Náci Németország jellemzői Flashcards
15. tétel
- nov. 11.
- november 11-én Németország aláírta a fegyverszüneti egyezményt, ezzel véget ért az első világháború. A császárság, mint államforma megszűnt Németországban. Weimarban kikiáltották a köztársaságot.
Háború utáni helyzet
A háború utáni nehéz gazdasági helyzet, infláció, ellátási problémák és a versailles-i megaláztatás kedveztek a szélsőséges politikai mozgalmak megerősödésének. A szélsőbaloldalt képviselő kommunisták már 1919-ben hatalomátvételt kíséreltek meg (Spartacus-felkelés), de aktív volt a nacionalista szemléletű szélsőjobboldal is.
Náci párt megszületése
A náci párt alapját az 1919-ben Münchenben megalakult Német Munkáspárt jelentette. Adolf Hitler 1919. őszén csatlakozott a párthoz.
NSDAP
Hitler csatlakozása után a párt tagsága rohamosan bővült, 1923-ban már kb. 12 ezer főre tehető. A párt tehát lassan tömegpárttá alakult át, neve is megváltozott: Nemzetiszocialista Német Munkáspárt.
A náci ideológia egyes alapelemei
*gazdasági átalakítás
*nacionalizmus – a „versailles-i szégyenfolt” eltörlése,
*antiszemitizmus - a zsidókat nem tekintik a német nép tagjainak
SA
A 1920-as évek elejére formálódik ki a náci párt arculata is: jelképe a horogkereszt (árja szimbólum), megalakult a párt félkatonai rohamosztaga (SA – barnaingesek)
Sörpucss
1923-ban kísérelte meg először a hatalomátvételt. Ebben az évben zajlott le az ún. sörpuccs, melynek keretében Hitler München irányítását kívánta megszerezni. A puccs sikertelenül zajlott le, Hitlert 5 év börtönre ítélték. Rabsága alatt született meg a náci ideológia alapműve, a Mein Kampf (Harcom) c. mű.
Náci párt hatalomra kerülése
1925-29 között újra szervezte az NSDAP-t, megerősítette a párt helyzetét. Támogatókat szerzett, elsősorban nagytőkés csoportok, nagybirtokosok köréből. Hitler megerősítette a párton belüli helyzetét is. Az SA ellensúlyozására hozta létre az SS-t, amely tulajdonképpen Hitler személyes testőrségévé vált.
- jan. 30.
- január 30-án Hitlert kancellárrá nevezte ki.
Egypárti diktatúra
A náci párt kivételével minden más pártot feleslegesnek nyilvánítottak: egy sorozat rendelet következett, amely betiltott minden más pártot és ellenzéki mozgalmat. Németországban ezzel egypárti diktatúra alakult ki, melynek jellemzője a pártállamiság lett.
Führer -elv
1934-ben a köztársasági elnök, Hindenburg meghalt. A népszerű Ernst Röhm és körének eltávolítása. 1934. június 29-30-án, az ún. „hosszú kések éjszakáján” Hitler leszámolt az SA vezetésével egy tisztogató akció keretében.
Fajelmélet
Elkezdődött a zsidóság üldözése, amit szokás a Holocaust előfutárának is tekinteni. Helyzetüket ellehetetlenítették. Zsidók elvesztették állampolgári jogaikat, megtiltották a németek és zsidók közötti házasságkötést, bármilyenféle kapcsolatot, fajgyalázásnak minősítve azt.
A totális diktatúra
A náci Németországot a totális diktatúra jellemezte. A cenzúra megvalósításával teljesen elfojtották a szólásszabadságot. A náci válságkezelés lényege a gazdaság fokozott állami irányítása volt.