Pracovní doba a době odpočinku. Dovolená a jiné formy pracovního volna. Flashcards
Co je pracovní doba?
Pracovní směna, práce přesčas, na pracování pracovního volna, prohlubování kvalifikace
Co je doba odpočinku?
Přestávka na jídlo a oddech, nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami, nepřetržitý odpočinek v týdnu, dny pracovního klidu a svátky, dovolená
Jaká jsou omezený pro zaměstnavatele při nařizování práce?
Délka denní směny, počet hodin práce ve směnách v týdnu
Jak je rozvrhována na pracovní doba?
Pracovní dobu rozvrhu je zaměstnavatel do pracovník směn, povinnost předložit zaměstnanci harmonogram směny nejméně 14 dní předem.
Jaké máme druhy rozvržení pracovní doby?
Rovnoměrně rozvržení pracovní doby, nerovnoměrně rozvržení pracovní doby, konto pracovní doby, pružná pracovní doba.
Co víš o pružné pracovní době?
Zaměstnavatel určí období v němž je pružná pracovní doba uplatňuje, období nesmí být delší než 26 / 52 tým dnů. Zaměstnanec je povinen být na pracovišti vždy v rámci základní pracovní doby, výkon práce v rámci volitelné pracovní doby si určuje.
Jaký je účel pružné pracovní doby?
Zaměstnanec se určuje začátek a konec směny může tak skloubit osobní a pracovní život.
Kdy se neuplatňuje pružná pracovní doba?
Při pracovní cestě zaměstnanců, při nutnosti zabezpečení naléhavého pracovního úkolu V směně již počátek a konec je pevně stanoven, bránili jejímu úplatně ní provozní důvody, v době důležitých osobních překážek v práci
Co víš o konto pracovní doby?
Je to rozvržení pracovní doby které umožňuje zaměstnavateli vyrovnávacím období přidělovat práci dle provozních potřeb je to opak pružné pracovní doby, zavádí se ujednáním v kolektivní smlouvě, v případě, že u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace se stanoví ve vnitřní m předpisem.
Jaký je účel konta pracovní doby?
Zaměstnavatel s ohledem na pracovní potřeby rozhoduje kdy se bude pracovat.
Jaká jsou pravidla fungování konta pracovní doby?
Zaměstnavatel si určí délku vyrovnávacích ho období což je 26 až 52 týdnů a vede účet mzdy a účet pracovní doby.
Co se vykazuje na účtu mzdy?
Mzda zaměstnance na kterou má zaměstnanec právo, stála mzda
Co se vykazuje na účtu pracovní doby
Stanovené týdenní pracovní doba, rozvrh pracovní doby, skutečně odpracovaná pracovní doba
Co víš o práci přesčas?
Že jako na ten vyjímečně pokud je to nezbytné z provozních důvodů nebo důvodu spočívajících v povaze práce. Nařídit jel že zaměstnanci nejvýše v rozsahu 8 hod. v jednotlivém týdnu a 150 hod. v kalendářním roce. Se souhlasem zaměstnance nesmí práce přesčas přesáhnout v průměru 8 hod. týdně za období které může činit nejvýše 26 / 52 týdnů. Do výše uvedeného rozsahu se nezapočítává práce přesčas, za níž bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.
Co víš o noční práci?
Práce konaná v noční době to je mezi 22. a 6. hodinou. Nesmí překročit 8 hod. v rámci 24 hod. po sobě jdoucích.
Co víš o evidenci pracovní doby?
Zaměstnavatel je povinen vést evidenci pracovní doby jednotlivých zaměstnanců. Způsob vedení závisí na zaměstnavateli nicméně vyžaduje průkazné vedení.
Jaké doby v rámci pracovního poměru musí být povinně evidované?
Pracovní směny, práce přesčas, noční práci, odpracovaná doba pracovní pohotovosti, pracovní pohotovost v níž zaměstnanec nepracoval
Co je doba odpočinku?
Veškerý časový úsek zaměstnance který není pracovní dobou. Zahrnuje rovněž pracovní pohotovost pokud se v ní práce nekoná.
Jaké máme druhy doby odpočinku?
Přestávku na jídlo a oddech, nepřetržité týdenní odpočinek, nepřetržité I odpočinek v týdnu, dny pracovního klidu a svátky, dovolená
Co víš o přestávce na jídlo a oddech?
