Kazensko pravo SŽ Flashcards
Blanketne norme
Gre za kazenskopravne določbe, ki se v svoji dispoziciji sklicujejo na druge pravne predpise, ki dispozicijo dopolnjujejo. KZ še vedno določa vse zakonske znake, le vsebina enega izmed njih je določena v drugem predpisu. Prispevajo k boljši prepoznavnosti kaznivega dejanja in boljšemu ločevanju med kaznivim in nekaznivim.
Blanketna norma je lahko zakon, podzakonski predpis, individualni pravni akt ali celo nepravno pravilo (npr. pravilo zdravniške znanosti).
Tipičen primer: 323/I KZ-1: »Udeleženec v prometu, ki s kršitvijo predpisov o varnosti cestnega prometa iz malomarnosti povzroči prometno nesrečo, v kateri je bila kakšna oseba hudo telesno poškodovana, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do treh let.«.
Ob tem je potrebno opozoriti še na 8. člen KZ-1, ki določa, da če se KZ-1 sklicuje na predpis, ki velja le za določen čas, se ta predpis uporabi tudi za kaznivo dejanje, storjeno v času njegove veljavnosti, pa čeprav je ta predpis kasneje prenehal veljati.
Načelo zakonitosti v KP
28/I URS: Nihče ne sme biti kaznovan za dejanje, za katero ni zakon določil, da je kaznivo, in ni zanj predpisal kazni, še preden je bilo dejanje storjeno.
Namen zahteve po določnosti v kazenskem materialnem pravu je preprečiti samovoljno in arbitrarno uporabo državnega kaznovalnega sankcioniranja oziroma preprečiti samovoljne, nezakonite in čezmerne posege kazenskega represivnega aparata, še posebej v situacijah, ki ne bi bile točno opredeljene.
Iz zgornjega pravila tako izhajajo 4 posledice:
- prepoved določanja kaznivih dejanj in kazni s podzakonskimi akti ali z običajnim pravom (nullum crimen, nulla poena sine lege scripta);
- prepoved analogije pri ugotavljanju obstoja kaznivih dejanj in izrekanju kazni (nullum crimen, nulla poena sine lege stricta) – prepovedana pravna in zakonska analogija in s tem odstopanje od načela določnosti
- izjemoma dopustna analogija intra legem
- prepoved določanja kaznivih dejanj in kazni s pomočjo praznih, nedoločljivih ali nejasnih pojmov (nullum crimen, nulla poena sine lege certa) –
- prepoved povratne veljave predpisov, ki določajo kazniva dejanja in kazni zanje (nullum crimen, nulla poena sine lege praevia)
- člen KZ-1: nikomur ne sme biti izrečena kazen za dejanje, ki ga zakon ni določil kot kaznivo še preden je bilo storjeno in za katero ni bila z zakonom predpisana kazen ali druga kazenska sankcija.
Dispozicije KD
- Opisne: s kar se da skopimi in natančno izbranimi izrazi zakon pove, kdo je storilec, kakšno je izvršitveno ravnanje in kakšna je prepovedana posledica.
- Enostavne: te dispozicije se omejujejo na kratko in jasno izjavo o tem, kaj je kaznivo, brez da bi določale izvršitvena ravnanja ali druge okoliščine dejanja. Npr. uboj: kdo komu vzame življenje
- Alternativne: povedo, da se dejanje lahko izvrši na 2 ali več načinov, torej z več različnimi izvršitvenimi ravnanji.
*Npr. ponarejanje listin: kdor ponaredi listino ali spremeni pravo listino, zato da bi se taka listina uporabila kot prava, ali kdor ponarejeno ali spremenjeno listino uporabi kot pravo. - Blanketne dispozicije
+
Objektivni pogoj kaznivosti:
1) nepravi – kaznivost utemeljuje, kar pomeni, da brez izpolnjenosti tega pogoja dejanje ne bi bilo kaznivo – npr. prometna nesreča, če ni hude telesne, KD NI;
2) pravi – je posebna predpostavka kaznivosti izven biti kaznivega dejanja, ki ne prenese krivdnega odnosa storilca – njegov namen pa je v omejevanju kaznivosti – npr. sramotitev tuje države se kljub temu, da je kaznivo, preganja samo z dovoljenjem ministrstva za pravosodje.
Blanketno urejanje in kršitev načela zakonitosti
Blanketno urejanje še ne pomeni, da je zaradi blanketne tehnike kršeno načelo zakonitosti in v njegovem okviru določenosti kaznivega dejanja v zakonu (nullum crimen sine lege). V primeru blanketne norme so namreč vsi znaki kaznivega dejanja vsebovani že v normi zakona, ki je inkriminiral posamezno ravnanje. Vendar v takšnem primeru kakšen izmed znakov ni zadostno razumljiv že sam po sebi – napotitev na drug predpis je takó razlagalno pravilo, ki naslovljencu in uporabniku kazenskega zakona omogoča razumevanje znaka kaznivega dejanja. Pri tem mora drugi predpis, na katerega napoti blanketna norma, ostati v okviru napotitve, da bi bila takšna razlaga utesnjujoča in kot takšna skladna z načeli kazenskega prava. V nasprotnem primeru, če bi drugi predpis širil polje kaznivosti, kot ga je temeljno začrtal kazenski zakon, bi šlo za nedopustno razširjujočo razlago. Če je temu zadoščeno, z vidika zahteve po nullum crimen sine lege ni bistveno, kakšne narave je predpis, ki se uporablja na temelju blanketne dispozicije, saj so sicer vsi znaki kaznivega dejanja že vsebovani v (kazenskem) zakonu.
Analogije v KP
Prepovedana pravna in zakonska analogija in s tem odstopanje od načela določnosti
*izjemoma dopustna analogija intra legemU-I-67/94:
*Uporaba pravne analogije - analogija juris pomeni posplošitev določenega pravnega pravila do te mere, da ga lahko uporabimo za družbena razmerja druge vrste - sklepanje preko splošnih pravnih načel. Z uporabo pravne analogije bi se štelo za kaznivo vsako dejanje, za katero bi iz splošnih pravnih načel izhajalo, da je družbi nevarno
*zakonske analogije - analogija legis pomeni sklepanje po podobnosti s pravno urejenega primera na pravno neurejeni primer, ki se po svojih sestavinah v celoti ne ujemata, ujemata pa se v bistvenih lastnostih. V kazenskem pravu bi uporaba te analogije pomenila, da kazenskopravna norma velja tudi za primere, ki jih zakon izrecno ne navaja, so pa podobni tistim, ki so v zakonu določeni
Izjema lahko velja le za analogijo inter legem in še to samo v tistih primerih, ko zakonodajalec zaradi objektivne okoliščine - narave določenih vrst kaznivih dejanj - ne more abstraktno in povsem določno inkriminirati vseh njihovih izvršitvenih oblik oziroma izrecno navesti vseh znakov, ki bi se v dejanskosti lahko pojavili. Eden od pogojev za dopustno uporabo analogije inter legem pa je med drugim določnost vseh ostalih znakov v opisu kaznivega dejanja. Če ti znaki niso izrecno navedeni ali če so tudi sami že nedoločni, postane tudi uporaba analogije inter legem zaradi zahteve po določnosti kaznivega dejanja nedopustna.
Neprimeren poskus in prostovoljni odstop
Poskus: kdor NAKLEPNO začne, pa ga ne dokonča, se kaznuje za poskus (torej v mejah predpisane kazni, lahko pa tudi mileje), če gre za KD, za katerega se smejo izreči 3+ zapor ALI če zakon predpisuje, da je poskus kazniv.
Poskus je lahko dokončan (izvršil vse znake, samo še čaka posledico) ali pa nedokončan (le nekaj znakov).
35. KZ-1: Storilcu, ki poskuša storiti KD z neprimernim sredstvom ali proti neprimernemu objektu, se sme kazen odpustiti.
*V tem kontekstu se presoja, ali bi lahko druga oseba, ki bi bila bolj spretna, v enaki situaciji z enakim sredstvom ali proti enakemu objektu povzročila prepovedano posledico. Poznamo pa tudi absurden poskus: kjer je nevarnost nastanka prepovedane posledice tako majhna, da ravnanje ni več protipravno (npr. uboj z urokom, plačilo z monopoli denarjem).
- KZ-1: (1) Storilcu, ki je poskušal storiti kaznivo dejanje, pa je prostovoljno odstopil od njegove storitve (na lastno pobudo, zaradi lastnih vzgibov, na priprošnjo žrtve, NE pa zaradi npr. poškodbe), se sme odpustiti kazen
*pri nedokončanem KD zadošča nadaljnja pasivnost, pri dokončanem pa aktivnost – če gre za dokončan poskus in ne more storiti ničesar več, da bi preprečil posledico, ne more odstopiti.
(2) Če storilec prostovoljno odstopi od storitve kaznivega dejanja, se kaznuje za tista dejanja, ki pomenijo kakšno drugo samostojno kaznivo dejanje
*razen če gre za kvalificiran poskus (npr. HTP z namenom odvzeti življenje, pa si premisliš – tukaj je HTP že konzumirana v poskusu uboja).
(3) Storilcu se sme odpustiti kazen, če si je iskreno in primerno prizadeval preprečiti posledico, tudi če ta potem ni nastala iz drugega razloga
*gre za NEKAVZALNI prostovoljni odstop – do te situacije NE more nikoli priti pri nedokončanem poskusu, ker tam posledice sploh še ni na vidiku.
Pri dokončanem pa poznamo
a) primerni poskus: nekoga zabodem in pokličem reševalce; mora biti aktivno in
b) neprimerni poskus: pokličem PP naj demontirajo bombo, ki pa sploh ne dela; mora biti aktivno + v tem primeru imamo 2 podlagi za fakultativno odpustitev kazni (neprimerni poskus in odstop)
Poznamo tudi prostovoljni odstop pri napeljevalcu in pomagaču – 40/II – njima se sme kazen odpustiti, če sta prostovoljno preprečila KD – pasivni vložek ni dovoljen, ker dejanja nimata v oblasti, zato morata vedno ravnati aktivno.
Poznamo tudi nekavzalni prostovoljni odstop napeljevalca in pomagača – 40/III – kazen se jima sme odpustiti, če sta si iskreno in primerno prizadevala preprečiti posledico, pa tudi če ta potem ni nastala iz drugega razloga – pasivni vložek ni dovoljen, ker dejanja nimata v oblasti, zato morata vedno ravnati aktivno.
Nedovoljeni dokazi
18/II ZKP: Sodišče ne sme opreti sodne odločbe na dokaze:
- ki so bili pridobljeni s kršitvijo ustavno določenih človekovih pravic in temeljnih svoboščin, kot tudi ne na dokaze,
- ki so bili pridobljeni s kršitvijo določb kazenskega postopka in je zanje v tem zakonu določeno, da se sodna odločba nanje ne more opreti, ali ki so bili pridobljeni na podlagi takega nedovoljenega dokaza.
Gre za izjemo od načela proste presoje dokazov iz 18/I ZKP.
