Adleris Flashcards

1
Q

Asmenybės tipai (4)

A
  • Valdantis. Nedidelis socialinis interesas, aktyvus. Toks žmogus nesirūpina kitais, nori būti viršesnis už kitus, problemas sprendžia priešiškai, asocialiai, yra pasitikintis savimi.
  • Imantis. Nedidelis socialinis interesas, neaktyvus. Pagrindinis tikslas – imti iš kitų nieko nedarant.
  • Vengiantis. Nedidelis socialinis interesas, neaktyvus. Bėga nuo problemų sprendimų, negali savimi pasirūpinti, nes bijo nesėkmės.
  • Socialiai naudingas. Didelis socialinis interesas, aktyvus. Rūpinasi kitais, linkęs bendrauti. Aktyviai sprendžia problemas darbe, meilėje, draugystėje.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Apercepcija

A

suvokiamų įvykių interpretavimas.
Kiekvienas vaikas turi savąją įvykių interpretaciją, pagal kurią sukuria gyvenimo tikslus, o pagal tikslus formuoja savo gyvenimo stilių. Vaikas nesupranta savo įsitikinimų subjektyvumo ir laiko juos objektyviais.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Gimimo eiliškumas (4)

A
  • Pirmagimis. Jo padėtis yra puiki kol negimsta pirmas vaikas, nes visas dėmesys tik jam. Po kito vaiko atsiradimo vaikas nori atauti karaliavimą, bet to padaryti neįmanoma, todėl jis yra priverstas išmokti gyventi be kitų pagalbos. Užaugę dažnai būna konservatyvūs, trokšta valdžios, lyderiavimo.
  • Vienintelis vaikas. Nereikia su niekuo konkuruoti. Kadangi jis lepinamas, tai ir iš kitų jis tikisi to paties. Užaugę būna egocentriški ir priklausomi.
  • Antras (vidurinis) vaikas. Tempą nustato vyresnysis brolis ar sesuo. Tai skatina viršyti vyresnio vaiko rekordus, todėl jo vystymosi tempas yra didesnis nei pirmagimio. Gyvenimo stilius – įrodyti, kad jis geresnis nei pirmagimis. Jei gimsta trečias vaikas, tuomet jo padėtis panaši į pirmagimio. Užaugę mėgsta rungtyniauti, yra garbėtroškos, revoliucionieriai.
  • Paskutinis vaikas. Niekada nepraranda sosto praradimo šoko. Vyresni vaikai yra daugiau pasiekę, todėl jaučiasi menkavertis. Turi didesnę motyvaciją pasiekti daugiau nei vyresnieji, neretai stengiasi tobulėti kitose srityse nei vyresnieji, kad būtų lengviau konkuruoti.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly