igrače, ni dela, skupnega cilja, otrok se igra z drugimi otroki, podobna ali enaka igra)
Sodelovalna (igra v skupini, skupen cilj, razdelitev dela, prevzemanje različnih vlog (nekdo je frizer, nekdo je stranka)
Do konca 3. leta opazimo vse oblike igre. Nekatere so enostavnejše. Kdo se bo igral ali ne, je težja oblika socialne igre.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

Kakšen je razvoj socialne igre? Kdaj bolj naraščajo socialne oblike? Kdaj v otrokovi igri opazimo že vse vrste igre?
Kaj meni M. Parten (1932)? Kaj ne potrjujejo nove raziskave?

A

V obdobju malčka (1-3) naraščajo bolj socialne oblike
Do četrtega leta starosti lahko v otrokovi igri opazimo že vse opisane vrste igre
M. Parten (1932): samostojna igra - sodelovalna igra - najenostavnješa - kompleksna
Nove raziskave ne potrjujejo zaporednosti v razvoju (npr. Pepler, 1987): samostojna igra lahko predstavlja spoznavno kompleksno dejavnost, preferenca za samostojno igro

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
24
Q

Kaj je opazovanje?

A

Znanstvenoraziskovalna metoda, ki se uporablja, kadar želi posameznik opisati in pojasniti posamezno vedenje v vsakdanjih situacijah in njihove interakcije z drugimi posamezniki. Eden izmed načinov opisovanja je dnevnik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
25
Q

Kako lahko zapišemo in spremljamo otrokov razvoj? Kaj je cilj? Kaj moramo paziti? Kaj je pomembno ločevati? Kaj je osnova za načrtovanje dela z otrokom?

A

Pogovori s starši, pogovori z vzgojiteljico, pogovori z otrokom, izjemno pomembno poslušanje, sistematično in načrtno opisovanje otroka v različnih situacijah in zapisovanje

Cilj je opazovanje, spoznavanje, razumevanje in spoštovanje otroka, ne diagnoza

Pazi! Kar tu drugi povedo o otroku, je tudi pod vplivom subjektivnih razlag Po;
otrok se lahko ob različnih osebah drugače odziva in obnaša,
otrok se spreminja

Pomembno je ločevati dejstva od interpretacij (razlag) dejstev!

Informacije o otroku so osnova za načrtovanje dela z njimi

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
26
Q

Zakaj bomo načrtno opisovali? Kaj spremljamo? Kaj rešujemo? Na kaj se pripravljamo? Kaj iščemo?

A

Spoznavanje otroka in vseh njegovih potreb, lastnosti, sposobnosti, interesov

Spremljanje sprememb v razvoju posameznika

Reševanje problemov: otrok se težje navaja na vrtec, se pogosto agresivno vede, ne sodeluje v dejavnostih, zaostaja za vrstniki

Pripravljanje pogovora s starši

Iskanje idej za načrtovanje dejavnosti s Po (individualno načrtovanje kurikula) ali skupino (skupinsko načrtovanje kurikula)

Druge nenavadne situacije

Drugi nameni

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
27
Q

Kakšno je opazovanje? Kakšen vpliv ima to dejstvo?

A

Opazovanje je manj subjektivna metoda. Zato mora biti strukturirano in sistematično (opredelitev kategorij vedenja, trening opazovalcev, zapisovanje na stalen način)

Pristranost opazovalca, kar pomeni, da ne moremo vsemu dati enako pozornosti (v ocenjevanju, kodiranju, predznanju)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
28
Q

Katere delitve opazovanja poznamo? Kaj je odvisno od naše pozornosti? Kakšno je? Kateri faktorji so pogostejši?

S čim je povezano? Kakšno je?

A

Slučajno opazovanje:
-Koliko opazimo, je odvisno od naše pozornosti
-manj objektivno
-več vpliva subjektivnih faktorjev (implicitne teorije vzgojiteljic)

Načrtno opazovanje:
-načrtno zaznavanje, povezano s posebno (usmerjeno) pozornostjo: vnaprej načrtujemo
-Bolj objektivno kot slučajno opazovanje, a še vedno pod vplivom subjektivnih faktorjev (pričakovanja, prepričanja, vrednote opazovalca)
-Lahko samo sedim in opazujem ali je to nedelo?
-Koga bolj opazim? Ali to pomeni, da osebo tudi bolje poznam?

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
29
Q

Katere vrste opazovanja poznamo?

