Plesne dejavnosti Flashcards

Ples

1
Q

Kaj otrok počne z gibom? Kaj se dogaja?

A

Otrok ustvarja z gibom in se igra.
Sprošča se, se uči, ustvarja.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Kaj so plesne dejavnosti? Kaj pomeni plesna dejavnost? Kakšna metoda je? Kakšna je sredstvo? Za katero vzgojo gre?

A

Ples je šport, umetnost, ustvarjanje, sprostitev, gibanje, izražanje, podoživljanje glasbe.
Plesna dejavnost pomeni vzgajati s plesom.
Je učna metoda, ki razvija ustvarjalno mišljenje.
In je sredstvo za oblikovanje, ustvarjanje, in izražanje z gibanjem.
Vzgoja srca in uma.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

S čim se povezuje kompleksno področje? Kaj razvijamo? Kaj razvija v skupini?

A

Kompleksno področje se povezuje z umetnostjo (likovno, glasba, gledališče - scenske umetnosti).
Razvijamo kritičnega gledalca (ustvarjalec, izvajalec, gledalec).
V skupini razvija pozitivne odnose.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

S čim se povezuje ples? Kaj je cilj? Kaj so bistvene značilnosti teh pojavov? Kaj razvijamo?

A

Cilj je spodbujanje občutka oblike gibanja v prostoru.
Bistvene značilnosti teh pojavov so spodbude za gibanje.
Razvijamo predstavno-logično mišljenje (sposobnost dojemanja časa in prostora). Jezik in literatura. Gibalne sposobnosti, šport, ples, telo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Na čem temelji? Kakšen je ples za otroka? Kako je na področjih? Kaj je torej ples? Kaj je estetska vzgoja?

A

Temelji na teoriji delovanja možganov in povezav s telesom - utelešena kognicija - je kinestetična pot, celostna metoda razvijanja otroka.
Otrok doživlja ples (čustveno vpleten), psihomotorično (gibanje in um), spoznavne funkcije (kognitivne)
Ples je torej ustvarjanje in sporočanje, izraženja počutij, mislim občutij, odnosov sočloveku. Je več kot vzgoja za ples: je gibalna, estetska, umetniška dejavnost, ki izobražuje, izraža, telesno razvija, umske sposobnosti. Je torej izrazno sredstvo za čustva, misli, počutja, odnos do sveta.
Estetska - umetniška vzgoja: govori nam o tem, kaj pomeni biti človek in kako živeti eden z drugim; razvija mnoge perspektive in za dano sporočilo je več odgovorov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Od kod izvirajo plesne dejavnosti? Kdaj so se začele? Kdo ima vpliv na navade migrantov? Čemu je šola v preteklosti namenila gibe? Kdo je bil proti? Kdo je pisal pomen celostnega izobraževanja?

A

Zahodni model izobraževanja je postal globalen in je umeščen tudi v Honk.kong, Singapur, Indosnesija, Koreja …
Šola ima vpliv na navade imigrantov.
Šola je v zgodovini sistematizirala gibe namenjene zdravju;
Puritanci oz. radikalni religiozni fanatiki so bili proti.
Dokler ni John Dewey pisal o pomenu celostnega izobraževanja (Thomas Wood).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kako je vplival na ples John Dewey? Kakšna je bila gimnastika? Kako so jo naredili bolj naravno? Kako je nastalo estetsko gibanje? Kako so ločevali gibanje? Kaj se je zgodilo z ljudskimi plesi? Kako je vplival Laban? Kaj se pojavi v Nemčiji? Kje je imelo vpliv? Kdo je najslavnejši?

A

John Dewey je pisal pomenu naravnega gibanja in igri. Tako je bil ples razumljen kot kreativno gibanje, kar druga gibanja ne.

Gimnastika je bila formalna in „zategnjena.“

Napredni učitelji so jo omehčali, da je bila bolj naravna.

Vplival je tudi balet in nastalo je t.i. „Estetsko ples.“

Gibanja so ločevali po spolu. Naravno gibanje ženski.

Ljudski plesi so ostali v kurikulumu , četudi je ples postal svoj predmet.

V Nemčiji se pojavi Laban in migrira v Anglijo: sistematizira ples/gib v javnem izobraževalnem sitemu. Nastane moderni izobraževalni ples.