Že v zakonu je vsebovano pravilo zastrupljen sadež zastrupljenega drevesa, za obstoj katerega mora biti izpolnjen t. i. bifurkativni test: podana mora biti vzročna zveza med nezakonitostjo in najdenim dokazom, pri čemer mora biti slednji pridobljen z izkoriščanjem prvotne nezakonitosti.
Izjeme od tega pravila pa so:
a) neizogibno odkritje – že sprejeta v praksi VSRS,
b) dobra vera – ni sprejeta, gre pa za to, da se policija zanaša v dobri veri na odredbo – to pa ni ok, ker sankcioniramo državo v celoti, ne pa samo policije,
c) neodvisen vir – ni izpolnjen drugi pogoj bifurkativnega testa (da je pridobljen z izkoriščanjem prvotne nezakonitosti),
d) zbledel madež – kršitev ni tako huda oz. je že tako oddaljena – ne bo sprejeta zaradi sistema izločenja dokazov.
Izločitev nedovoljenih dokazov (ekskluzija)
Sistem izločanja: radikalen sistem izločanja dokazov, ki je neločljivo povezan z akuzatornim tipom kazenskega postopka, katerega bistvo je v »reševanju spora« med strankama, zaradi česar morata biti stranki enaki – »enakost orožij« (16/I ZKP). Tehtanje med jakostjo kršitve oziroma poštenostjo postopka kot celote na eni strani in težo kaznivega dejanja na drugi tako ni dopustno, in to niti upoštevajoč načelo sorazmernosti. Slednje je namreč namenjeno garantni funkciji – omejuje posege države v pravice posameznika, pri čemer je popolnoma v nasprotju z namenom tega načela, da na njegovi podlagi skušamo argumentirati zmanjševanje posameznikovih pravic. Tehtanje ustavnih dobrin je s sprejetjem zakona (ZKP, KZ-1) opravil že zakonodajalec, pri čemer se je preprosto odločil za sistem, ki bo s sankcijo izločitve poskrbel, da dokazi, ki so bili pridobljeni s kršitvijo človekovih pravic in drugih določb ZKP, ne bodo uporabljeni.
83/I ZKP: Še preden državni tožilec poda preiskovalnemu sodniku zahtevo za preiskavo, predlog za soglasje naj se ne opravi preiskava, vloži obtožbo brez preiskave ali obtožni predlog na podlagi ovadbe, poda sodniku predlog za posamezna preiskovalna dejanja ali predlog za izdajo kaznovalnega naloga, izloči iz spisov obvestila, ki jih je policija zbrala od osumljenca, preden je bil poučen po četrtem odstavku 148. člena tega zakona. O opravljeni izločitvi sestavi uradni zaznamek in ga priloži spisom, ki jih pošlje sodišču, če pa so spisu priloženi tudi drugi dokazi, za katere državni tožilec misli, da se na njih ne sme opirati odločba sodišča, pošlje spise, v katerih so taki dokazi preiskovalnemu sodniku oziroma sodniku posamezniku, ta pa nato izloča.
83/II ZKP: Če je v tem zakonu določeno, da se sodna odločba ne sme opirati na izpovedbo osumljenca oziroma obdolženca, priče ali izvedenca, ali na zapisnike, predmete, posnetke, sporočila ali dokazila, izda preiskovalni sodnik oziroma sodnik, ki opravlja posamezna preiskovalna dejanja, 1) po uradni dolžnosti ali 2) na predlog stranke sklep, s katerim izloči navedene dokaze iz spisov takoj, ko ugotovi, da gre za take izpovedbe oziroma dokaze. Tako ravna tudi glede obvestil iz prejšnjega odstavka, če jih ni že prej izločil državni tožilec, kot tudi glede obvestil, ki so jih dale policiji osebe, ki ne smejo biti zaslišane kot priče , ali ki so se v skladu s tem zakonom odrekle pričevanju , ali ki po tem zakonu ne bi smele biti postavljene za izvedenca.
Zoper sklep preiskovalnega/posameznika je posebna PRITOŽBA.
Če se izločijo, se jih sme pregledati samo v dveh primerih, in sicer ko se odloča o pritožbi iz razloga izločitve sodnika ALI pa, ko se pred koncem dokaznega postopka izda po uradni dolžnosti ali na predlog strank sklep, s katerim se izloči iz spisov dokaze, na katere se po določbah tega zakona ne sme opirati sodna odločba, to pa zato, ker se sme tak sklep izpodbijati le s pritožbo zoper sodbo.
276/IV ZKP: Če ZOS ob preizkusu obtožnice ugotovi, da so v spisih zapisniki ali obvestila iz 83. člena tega zakona, izda sklep o njihovi izločitvi iz spisov. Zoper ta sklep je dovoljena posebna pritožba. Ko postane sklep pravnomočen, poskrbi predsednik ZOS, preden pošlje zadevo predsedniku senata, ki razpiše glavno obravnavo, da se izločeni zapisniki in obvestila zaprejo v poseben ovitek in izročijo preiskovalnemu sodniku, da jih shrani ločeno od drugih spisov. Teh zapisnikov in obvestil ni dovoljeno pregledovati in tudi ne uporabiti v postopku.
Ekskluzija je institut, ki preprečuje, da bi država zoper obdolženega uporabila dokaze, zbrane na nezakonit oziroma protiustaven način, torej s kršitvijo temeljnih človekovih pravic. Z ekskluzijo se zagotavlja »enakost orožja« obeh strank z načelno prepovedjo prevlade države nad posameznikom.
Glede na naravo delimo dokaze kot predmet ekskluzije na:
- dokaze, za katere že zakon v matični določbi predpisuje, da se nanje sodna odločba ne sme opreti: to so dokazi, pridobljeni s kršitvijo neke dokazne prepovedi in zanje je predvideno dvojno sankcioniranje: sodna odločba se nanje ne more opirati in še izločeni morajo biti iz spisa (npr. izpovedba tistega, ki mu je bila odvzeta prostost, pa ni bil poučen po 4. členu ZKP; izpovedba, pridobljena s silo ali grožnjo; dokazi pridobljeni z uporabo PPU brez odredbe preiskovalnega sodnika ali v nasprotju z njo; izjavo priče, ki ne bi smela biti zaslišana kot priča).
- taksativno naštete izpovedbe, ki jih je treba izločiti, čeprav v matični določbi ni posebej določeno, da se sodba nanje ne sme opirati: praviloma izjave določenih oseb iz predkazenskega postopka, ki niso bile pridobljene s kršitvijo neke dokazne prepovedi (npr. izjava, ki jo je v fazi zbiranja obvestil policiji dala oseba, za katero se kasneje izkaže, da ne sme biti zaslišana kot priča ali ki ne bi smela biti postavljena za izvedenca).
V našem sistemu izločajo nedovoljene dokaze:
- državni tožilec: pred podajo zahteve za preiskavo, vložitvijo obtožnice brez preiskave oziroma obtožnega predloga na podlagi ovadbe, predlogom sodniku posamezniku za opravo posameznih preiskovalnih dejanj ali izdajo kaznovalnega naloga;
- preiskovalni sodnik: v preiskavi;
- sodeči sodnik: v skrajšanem postopku;
- zunajobravnavni senat: v ugovornem postopku zoper obtožnico;
- predsednik senata: pred glavno obravnavo;
- razpravni senat: na glavni obravnavi;
- senat višjega sodišča: v pritožbenem postopku.
Takšen sistem izločanja po mnenju nekaterih vodi do »psihološke okužbe«, saj se sodeči sodnik seznani z vsebino nedovoljenih dokazov in tako le-ti vplivajo na odločitev sodišča, kljub temu, da niso procesno relevantni. Teorija o psihološki okužbi je pomembna predvsem v anglosaškem sistemu, kjer porota ni dolžna obrazložiti svoje odločitve. V kontinentalnem sistemu, je sodišče dolžno navesti dokaze in oceniti njihovo verodostojnost.
V našem kazenskem postopku sta uzakonjeni dve tehniki sankcioniranja, izločitev in prepoved opiranja sodne odločbe na neveljavne dokaze. Namen izločitve je, da se tisti, ki sodi, sploh ne seznani z izločenim dokazom, namen prepovedi opiranja sodne odločbe na neveljavne dokaze pa je, da se nanj ne bo skliceval v sodni odločbi, ker bi takšno sklicevanje pomenilo absolutno bistveno kršitev kazenskega postopka.
Naše procesno pravo ne pozna izjem od ekskluzije. Dokazi, pridobljeni s kršitvijo človekovih pravic in določb ZKP, so absolutno neveljavni. Ekskluzija po našem pravu je temeljna človekova pravica in ne velja le za obdolženca.
Predlog za izločitev dokazov
Izločitev dokazov lahko predlagata stranki postopka, to sta tožilec in obdolženec. Pravna oseba, ki se v kazenskem postopku obravnava kot prejemnica premoženjske koristi, ni upravičena predlagati izločitve dokazov.
83/II ZKP: Stranke smejo zahtevati izločitev dokazov do konca predobravnavnega naroka, če tega naroka ni bilo, pa do začetka glavne obravnave, kasneje pa samo pod pogojem iz 4. točke tretjega odstavka 285.a člena tega zakona (da navede utemeljene razloge, zakaj jih ni podal že prej).
Dokazni predlog in predlog za izločitev dokazov sta 2 plati istega kovanca, tako da mora vsak predlog vsebovati argumentacijo o tem, katera dejstva se bodo dokazovala in s katerim dokaznim sredstvom, s stopnjo verjetnosti pa je potrebno izkazati relevantnost dejstev, primernost sredstva, uspešnost dokazovanja in zanesljivost sredstva.
Na predobravnavnem o predlogih za izločitev odloča predsednik senata po opravljenem naroku. Zaradi zapletenosti zadeve ali če ne razpolaga z dovolj podatki lahko izvede potrebne dokaze. Na koncu odloči s sklepom, zoper katerega je dovoljena pritožba na višje sodišče. Tako ravna predsednik ali na predlog strank, če pa tega ni, pa tudi po UD.
340/IV ZKP: Pred koncem dokaznega postopka izda senat po uradni dolžnosti ali na predlog strank sklep, s katerim izloči iz spisov zapisnike in druge dokaze, na katere se po določbah tega zakona ne sme opirati sodna odločba. Poseben sklep izda tudi, če zavrne predlog stranke za izločitev. Sklep, s katerim je bilo odločeno o izločitvi zapisnikov in drugih dokazov, se sme izpodbijati le s pritožbo zoper sodbo. Izločeni zapisniki in drugi dokazi se zaprejo v poseben ovitek in izročijo preiskovalnemu sodniku, da jih shrani ločeno od drugih spisov (tretji odstavek 83. člena).
Okrajno sodišče: 435/II ZKP: Če sodnik sam ali na predlog strank ugotovi, da so v spisih zapisniki ali obvestila iz 83. člena tega zakona, izda sklep o njihovi izločitvi, o pritožbi zoper tak sklep odloča sodišče druge stopnje, ki sme glede na vsebino izločenega dokaza odrediti, da se glavna obravnava opravi pred drugim sodnikom.
Nedovoljeni dokazi v postopku s pritožbo in IPS
Faza pritožbe (II. st. pazi po UD): 371/I/8: absolutna bistvena kršitev določb kazenskega postopka je podan, če se sodba opira na dokaz, ki je bil pridobljen s kršitvijo z ustavo določenih človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali na dokaz, na katerega se po določbah tega zakona sodba ne more opirati, ali na dokaz, ki je bil pridobljen na podlagi takega nedovoljenega dokaza.
377/IV: Če sodnik poročevalec ugotovi, da so v spisih zapisniki in obvestila iz 83. člena tega zakona, pošlje spise sodišču prve stopnje pred sejo senata na drugi stopnji, da izda predsednik senata na prvi stopnji sklep o njihovi izločitvi iz spisov in jih po pravnomočnosti sklepa v zaprtem ovitku izroči preiskovalnemu sodniku, da jih hrani ločeno od drugih spisov.
Rezultat pritožbe: II. st. s sklepom razveljavi ter vrne v novo sojenje (392/I) VENDAR ne sme razveljaviti, če bi bila razveljavitev samo iz tega razloga v škodo obtoženca (392/II).
Obnova: ko je hkrati nov dokaz tudi nezakonit dokaz, bi pa povzročil oprostitev
ZVZ: to predstavlja razlog po 420/I/2 (bistvena kršitev določb kazenskega postopka) ZKP, iz katerega je mogoče vložiti ZVZ
Specializirani oddelki sodišč
Specializirani oddelki sodišč, ki delujejo pri okrožnih sodiščih na sedežih višjih sodišč, so izključno stvarno pristojni za vsa kazniva dejanja, za katera obtožni akt vloži specializirano državno tožilstvo.
Zakon o sodiščih torej za kazenske zadeve, ki jih na podlagi 40.a člena obravnavajo specializirani oddelki, določa izključno stvarno (in tudi krajevno) pristojnost okrožnih sodišč, na katerih specializirani oddelki delujejo, oziroma posledično tudi izključno stvarno in krajevno pristojnost specializiranih oddelkov za vsa kazniva dejanja, za katera obtožni akt vloži SDT
Nepristranskost sodnikov
Ustava Republike Slovenije v prvem odstavku 23. člena določa, da ima vsakdo pravico, da o njegovih pravicah in dolžnostih ter o obtožbah proti njemu brez nepotrebnega odlašanja odloča neodvisno, nepristransko in z zakonom ustanovljeno sodišče. Eden izmed temeljnih pogojev za zagotovitev nepristranskega sojenja je prepoved, da bi sodno funkcijo opravljala oseba, glede katere obstajajo okoliščine, ki vzbujajo dvom o njeni nepristranskosti oz. objektivnosti. Nepristranskost sodnikov kot nosilcev sodne funkcije na posameznih sodiščih pa je treba ocenjevati ne le po njenih učinkih, temveč tudi po zunanjem izrazu, namreč kako lahko pristranskost oz. nepristranskost sodnikov razumejo stranke v postopku in tudi kako se razume v očeh javnosti. Ni dovolj, da sodišče v postopku ravna in odloča nepristransko; sodišče mora biti sestavljeno tako, da ne obstajajo nikakršne okoliščine, ki bi vzbujale dvom o videzu nepristranskosti sodnikov. Nepristranskost sojenja se mora torej odražati tudi navzven, gre za t. i. videz nepristranskosti sojenja (odločba Ustavnega sodišča RS, opr. št. Up-799/13-19 z dne 22. 1. 2015).
Sodna rehabilitacija
Že sodišče prve stopnje je pojasnilo, da sme sodišče v skladu z določbo 83. člena KZ-1 na prošnjo obsojenca odločiti, da se obsodba izbriše iz kazenske evidence in da velja obsojenec za neobsojenega, če je potekla polovica z zakonom določenega roka, po poteku katerega se obsodba izbriše, če obsojenec v tem času ne stori novega kaznivega dejanja ter da sodišče pri odločanju o izbrisu upošteva vedenje obsojenca po prestani kazni, naravo kaznivega dejanja in druge okoliščine, pomembne za izbris obsodbe. Iz navedenega povzetka instituta sodne rehabilitacije izhaja, da sodišče ni obligirano ugoditi prošnji ob izpolnjenosti določenih pogojev, temveč gre za diskrecijsko pravico sodišča. Slednje pri odločanju o prošnji ugotavlja, ali je podana ena ali več takšnih okoliščin, ki so pomembne za izbris, ki pri individualnem obsojencu izbris opravičujejo oz. si ga zasluži v krajšem času, kot je sicer predviden za zakonsko rehabilitacijo.
Obtožnica in blanketno KD
Namreč kot je pravilno ugotovilo sodišče prve stopnje, gre pri predmetnem kaznivem dejanju za kaznivo dejanje z blanketno dispozicijo, kar pomeni, da mora biti pravni predpis, ki dispozicijo dopolnjuje, naveden v opisu kaznivega dejanja, poleg tega pa morajo biti v izreku obtožnice navedene konkretne okoliščine, ki utemeljujejo očitek kršitve dopolnilne norme. V obravnavanem primeru pa je, kot je pravilno pojasnilo sodišče prve stopnje, tožilstvo v izrek obtožnice, vneslo le abstraktne zakonske znake prekrška po prvem in drugem odstavku 45. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP- Uradni list RS, št. 109/10 in nsl.), in sicer, da obdolženi hitrost vožnje ni prilagodil prometnim in vremenskim razmeram, stanju in vidljivosti vozišča, posebej, ker se je približeval križišču, niso pa navedeni abstraktni znaki prekrška konkretizirani.
