OBLIGACIJE - pogodbeno pravo Flashcards
Kaj so konsenzualne pogodbe
Konsenzualne pogodbe so pogodbe, ki so sklenjene na podlagi samega sporazuma takoj, ko je doseženo soglasje (konsenz) med strankama.
Kaj so oblične pogodbe?
Oblične pogodbe so pogodbe, pri katerih se zahteva, da je volja izražena v določeni vnaprej predpisani obliki. Velja načelo konsenzualnosti, ki se mu dodaja pogoj oblike za veljavnost pogodbe.
Smisel, zaradi katerega je določena oblika, je:
- zavarovanje stranke pred nepremišljenim dejanjem;
- nesposobnost stranke (potrebna je oblična odobritev skrbnika ali državnega organa);
- potreba po evidenci nad dogajanjem v pravnem prometu;
- javni interes.
Kaj so realne pogodbe?
Realne pogodbe so pogodbe, ki so veljavne le, če stranki po sporazumu izročita druga drugi predmet izpolnitve. To so:
1) pogodba o ari;
2) pogodba o nadomestni izpolnitvi (datio in solutum);
3) darilna pogodba;
4) posodbena pogodba.
Kaj so enostransko obvezne pogodbe?
Enostransko obvezne pogodbe (contractus unilateralis) so pogodbe, pri katerih nastane obveznost le za eno stranko, ki je dolžna nekaj izpolniti, ter upravičenost za drugo stranko, ki ima od pogodbe le koristi. Takšni pogodbi sta darilna pogodba in prodajno naročilo.
Kaj so dvostransko obvezne pogodbe?
Dvostransko obvezne pogodbe (contractus bilateralis) so pogodbe, pri katerih sta obe stranki hkrati upravičeni in zavezani iz pogodbe – obe stranki sta dolžnik in upnik:
- Vzajemne pogodbe (contractus bilateralis aequalis) so pogodbe, pri katerih je izpolnitev ene stranke odvisna od izpolnitve druge stranke. Nasprotna stranka ima možnost ugovora neizpolnjene pogodbe (exceptio non adimpleti contractus). Obe stranki nosita nevarnost naknadne nemožnosti izpolnitve ene stranke.
- Nevzajemne pogodbe (contractus bilateralis inaequalis) so pogodbe, pri katerih obveznost ene stranke ni odvisna od obveznosti druge stranke.
Kaj so odplačne pogodbe?
Odplačne ali onerozne pogodbe so pogodbe, pri katerih mora dolžnik plačati za tisto, kar je prejel od upnika. Gospodarske pogodbe so praviloma odplačne (prodajna, zakupna, gradbena, licenčna pogodba). Vse vzajemne pogodbe so odplačne. Vse odplačne pogodbe niso vzajemne.
Kaj so neodplačne pogodbe?
Neodplačne (lukrativne) ali liberalne pogodbe so pogodbe, pri katerih za dajatev ali storitev ene stranke ni potrebna protidajatev ali protistoritev druge stranke. Ena stranka ima od pogodbe le moralno korist.
Značilnosti neodplačnih pogodb:
- vsaka zmota ima za posledico izpodbojnost;
- dolžnik ne jamči za napake v izpolnitvi;
- ne velja pravilo o čezmernem prikrajšanju in ni ugovora neizpolnitve;
- tretje osebe (upniki dolžnika) lahko neodplačno pogodbo izpodbijajo, če so bili z njo oškodovani (actio Aquiliana).
Kaj so aleatorne pogodbe?
Aleatorne pogodbe ali pogodbe na srečo so pogodbe, v katerih je obveznost ene stranke določena vnaprej, medtem ko je obveznost druge stranke viseča. Vrednost izpolnitve je odvisna od negotovega dogodka. Primeri: loto, stave, žreb, zavarovalna pogodba.
Kaj so komutativne pogodbe?
Komutativne pogodbe so pogodbe, pri katerih vrednost izpolnitve ene stranke popolnoma ustreza vrednosti nasprotne izpolnitve. Vrednost izpolnitve je znana že ob sklenitvi pogodbe oz. se lahko oceni.
Kaj so adhezijske pogodbe?
Tipizirane ali adhezijske pogodbe so pogodbe, ki se ponavljajo in so postavljene vnaprej s strani ene stranke. Druga stranka jih je dolžna sprejeti takšne, kakršne so.
Vsebino tipizirane pogodbe določajo splošni pogoji pogodbe. Splošni pogoji zavezujejo le dobroverno stranko. Če so splošni pogoji nejasno formulirani, nosi riziko nejasnosti sestavljalec pogojev.
Pogosto se za adhezijske pogodbe uporablja izraz formularne pogodbe.
Fiduciarni posli
Fiduciarni posli so pogodbe o zaupanju, ki želijo ustvariti začasno stanje, po preteku katerega stranki z novo pogodbo spet ustvarita prejšnje stanje. Poznamo 2 fiduciji:
● fiducia cum creditore contracta = fiducija namesto zastave: namesto zastavne pravice se ustanovi varščina. Fiduciant obdrži stvar, medtem ko ima fiduciar varščino v obliki lastninske pravice, ustanovljene s posestnih konstitutom.
● fiducia cum amico contracta = lastniška fiducija: nekdo odsvoji stvar drugemu, ki se mora izkazati kot upravičenec, toda pridobljenih stvari trajno ne potrebuje (inkaso cesija).