Zaměstnavatel je povinen poskytnout nejdéle po 6 hod. nepřetržité ho výkonu práce trvá nejméně 30 min. ale může být rozdělena do několika částí ale jedno z nich musí trvat nejméně 15 min. neposkytuje se na začátku ani na konci směny a zaměstnavatel může stanovit přesnou dobu.
Co je odpočinek mezi směnami?
Je to nepřetržité I odpočinek který musí činit nejméně 11 hod. po sobě jdoucích během 24 hod. to je ale možné zkrátit až na 8 hod. po sobě jdoucích během 24 hod. v případě prací dle paragrafu 90 nicméně to se musí kompenzovat hned v následujícím odpočinku
Co je odpočinek v týdnu?
Je to denní odpočinek + 24 hod. tedy nejméně 30 5 hod. vcelku během každého období 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.
Jaké práce je možné že nařídit ve dnech pracovního klidu a ve svátek?
Naléhavé opravné práce, nakládací a vykládací práce, inventurní a závěrkové práce, práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, kteří se nedostavil na směnu a další práce uvedené v paragrafu 91
Co je dovolená?
Dovolená je dobu odpočinku, která slouží zaměstnanci k naplňování jeho mimo pracovních aktivit.
Jaká má pravidla dovolená?
Je to určitý zákonem garantovaný časový úsek pracovního volna v kalendářním roce, určení délky dovolené dle odpracované doby v období za které se poskytuje, poskytování náhrady mzdy ve výši průměrného viděl co. zají čerpání, spravedlivé a rovné poskytování pracovního volna i náhrady mzdy zaměstnanců téhož zaměstnavatele, určitě dovolené zaměstnavatel M s ohledem na provozní potřeby k přihlédnutím kvůli zaměstnance, povinnost čerpání dovolené za období za níž přísluší.
Jaké máme druhy dovolené?
Dovolená za kalendářní rok nebo její poměrná čas, dodatková dovolená, dovolená nad rámec zákoníku práce
Jaké máme délky dovolené
5 týdnů zaměstnanců kteří neprovozuji podnikatelskou činnost, 8 týdnů pedagogických pracovníků, nejméně 4 týdny u ostatních zaměstnavatelů.
Kdy vzniká nárok na dovolenou?
Minimální odpracovaná doba 4 krát denní pracovní doba zaměstnance, zápočet některých dob jen do dvacetinásobku týdenní pracovní doby zaměstnance což je pracovní neschopnost karanténa rodičovská dovolená jiné osobní překážky v práci.
Jaká jsou pravidla pro čerpání dovolené?
Povinností zaměstnavatele je zajistit aby jsi zaměstnanec mohl celou dovolenou vyčerpat v kalendářním roce za níž mu náleží. Poskytne li se dovolená v několika částech musí alespoň jedna část činit minimálně dva týdny vcelku ale se zaměstnance m je možné se dohodnout jinak. Dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem. Určitěčit dovolenou lze i v případě kdy zaměstnanec nesplnil podmínky nároku na ní, pokud je možné předpokládat že tyto podmínky splní. Při při splnění zákonných podmínek může zaměstnavatel učinit hromady čerpání dovolené, je-li to nutné z provozních důvodů a v rozsahu nejvýše dvou týdnů v kalendářním roce. Čerpání dovolené nelze určitěčit na dobu překážek v práci na straně zaměstnance.
Jaký postup při čerpání a převádění dovolené?
Zaměstnavatel je povinen určitě zaměstnanci celou délku dovolené v kalendářním roce za níž přísluší. Není li dovolená zcela vyčerpána pána v roce nula přichází do roku + 1. Zaměstnavatel je povinen v roce + 1 poskytnout zaměstnanci celou zbývající dovolenou z roku nula a dále celou dovolenou z roku + 1. Neurčili zaměstnavatel dovolenou z roku nula do 30.6. roku + 1 má od 1.7. roku + 1 rovněž zaměstnanec zprávu určitě si dovolenou z roku nula. Není li dovolená z roku nula a dovolená z roku + 1 vyčerpávající pán a do konce roku + 1 přicházejí do roku + 2.
Jaká je náhrada mzdy za dovolenou?
Za dobu čerpání dovolené i za nevyčerpanou dovolenou přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou přísluší zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru.