Horney Flashcards
1
Q
Vaikystėje svarbūs poreikia
A
- Pasitenkinimo poreikiai. Tai biologiniai poreikiai (maistas, miegas…), kurie nėra pagrindiniai vaiko asmenybės vystymuisi.
- Saugumo poreikis. Poreikis būti mylimam ir apgintam nuo išorinio pasaulio.
2
Q
Gyvendamas nepalankiose sąlygose vaikas yra nesavarankiškas. Jo nesavarankiškumas dirbtinai skatinamas:
A
- Gąsdinimu pasaulio pavojais (mikrobais, nepažįstamais žmonėmis ir pan.)
- Perdėtu meilumu, tuo pačiu darant vaiką emociškai priklausomą
- Mūsų kultūroje yra priimtina vaikui įteigti, kad negalima nei reikšti, nei jausti nepasitenkinimo savo tėvais (kai vaikas jaučia nepasitenkinimą, jis jaučia dėl to kaltę)
3
Q
Neuroziniai poreikiai (gynybos strategijos) (8):
A
- Meilės ir pagyrimo. Nori, kad juo žavėtųsi ir mylėtų visi aplinkiniai. Perdėtas jautrumas bet kokiai kritikai ir nepritarimui.
- Vadovaujančio partnerio. Didelė priklausomybė nuo kitų, baimė likti vienam, atsakomybės už savo gyvenimą perdavimas partneriui, meilės pervertinimas, manymas, kad meilė gali viską išspręsti.
- Griežtų apribojimų. Poreikis būti nereikliam, nepastebimam, savo siekių ribojimas, savo gabumų ir potencialo nuvertinimas, baimė reikalauti.
- Valdžios. Poreikis kitus kontroliuoti ir dominuoti, kitų niekinimas, bandymas primesti savo valią.
- Kitų išnaudojimo. Kitų vertinimas pagal tai, kiek jie gali būti naudingi. Išnaudojamos sferos gali būti įvairios: pinigai, seksas, jausmai. Baimė būti kitų išnaudotam.
- Visuomenės pripažinimo. Visko vertinimas tik pagal jų praktiškumą. Asmens savivertė priklauso nuo viešo pripažinimo.
- Žavėjimosi savimi. Savo trūkumų neigimas, savo įvaizdžio sukūrimas ir stengimasis jam visada atitikti. Komplimentų ir pataikavimo poreikis.
- Pirmavimo. Noras būti pačiu geriausiu bet kurioje srityje, nekreipiant dėmesio į pasekmes. Nesėkmės baimė.
4
Q
tarpasmeniniai konfliktai (3)
A
- Orientacija į žmones: nuolaidžiaujantis tipas. Toks santykių stilius, kuriam būdinga priklausomybė, neryžtingumas. Tezė: jei aš nusileisiu, tai manęs nelies. Tokiam žmogui būtina, kad jį mylėtų, gintų, vadovautų jam. Vienatvės, beviltiškumo, nereikalingumo vengimas. Dažnai drovūs, šešėlyje, bes po tuo slepiasi priešiškumas.
- Orientacija nuo žmonių: atsiskyręs tipas. Vengimas įsitraukti į meilę, darbą ar poilsį. Tezė: jei aš atsiskirsiu, su manim bus viskas gerai. Nesidomi žmonėmis, siekia atsiskirti, būti nepriklausomu.
- Orientacija prieš žmones: priešiškas tipas. Dominavimas, priešiškumas, kitų išnaudojimas. Tezė: aš turiu valdžią, todėl manęs nieks nepalies. Gali elgtis taktiškai ir draugiškai, bet jo tikslas yra valdžia ir asmeninių ambicijų patenkinimas.