A

Glede na vlogo opazovalca:
-Z udeležbo (poveš, svetuješ, se igraš)
-Brez udeležbe (ni interakcije z otrokom)

Glede na kraj opazovanja:
-V naravnem okolju (opazovanje brez vodenja, brez poseganja v situacijo, veliko informacij o naravnem vedenju, možni nepričakovani dogodki, ki vplivajo na rezultat opazovanja
-V laboratorijskem okolju (večja kontrola nepričakovanih vplivov, ni primerno za opazovanje spontanih vedenj, zato bolj objektivno, situacija bolj nenaravna, manj močno posploševanje na naravno situacijo)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
30
Q

Katere so prednosti in slabosti opazovanja z in brez udeležbe?

A

Opazovanje z udeležbo:
Prednosti: Naravno vedenje, pridobi več podatkov, boljše razumevanje vedenja, zaupanje in neformalnost
Slabosti: Čustvena napetost, vedenje opazovalca vpliva na vedenje opazovanca, opazovanje težko ponovljivo

Opazovanje brez udeležbe:
Prednosti: Opazovalec posameznika ali skupino opazuje z razdalje in ne učinkuje na opazovančevo vedenje
Slabosti: Občutek manjvrednosti

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
31
Q

Katere tehnike opazovanja in beleženja vedenja poznamo?
Kaj je časovno vzorčenje?

A

Zapisi:
-dnevniški zapisi (na koncu dneva, ko grejo otroci spat, mesečne)
-zapisovanje kritičnih dogodkov (ko se neka stvar zgodi, si to zapišemo, npr. agresivno vedenje)
-anekdotni zapisi (tisto, kar opazujemo, poslušamo opisati čim natančneje)
-opazovalna (ček) lista (strukturiran način zapisovanja podatkov, imamo določena vedenja in ugotavljamo, ali se vedenje pojavi ali ne)
-ocenjevalne lestvice (imaš trditve in označuješ, kako pogosto je to vedenje, mora vedeti, kaj posamezne trditve pomenijo

Časovno vzorčenje: koliko časa bomo merili, časovni okvir in to izvedemo glede na okoliščine
Vzorčenje vedenja: opazujemo, ko se vedenje pojavi

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
32
Q

Katere so napake opazovanja?

A

Halo efekt: Na podlagi prvega vtisa ali informacij, ki smo jih izvedeli o določeni osebi in ocenjujemo to osebo - viden je torej vpliv pričakovanja, npr. Pričakujemo, da bo otrok agresiven - opazimo več in hitreje vedenja, ki se ujemajo z našimi pričakovanji. Vloga subjektivnih teorij vzgoje in implicitnih teorij vzgojiteljic, stigmatizacija otroka v kolektiv, novopečene vzgojiteljice in mentorice

Tendenca k centru: Je jasnost ocenjevalcev, da ljudi raje razvrščajo bliže k sredini kot k ekstremom - vzgojiteljica med otroci ne vidi bistvenih razlik

Tendenca k ekstremom: Obratna kot tendenca k centru, gre za nekakšno črno-belo gledanje na stvari: eni so pridni, drugi poredni, eni hitri, drugi počasni, vzgojiteljica s to lastnostjo pogosteje opazi le izstopajoče otroke.

Logična napaka: Se nanaša na našo interpretacijo razlago rezultatov, pomeni, da povezujemo 2 ali več dejstev, ki med seboj v resnici niso povezani, pomeni, da napačno sklepamo, da sta 2 ali več dogodkov medsebojno v vzročno-posledični zvezi, a to ne drži (vpliva nek tretji)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
33
Q

Kako je s težavami v objektivnosti opazovanja?

A

Temu se težko izognemo, saj se subjektivnost prikrade v naše opazovanje.

Zato vedno potrebna velika mera previdnosti in zadržanosti.

Laže je brez truda hitro nekaj zaključevati kot pa se poglobljeno spraševati zakaj

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
34
Q

Kaj je anekdotski zapis?

A

Kontinuirano zapisovanje vsega, kar se v določeni situaciji dogaja. Opazovalec zapisuje vse: vedenje oseb, njihov pogovor ter značilnosti okolja, v katerem opazovanje poteka.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
35
Q

Katere so smernice anekdotskega zapisa?

A

Opazuje in beleži vedenje, ki ga vidi.
Poskuša zabeležiti tudi podrobnosti.
Ne interpretira/sodi, kar opazuje.
Ne zapisuje, česar ne vidi.
Dejstva zapisuje v takšnem zaporedju, kot se pojavljajo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
36
Q

Kaj je značilno za anekdotski zapis? Kaj pišemo? Kaj moramo spremljati? Na koga moramo biti osredotočeni?

