Plesne dejavnosti Flashcards
Ples
Kaj otrok počne z gibom? Kaj se dogaja?
Otrok ustvarja z gibom in se igra.
Sprošča se, se uči, ustvarja.
Kaj so plesne dejavnosti? Kaj pomeni plesna dejavnost? Kakšna metoda je? Kakšna je sredstvo? Za katero vzgojo gre?
Ples je šport, umetnost, ustvarjanje, sprostitev, gibanje, izražanje, podoživljanje glasbe.
Plesna dejavnost pomeni vzgajati s plesom.
Je učna metoda, ki razvija ustvarjalno mišljenje.
In je sredstvo za oblikovanje, ustvarjanje, in izražanje z gibanjem.
Vzgoja srca in uma.
S čim se povezuje kompleksno področje? Kaj razvijamo? Kaj razvija v skupini?
Kompleksno področje se povezuje z umetnostjo (likovno, glasba, gledališče - scenske umetnosti).
Razvijamo kritičnega gledalca (ustvarjalec, izvajalec, gledalec).
V skupini razvija pozitivne odnose.
S čim se povezuje ples? Kaj je cilj? Kaj so bistvene značilnosti teh pojavov? Kaj razvijamo?
Cilj je spodbujanje občutka oblike gibanja v prostoru.
Bistvene značilnosti teh pojavov so spodbude za gibanje.
Razvijamo predstavno-logično mišljenje (sposobnost dojemanja časa in prostora). Jezik in literatura. Gibalne sposobnosti, šport, ples, telo.
Na čem temelji? Kakšen je ples za otroka? Kako je na področjih? Kaj je torej ples? Kaj je estetska vzgoja?
Temelji na teoriji delovanja možganov in povezav s telesom - utelešena kognicija - je kinestetična pot, celostna metoda razvijanja otroka.
Otrok doživlja ples (čustveno vpleten), psihomotorično (gibanje in um), spoznavne funkcije (kognitivne)
Ples je torej ustvarjanje in sporočanje, izraženja počutij, mislim občutij, odnosov sočloveku. Je več kot vzgoja za ples: je gibalna, estetska, umetniška dejavnost, ki izobražuje, izraža, telesno razvija, umske sposobnosti. Je torej izrazno sredstvo za čustva, misli, počutja, odnos do sveta.
Estetska - umetniška vzgoja: govori nam o tem, kaj pomeni biti človek in kako živeti eden z drugim; razvija mnoge perspektive in za dano sporočilo je več odgovorov.
Od kod izvirajo plesne dejavnosti? Kdaj so se začele? Kdo ima vpliv na navade migrantov? Čemu je šola v preteklosti namenila gibe? Kdo je bil proti? Kdo je pisal pomen celostnega izobraževanja?
Zahodni model izobraževanja je postal globalen in je umeščen tudi v Honk.kong, Singapur, Indosnesija, Koreja …
Šola ima vpliv na navade imigrantov.
Šola je v zgodovini sistematizirala gibe namenjene zdravju;
Puritanci oz. radikalni religiozni fanatiki so bili proti.
Dokler ni John Dewey pisal o pomenu celostnega izobraževanja (Thomas Wood).
Kako je vplival na ples John Dewey? Kakšna je bila gimnastika? Kako so jo naredili bolj naravno? Kako je nastalo estetsko gibanje? Kako so ločevali gibanje? Kaj se je zgodilo z ljudskimi plesi? Kako je vplival Laban? Kaj se pojavi v Nemčiji? Kje je imelo vpliv? Kdo je najslavnejši?
John Dewey je pisal pomenu naravnega gibanja in igri. Tako je bil ples razumljen kot kreativno gibanje, kar druga gibanja ne.
Gimnastika je bila formalna in „zategnjena.“
Napredni učitelji so jo omehčali, da je bila bolj naravna.
Vplival je tudi balet in nastalo je t.i. „Estetsko ples.“
Gibanja so ločevali po spolu. Naravno gibanje ženski.
Ljudski plesi so ostali v kurikulumu , četudi je ples postal svoj predmet.
V Nemčiji se pojavi Laban in migrira v Anglijo: sistematizira ples/gib v javnem izobraževalnem sitemu. Nastane moderni izobraževalni ples.
Pojav ekspresionizma v Nemčiji (Weimrska Nemčija)
Vpliv na srednjo Evropo, vzhodno Eu, Švedsko in Nemško gimnastiko.
John Dewey in Laban sta najslavnejša.
Plesne dejavnosti na slovenskem:
Na čem je bil poudarek? Kaj je bil njihov namen? Kaj združuje ritmična gimnastika? Na čem temeljijo? Kdo je Marta Paulin? Kakšna je estetska vzgoja na področju gibanja, ritma, petja, glasbe?
Temelji na sodobnem plesu, pri nas začetnica Marta Paulin Brina (1949 – srednja vzgojiteljska šola); učenka Mete Vidmar.
Marta Paulin : Gibalno – ritmična vzgoja predšolskih in mlajših otrok; priročnik za vzgojiteljice
Estetska vzgoja na področju gibanja, ritma, petja, glasbe: „otroka sproščamo ob naravnem, neizumetničenem gibanju, plemenitimo njegovo bodočo osebnost ob doživljanju nečesa lepega, razvijamo z vsem tem tudi njegovo ustvarjalno domišljijo ter samostojnost.
Poudarek je bil torej na ritmu.
Njihov namen je bil ta, da bi otroci rasli svobodno in sproščeno in uresničili s tem naš kulturni ideal – življenjsko in delovno radost.
Ni namen gibalno ritmične vzgoje, da bi se naučili posnemati določene kretnje. Vzgojiteljica/ vzgojitelj naj bi znal samostojno poiskati ustrezen gibalni in ritmični izraz ob vsakdanjem življenju otroka, ob pripovedovanju pravljic in pesmi, ob petju, ob glasbi, ob opazovanju narave.
Ritmična gimnastika združuje prvine gimnastike, klasičnega baleta ter različnih plesnih zvrsti
Kakšna je razlika med ritmično-gibalno vzgojo? Kaj je vzgoja z izraznim gibanjem? Za katero področje gre? Kaj kažejo raziskovanja in poročanja vzgojiteljic ter vzgojiteljev in raziskovalcev?
Razlika med ritmično-gibalno vzgojo in plesno vzgojo/dejavnostmi. Ritmika daje poudarek na ravnotežju, ritmu, naravnih oblikah gibanja, vendar ne predstavlja vsega, kar danes delamo na tem področju. Ne gre le za gibanje ob ritmu, ampak je gibanje izrazno sredstvo. V plesu je človekovo izrazi sredstvo gib. Z njim izraža počutje, doživetje, čustvovanje, misli, odnos do sveta. Spodbujamo izvirnost in ustvarjalnost.
Vzgoja z izraznim gibanjem ali plesom je torej vzgoja ustvarjalnosti kot osebne lastnosti. Gre za področje estetske ali umetnostne vzgoje.
Raziskave in poročanje vzgojiteljic in vzgojiteljev ter raziskovalcevkažejo, da plesna vzgoja prispeva k telesnemu, čustvenemu in socialnemu dobremu počutju otrok, saj razvija zavedanje telesa, razvoj kondicije, možnost razvijanja ustvarjalnega mišljenja in osebno izražanje ter sredstvo za razvoj socialno-čustvenih veščin, kot je samokontrola.
Kaj vse so plesne dejavnosti? Kako so nastale? Kaj je danes?
Plesne dejavnosti so vzgajanje s plesom, učna metoda in izrazno sredstvo za komunikacijo - umetniška dejavnost.
Nastale so v kontekstu gimnastike, zdravja v šoli, baleta, estetsko gibanje; v kontekstu weimarske Nemčije 1920 let in (Rudolf Laban) zdravja, svobode, delovnega človeka - socializma - ritmična gimnastika.
Danes je sredstvo krepitve sposobnosti (gibalnih, kognitivnih, socialnih, ustvarjalnih); je metoda učenja konceptov, vsebin; je ustvarjalno-izrazno sredstvo/gib.
Kaj so pokazali rezultati v Sao Paolu, Braziliji?
Otroci, ki so bili vključeni v izobraževalni plesni program, so v primerjavi z otroki, ki niso bili, dosegli pomemben napredek v splošnem motoričnem razvoju na naslednjih področjih: ravnotežje, fina motorika in celotna praksa.
Ta ocena ima teste za vsako psihomotoričnoosnovo: tonus, ravnotežje,lateralizacijo,predstavo o telesu, prostorsko-časovnostrukturo, globalno prakso in fino prakso.
Kaj sta bila cilja raziskave v Sao Paolu? Kaj so ugotovili raziskovalci?