Pojav ekspresionizma v Nemčiji (Weimrska Nemčija)

Vpliv na srednjo Evropo, vzhodno Eu, Švedsko in Nemško gimnastiko.

John Dewey in Laban sta najslavnejša.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Plesne dejavnosti na slovenskem:
Na čem je bil poudarek? Kaj je bil njihov namen? Kaj združuje ritmična gimnastika? Na čem temeljijo? Kdo je Marta Paulin? Kakšna je estetska vzgoja na področju gibanja, ritma, petja, glasbe?

A

Temelji na sodobnem plesu, pri nas začetnica Marta Paulin Brina (1949 – srednja vzgojiteljska šola); učenka Mete Vidmar.

Marta Paulin : Gibalno – ritmična vzgoja predšolskih in mlajših otrok; priročnik za vzgojiteljice

Estetska vzgoja na področju gibanja, ritma, petja, glasbe: „otroka sproščamo ob naravnem, neizumetničenem gibanju, plemenitimo njegovo bodočo osebnost ob doživljanju nečesa lepega, razvijamo z vsem tem tudi njegovo ustvarjalno domišljijo ter samostojnost.

Poudarek je bil torej na ritmu.

Njihov namen je bil ta, da bi otroci rasli svobodno in sproščeno in uresničili s tem naš kulturni ideal – življenjsko in delovno radost.

Ni namen gibalno ritmične vzgoje, da bi se naučili posnemati določene kretnje. Vzgojiteljica/ vzgojitelj naj bi znal samostojno poiskati ustrezen gibalni in ritmični izraz ob vsakdanjem življenju otroka, ob pripovedovanju pravljic in pesmi, ob petju, ob glasbi, ob opazovanju narave.

Ritmična gimnastika združuje prvine gimnastike, klasičnega baleta ter različnih plesnih zvrsti

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Kakšna je razlika med ritmično-gibalno vzgojo? Kaj je vzgoja z izraznim gibanjem? Za katero področje gre? Kaj kažejo raziskovanja in poročanja vzgojiteljic ter vzgojiteljev in raziskovalcev?

A

Razlika med ritmično-gibalno vzgojo in plesno vzgojo/dejavnostmi. Ritmika daje poudarek na ravnotežju, ritmu, naravnih oblikah gibanja, vendar ne predstavlja vsega, kar danes delamo na tem področju. Ne gre le za gibanje ob ritmu, ampak je gibanje izrazno sredstvo. V plesu je človekovo izrazi sredstvo gib. Z njim izraža počutje, doživetje, čustvovanje, misli, odnos do sveta. Spodbujamo izvirnost in ustvarjalnost.

Vzgoja z izraznim gibanjem ali plesom je torej vzgoja ustvarjalnosti kot osebne lastnosti. Gre za področje estetske ali umetnostne vzgoje.

Raziskave in poročanje vzgojiteljic in vzgojiteljev ter raziskovalcevkažejo, da plesna vzgoja prispeva k telesnemu, čustvenemu in socialnemu dobremu počutju otrok, saj razvija zavedanje telesa, razvoj kondicije, možnost razvijanja ustvarjalnega mišljenja in osebno izražanje ter sredstvo za razvoj socialno-čustvenih veščin, kot je samokontrola.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Kaj vse so plesne dejavnosti? Kako so nastale? Kaj je danes?

A

Plesne dejavnosti so vzgajanje s plesom, učna metoda in izrazno sredstvo za komunikacijo - umetniška dejavnost.
Nastale so v kontekstu gimnastike, zdravja v šoli, baleta, estetsko gibanje; v kontekstu weimarske Nemčije 1920 let in (Rudolf Laban) zdravja, svobode, delovnega človeka - socializma - ritmična gimnastika.
Danes je sredstvo krepitve sposobnosti (gibalnih, kognitivnih, socialnih, ustvarjalnih); je metoda učenja konceptov, vsebin; je ustvarjalno-izrazno sredstvo/gib.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kaj so pokazali rezultati v Sao Paolu, Braziliji?