A

Zapišemo čim več podrobnosti.
Kontekst, vedenje, govor, interakcija.
Osredotočenost na določenega otroka.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
37
Q

Kako pišemo?

A

Objektivnost: le dejstva!
Nejc z desno roko ujame tenis žogico in reče: To!
In ne: Nejc je zadovoljen, ker je ujel žogo.
Specifičnost:
Jan s kolenom trči v rob otroške postelje.
In ne: Jan se je udaril
Govor: zapišemo točno to, kar otrok reče
Lea reče Luki: Ga daš v pojstlco?
In ne: Lea je rekla Luki, naj da dojenčka v posteljo.
Občutljivost: ton glasu, obrazni izrazi

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
38
Q

Kaj je rekel Vygotski (1998) glede vloge odraslega v otrokovi igri? Kako otrok opravlja določeno dejavnost? Kje dobijo otroci spodbudo za razvoj? Kdo je mentalno razvitejši partner?

A

Vygotski: do spoznavnega napredka pride najprej v kontekstu socialne interakcije.

Otrok opravlja določeno dejavnost s pomočjo in podporo MRP, samostojna igra.

Eno izmed optimalnih spodbud za razvoj dobijo otroci v igralni interakciji z mentalno razvitejšim parterjem (MRP).

Odrasla oseba, drug otrok (starejši sorojenec, kompetentnejši vrstnik).

39
Q

Kaj je območje bližnjega razvoja po Vygotskem?

A

Razkorak med otrokovo dejansko razvojno ravnjo in potencialno ravnjo, ki jo otrok lahko doseže ob pomoči MRP.

40
Q

Katere tipe OBR-ja poznamo?

A

Stimulativno predmetno okolje
Igra sama
Vse vrste namerne pomoči

41
Q

Kakšna je vloga odraslega v simbolni igri?

A

Posredno:
Izbira igralnega materiala, izbira soigralcev, izbira okolja.
Neposredno (Vygotski: vodenje v OBR):
Zunaj igre, predlogi, vzpostavljanje interakcije med otroki, znotraj igre.

42
Q

Katere so značilnosti, ki vodijo igro v OBR?

A

Igralni okvir
Sooblikovanje igralnih dejanj
Občutljiv partner

43
Q

Kako vpliva na igralni okvir mentalno razvitejši partner?

A

Mentalno razvitejši partner:
Zagotavlja ustrezen igralni material
Strukturira igralne situacije
Predlogi
Demonstracija igralne dejavnosti
Analiza predmetov, dejavnosti
Dejavno vključevanje v pretvarjanje
Usmerjanje k pozornosti na igračo
Povezuje igralna dejanja.

44
Q

Kateri so konkretni načini ohranjanja igralnega okvirja?

A

Ilustracija dejanja: partner srka sok kot pri pitju, ko otrok daje namišljeno pijačo medvedku.

Spraševanje po dejanju: otrok gleda lutko, ponev in štedilnik. Partner vpraša, če bo otrok lutki kaj skuhal.

Jezikovno dopolnilo ali popravek dejanja: Ali boš dojenčka pokril?

Jezikovno opisovanje dejanja: Malo še začiniva, da bo zrezek bolj okusen.

Pozivanje k dejanju: Daj, poglej, če bo treba punčki še zamenjati pleničko.

Zaznamovanje konca dejanja: Zdaj sta se pa oba medvedka že napila.

Razlaga dejanja ali stanja stvari: Si videl, ko punčko skopava, je mokra in jo zebe, zato jo morava še obrisati.

Pomoč pri izvedbi dejanja: partner pomaga otroku, da sleče lutko, ko jo skuša dati na kahlico.

Usmerjanje pozornosti: Si videl, kako je bil medvedek zaspan.

45
Q

Kakšno je sooblikovanje igralnih dejanj?

A

Skupno postavljanje igralnega okvirja in teme (podpira uresničevanje namere otroka, daje ideje, ki jih otrok prevzame)

usklajevanje interakcije

deljena pozornost

skupna naloga

zaporedno izmenjava informacij

46
Q

Kako dela občutljiv partner?

A

Pozorno, naklonjeno, stimulativno, odzivno in vzajemno vedenje igralnega partnerja, ki malčku dopušča. da tudi sam daje pobude in vodi igro, spodbuja zgodnji razvoj igre.

Občutljiv, da se prilagaja razvojni ravni otroka ter nudi dejavnost in interakcijo, ki sta v otrokovem OBR.