Hišna preiskava
- URS: Stanovanje je nedotakljivo. Nihče ne sme brez odločbe sodišča proti volji stanovalca vstopiti v tuje stanovanje ali v druge tuje prostore, niti jih ne sme preiskovati. Pri preiskavi ima pravico biti navzoč tisti, čigar stanovanje ali prostori se preiskujejo, ali njegov zastopnik. Preiskava se sme opraviti samo v navzočnosti dveh prič. Pod pogoji, ki jih določa zakon, sme uradna oseba brez odločbe sodišča vstopiti v tuje stanovanje ali v tuje prostore in izjemoma brez navzočnosti prič opraviti preiskavo, če je to neogibno potrebno, da lahko neposredno prime storilca kaznivega dejanja ali da se zavarujejo ljudje in premoženje.
ZKP:
- člen (1) Preiskava stanovanja in drugih prostorov obdolženca ali drugih oseb (pa tudi skritih prostorov prevoznih sredstev) se sme opraviti, če so podani utemeljeni razlogi za sum, da je določena oseba storila kaznivo dejanje, in je verjetno, da bo mogoče pri preiskavi obdolženca prijeti ali da se bodo odkrili sledovi kaznivega dejanja ali predmeti, ki so pomembni za kazenski postopek.
- člen
(1) Preiskavo odredi sodišče z obrazloženo pisno odredbo (na predlog DT ali zaprosilo policije).
(2) Odredba o preiskavi se izroči pred začetkom preiskave tistemu, pri katerem naj se preiskava opravi ali ki naj se preišče. Pri tem se ga pouči, da ima pravico obvestiti odvetnika, ki je lahko navzoč pri preiskavi. Če tisti, na katerega se nanaša odredba o preiskavi zahteva, da je pri preiskavi navzoč odvetnik, se začetek preiskave odloži do prihoda odvetnika, vendar najdalj za dve uri.
(3) Pred začetkom preiskave se zahteva od tistega, na katerega se nanaša odredba o preiskavi, naj prostovoljno izroči osebo oziroma predmete, ki se iščejo.
(4) S preiskavo se lahko začne tudi brez poprejšnje izročitve odredbe in brez poprejšnje zahteve za izročitev osebe ali stvari, če se pričakuje oborožen odpor ( doma npr. ima orožje) ali če je potrebno, da se preiskava opravi takoj in nepričakovano, ali če se opravi preiskava v javnih prostorih.
(5) Preiskava se praviloma opravlja med 6. in 22. uro. Opravlja se lahko tudi izven tako določenega časa, če se je v njem začela, pa se do 22. ure še ni končala ali če so podani razlogi iz 218. člena tega zakona (preiskava brez odredbe) ali če preiskovalni sodnik oceni, da bi bili lahko zaradi odlašanja uničeni sledovi kaznivega dejanja oziroma predmeti, pomembni za kazenski postopek, in to posebej dovoli. - člen
(1) Pri hišni preiskavi ima pravico (treba mu je omogočiti udeležbo, velikokrat se to realizira s pomočjo 157/II policijsko pridržanje) biti navzoč tisti, čigar stanovanje ali prostor se preiskujejo ali njegov zastopnik.
(2) Zaklenjeni prostori, pohištvo ali druge stvari se odprejo s silo samo, če njihov imetnik ni navzoč ali če jih noče prostovoljno odpreti. Pri odpiranju se je treba ogibati nepotrebnih poškodb.
(3) Pri hišni ali osebni preiskavi morata biti navzoči dve polnoletni osebi kot priči (t. i. solemnitetni priči; policisti ki opravljajo preiskavo NE, drugi policisti praviloma tudi ne). Preiskavo ženske sme opraviti samo ženska; tudi za priče se vzamejo samo ženske. Priče je treba pred začetkom preiskave opozoriti, da pazijo, kako se preiskava opravlja, in da imajo pravico podati pred podpisom zapisnika o preiskavi svoje ugovore, če mislijo, da vsebina zapisnika ni pravilna.
(4) Če se opravi preiskava v prostorih državnih organov, podjetij ali drugih pravnih oseb, se povabi njihov predstojnik, naj bo pri preiskavi navzoč.
(5) Če se opravi preiskava v vojaškem objektu, se povabi pristojni vojaški starešina, naj bo pri preiskavi navzoč.
(6) Hišno in osebno preiskavo je treba opraviti obzirno, da se ne moti hišni mir.
(7) O vsaki hišni ali osebni preiskavi se napravi zapisnik, ki ga podpišejo tisti, pri katerem se opravi preiskava ali ki se preišče, njegov zastopnik, če je bil navzoč pri preiskavi, in tisti, katerih navzočnost je obvezna. Pri preiskavi se zasežejo samo tisti predmeti oziroma listine, ki so v zvezi z namenom preiskave v posameznem primeru. V zapisnik se vpišejo in v njem natančno opišejo predmeti oziroma listine, ki se zasežejo. Zapisnik se izda tistemu, pri katerem se opravi preiskava ali ki se preišče oziroma njegovemu zastopniku.
Hišna preiskava in incidenčna najdba
- člen – incidenčna najdba (pogoji: zakonita navzočnost policije, nenamerna najdba, prima facie da gre za predmete KD).
Če se pri hišni ali osebni preiskavi najdejo predmeti, ki niso v zvezi s kaznivim dejanjem, zaradi katerega je bila preiskava odrejena, pač pa kažejo na drugo kaznivo dejanje, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti, se tudi ti opišejo v zapisniku in zasežejo. To se takoj sporoči državnemu tožilcu, da začne kazenski pregon. Ti predmeti se takoj vrnejo, če državni tožilec spozna, da ni razloga za kazenski pregon, pa tudi ne kakšnega drugega zakonskega razloga, da bi se morali predmeti vzeti (498. člen).
Hišna preiskava brez odredbe
- člen – brez odredbe
(1) Policisti smejo tudi brez odredbe sodišča stopiti v tuje stanovanje in druge prostore in po potrebi opraviti preiskavo, če imetnik stanovanja to želi, če kdo kliče na pomoč, če je treba, da se prime storilec kaznivega dejanja, ki je bil zasačen pri samem dejanju, ali če je to potrebno za varnost ljudi in premoženja, če je v stanovanju ali kakšnem drugem prostoru kdo, ki ga je treba po odredbi pristojnega državnega organa pripreti ali prisilno privesti ali se je zaradi pregona tja zatekel.
(2) V primeru iz prejšnjega odstavka se ne napravi zapisnik, temveč se imetniku stanovanja takoj izda potrdilo, v katerem se navede vzrok vstopa v stanovanje oziroma v druge prostore. Če je bila v tujih prostorih opravljena tudi preiskava, se je treba ravnati po tretjem in šestem odstavku 216. člena tega zakona (prisotnost 2 prič in opravljanje preiskave obzirno).
(3) Preiskava se sme opraviti tudi brez navzočnosti prič, če ni mogoče takoj zagotoviti njihove navzočnosti, nevarno pa bi bilo odlašati. Razlogi za preiskavo brez navzočnosti prič morajo biti navedeni v zapisniku.
(5) Kadar opravijo policisti preiskavo brez odredbe, morajo o tem takoj podati poročilo preiskovalnemu sodniku, če postopek še ne teče, pa pristojnemu državnemu tožilcu.
Nezakonita hišna preiskava
- člen – Če je bila preiskava opravljena brez pisne odredbe sodišča (prvi odstavek 215. člena), ali brez oseb, ki morajo biti navzoče pri preiskavi (prvi in tretji odstavek 216. člena), ali če je bila preiskava opravljena v nasprotju z določbami prvega, tretjega in četrtega odstavka prejšnjega člena, ne sme sodišče opreti svoje odločbe na tako pridobljene dokaze.
Hišna preiskava odvetniške pisarne
USRS je odločilo, da se preiskava pisarne v primeru, ko nekdo iz pisarne ni osumljen KD, sedaj vrši takole:
- ODV se seznani s preiskovalni dejanji, navzoč pa je tudi predstavnik OZS,
- če ODV ugovarja zasegu se spis zapečati in se tak preda drugemu sodniku (ne tistemu, ki opravlja preiskavo),
- sodnik nato zasliši ODV, predstavnika OZS in preiskovalca ter odloči s sklepom
a) če zavrne zaseg, se spis vrne,
b) če zaseg dopusti, ima ODV na voljo suspenzivno pritožbo v 3 dneh na Višje sodišče - spis ves ta čas ostane zapečaten.
Preiskovalna dejanja v PKP
PPU 1: tajno opazovanje brez extra metod, navidezni odkup/sprejemanje/dajanje, tajno policijsko delovanje brez extra metod: odreja DT
PPU 2: tajno opazovanje v tujem prostoru, zoper ne-osumljenca, z avdio-video snemanjem ter tajno namestitvijo tehničnih sredstev, pridobivanje podatkov o elektronski komunikaciji, veliki in mali prisluškovalni napad, tajno policijsko delovanje z napravami za avdio-video snemanje, historični podatki in tekoči podatki na bankah, hranilnicah, plačilnih institucijah ter družbah za izdajo elektronskega denarja, hišna, osebna preiskava, preiskava elektronskih naprav: odreja PS
PPU 3: ustavno sporno! Pridobivanje podatkov o lastniku komunikacijskega sredstva ter času komunikacije + podatke o imetniku računa, depozita, sefa, fotografiranje, bris ustne sluznice, odvzem prstnih odtisov: pridobiva policija sama
Posamezna preiskovalna dejanja:
- če je storilec neznan DT predlaga PS, da jih opravi še pred preiskavo, če se PS strinja jih opravi, če ne pa o tem odloča ZOS (165. ZKP)
- če je storilec znan in se DT samo odloča, ali bo zavrgel ovadbo ali začel pregon, predlaga PS naj jih opravi, če se PS ne strinja, ga obvesti o razlogih za to, DT pa lahko taka dejanja predlaga v zahtevi za preiskavo ali obtožnici (165. a ZKP)
- pred okrajnim sodiščem DT predlaga sodniku posamezniku, da jih opravi, če se sodnik ne strinja, ga samo obvesti o razlogih za to (431. ZKP)
Pobudo DT praviloma daje policija.
Izjema od prepovedi retroaktivnosti v KP
Izjema (milejši zakon)
28/II URS: Dejanja, ki so kazniva, se ugotavljajo in kazni zanje izrekajo po zakonu, ki je veljal ob storitvi dejanja, razen če je novi zakon za storilca milejši.
7. KZ-1: Za storilca kaznivega dejanja se uporablja zakon, ki je veljal ob storitvi kaznivega dejanja. Če pa se po storitvi kaznivega dejanja zakon spremeni (enkrat ali večkrat), se uporablja zakon, ki je milejši za storilca.
Pri presoji, kateri zakon je milejši, je potrebno upoštevati dve načeli, in sicer, da je glede na to, da mora biti zakon milejši za storilca, potrebno primerjati besedila prejšnjega in novega zakona konkretno, kar pomeni, da se upoštevajo le tiste določbe obeh zakonov, ki bi se uporabile v konkretni zadevi. Izhajati je torej treba iz konkretnega dejanskega stanja. Drugo načelo pa nalaga uporabo prejšnjega ali novega zakona v celoti (in ne le nekaterih določb prejšnjega in nekaterih določb kasnejšega zakona). Iz tega izhaja, da je treba zakona primerjati na podlagi vseh tistih določb, ki se in concreto morejo uporabiti zoper določenega storilca, nato pa v celoti uporabiti tisti zakon, ki se pri tem pokaže za milejšega. Tako ni možna uporaba dveh zakonov oz. kombinacija določb prejšnjega in novega zakona.
Po stališču prakse pa je ob gornji presoji milejši tisti, ki je glede na posledice za storilca ugodnejši.
Kdaj se lahko oškodovanec pritoži iz vseh pritožbenih razlogov
Praviloma sme oškodovanec izpodbijati sodbo samo glede odločbe sodišča o stroških, PPZ in objavi sodbe
–> če pa je DT od njega prevzel pregon, ko je imel oškodovanec že funkcijo subsidiarnega tožilca, se sme oškodovanec pritožiti iz vseh razlogov, iz katerih se sme izpodbijati sodba (367/IV ZKP).
Kdaj odloča okrožno sodišče
Na prvi stopnji sodijo okrožna sodišča v primeru KD za katere je predpisana kazen zapora nad 3 leta:
- o kaznivih dejanjih, za katera je v zakonu predpisana kazen zapora petnajstih ali več let, in sicer v senatih, ki jih sestavljajo dva sodnika in trije sodniki porotniki,
- o kaznivih dejanjih, za katera je predpisana milejša kazen in o kaznivih dejanjih zoper čast in dobro ime, storjenih s tiskom, po radiu, televiziji ali z drugim sredstvom javnega obveščanja, pa v senatih, ki jih sestavljajo en sodnik in dva sodnika porotnika;
- o vseh kaznivih dejanjih iz pristojnosti okrožnega sodišča pa lahko tudi pred okrožnim sodiščem sodi sodnik posameznik v primeru iz 2. točke drugega odstavka 285.f člena tega zakona (če se obtoženec, ki krivde po obtožbi na predobravnavnem naroku ne priznava, dogovori za hitrejši postopek in končanje GO, in sicer, da mu namesto senata v predpisani sestavi sodi posameznik)
Ste odvetnik, k vam pride starejsa zenicka in pove, da ima nasilnega sina. Ravno je dobila pokojnino, pa je domov prisel njen nasilni sin, in ji jo hotel vzeti, ker se je upirala jo je pretepel tako, da jo je lazje telesno poskodoval in ji vzel denar. Za katero kaznivo dejanje gre, kaj boste storila kot odvetnica? Vzel ji je 2000 EUR, kaj pa če bi ji le vzel 2000 brez nasilja? Kaj pa če bi ji le vzel 100 EUR brez nasilja? Koliko časa ima mama za pregon?
Rop: Kdor vzame tujo premično da bi si jo prilastil tako, da uporabi silo ali zagrozi z neposrednim napadom na življenje/telo.
Kvalificirana oblika: Če storita rop 2 osebi ki sta se združili za ropanje (da so storilci pri izvrševanju kaznivega dejanja delovali kot sostorilci v smislu drugega odstavka 20. člena KZ-1B (objektivni kriterij združitve), in da jih je povezoval vnaprejšnji dogovor, da bodo izvršili (še) več ropov (subjektivni kriterij združitve)) ALI če je vrednost stvari velika in si je storilec hotel prilastiti tako vrednost
ALI če je rop storjen v hudodelski združbi
Pregon ropa je upoštevajoč tudi 224. KZ-1 VEDNO PO UD, tako da ne glede na družinsko razmerje in ne glede na vrednost odvzetih predmetov se dejanje vedno preganja po UD, vrednost pa je lahko kvalifikatorna okoliščina.
Tatvina: Kdor vzame tujo premično stvari, da bi si jo prilastil,
Če je vrednost majhna IN si je storilec hotel prilastiti tako vrednost – pregon se začne na predlog
Če je storilec vrnil oškodovancu stvar, še preden je izvedel, da je uveden KP, se mu sme kazen odpustiti.
Velika tatvina: gre za kvalificirano obliko tatvine glede na način izvršitve, in sicer se velika tatvina izvrši na sledeče načine:
- vlom/vdor/premagovanje večjih ovir in s tem pride v zaprto stavbo, sobo, blagajno ali druge zaprte prostore,
- sta se 2 združila, da bi kradla,
- na posebno predrzen način,
- je imel pri sebi orožje ali nevarno orodje za napad ali obrambo
- ob naravni nesreči,
- je izrabil nemoč ali nesrečo drugega,
- je stvar posebnega kulturnega pomena ali naravna vrednota,
- je stvar velike vrednosti in si je storilec hotel prilastiti tako stvar ali stvar take vrednosti.
Vrednosti: 99. KZ-1: majhna 500, večja 5000, velika 50.000
Rešitev: če je tatvina ali velika tatvina storjena proti stari mami (sorodnik), se pregon ne glede na vrednost stvari VEDNO začne na zasebno tožbo – 224. KZ-1, ne glede na vrednost prilaščene stvari.
Če pa gre za nekoga tretjega je pa v primeru, da si je hotel prilastiti do 500 na predlog (ki je več ali manj vedno podan zaradi podaje kazenske ovadbe, ta se šteje za predlog – 53. ZKP), ostalo pa je po UD, pri čemer je način izvršitve in vrednost stvari kvalifikatorna okoliščina.
224. KZ-1: bližnje razmerje se namreč upošteva le pri tatvini, veliki tatvini, zatajitvi, odvzemu motornega vozila, goljufiji, poškodovanju tuje stvari in izneverjenju – v teh primerih je treba zasebno.
Mama ima upoštevajoč 52. člen ZKP možnost vložiti zasebno tožbo v 3 mesecih, odkar je izvedela za kaznivo dejanje in storilca.