A

Otroci, ki so bili vključeni v izobraževalni plesni program, so v primerjavi z otroki, ki niso bili, dosegli pomemben napredek v splošnem motoričnem razvoju na naslednjih področjih: ravnotežje, fina motorika in celotna praksa.
Ta ocena ima teste za vsako psihomotoričnoosnovo: tonus, ravnotežje,lateralizacijo,predstavo o telesu, prostorsko-časovnostrukturo, globalno prakso in fino prakso.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Kaj sta bila cilja raziskave v Sao Paolu? Kaj so ugotovili raziskovalci?

A

Zato sta bila cilja te raziskave primerjati gibalni razvoj otrok, starih od pet do šest let, ki so šli skozi proces ustvarjalnega giba, v primerjavi z gibalnim razvojem otrok iste starosti, ki niso bili deležni UG, , in preveriti trajnost dobljenih rezultatovdo osem mesecev po zaključku posega.
Babin idr. (2001) so ugotovili izboljšanje motoričnih sposobnosti otrok, vpisanih v 1. razred osnovne šole na Hrvaškem, po izvedbi programa telesne in zdravstvene vzgoje pri pouku športne vzgoje. Krneta (2015) je opozoril na pomemben napredek v razvoju motoričnih sposobnosti otrok v predšolskem obdobju s kineziološkimi dejavnostmi (raztezanje, vaje za mišično moč itd.). Sawada (2002) je opazila večjo učinkovitost pri učenju plesnih gibov, ko so bila navodila metaforična, namesto izoliranih verbalnih navodil ali gibov; vendar niso imeli za cilj merjenja motoričnega razvoja, ki izhaja iz plesne vadbe.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Kaj je metodologija Rudolfa Labana? Kaj vključuje? Kdo je Rudolf Laban? Kaj je razvil? Kaj je storil s plesom? Kaj je ustvaril?

A

Metodologija Rudolfa Labana je učinkovit pristop za opisovanje, opazovanje, zapisovanje in interpretacijo človeškega gibanja.
Vključuje vse od preproste kretnje do sestavljenih gibanj.
Je mađarsko-nemški-ameriški plesalec,teoretik gibanja, koreograf. Razvil je labanotacijo – zapis plesa. Dvignil je ples v umetniško obliko. Je oče moderne plesne teorije. Ustvaril je tudi umetnost gibanja skupine.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Kaj je Labanova tehnika?

A

Metodologijo za plesne dejavnosti prihaja od Rudolfa Labana, imenuje seizobraževalni ples, katerega izhodišče so naravni gibi vsakega človeka.Metoda je taka, da z ustvarjalnimi in igrivimi predlogi otroke spodbudimok odkrivanju in eksperimentiranju novih gibov, novih načinov izvajanjagibov, ki jih že poznajo, poleg tega pa spoznavanje lastnih omejitev inizboljšanja medčloveškega odnosov. Laban je definiral, da imajo vsi gibikombinacije variacij, vključno s štirimi dejavniki: težo, čas, prostor in tok.Rezultat teh kombinacij so osnovna gibanja (zdrs, potiskanje, lebdenje,zamah itd.). Študija med drugim obravnava tudi ravni gibanja (visoka,srednja, nizka) inkinesfero(prostor, ki ga v prostoru zaseda telo) čenaštejemo le nekatere med ostalimikoncepti. Za eksperimentiranje tehkonceptov se razvijajo gibalne igre in predstavitve, ki se začnejo z žeznanimi gibi, kar omogoča odkrivanje novih gibov in možnosti. Pouk jevodil strokovnjak, specializiran za metodologijo Laban, ki je načrtovalaktivnosti s različnimi težavnostnimi stopnjami, usklajene s specifičnimrazvojno stopnjo posameznega razreda.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Kakšna je Labanova tehnika? Kako se giba telo? Kaj nam pove sila? Kaj nam omogoča?

A

Je tehnika, s katero razumemo gib, evalviramo razvoj področja gibanja prostora in časa.
Nanaša se na gibanje. Vsako telo se giba z določenim gibanjem in v določenem prostoru z določeno silo, ki nam pove nek namen ter to, ki nam pove, ali gremo nekam prekinjeno ali naravnost do cilja. Omogoča nam pripravo, ki pokriva vsa ta področja, kar počnemo sistematično.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kaj so pokazale raziskave glede vpliva na motorični razvoj? Čemu daje ples prednost? Kaj zagotavlja?