47
Q

Kako se lahko v isti situaciji odzovejo dojenček in malček? Kako dojenčki izražajo frustracijo?

A

Dojenček in malček se v isti situacijo odzovejo različno.

Dojenčki na različne načine izražajo frustracijo.

48
Q

Kaj je temperament? Kaj določa? Kaj vpliva na temperament? Kaj je značilno zanj? Kako se spreminja? Kaj je značilno za jedro razvoja osebnosti?

A

Skupina medsebojno povezanih lastnosti, ki predstavljajo temelj posameznikovega vedenjskega sloga in čustvenega odzivanja.

Kako hitro se prilagaja na sprememb, kako pogosto se izražajo čustva.

Biološka osnova - Se nanaša na fiziološke, nevrološke, genetske in druge biološke dejavnike, ki vplivajo na človekovo vedenje, čustva in kognitivne procese.

Se spreminja: v razvoju z izkušnjami (z dozorevanjem bodo otroci postajali vedno bolj sposobni prenašati frustracije, sposobni vedno dlje časa ohranjati pozornost. Razlike v izkušnjah. Odvisno je od razvoja in izkušenj, saj sooblikujejo temperament (varnost). Ugodne izkušnje pomagajo, da se razvije v lagodno smer ali obratno do določene mere.

Jedro razvoja osebnosti: ima več značilnosti kot temperament. Ena od značilnosti osebnosti vpliva na temperament.

49
Q

Kateri model temperamenta sta razvila Thomas in Chess (1984)?

A

9-dimenzionalni model temperamenta. V devetih vzorcih odzivanja so se med seboj razlikovali trimesečni dojenčki, ki sta jih raziskovalca spremljala do odraslosti.

50
Q

Katere dimenzije poznamo?

A

Raven dejavnosti: Količina gibanja, razmerje med dejavnim in nedejavnim obdobjem. Pogosteje motorično aktivni (že v trebuhu).
Ritmičnost: Rednost v bioloških funkcijah (bolj predvidljivo spanje).
Odkrenljivost: Lahkota, s katero nebistveni dražljaj v okolju zmoti (prekine) otrokovo trenutno dejavnost. Bolj je odkrenljiv, bolj se bo upiral.
Približevanje/umik: Kakovost začetnega odziva na nov dražljaj (otrok sprejme novo izkušnjo ali se ji umakne, nekateri otroci sprejmejo novo hrano, ne vsi).
Prilagodljivost: Hitrost otrokovega prilagajanja spremembam v okolju (začetek vrtca).
Obseg pozornosti in vztrajnost: Časovno obdobje, v katerem otrok sledi neki dejavnosti in z njo nadaljuje tudi ob motečih dejavnikih.
Moč odzivanja: Energičnost, energetska raven odzivanja, predvsem čustveno odzivanje, burnejše reakcije (zadovoljstvo na glas, navdušenje, ne bodo izrazili).
Prag odzivanja: Moč zaznanega dražljaja, ki je potrebna za otrokov odziv nanj. Občutljivost otroka. Kako močan mora biti dražljaj, da ga bo lahko zaznal. Višji kot je prag, so potrebni močnejši dražljaji. Gre za to, da ga nekaj zmoti.
Kakovost razpoloženja: Trajanje pozitivnega nasproti negativnemu razpoloženju. Če je visoka, je trajanje pozitivnega nasproti negativnemu ali obratno.

51
Q

Kaj je dimenzija?

A

Je sklop podobnih značilnosti, ki jih imamo, toda so različno izražene.

52
Q

Kaj je tip temperamenta?

A

Tip je vrsta izraženosti temperamenta.

53
Q

Katere kategorije temperamenta poznamo?

A

Lahko vzgoljiv temperament:
* Pretežno dobre
volje, vesel
* ritimičen glede
bioloških funkcij
* sprejema nove
izkušnje
* z lahkoto se prilagaja
spremembam
* Visoka kakovost razpoloženja
* Bolj ritmični
* Bolj se približajo novi izkušnji
* 40% otrok

Težaven temperament:
Razdražljiv
* nereden glede
bioloških funkcij
* se močno odziva
* je pretežno
negativno
razpoložen
* se počasi prilagaja
na spremembe
10% otrok

Počasen temperament:
* Se blago in počasi
odziva
* počasi se prilagaja
spremembam,
* razmeroma težko
sprejme novosti
* je razmeroma
pasiven
* manj negativno
razpoložen od
težavnega otroka
* Motorično pasiven
15% otrok

54
Q

Kateri model temperamenta je razvila M. Rothbart? Kako je definirala temperament?

