preseljevanje ljudstev Flashcards
Germani - Pradomovina in delitev
Pradomovina je iz srednje severne evrope in iz juga skandinavije. Delili so se na langobarde, vandale, zahodne gote in vzhodne gote.
Germani - smeri selitev in čas
Langobardi so se selili v današnjo južno Nemčijo in skozi današnjo Češko vse do Apeninskega polotoka, Vandali so se selili na skrajni zahod preko Iberskega polotoka in vse do Kartagine kjer so se potem ločili na Sardinijo, Korziko, Sicilijo in v Rim, Vzhodni goti so se selili do Črnega morja, po severu Aalkana in do Apeninskega polotok, Zahodni goti pa so se selili okoli balkana do Apeninskega polotoka in vse naprej do Iberskega polotoka. Selili so se od konca 4 . stoletja do 7. stoletja.
Germani - značilnosti, edikt in zakonik
- bogato kulturo
- dobro razvito gospodarsko oblast
- živeli so v preprostih bivališčih
- ukvarjali so se s poljedelstvom, tekstilno obrtjo, živinorejo, obdelovanjem kovin
- imeli pisavo Rune
- spoštovali ženske
- politeistična vera
- Saljiski zakonik je določal da imajo zemljo v lasti samo moški dediči
- Rotharijev edikt pa je določal da so staroselci vladali z določili rimskega prava, svojemu ljudstvu pa z določili germanskega prava.
vdor hunov
Vdor hunov je potekal v 4. in 5. stoletju, napadli so panonsko nižino, zaradi suše, vodja pa je bil Atil – bič božji
posledice vdorov
Zaradi vdorov se je izgubila rimska kultura. Propadla je trgovina. Opustošenje mest in pokrajin. Ukinjen je bil rimski način življenja. Na ozemlje so prišla nova ljudstva. Prišlo je do notranjepolitični spori, zaradi neučinkovite oblasti in menjavanja cesarjev.
slovani
Pradomovina je današnja Ukrajina, Rusija, Belorusija in Poljska. Selili so se v 6. in 7. stoletju. Selili so se med Odro in Lavo, v Panonsko nižino, Balkan in v Bolgarijo. Razdeljeni so bili v plemena, ki so jih vodile plemenske starešine. Za njih je bilo značilno poljedelstvo , preprosta bivališča, živinoreja, politeizem, in bili so visoki, močni in imeli svetlejše lase. Avari/Obri je bila zveza več ljudstev, ki priznava Kaaganovo nadoblast, podredili so Gepide, Bolgare in Slovane, te so imeli vojaško obveznost in so plačevali davke
Razlike med vzhodnim in zahodnim delom cesarstva (5)
Vzhod je bil bolj pod vplivom antike, zahod pa pod germanskim vplivom. Center vzhodnega dela je bil Konstantinopel, zahodnega pa Rim. Gospodarstvo v vzhodnem c. je bilo denarno, v zahodnem pa naturalno gospodarstvo. V vzhodnem c. je bilo krščanstvo, v zahodnem c. pa ni bilo enotne vere.
Vzroki za neuspeh ohranitve rimskega cesarstva (7)
Navali novih ljudstev. Jezik (latinščina na zahodu in grščina na vzhodu). Politična in verska neenakost. Rimski papež si lasti primat v krščanstvu. Rimska cerkev se upira germanskim voditeljem. Premalo denarja je bilo in nestabilna vlada. Bojni pohodi na germanska ljudstva, ki so bili uspešni ampak kratkoročni.
Vzroki za ohranitev V rimskega cesarstva (6)
Trgovina z daljnim vzhodom. Poenoteni upravni sistem. Žitnica Evrope. Centralizirana uprava. Dobro utrjena mesta. Vojska je bila zgrajena iz lastnih državljanov, to so bili večinoma svobodni kmetje.
Justijan I. (kdaj, kaj je naredil, cezaropapizem, kaj je zahteval…) (10)
Cesar od leta 592. Zbral je rimsko pravo. Bil je despot in vojaški poveljnik. Gradil je visoke cerkve, šole, ustanove, utrdil obzidje in zgradil vodovod. Uvedel je denarno in blagovno gospodarstvo. Dal je zgradit Hagijo Sofijo in San vitale. Cezaropapizem je posvetna in cerkvena oblast. Zahteval je praskinezo, to je pomenilo da so se pred vladarjem morali sklanjat. Postavil je nove in večje davke, reforma : kmetje so vojaki namesto najemniške vojske. Uvedel je letni tribun da niso ljudstva upadala.
Heraklej (kdaj, kaj uvede, kaj je bil, bitka) (4)
Od leta 610 do 641. Bil je strateg, vojaški poveljnik. Uvedel je tematsko ureditev. Svobodni kmetje so šli v vojsko, s tem se okrepi delež malih in srednjih svobodnih kmeških posestev.
Bitkapri ninvah leta 628 ko je bila perzija premgana.
Nastanek Emone (2 teoriji) (2)
Ena teorija o nastanku Emone je da je nastala v času Tiberija kot vojaški tabor, vendar je ta manj verjetna. Druga teorija pa je da je bila že kolonija v času Avgusta, Emona je bila v obliki pravokotnika, imela je obzidje z 4 glavnimi vrati, glavni cesti sta bili S-J in V-Z, imela je okoli 10000 prebivalcev.
Spremembe 2 (s čim so se ukvarjali, obrti…) (6)
Ukvarjali so se z plužnim poljedelstvom. Uvedlo se je dvoletno kolobarjenje. Potekalo je krčenje gozdov, regulacija rek in melioracija. Ukvarjali so se tudi z vinogradništvom, oljarstvom, kozjerejo, ovčjerejo in ribolovom. Obrti so bile večinoma kamnoseštvo, lončarstvo, opekarstvo, steklarstvo, kovinarstvo.
Ostanki rimljanov (5)
Rimljani so opustili številna svetišča. Latinščino. Poimenovanje mest je podobno današnjemu. Bog mitra, mitraizem, kar pomeni da se menjava v ciklu življenje in smrt. Zelo pomemben ostanek je tudi cerkvena organizacija