A

V zvezi z izpostavljenimi raziskavami je potrebnih več študij, da bi preverili, ali se ples v vrtcu in šoli predstavlja kot pozitiven instrument za motorični razvoj, saj za razliko od drugih področij in tehnik (gibanje, športi) ples daje prednost eksperimentiranju in spodbuja ustvarjalnost (oblikuje, povzema, povzema, podoživlja vsa ta področja gibanja (v skupini, posamezno), delo s čustvi, interakcijo z drugimi ljudmi, glasbo in telo samo, s čimer zagotavlja samospoznavanje in sposobnost premagovanja omejitev.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Kaj je doživljanje?

A

Doživljanje je, ko si otrok zamisli, kakšna je ta žival. Vnaša svoja čustva in svoje izkušnje. Naj bo motiviran od znotraj.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Kaj so pokazali izsledki raziskav dobrih praks vključevanja ustvarjalnega giba in plesne umetnosti od vrtca do univerze?

A

Dovč (2019) je raziskala katere vrste plesnih dejavnosti se največ uporabljajo v vrtcu in kaj je vzrok neuporabe drugih vrst plesnih dejavnosti?
Lenarčič (2021) je raziskovala kako raznovrstne dejavnosti pripomorejo k socialni veščini otrok.
Pleško (2021) je raziskala vključenost tuje jezičnih otrok v gibalne zgodbe. Preverila je tudi utelešenje družboslovnih in naravoslovnih pojmov – razumevanje tako, da so jih narisali.

19
Q

Kaj pa šola?

A

Geršak (2016) raziskovalavpliv ustvarjalnega giba na stališča učiteljev in učinke vključevanja UG v učni proces.
Fras (2021) je raziskovala vključevanje otrok s PP v plesne dejavnosti.
Vključevanje plesa v učni proces pripomore tudi k zmanjšani percepciji izgorelosti (Geršak, 2016)
Učitelji in učenci doživljajo pozitivne odnose, motivirani so za nadaljnje delo, več si zapomnijo, poglobijo učno snov, motivirani, spontani in sproščeni so (Kroflič, 1999)
Utelešeno učenje je pomembno vplivalo na dolgoročno znanje geometrije pri drugošolcih. Otroci so si v matematičnem delu bolje zapomnili like otroci, ki so bili del dejavnosti kot otroci, ki niso bili. (Smrtnik Vitulič, Geršak, Starc, Humar, 2020)
Študenti elektronike so pokazali boljše poznavanje vsebin po praksi ustvarjalnega giba.
Je področje, kjer je vse pripravljeno za to dejavnost, vendar se ne zavedajo dobrih učinkov. Raziskovalni vpliv ustvarjalnega giba vpliva na stališča učiteljev in učinke vključevanja.

20
Q

Kaj so pokazale raziskave glede vrste plesov?

A

Raziskave so pokazale, da se v vrtcih največ pojavljajo rajalne, kratke, didaktične igre. Vzrok za to je občutek neznanja, nepoznavanja področja. Pripomorejo k socialni veščini, pomoč preko plesa.

21
Q

Kaj je ustvarjalno gibanje? Kaj je mislimo ustvarjalno v gibanju? Kaj govorijo raziskave? Kaj so pokazale statistične razlike?

A

UG je gibanje in umetnost v kurikulumu; na enistrani ga pojmujemo kot proces učenja, kjer uporabljamo gibanje, po drugi strani pa se tudi umetniško izražamo, oz. Ustvarjamo samega sebe.
Mislimo ustvarjalno v gibanju (Torrance, 1981) je preizkušnja, s katero je B. Kroflič (1990) merila učinke ustvarjalnega giba na ustvarjalno mišljenje v vrtcu in na razredni stopnji. Raziskave pričajo o pozitivnih učinkih in statistično pomembnih razlikah na področjih ustvarjalnega mišljenja.
2016 (Lenard) sem opravil raziskavo o razvijanju ustvarjalnosti, ugotovil statistično pomembne razlike v testu ustvarjalnega mišljenja med otroki, ki so bili deleži ustvarjalnega gibain tistimi, ki tega niso bili deležni.

22
Q

Kaj je Tolrance test of creative thinking? Kaj je Thinking Creatively in Action and Movement?

A

Torancetestofcreativethinking(1966) - na koliko različnih načinov se lahko premikaš od a do b.
ThinkingCreativelyinActionandMovement(1981) - Na kakšne vrste se lahko gibaš na temo, npr. kače.
Breda Kroflič (1990).
Tisti, ki ne morejo gibati, ugotovijo, kaj lahko naredijo z lončkom. Kako so originalni.

23
Q

Kaj je ustvarjalnost? Kateri so dejavniki ustvarjalnega razmišljanja?

A

Ustvarjalnostje dejavnost, lastnost mišljenja,način razmišljanja, spodobnost, osebnalastnost oz. Poteza
Je delovanje, odpiranje problemov,preoblikovanje situacije v okolju, posredovanje novih in izvirnopreoblikovanje informacij.
Pomembno je odpirati nove probleme, zastavit vprašanja.
Dejavniki ustvarjalnega razmišljanja so:
Fluentnost - pomeni, koliko različnih načinov giba poznaš, npr. koliko vrst hoje poznaš.
Fleksibilnost - zadeva, kako lahko prilagajam različne situacije.
Elaboracija - je sama izvedba zamisli in idej.
Originalnost - Izvirnost za neko gibanje.
Opazovanje domišljijske igre in uporaboznanih predmetov v drugačnih funkcijah inkontekstih.
Raziskovali preko likovnih sposobnosti.

24
Q

Kaj je Dance Mathe?

A

DanceMatheje bil projekt v letih 2013/2014 v &razredu naDanskem, kjer je učiteljica sodelovala z dvema plesnimapedagoginjama s ciljem eksperimentirati z novimi načiniučenja:
Ustvarjalna plesna metodologija (SMith-Autard, 1994) souporabljali petdelno obliko (ogrevanje; improvizacijo,kompozicijo, nastop in evalvacijo.) Ena izmed vaj v delukompozicija je bila s pomočjo različnih načinov gibanja, kotso bili določeni v ogrevanju a= skakanje b= valjanje c=raztezanje, prikazati enačbe, ki so jih morali sovrstnikipravilno interpretirati (na primer (a+a)+ (b+b)= 2a + 3b.Učenci so morali gibanje prilagoditi različnim elementomplesa, na primer času ali ravnem v prostoru.
Je proces učenja gibanja z drugimi področji kurikuluma.

25
Q

Kateri so primeri dobre prakse? Kako je pri matematiki? Kako je pri družbi? Kako pri umetnosti? Kako pri likovni umetnosti? Česa ne zmanjka kreativnemu vzgojitelju? Kaj omogoča plesna dejavnost? Kaj je pomembno?

A

Za razvijanjematematičnih konceptov so primerni gibanje v obliki ravnih/krivih črt, oblikovanje različnih likov, oblik, ponazarjanje simetrije, raziskovanje pojmov zunaj, znotraj, nad, pod, skozi, na, z … Prav tako se skozi ustvarjalni gib lahko razvrščamo, urejamo …
Narava nam ponuja nešteto možnosti raziskovanja z lastnim telesom in ustvarjalnim gibom, na primer spreminjanje v naravi (vremenski pojavi, letni časi, rast rastlin, gibanje živali, delovanje vulkana, kroženje vode v naravi …). Prav tako lahko spoznavamo značilnosti človeškega telesa, delovanje strojev, naprav …
Ples oziroma ustvarjalni gib se povezuje z družbo v smislu krepitve medosebnih odnosov (socialne plesne igre v dvojicah, v skupini, igre pozdravljanja, spoznavanja), gibalnega vživljanja v življenje nekoč in danes (raziskovanje značilnosti zgodovinskih obdobij s pomočjo ustvarjalnega giba).
Ples nam omogoča povezave v umetnosti. Glasba in ples gresta že sama po sebi z roko v roki (gibanje ob glasbi, ustvarjalne rajalne igre in ljudski plesi, izražanje melodije, tempa in ritma z gibom).
Pri likovni umetnosti skozi ples raziskujemo oblike, statiko/ razgibanost, tople/hladne barve … Pri lutkovni umetnosti lahko z gibom povežemo telesne lutke, senčno gledališče …
Kreativnemu vzgojitelju ne zmanjka spodbud, včasih je potrebno le prisluhniti otroku oziroma opazovati njegovo spontano igro. Ob tem, ko mu omogočamo raziskovanje različnih tem s pomočjo telesa in ustvarjalnega giba, mu plesna umetnost omogoča razvoj na kognitivnem, čustveno-socialnem in psihomotoričnem področju (Geršak, 2015).
Pomembni so pojmi (blizu, daleč), razvrščanje, vzorci (sedi, kleči), narave (vremenski pojavi, letni časi, morje, gibanje živali), družbe (prijateljstva, druženje, pozdravljanje), glasba in ples, likovna umetnost (barve kot počutja, asociacija črte).

