Képviselet1. Flashcards
Képviselet fogalma?
Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, más személy útján is lehet jognyilatkozatot tenni. A képviselő által megtett jognyilatkozat közvetlenül a képviseltet jogosítja és kötelezi.
Ki lehet képviselő?
- bárki lehet, aki nem cselekvőképtelen, és belátási képességgel rendelkezik az adott ügyletre.
(Korlátozottan cselekvőképes is képviselhet cselekvőképes személyt is.) - De bármilyen érdekellentét összeférhetetlenséget eredményez a képviselő és a képviselt között.
- A képviselő ebbeli jogosultságát eltérő törvényi rendelkezés vagy ügyleti kikötés hiányában harmadik személyre átruházhatja.
- Egy személy egy időben többféle képviseletet is elláthat.
- Egy képviseltnek egyidejűleg több képviselője is lehet ugyanarra az ügyletre vonatkozóan.
- Képviselő nem csak természetes személy lehet. Ilyenkor a képviseletből származó teendőket az adott szervezet képviselője látja el.
- A képviselő nem járhat el, ha a szemben álló vagy ellentétesen érdekelt fél ő maga vagy olyan személy, akit ugyancsak ő képvisel (összeférhetetlenség). Ha a képviselő jogi személy, a képviselt kifejezett engedélye alapján érdekellentét esetében is eljárhat.
Képviselet jogalapja?/Min alapulhat?
jogszabály
bírósági, hatósági határozat
létesítő okirat (jogi személyek esetén)
meghatalmazás (ügyleti képviseletet teremt)
Mi a meghatalamazás?
Meghatalmazás: képviseleti jogot létesítő, címzett, egyoldalú jognyilatkozat. A meghatalmazó akaratát fejezi ki. Az írásban tett meghatalmazásnál a meghatalmazó aláírása kell, a meghatalmazott aláírását nem tartalmazza. A meghatalmazás jogosít, de nem kötelez.
Meghatalamazásnál a tartalmat tekintve, mit kell megjelölni?
milyen jognyilatkozatot tehet meg a meghatalmazott, a képviselt helyett -> ügyleti képviselet
képviselő neve, meghatározása
ki a címzett: *meghatalmazott
*vmely hatóság
* bíróság
* bmely személy, akinek jogosult a képviselő jognyilatkozatot tenni
Képviselet alakja, formai követelményei? Időbeli hatálya? Képviselőként ki járhat el? Általános meghatalmazás? Hatálya?
Alakja, formai követelmény: olyan alakszerűség szükséges (a meghatalmazás megtételéhez) amelyet a jogszabály a meghatalmazás alapján megtehető jognyilatkozatra előír.
Időbeli hatálya: a jognyilatkozat megtételével szűnik meg. Van lehetőség arra, hogy a meghatalmazó visszavonja, mielőtt a meghatalmazott eljárt az ügyben.
Visszavonásra is ugyanaz az alakszerűség irányadó, mint a meghatalmazásra.
Képviselőkét ki járhat el: szabadon lehet dönteni és még korlátozottan cselekvőképes személy is eljárhat cselekvőképtelen személy helyett.
Általános meghatalmazás: az ügyek egyedileg meg nem határozott körére ad meghatalmazást. Szigorúbb a formaiságra utaló rendelkezés: teljes bizonyító erejű magánokiratban, közokiratban
Hatályát tekintve: A határozatlan időre, vagy 5 évnél hosszabb időre adott általános meghatalmazás 5 év után hatályát veszti. -> cél, hogy a meghatalmazó újragondolja
Képviseleti jog korlátozása:
Jóhiszemű 3. személlyel szemben hatálytalan a képviseleti jog korlátozása (ha tv. eltérően nem rendelkezik)
Érdekellentét
Ha a képviselő és a képviselt között érdekellentét van, akkor a képviselt megtámadhatja a képviselő által tett jognyilatkozat. Ha a képviselt személy tudott az érdekellentétről a képviseleti jog alapításakor, akkor nem megtámadható a jognyilatkozat.
Álképviselet
Aki képviseleti jog nélkül, vagy képviseleti jogkörét túllépve más nevében tesz jognyilatkozatot, ő az álképviselő. Az álképviselő által megtett jognyilatkozatot a képviselt:
jóváhagyhatja (visszamenőlegesen hatályos)
nem hagyja jóvá, akkor létre nem jött a jognyil.
A 3. személynek, aki szerződést kötött az álképviselővel kártérítési igénye lehet
Ha az álképviselő jóhiszemű volt, akkor csak a jognyilatkozat megtételéből eredő kárt kell megtérítenie. -> negatív interesse (mintha meg sem kötötték volna)
Ha rosszhiszemű volt, akkor a 3. személy teljes kárát meg kell térítenie, pl. elmaradt haszon -> pozitív interesse (mintha teljesítették volna)
e) Képviselet terjedelme:
Mindazon cselekményre kiterjed, mindazon jognyilatkozatok megtételére kiterjed, amelyek a képviselettel elérni kívánt cél érdekében szükségesek.
Sorold fel, és jellemezd a képvsielet sajátos eseteit!
- Vélelmezett képviselet:
(vélelmezett kereskedelmi meghatalmazott)
Az üzlethelyiségben, vagy az ügyfélforgalom számára nyitva álló egyéb helyiségben képviselőnek kell tekinteni azt a személyt, akiről okkal feltételezhető, hogy az ott szokásos jognyilatkozatok megtételére jogosult. - Látszaton alapuló képviselet:
Képviselőnek kell tekinteni azt a személyt, akiről eljárása és a képviselt személy magatartása alapján okkal feltételezhető hogy jogosultsággal rendelkezik a képviselt személy nevében jognyilatkozatot tenni. (3. személy érdekeit szolgálja) - Ügyeinek vitelében akadályozott személy képviselete:
- nem érinti a cselekvőképességet
- ügyvitel segítésére szolgál
- gyámhat. gondnokot rendelhet ki, az ügyvitel segítsége érdekében
- általános, folyamatos vagyonkezelés a károsodás elkerüléséért - Eseti gondnok, eseti gyám
- egy-egy meghatározott ügyben jár el
- kiskorú esetén gyám, nagykorúnál gondnok
- A gyámhatóság eseti gondnokot rendel, ha a gondnok jogszabály vagy a gyámhatóság rendelkezése folytán, érdekellentét vagy más tényleges akadály miatt nem járhat el.
- Eseti gondnokot kell rendelni akkor is,
a) ha sürgősen kell intézkedni, és a cselekvőképtelen vagy a cselekvőképességében részlegesen korlátozott nagykorú személynek nincs törvényes képviselője vagy annak személye nem állapítható meg; továbbá
b) ha az ismeretlen, távollevő vagy ügyeinek vitelében egyébként akadályozott személy jogainak megóvása érdekében szükséges.
- Az eseti gondnok az ügyben olyan jogkörrel jár el, mint a gondnok.