A

3-dimenzionalni model temperamenta.

Temperament so medosebne razlike v odvisnosti in samouravnavanja na področju čustvovanja, dejavnosti in pozornosti. Hitrost odziva in nadzor teh področij. Je novejši model. Izboljšuje pomankljivosti, ker ima manj dimenzij.

55
Q

Kaj je značilno za prvi model temperamenta po M. Rothbart?

A

Živahnost - dimenzija težnje posameznika k približevanju in raziskovanju okolja, vključno s socialnim okoljem. Ugotovimo ga lahko z vprašalnikom za starše.

Dimenzija vključuje:

Otrokovo pozitivno čustvovanje: doživljanje in izražanje pozitivnih čustev (ni nujno, če je miren, da ni vesel). Nizka živahnost ni negativna. Dobra in slaba počutja so funkcionalna, torej bomo nekaj naredili. Nobeno čustvo v bistvu ni negativno, vendar prijetno on neprijetno. Je kot ekstrovertnost in introvertnost, ki je značilno za odrasle. Če se otroci ne družijo, ne čutijo potrebe.

Otrokova družabnost:
ugodje ter pozitivno usmerjenje v socialnih interakcijah.

Otrokova aktivnost:
gibalna dejavnost, živahnost v gibanju, otrokovo ugodje ob močnih dražljajih, približevanje dražjajem. Je podobno ekstrovertnosti. Manj živahnosti pomeni, da se manj giba, težje vključijo.

56
Q

Kaj je značilno za drugi model temperamenta po M. Rothbart?

A

Negativno čustvovanje - težnja posameznika k izražanju negativnih čustev. Posamezniki izražajo čustva, ki niso ugodna.

Dva ločena načina odzivanja: jeza, strah

Otrok z nizko izraženim negativnim
čustvovanjem: dobro prenaša frustracije, ga lahko bolje potolažimo.

Dojenček z bolj izraženim NČ: razdražljivost ob omejitvah, strah, žalost, nizka utolažljivost (težave pri pomirjanju in tolažbi).

Malček z bolj izraženim NČ: strah, neugodje, žalost, socialna plašnost, jeza in nizka utolažljivost. Otrok z nizko NČ občuti ugodja čustev.

57
Q

Kaj je značilno za tretji model temperamenta po M. Rothbart?

A

Prizadevni prostor - zmogljivost načrtovanja, usmerjanja pozornosti, zaznamovanje napak in nadzora nad neprimernimi odzivi z namenom izbire primernejšega odziva. Starejši se dlje časa zadržujejo. Z razvojem se bo večal.

Nadzor vedenja: sposobnost zadržati neko vedenje, če je treba.

Nadzor pozornosti: sposobnost osredotočenja in preusmerjanja pozornosti, ko je treba.

Dojenček z visokim PN: hitro utolažljiv, crkljiv, rad ima šibke dražljaje

Dojenček z nizkim PN: bolje načrtuje svoje vedenje, zadržuje neprimerne odzive, vztraja pri nalogi, usmeri in preusmeri pozornost.

58
Q

S čim je v povezavi temperament, ko govorimo o socialnem okolju?

A

Je v povezavi s tem, kako starši vzgajajo svoje otroke.

59
Q

Kaj sta razvila Thomas in Chess?

A

Razvila sta model ujemanja socialnega okolja s temperamentom.

60
Q

Kako je otrokov razvoj optimalen in kdaj ni?

A

Če se otrokov slog odzivanja ujema z zahtevami iz okolja in okolje ustreza temperamentu, potem bo otrokov razvoj v takem okolju optimalen.
Če se med otrokovim značilnim vzorcem odzivanja in okoljem pojavi disonanca ali neujemanje, bo tveganje za razvoj težav v otrokovem prilagajanju naraslo, ker otroku tako okolje predstavlja določeno obliko stresa.

61
Q

Kakšno okolje naj bi starši/vzgojitelji oblikovali, da se bo ujemalo?

A

Ki ustreza njegovim temperamentnim zmačilnostim:
Ujemanje med temperamentom in socialnim okoljem predstavlja ustreznost okoljskih odzivov na otrokove temperamentne značilnosti, npr. za dejavnega otroka je ustreznejše preživljanje popoldneva na otroškem igrišču, kot v majhnem stanovanju s sostanovalci, ki si želijo mir.
In postopno spodbuja vzorce vedenja, ki so bolj prilagojeni njegovemu okolju.