26
Q

Kaj je treba storiti pri plesnih dejavnostih?

A

Treba je prisluhniti otroku, kaj ga motivira h gibanju.

27
Q

Kaj razvijajo s plesnimi dejavnostmi?

A

Razvijajo socialne veščine, učenje matematike, ustvarjalno mišljenje.

28
Q

Česa se dobro učijo?

A

Dobro se učijo konceptov narave, glasbe, gibanja … vse to skozi gibanje in ples.

29
Q

Kaj so pokazale raziskave glede učinkov plesa? Kako deluje Lebanova metoda? Kaj kažejo primeri dobre prakse? Kaj so priprave? Kaj je ustvarjalnost?

A

Raziskave so pokazale pozitivne učinke na gibalne sposobnosti, socialne veščine, učenje matematike, ustvarjalno mišljenje, vključevanje PP.
Metoda dela z otroki je Labanova metoda, ki krepi ustvarjalnost v gibanju s pomočjo strukture in plesnih elementov.
Primeri dobre prakse kažejo enostavno učenje narave, jezika, matematike, likovnega , glasbene umetnost skozi gibanje in ples.
Priprave so zgoščene plesne dejavnosti, ki vsebujejo temeljne smernice: plesni element - gibanje in spodbudo. Organizacijo in razvoj gibanja.
Ustvarjalnost je lastnost, način razmišljanja s katerim iz danih informacij ustvarjamo nove kombinacije. V vrtcu se da meriti s Torrancovo preizkušnjo - Mislimo ustvarjalno v gibanju (1981).

30
Q

Kakšna je struktura plesnih dejavnosti?

A

Predstavitev teme: izkušnja otroka, ki jo naslavljamo na to, kar povezuje s stvarmi. Če nima izkušnje, mu jo predstavimo, zgostiš izkušnjo. Vrišeš mu zamisel za ples. To je izkušnja, na podlagi katere bi rad, da ustvarjaš. Izvlečemo neko asociacijo iz izkušnje.
Zbiranje zamisli: otroku postavljamo vprašanja, ideje. Otroci so na gradbišču opazovali različna gibanja, so pokazali materiale, hodili po gradbišču, kakšen je teren. Skoz tehniko odprtih vprašanj spodbujamo zamisli, kar je fluentnost.
Raziskovanje: raziščemo možnosti skozi gib. Uporabimo vprašanja glede gibanja, prostor: kje se gibajo, kako se giba. Odnos: a je še kdo tam? Tehnična vprašanja, ki otrokom pomaga raziskovati. Kakovost: kako se giba? Spremljamo otroke v ustvarjalnem procesu: z vprašanji ali zadanimi nalogami ali jim pokažemo.
Improvizacija: Svobodna uporaba prostora, energije in časa glede na strukturo plesne dejavnosti, npr. glasbeni okvir/plesna faza - sklop gibov/od strukture k improvizaciji (otrokom pokažemo gibalne zamisli in oni jih povzemajo, tako da nadaljujejo, sami improvizirajo. Morda potem zberemo nekaj novih zamisli.
Predstavitev plesa: primer igre Kartice rad plešem! Predstavimo kartice s pobarvanimi deli.

31
Q

Kaj je asociacija? Kako jih povežemo? Kaj predstavljajo? Kaj razvijamo? Kaj se spremeni?

A

Otrok se uči skozi asociacije. So kombinacije novih informacij v znanih in neznanih povezavah. Tako da povežemo koncepte s podobami in spodbudimo vizualno učenje. Povežemo jih na različne načine, npr. enega ob drugega, enega v drugega, enega v drugega, enega nad drugega. Iz teh besed sledi plesno gibanje.
Asociacije predstavljajo plesanje na spodbude besed, konceptov in podob. Razvijamo ustvarjalno mišljenje. Spremeni se način mišljenja, gremo na novo pot.

32
Q

Kaj je asociacija za vzgojiteljice in vzgojitelje? Kaj naredi ustvarjanje v učenju? Kaj vzbudi kritični odnos? Zakaj to primerjajo z Alico? Kako je potrebno urediti misli?

A

Je osrednja spretnost vzgojiteljic in vzgojiteljev in umetnikov. Ustvarjanje v učenju ga naredi vznemirljivega.
Kamnikar, Gregor, Zmes za ples, 2012, str, 137 “Kritični odnos vzbudi radovednost, ki se je ustvarjalec lahko ustraši ali se ji prepusti ali pa oboje. Je kot Alica pred zajčjo luknjo. Zaradi svoje zvedavosti pade v luknjo, kot ustvarjalec pade v ustvarjalni proces, labirint. Alica se zvedavo in igrivo sooča s spremenjeno resničnostjo. Tako se plesalec sreča z medsebojno neodvisnimi sloji plesa, ki v ustvarjanju plesne predstave plešejo povsem po svoje in ne po ustaljenih pravilih vsakdana.”
Misli je potrebno urediti skozi ustvarjalni proces in to na več načinov.

33
Q

Kaj je lateralno mišljenje? Kaj iščemo pri divergentnem mišljenju? Kako se razlikuje konvergentno mišljenje? Zakaj so otroci mojstri divergentega mišljenja? Pri čem pomaga asociativni proces? Kako svobodno asociiramo?

A

Lateralno mišljenje - izven ustaljenih poti, iščemo originalne rešitve; morda le eno in najboljšo.
Divergentno mišljenje - iščemo veliko drugačnih rešitev;
Konvergentno mišljenje - iščemo eno rešitev za dani problem (ne nujno najboljše in ne mnogo njih)
Otroci so mojstri divergentnega mišljenja, odprti za nove stvari, ustvarjalni, radovedni.
Asociativni proces: Pomaga prinačrtovanju gibano-plesne dejavnosti.
Primer polž : svobodna asociacija na temo, tako da ločimobesede za gibanje in druge izkušnje (kakšno se nam zdi?): Ločimo gibanje/izkušnjo: razteza se/ len je.
Druga faza je tvorjenje skupin različnih zamisli; oblikujemo okvir za določene gibalne zamisli. Telo polža in hiša (gibanje/ krčenje in izkušnja/ počasen) ; tipalke oz. oči (gibanje: kroži, išče in izkušnja/ zaznavanje, občutljive); sled oz. Pot polža (Gibanje/ izginja in izkušnja/ lepi, sveti)

34
Q

Kam vodijo zamisli za gibanje? Kaj ponujajo asociacije in zbiranje zamisli? Kako poteka dejavnost?

A

Zamisli za gibanje lahko vodijo v nove asociacije in izbira med njimi vodi v kontinuiran ustvarjalni proces. Asociacije in zbiranje zamisli ponujajomožnosti za to plesno dejavnost (o polžu in poteh, ki jih pušča za sabo).
V nadaljevanju ustvarimo strukturo plesne dejavnosti. Nekaj možnosti: KAJ/Kakšna gibanja dela polž med premikanjem? Porine se naprej , se raztegne in spusti nazaj. Ali uporabiš celotno telo ali le posamezne dele?
KAKO se polž premika od ene do druge točke (s hišo ali brez) tako da uporablja tipalke? Se premika tako počasi, da lahko čutiš vsako mišico kako se giba? Kako uporabljaš tipalke, se gibajo s kakšnim redom in v vse smeri?
KAM ga nese pot? Svetleča pot / sled , ki jo pušča za sabo se sveti - nariši pot (nariši in zapleši)
Od tu naprej se že izrisuje konkretna plesna dejavnost. Sledi metoda, oblika, spodbude, rekviziti…

35
Q

Kako uči Howard Gardner?

A

Koraki in kombinacije. Si zapomni če sliši, sprašuje.Eden mora izkusiti informacijo, da si jo zapomni.

36
Q

Kaj pravi Howard Gardner? Kako je z inteligencami? Kaj omogoča njihovo upoštevanje? Kaj je zanimivo odkriti?

