Horney Flashcards

1
Q

Vaikystėje svarbūs poreikia

A
  • Pasitenkinimo poreikiai. Tai biologiniai poreikiai (maistas, miegas…), kurie nėra pagrindiniai vaiko asmenybės vystymuisi.
  • Saugumo poreikis. Poreikis būti mylimam ir apgintam nuo išorinio pasaulio.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Gyvendamas nepalankiose sąlygose vaikas yra nesavarankiškas. Jo nesavarankiškumas dirbtinai skatinamas:

A
  • Gąsdinimu pasaulio pavojais (mikrobais, nepažįstamais žmonėmis ir pan.)
  • Perdėtu meilumu, tuo pačiu darant vaiką emociškai priklausomą
  • Mūsų kultūroje yra priimtina vaikui įteigti, kad negalima nei reikšti, nei jausti nepasitenkinimo savo tėvais (kai vaikas jaučia nepasitenkinimą, jis jaučia dėl to kaltę)
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Neuroziniai poreikiai (gynybos strategijos) (8):

A
  1. Meilės ir pagyrimo. Nori, kad juo žavėtųsi ir mylėtų visi aplinkiniai. Perdėtas jautrumas bet kokiai kritikai ir nepritarimui.
  2. Vadovaujančio partnerio. Didelė priklausomybė nuo kitų, baimė likti vienam, atsakomybės už savo gyvenimą perdavimas partneriui, meilės pervertinimas, manymas, kad meilė gali viską išspręsti.
  3. Griežtų apribojimų. Poreikis būti nereikliam, nepastebimam, savo siekių ribojimas, savo gabumų ir potencialo nuvertinimas, baimė reikalauti.
  4. Valdžios. Poreikis kitus kontroliuoti ir dominuoti, kitų niekinimas, bandymas primesti savo valią.
  5. Kitų išnaudojimo. Kitų vertinimas pagal tai, kiek jie gali būti naudingi. Išnaudojamos sferos gali būti įvairios: pinigai, seksas, jausmai. Baimė būti kitų išnaudotam.
  6. Visuomenės pripažinimo. Visko vertinimas tik pagal jų praktiškumą. Asmens savivertė priklauso nuo viešo pripažinimo.
  7. Žavėjimosi savimi. Savo trūkumų neigimas, savo įvaizdžio sukūrimas ir stengimasis jam visada atitikti. Komplimentų ir pataikavimo poreikis.
  8. Pirmavimo. Noras būti pačiu geriausiu bet kurioje srityje, nekreipiant dėmesio į pasekmes. Nesėkmės baimė.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

tarpasmeniniai konfliktai (3)

A
  • Orientacija į žmones: nuolaidžiaujantis tipas. Toks santykių stilius, kuriam būdinga priklausomybė, neryžtingumas. Tezė: jei aš nusileisiu, tai manęs nelies. Tokiam žmogui būtina, kad jį mylėtų, gintų, vadovautų jam. Vienatvės, beviltiškumo, nereikalingumo vengimas. Dažnai drovūs, šešėlyje, bes po tuo slepiasi priešiškumas.
  • Orientacija nuo žmonių: atsiskyręs tipas. Vengimas įsitraukti į meilę, darbą ar poilsį. Tezė: jei aš atsiskirsiu, su manim bus viskas gerai. Nesidomi žmonėmis, siekia atsiskirti, būti nepriklausomu.
  • Orientacija prieš žmones: priešiškas tipas. Dominavimas, priešiškumas, kitų išnaudojimas. Tezė: aš turiu valdžią, todėl manęs nieks nepalies. Gali elgtis taktiškai ir draugiškai, bet jo tikslas yra valdžia ir asmeninių ambicijų patenkinimas.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly