III/9. tétel Flashcards
Az integráció mely három szakaszát különböztethetjük meg?
- Közös piac
- Egységes belső piac
- Gazdasági és Monetáris Unió
Miből állt az integráció “közös piac” szakasza?
Külkeresdkedelmi, mezőgazdasági és közlekedési irányvonalakat határoztak meg, létrehozták a vámuniót. Ezeket a Római Szerződés cikkelyeiben találhatjuk meg.
Ezenkívül létrejött az Európai Beruházási Bank és az Európai Szociális Alap.
Miből állt az integráció “egységes belső piac” szakasza?
Ez már egy határok nélküli nemzetközi térség, ahol már nemcsak a közösségi, hanem a nemzeti rendelkezések is deklarálják a négy szabadság mozgásának akadálytalanságát. Az Egységes Európai Okmány volt az alapja ennek a korszaknak.
Lényegében ez egy átmeneti időszak, mivel a gazdaság már nem fejlődik akkora léptékben, mint a “közös piac” szakaszban, cserébe viszont esély van az együttműködés következő lépcsőfokára.
Miből állt az integráció “Gazdasági és Monetáris Unió” szakasza?
Ez a Maastrichti szerződéssel indul el, célja a közös valuta és a Gazdasági és Monetáris Unió létrehozása. Kialakult az euroövezet.
Sokkal korábban volt egy együttműködési terv, ami hasonlított a Gazdasági és Monetáris Unióra. Mi volt az?
1971-ben merül fel először egy Gazdasági és Monetáris Unió, azonban a három előírt szakaszból csak az első mehetett végbe a válság miatt, ezért itt megakadt a folyamat.
A következő próbálkozás az Európai Monetáris rendszer volt 1979-ben, ami a Németországhoz való igazodást írta elő 4,5%-os pontossággal. A rendszer sikeres volt.
1988-ban Jacques Delors kidolgozza a Gazdasági és Monetáris Unió létrehozásának ütemtervét, amiben szerepeltek bizonyos kritériumok, amiket a Maastrichti szerződésben fogalmaztak meg. Ezek a konvergenciakritériumok:
- fenntartható és átlagos inflációs ráta
- államháztartás túlzott deficitjének elkerülése
- árfolyamsáv megtartása
- hosszú távú kamatláb kordában tartása
Mely három szakaszra bontható a Gazdasági és Monetáris Unió bevezetése?
- Felkészülés
Döntés arról, hogy mely országok felelnek meg a kritériumoknak, létrejön az Európai Központi Bank, tagállamok módosítják a törvényi kereteiket. - GMU elindul
Életbe lép a Gazdasági és Monetáris Unió és az euró is. Rögzítik az árfolyamokat, kibocsátották az első kötvényeket. Az összes devizapiaci tranzakció pénzneme az euró lett.
-Más szektorok megtérése
Kicserélődött a pénznem a vállalati, közületi és magánszektorokban is.
Akik kimaradtak a valutaváltásból, mit tehetnek?
ERM-II árfolyammechanizmuson keresztül be tudnak kapcsolódni az euróövezetbe, amihez 2 évig szigorú szabályokat kell betartaniuk és megszabott mutatókat elérniük. Szükséges hozzá a tagállam és az Európai Központi Bank beleegyezése is, csak utána jöhet létre a csatlakozás.
Mik a Gazdasági és Monetáris Unió előnyei?
- árfolyam-stabilitás
- jobb monetáris politikai döntések
- tranzakciós költségek megszűnése
- árkülönbségek megszűnése
Mik a Gazdasági és Monetáris Unió hátrányai?
- kevésbé autonóm monetáris politika
- kis országok befolyása elvész
- nehéz kihátrálni a GMU-ból