62
Q

Kaj je optimalno za otrokov razvoj?
Kam gredo priporočila?

A

Za otrokov razvoj je optimalno, če obstaja ujemanje med otrokovim temperamentom in okoljem.
Priporočila gredo v smeri prilagajanja starševskih strategij otrokovem temperamentu.

63
Q

Kaj otrok s svojim temperamentom sooblikuje?

A

Otrok s svojim temperamentnimi značilnostmi sooblikuje svoje okolje.

64
Q

Kaj pripomore k razvoju manj negativnega čustvenega odziva?

A

Starševska toplina, odzivnost in pozitiven nadzor pripomoreta k razvoju manj negativnega čustvenega odziva v smeri bolj pozitivnega čustvenega odzivanja ter samoregulacije.

65
Q

Kaj povečuje izražanje negativnega čustvovanja?

A

Odsotno ali nekonsistentno starševstvo povečuje izražanje negativnega čustvovanja.

66
Q

Kaj so te značilnosti?

A

Pozitiven odnos - predvidljivo okolje, pravila, brez kazni, otrok se drži.
Odzivnost - zadovoljevanje potreb
Starševska toplina - ljubezen, naklonjenost, bližina

67
Q

Kaj pri starših zbudi toplino?
Kaj rezultira v negativnem starševskem nadzoru?

A

Otrokovo pozitivno reagiranje, neustrašnost in sposobnost samouravnavanja pri starših zbudi toplino.
Bolj prilagodljivi, družabni otroci vzbujajo bolj topel, odziven starševski odziv.
Negativno čustveno odzivanje otroka rezultira v negativnem starševskem nadzoru.
Bolj razdražljivi, zahtevani otroci v večji meri vzbujajo starševsko vzdražljivost in umikanje iz kontakta ali stimulacije.

68
Q

Na kaj vpliva otrokov temperament? Na koga vpliva narava interakcije?
Kaj pogosteje vzbudijo s težavnim temperamentom?
Kaj napoveduje dojenčkova vzdržljivost?
Kako vpliva enako odzivanje?

A

Otrokov temperament vpliva na interakcijo otrok-starš, hkrati pa narava interakcije vpliva na nadaljnji razvoj temperamenta.
S težavnim temperamentom pogosteje vzbudijo jezo, sovraštvo, kaznovanje. To okrepi otrokovo nasprotovanje.
Dojenčkova vzdržljivost napoveduje neugodljivo vedenje pri treh letih le, če se mama odziva negativno.
Enako odzivanje ima različen vpliv na več otrok.

69
Q

Ali je potrebno pisati opažanja za vse otroke?

A

Da; ne zgolj za problematične otroke.

70
Q

Kako zapisovati?

A

Individualen način zapisovanja. Sheme omejujejo, a so hkrati v pomoč.

71
Q

Kdaj pisati?

A

Včasih je bilo to obvezno vsako trimesečje.
Odvisno od dogajanja v skupini.
Ne določamo čas zapisovanja vnaprej, ampak se prilagodimo dinamiki v skupini.

72
Q

Ali naj bodo zapisi dostopni drugim?

A

Nikakor ne! Osebni zapis je namenjen vajam, študentki; o drugem pa se preprosto pogovarjamo!

73
Q

Ali naj se z otrokom pogovarjamo o njem samem (uspehi, dosežki)?

A

Da, saj s tem prispevamo k razvoju metakognicije, realnejši samopodobi, doprinesenemu k njegovemu občutku kompetentnosti. Otroka to ne moti, nasprotno, ga še bolj zanima.

74
Q

Kaj je osebnost?

A

Osebnost je razmeroma trajna in edonstvena celota duševnih, vedenjskih in telesnih značilnosti, po katerih se posameznik razlikuje od drugih. Gre za celoto vedenjskih in duševnih značilnosti. Določene značilnosti se pojavijo s starostjo.

75
Q

Kako preučuje osebnost psihologija?

A

Preučuje jo kot združitev duševnih pojavov in obnašanja. Med duševne pojave spadajo duševni procesi, kognitivni, čustveni, motivacijski ali dinamične poteze ter duševna stanja in lastnosti, kot so značaj, temperament, sposobnosti in telesne značilnosti. Na vse to vpliva dednost.

76
Q

Kako ima lahko isto okolje različne vplive na posameznika?

A

Interakcija med temperamentnimi komponentami in vpliv okolja ima različne vplive na posameznika.

77
Q

Kaj razvijejo otroci s podobnim temperamentom?

A

Otroci s podobnim temperamentom razvijajo različne osebnosti.

78
Q

Katere povezave so potrjene?

A

Potrjene so povezave med dojenčkovim temperamentom in otrokovo osebnostjo.

79
Q

Kateri vidiki so pod vplivom temperamenta?

A

Vidiki odrasle osebnosti, ki se vežejo na čustva in motivacijo, so še posebej pod vplivom temperamenta.
Obstajajo povezave med temperamentom in osebnostjo.

80
Q

Kako bo z otroki, ki imajo različne temperamentne dimenzije/značilnosti?

A

Otroci, ki so nižje živahni, se bodo razvili v bolj introvertne.
Bolj občutljiv otrok bo doživel več neagtivnih čustev kot pri otroku, ki je manj.
Koleracije se povečujejo s starostjo, saj se nam večajo značilnosti.

81
Q

Kdaj govorimo o osebnosti?

A

O osebnosti lahko govorimo že v obdobju dojenčka in malčka.
Za obdobje otroštva je značilna (nekoliko) drugačna struktura osebnosti kot pri odraslih.
Že pri dojenčkih se lahko opazijo razlike zaradi razvoja osebnostnih značilnosti.

82
Q

Katerih pet velikih potez osebnosti poznamo pri odraslemu?

A

Ekstravertnost - introvertnost (podobna dimenziji živahnosti) - Medosebne razlike v aktivnosti, vključenosti v okolje. Motiviranost in uživanje v socialnih stikih - uživanje v tišini in samoti.
Poddimenzije - družabnost, iskanje vzburjenja, dejavnost, pozitivno čustvovanje, asertivnost, toplina.
Sprejemljivost - nesprejemljivost - Zaupljivost, iskrenost, skromnost, ugodljivost - nasprotovalnost, sovražnost, sumičavost (usmerjenost bolj na druge kot nase, lahko je bolj individualistična, ima lastnosti obeh - srednja sprejemljivost - povezana s prizadevnim nadzorom).
Poddimenzije - zaupanje, altruizem, sodelovanje.
Vestnost - nevestnost - Ubogljivost, redoljubnost, odgovornost, marljivost, usmerjenost k dosežku. Koliko smo sposobni odložit neko zadolžitev, da bi dosegli cilj. Postavijo si cilj in temu sledijo. Nevestni so spontani, manj disciplinirani, strukturirani, leni, ne želijo doseči cilj. Ni pozitivno in negativno, ampak je opis. Povezuje se s prizadevnim nadzorom.
Poddimenzije - redoljubnost, discipliniranost, težnja k uspehu.
Nevroticizem - čustvena stabilnost - Negativno čustvovanje - stabilno, prijetno čustvovanje. V povezavi z negativnim čustvovanjem. Kako si interpretiramo zadeve. Manjši je, osebe so bolj stabilne, boljše čustvovanje. V stresnih okoliščinah se nam lahko poveča. Večji kot je, več bo tega čustvovanja, več je stresa.
Poddimenzije - anksioznost, depresivnost, ranljivost, odvisnost, depresivnost.
Odprtost - neodprtost - Odprto in prožno mišljenje (lahko vključuje tudi interes za kulturo in estetiko ter intelekt). Želja po novi izkušnji in mentalno odprti. Značilno je pogovarjanje, močni interesi, reševanje problemov. Nizko odprti ne iščejo stvari, manj raziskujejo, ne želijo izkušenj. Se ne povezuje z nobeno dimenzijo.
Poddimenzije - fantazija, umetniški interes, pustolovstvo.

83
Q

Kaj je Kohnstanova kategorizirana shema?

A

Prvih pet je enakih kot pri velikih pet. Ostale so značilnosti sam za opis otroka:
-neodvisnost,
-zrelost za starost,
-zdravje,
-ritmičnost,
-primernost spolu/zunanji videz,
-šolska učinkovitost,
-telesni stik,
-družinski odnosi,
-razno.
Pri tem opisu je še značilno, da so starši subjektivni, saj opisujejo s svojimi besedami.

84
Q

Kako je z osebnostjo v otroštvu?

A

Večino opisov otrok od 3m do 14l lahko uvrstimo v velikih 5
§ Največ opisnikov se nanaša na E in S
§ Najmanj opisnikov se nanaša na V (porast v zg. otroštvu v
primerjavi z malčkom) in ČS
Mame in očeti:
§ Podobno pri dojenčkih in malčkih
Dečke in deklice
§ Ni razlik pri dojenčkih in malčkih
§ Določene, a majhne razlike v otroštvu (npr. deklice višja
V)
› Razvoj osebnosti v otroštvu: na začetku upad
E, nato rahlo narašča E, V, S (nevrološki
razvoj, vstop v šolo, več socialnih interakcij)

85
Q

Kdo je Jean Piaget?
Kaj je raziskoval?
Kako je z njegovo teorijo?

