Athéni demokrácia Flashcards
8. tétel
Théseusz
Théseusz kr. e. 13. században élt és ő egyesítette és szervezte erős állammá Athént.
Arisztokrácia gazdasági és politikai hatalma
Kr. e. 8-6 századig az ipar és a kereskedelem fejlődött és az árutermelés a pénz használat kialakulása növelte az arisztokrácia gazdasági és politikai hatalmát.
Kisparaszti birtokok
Megnehezítette a parasztság helyzetét, a kisparaszti birtokok már nem bírták a tempót az arisztokrata nagy birtokokkal szemben a versenyt, és egyre jobban eladósodott.
Eladósodott kisparaszti birtokok
A fizetni nem tudó parasztoknak nem csak a földjét foglalták le, hanem az adóst is rabszolgákká tették az arisztokraták, ezt nevezték adósrabszolgaságnak.
Görög gyarmatosítás
Az eladósodás nagy mértékű volt és így a föld nélkül maradt tömeg kénytelen volt kivándorolni, így létrejöttek telepek a Fekete és Égei- tenger partvidéken, Szicíliában és Dél-Itáliában.
Periklész
Demokrácia virágkora Athénban Periklész nevéhez köthető. Kr. e. 455-ben választották meg először sztratégosznak, (Hadvezér, a stratégia kidolgozója) majd Kr. e. 444-től 429-ig töltötte be a posztot.
Kleiszthenész
Kr. e. 508-ban Kleiszthenész kezébe adták a hatalmat Athénban, hogy alkossa meg Türannisz (ókori förög államberendezkedés) utáni berendezkedést.
Athéni rendszer felépítése
4 phülét (kerület) megszüntette helyében egy területi felosztás alapján kialakított phülérendszer lépett 10 phülére osztotta fel Athén területét.
Ötszázak tanácsa
Mindegyik phülé 50- 50 tagot küldött a bulé tagjai közé, melyet így ötszázak tanácsának hívtak. Az állam ügyeit intézte a népgyűlésen hozott döntések alapján.
Ekklészia
Az állam legfőbb szerve a népgyűlés (ekklészia) volt ez a testület mondta ki a döntő szót a háború és béke kérdésében, ez hozta a törvényeket ez ellenőrizte az állami hivatalokat.
2 bíróság
Ekkoriban 2 a bíróság volt egy ezek közül a Areioszpagosz, azaz a vének tanácsa, másik bírói testület a héliaia (esküdt bíróság) volt. Tanácsokra osztva üléseztek. Foglalkoztak tisztségviselők alkalmasságával ítélkeztek politikai perekben.
Athén vezetői
Athén vezető tisztségviselői közé tartoztak az arkhónok a sztratégosz és a tamiászok (kincstárnokok). Az állam élén formálisan 9 arkhón állt. A sztratégosz a phülék élén álló katonai parancsnokok voltak.
Osztragizmosz
Démosz tagjai létrehozták a cserép szavazást intézményét. Athén polgárai minden évben szavaztak arról, hogy szerintük kitör egyeduralomra közülük. Aki a legtöbb szavazatot kapta 10 évre száműzték athénból de a vagyonát megtarthatta.
Sztratégosz
Hadvezér, stratégia kidolgozója.
Phülé
Kerület