Kdaj je pogodba sklenjena?
Pogodba je sklenjena, ko se pogodbeni stranki sporazumeta o njenih bistvenih sestavinah. Stranki se sporazumeta, ko nastane soglasje volj ali konsenz, če niso predpisane še druge predpostavke za sporazum (oblika, izročitev stvari).
Kaj so pogajanja in kako so urejena?
Pogajanja so predpogodbena faza, v kateri bodoča sopogodbenika oblikujeta svojo pogodbeno voljo. Pravno relevantna pogajanja morajo zavzemati bodoče bistvene elemente pogodbe.
Pogajanja pred sklenitvijo pogodbe ne zavezujejo.
- Neposredne pravne posledice pogajanj se kažejo v odškodninski odgovornosti stranke, ki je zlorabila pogajanja (culpa in contrahendo) – stranka odgovarja za škodo, povzročeno drugi stranki:
- če se je pogajala brez namena skleniti pogodbo in
- če je namen skleniti pogodbo opustila brez utemeljenega razloga.
Posredne pravne posledice pogajanj – iz pogajanj je možno izluščiti pravo pogodbeno voljo strank. Pogajanja so pomembna za razlago posameznih spornih določb pogodbe.
Kaj je ponudba in kako je urejena?
Ponudba je predlog za sklenitev pogodbe določeni osebi, ki vsebuje vse bistvene sestavine pogodbe. S sprejemom ponudbe se pogodba sklene
Bistveni elementi:
- animus contrahendi – ponudba mora izražati voljo za sklenitev pogodbe. Določena mora biti tako, da z golim naslovnikovim “DA” nastane veljavna pogodba.
- ponudba mora biti naslovljena na določeno osebo:
- splošna ponudba – naslovljena je na nedoločeno število oseb: predlog, naslovljen na nedoločeno število, je vabilo k dajanju ponudb
- realna ponudba: razstavljanje blaga z označitvijo cene se šteje za ponudbo
- katalogi in oglasi: poslani katalogi, ceniki, tarife, obvestila, oglasi v tisku, letaki, oglasi po radiu in televiziji, oglasi po internetu, in drugi oglasi so le vabila k ponudbi pod objavljenimi pogoji.
- Pošiljatelj katalogov in oglasov odgovarja za škodo, nastalo ponudniku, če brez utemeljenega razloga ne sprejme njegove ponudbe.
- oblika ponudbe: če zakon zahteva za sklenitev pogodbe posebno obliko, mora biti zavezujoča ponudba dana v tej posebni obliki.
Pravne posledice ponudbe
- *Sistem vezane ponudbe** pomeni, da ponudnik (oferent) ne more preklicati ponudbe po tem, ko jo je stranka že prejela: ponudnika ponudba veže, razen če:
1. to obveznost (vezanosti na ponudbo) izključi, ali
2. izključitev obveznosti (vezanosti na ponudbo) izhaja iz okoliščin posla.
Sistem nevezane (netrdne) ponudbe pomeni, da ponudnik lahko ponudbo prekliče. Preklic ni dopusten, ko naslovljenec sprejme ponudbo (akceptira).
V praksi velja sistem vezane ponudbe, če ponudnik izrecno ne izjavi, da ne želi biti vezan.
Kaj je predpogodba?
Predpogodba je pogodba, s katero se prevzema obveznost, da bo kasneje sklenjena druga glavna pogodba. Izpolnitev predpogodbe je sklenitev glavne pogodbe.
Predpostavke:
- vsebovanje bistvenih sestavin glavne pogodbe
- rok za sklenitev glavne pogodbe – če ga ne določita,je treba glavno pogodbo skleniti na dan, ko mora biti sklenjena po naravi posla in okoliščinah.
- nespremenjene okoliščine – klavzula rebus sic stantibus: predpogodba ne veže, če se okoliščine po njeni sklenitvi tako bistveno spremenijo, da stranki v takšnih okoliščinah gotovo ne bi sklenili predpogodbe.
- oblika, če je predpisana
Izpolnitev predpogodbe
Izpolnitev predpogodbe – v OZ je zagotovljeno pravno varstvo zaradi nesklenitve glavne pogodbe. Ker je vsebina bodoče glavne pogodbe določena s predpogodbo, je možno predpogodbo iztožiti tako, da sodba nadomesti glavno pogodbo:
1. na zahtevo zainteresirane stranke naloži sodišče drugi stranki, ki noče skleniti glavne pogodbe, naj to stori v določenem roku.
2. tožbo na sklenitev glavne pogodbe mora stranka vložiti v 6 mesecih od dneva:
● ko je potekel v predpogodbi določen rok za sklenitev glavne pogodbe; ali
● ko mora biti glavna pogodba sklenjena po naravi posla in okoliščinah, če stranki v predpogodbi nista določili roka.
Čas sklenitve pogodbe
OZ uveljavlja recepcijsko teorijo: pogodba je sklenjena takrat, ko ponudnik prejme od druge stranke (naslovnika) izjavo o sprejemu.
Kraj sklenitve pogodbe
Kraj sklenitve pogodbe – pogodba je sklenjena v kraju, kjer je imel ponudnik sedež ali prebivališče v trenutku, ko je dal ponudbo.
Katere so predpostavke za veljavnost pogodbe?
Predpostavke za veljavnost pogodbe so:
● sposobnost strank;
● soglasje oziroma volja;
● možnost in dopustnost;
● oblika, če je predpisana.