Matek III. tétel Flashcards
Függvények szélsőértéke.
Egy függvény szélsőértéke lehet minimum vagy maximum. A minimum szélsőérték esetén a függvény értéke kisebb lesz, mint a környező pontokban, míg a maximum szélsőérték esetén a függvény értéke nagyobb lesz. A szélsőértékeket keresni szoktuk ott, ahol a függvény deriváltja (lehetséges szélsőértéket jelző érték) nullává válik.
Függvényvizsgálat
A függvényvizsgálat során tanulmányozzuk a függvény tulajdonságait, például szélsőértékeit, monotonitását, konvexitását, konkavitását stb. Ez általában a deriváltak segítségével történik. Az első és második deriváltakból származó információk segítenek megállapítani, hol találhatók a szélsőértékek, illetve miként változik a függvény iránya.
A legkisebb négyzetek módszere
A legkisebb négyzetek módszere egy statisztikai és numerikus analízisben gyakran alkalmazott eljárás. A módszer lényege az, hogy egy adathalmazt egy függvényhez próbálunk illeszteni úgy, hogy a különbség az illesztett függvény és az adatok közötti négyzetes hibák összege minimális legyen. Ez a módszer például regressziós analízisek során használatos, amikor egy változót más változókkal próbálunk összefüggésbe hozni.
Logikai változók
A változók olyan szimbólumok, amelyekre a kvantorok (minden, létezik) hatnak. Például: x, y, z.
Függvényi jelek
Függvényi jelek olyan szimbólumok, amelyeket a függvények reprezentálnak. Például: f, g
Predikátumok
Predikátumok olyan függvények, amelyek értékei igazak vagy hamisak. Például: P(x), ahol P egy adott tulajdonság.
Kvantorok
Kvantorok: Kvantorok segítségével kifejezhetjük az általánosítást vagy a specifikációt. Az “∀” jelentése “minden”, a “∃” jelentése “létezik”. Például: ∀x, ∃y
Logikai összekötő
Logikai összekötők: Például: “és”(∧), “vagy” (∨), “nem” (¬), “implikáció” (→), “ekvivalencia” (↔).
Zárójelek
Használjuk a kifejezések és formulák csoportosításához.
Szabad Változók
Egy változó szabad előfordulása egy logikai formulában olyan, ha a formula tartalmazza ezt a változót, és nincs előtte kvantor, ami ezt a változót kötné.
Példa: Az y szabad előfordulása az ∃x(P(y)∧Q(x)) formulában, mivel a kvantor előtte csak a Q(x)-re vonatkozik, az y szabadon előfordul.
A szabad változók “szabadon” változhatnak értékükben, nem szorítja meg őket kvantor.
Kötött Változók
Egy változó kötött előfordulása egy logikai formulában olyan, ha a formula tartalmazza ezt a változót, és előtte van egy kvantor, ami ezt a változót köti.
Példa: Az x kötött előfordulása a ∀x(P(x)→Q(x)) formulában, mivel az x előtt van egy ∀ kvantor, ami azt jelenti, hogy x minden értékére vonatkozik.
A kötött változók értékét a hozzájuk tartozó kvantor határozza meg
Logikai Interpretáció
Az interpretáció megadja a szimbólumoknak értelmet. Például, egy értelmezés megadhatja, hogy egy adott prédikátum mit jelent egy adott univerzumban.
Változókiértékelés
Az értelmezésnek meg kell határoznia a változók értékét. Ez általában egy univerzumban történik
Termek értéke
A termek olyan formulák, amelyek nem tartalmaznak kvantorokat. Az értelmezés meghatározza a termek értékét.
Formulák értéke interpretációban
A formulák értéke az, hogy az állítás, amit a formula reprezentál, igaz vagy hamis-e az adott értelmezés mellett.