Zato sta bila cilja te raziskave primerjati gibalni razvoj otrok, starih od pet do šest let, ki so šli skozi proces ustvarjalnega giba, v primerjavi z gibalnim razvojem otrok iste starosti, ki niso bili deležni UG, , in preveriti trajnost dobljenih rezultatovdo osem mesecev po zaključku posega.
Babin idr. (2001) so ugotovili izboljšanje motoričnih sposobnosti otrok, vpisanih v 1. razred osnovne šole na Hrvaškem, po izvedbi programa telesne in zdravstvene vzgoje pri pouku športne vzgoje. Krneta (2015) je opozoril na pomemben napredek v razvoju motoričnih sposobnosti otrok v predšolskem obdobju s kineziološkimi dejavnostmi (raztezanje, vaje za mišično moč itd.). Sawada (2002) je opazila večjo učinkovitost pri učenju plesnih gibov, ko so bila navodila metaforična, namesto izoliranih verbalnih navodil ali gibov; vendar niso imeli za cilj merjenja motoričnega razvoja, ki izhaja iz plesne vadbe.
Kaj je metodologija Rudolfa Labana? Kaj vključuje? Kdo je Rudolf Laban? Kaj je razvil? Kaj je storil s plesom? Kaj je ustvaril?
Metodologija Rudolfa Labana je učinkovit pristop za opisovanje, opazovanje, zapisovanje in interpretacijo človeškega gibanja.
Vključuje vse od preproste kretnje do sestavljenih gibanj.
Je mađarsko-nemški-ameriški plesalec,teoretik gibanja, koreograf. Razvil je labanotacijo – zapis plesa. Dvignil je ples v umetniško obliko. Je oče moderne plesne teorije. Ustvaril je tudi umetnost gibanja skupine.
Kaj je Labanova tehnika?
Metodologijo za plesne dejavnosti prihaja od Rudolfa Labana, imenuje seizobraževalni ples, katerega izhodišče so naravni gibi vsakega človeka.Metoda je taka, da z ustvarjalnimi in igrivimi predlogi otroke spodbudimok odkrivanju in eksperimentiranju novih gibov, novih načinov izvajanjagibov, ki jih že poznajo, poleg tega pa spoznavanje lastnih omejitev inizboljšanja medčloveškega odnosov. Laban je definiral, da imajo vsi gibikombinacije variacij, vključno s štirimi dejavniki: težo, čas, prostor in tok.Rezultat teh kombinacij so osnovna gibanja (zdrs, potiskanje, lebdenje,zamah itd.). Študija med drugim obravnava tudi ravni gibanja (visoka,srednja, nizka) inkinesfero(prostor, ki ga v prostoru zaseda telo) čenaštejemo le nekatere med ostalimikoncepti. Za eksperimentiranje tehkonceptov se razvijajo gibalne igre in predstavitve, ki se začnejo z žeznanimi gibi, kar omogoča odkrivanje novih gibov in možnosti. Pouk jevodil strokovnjak, specializiran za metodologijo Laban, ki je načrtovalaktivnosti s različnimi težavnostnimi stopnjami, usklajene s specifičnimrazvojno stopnjo posameznega razreda.
Kakšna je Labanova tehnika? Kako se giba telo? Kaj nam pove sila? Kaj nam omogoča?
Je tehnika, s katero razumemo gib, evalviramo razvoj področja gibanja prostora in časa.
Nanaša se na gibanje. Vsako telo se giba z določenim gibanjem in v določenem prostoru z določeno silo, ki nam pove nek namen ter to, ki nam pove, ali gremo nekam prekinjeno ali naravnost do cilja. Omogoča nam pripravo, ki pokriva vsa ta področja, kar počnemo sistematično.
Kaj so pokazale raziskave glede vpliva na motorični razvoj? Čemu daje ples prednost? Kaj zagotavlja?
V zvezi z izpostavljenimi raziskavami je potrebnih več študij, da bi preverili, ali se ples v vrtcu in šoli predstavlja kot pozitiven instrument za motorični razvoj, saj za razliko od drugih področij in tehnik (gibanje, športi) ples daje prednost eksperimentiranju in spodbuja ustvarjalnost (oblikuje, povzema, povzema, podoživlja vsa ta področja gibanja (v skupini, posamezno), delo s čustvi, interakcijo z drugimi ljudmi, glasbo in telo samo, s čimer zagotavlja samospoznavanje in sposobnost premagovanja omejitev.
Kaj je doživljanje?
Doživljanje je, ko si otrok zamisli, kakšna je ta žival. Vnaša svoja čustva in svoje izkušnje. Naj bo motiviran od znotraj.