A

Švicarski psiholog,
Raziskoval razvoj otrokovega mišljenja,
Piagetova teorija je ena temeljnih in pogosteje navajanih teorij spoznavnega razvoja z velikim vplivom na VIZ, a so določeni deli teorije kritizirani.

86
Q

Kaj so glavni poudarki teorije?

A

Pomembno je prilagajanje okolju, kar je odvisno od spoznavnega razvoja.
Lahko je fizično aktiven in tudi miselno. Z razvojem pridobi vedno več izkušenj (opazi, sliši, otipa, ker se ne premika). Ko se premika, pridobiva vedno več izkušenj.
Na višjih stopnjah razume več stvari.
Pride do kakovostnih sprememb - drugačen način vedenja (način mišljenja).
Otroci v različnih starostnih stopnjah razvija svoje vedenje, mišljenje.

87
Q

Kaj je razvoj mišljenja?

A

Je proces preoblikovanja spoznanj in njihovo povezovanje v vedno celovitejše in bolj povezane miselne strukture.

88
Q

Kaj je pomembno za spoznanje?
Kako se pojavlja?
Kaj je potrebno?
Katere izkušnje morajo pridobivati?

A

Ni posledica pasivnega sprejemanja informacij iz okolja (npr. otroku poveš informacijo).

Se ne pojavlja zgolj z dozorevanjem otroka, ampak je potrebna miselna in fizična aktivnost otroka ter pridobivanje določenih izkušenj iz okolja.

89
Q

Kaj so razvojne stopnje?

A

Časovno obdobje, v katerem otrok izkazuje določene miselne dejavnosti in vedenje, ki ga določajo miselne strukture.

90
Q

Kako poteka razvoj mišljenja oz. preoblikovanje spoznanj?

A

-Otrok ima določen način mišljenja, ki je primeren za posamezno stopnjo.

-Razni moteči dejavniki vplivajo na način mišljenja in povzročajo neravnotežje (npr. tako kot razume stvari, to ni v skladu s stvarmi, ki jih opazi, izkusi, mu jih povedo).

-Posameznik razreši konflikt z lastno intelektualno aktivnostjo.

-Končno stanje je nov način mišljenja, ki omogoča novo razumevanje in zadovoljstvo, torej novo stanje ravnotežja.

91
Q

Kaj je asimilacija?
Kaj je adaptacija?
Kaj je akomodacija?

A

Asimilacija - interpretacija novih izkušenj glede na obstoječe miselne strukture.
Adaptacija - vzdrževanje ravnotežja med miselno strukturo in okoljem.
Akomodacija - prilagajanje obstoječih miselnih struktur.

92
Q

Kako je s kontinuiteto razvoja mišljenja?
Kakšne so spremembe?
Kaj se zgodi z razvojnimi stopnjami?

A

Otrokov miselni razvoj ni v obliki nenadnih sprememb, ampak se razvojne stopnje v kontinuiranem razvoju prekrivajo.
Otroci hkrati odgovarjajo na načine, ki so značilni za več kot eno stopnjo.
Razvojne stopnje se prekrivajo: odgovarjajo na način, ki je značilen za manjšo in večjo starostno skupino.
Kasneje prevzame miselne strukture starejše stopnje (več kot ene stopnje).
Razvojna stopnja je pomembna, ker otroci nimajo razvitih miselnih struktur, ki so značilni za starejšo.

93
Q

Zaznavno-gibalna stopnja (0-2 leti)
Kaj je določeno?
Kako otrok razume svet?
S čim je povezana vsaka razvojna stopnja?
Kaj je glavni poudarek te stopnje?

A

Kronološka starost je samo okvirna (nekateri prej razvijejo stopnje, nekateri kasneje).
Zaporedje stopenj je določeno.
Otrok razume svet glede na njegove izkušnje. Si izgrajuje spoznanje na konkretnih izkušnjah.
Vsaka razvojna stopnja je povezana z nekim napredkom.
Glavni poudarek te stopnje je stalnost predmeta, kar pomeni, da razume, da predmet obstaja tudi takrat, ko ga ne more zaznati.
Ko to razvija, mu omogoča prehod na višjo stopnjo.