A

HowardGardnerpravi, da so inteligencetiste, ki omogočajo prilagoditve, da si zapomnimo informacijo. In teh je več - mnogotere inteligence. Niso vse enakorazvite v nas in v otrocih. Njihovo upoštevanje pomaga pri zaznavanju otrok in sebe. Bolj zanimivo je odkriti, kaj otroci lahko naredijo kot česa ne zmorejo.

37
Q

Kaj pomenijo mnogotere inteligence v vzgoji in izobraževanju?

A

Mnogotere inteligence v vzgoji in izobraževanju pomenijo, da se lahko učimo ne le jezikovno in logično-matematično, ampak tudi glasbeno, telesno in prostorsko inteligenco, ki so bolj izraženo v umetnosti. Morda bi morali ponuditi več ravnotežja med njimi v izobraževanju.

38
Q

Kaj so uporabili pri zaposlitvi z inteligencami?

A

Uporabili so gibanje, ki je bilo strukturirano okoli podobe treh številk (telefon) in se učili skozi igro. V resnici pa so bili zaposleni z različnimi inteligencami, prostorsko orientacijo, matematično - logično. Spominom in občutenjem ritma, fraze gibanja. Ko so se gibali v parih ali skupinah, so sodelovali.

39
Q

Katere tipe inteligenc poznamo?

A

Vizualna –prostorska,
Verbalna - lingvistična,
Logična - matematična,
Telesna - kinestetična,
Glasbena - ritmična,
Intrapersonalna,
interpersonalna - okoljska.

40
Q

Kaj meni Gardner glede inteligenc?

A

Kritika Gardnerja: ni jih mogoče meriti, nekatere ni mogoče aplicirati na otroke; ne gre za inteligence ampak za spretnosti; razlike med otroki, ne pričakujemo razvoja na drugih, pričakovanja. Učijo se na različne načine in pristope – tu je prednost.

41
Q

Kako opredejuje telesno-kinestetično inteligenco Howard Gardner? Na kaj se nanaša? Pri katerih dejavnostih se posamezniki z visoko telesno-kinestetično inteligenco odlikujejo? Kdo sodi med primere ljudi z močno telesno-kinestetično inteligenco? Za kaj gre pri tej inteligenci?

A

Howard Gardner opredeljuje telesno-kinestetično inteligenco kot eno izmed večjih inteligenc v svoji teoriji. Nanaša se na sposobnost učinkovite uporabe lastnega telesa in spretnega ravnanja s predmeti. Posamezniki z visoko telesno-kinestetično inteligenco se običajno odlikujejo v dejavnostih, ki vključujejo telesno koordinacijo, spretnost in nadzor. Morda se bolje zavedajo svojega telesa in imajo odlično koordinacijo rok in oči. Primeri ljudi z močno telesno-kinestetično inteligenco so športniki, plesalci, kirurgi, obrtniki in igralci. Pri tej inteligenci ne gre samo za fizično moč, ampak vključuje tudi sposobnost manipuliranja s predmeti in uporabo telesa na spretne načine za doseganje ciljev ali reševanje problemov.

42
Q

Kaj so zrcalni nevroni?

A

Gre za delovanje živčnega sistema, ki se uči novega gibanja (gibalnega vzorca) z gledanjem…Šimpanz dreza mravlje iz luknje, drugi gleda. Aktivacija tistega dela možganov, ki je zaposlen z gibanjem.

43
Q

Na kaj je naravnana struktura plesnih dejavnosti? Zakaj je tehnika asociacij v predšolskem obdobju še posebej uporabna? Kaj pomagajo mnogotere inteligence vzgojiteljicam in vzgojiteljem?

A

Struktura plesnih dejavnosti je naravnana na ustvarjalni proces, ki je v umetnosti v stalnem kroženju.
Tehnika asociacij je v predšolskem obdobju še posebej uporabna zaradi divergentnega mišljenja otrok. S to tehnikoraziskujemo temo in poiščemo gibalne zamisli in izkušnjo za otroke.
Mnogotere inteligence pomagajo vzgojiteljicam in vzgojiteljem prepoznati stopnjo razvitosti inteligenc pri otrocih, da bi se prilagodile njihovim potrebam in razvijala telesno - kinestetičnointelginco.
Dance Maker app je orodje, ki pomaga združevati plesne elemente v zanimiva gibanja.
Priprava povezovanja angleščine in gibalno-plesnih dejavnosti do ponedeljka. Pomoč App Dance Maker.