Hoofdstuk 1 Over ondernemers Flashcards
Volgens de Van Dale is een ondernemer:
‘Een persoon die in een tak van handel of bedrijf zelfstandig, voor eigen rekening en risico werkt op grond van het bezit van productiemiddelen en met vreemde arbeidskracht: de ondernemer is in het kapitalistische stelsel organisator en leider van het productieproces.’
Volgens het bedrijfseconomisch perspectief is een ondernemer:
‘Een ondernemer is iemand, die mogelijkheden ziet om zich door vernieuwing een plaats in een markt te veroveren of te behouden.’
Ondernemers zijn ooit ondernemer geworden om aan een psychologische behoefte te voldoen. (Psycholoog McClelland)
- Ondernemers willen zich sterker dan anderen bewijzen (need for achievement).
- Ondernemers zijn ervan overtuigd dat zij de situatie beter in de hand kunnen houden (locus
of control). - Ondernemers zijn minder terughoudend in het nemen van risico’s (risk taking propensity).
Hoe omschrijft Dr. A. Kröller ondernemen?
‘Een ondernemer heeft tegenwerking en strijd nodig, dat geeft fantasie, ondernemingsgeest en lust om risico te dragen.’
Dr. A. Kröller heeft ondernemen als volgt omschreven:
‘Een ondernemer heeft tegenwerking en strijd nodig, dat geeft fantasie, ondernemingsgeest en lust om risico te dragen.’
(Sociologische aspecten) redenen om een bedrijf te starten zijn:
- Breuk in de levensloop: Er heeft zich een incident voorgedaan waardoor de mogelijkheid om ondernemer te worden sterk wordt geactiveerd. Als mensen ‘vluchten’ in het ondernemerschap, is er sprake van een pushstarter.
- Voorbeeld in de nabije omgeving: Ondernemers komen vaak uit een familie waar het ondernemen gemeengoed is. Als zij er steeds mee bezig zijn geweest, is er sprake van een pullstarter.
- Bezitten van adequate middelen: Ze moeten een goed idee hebben, de benodigde financiën, een goede locatie etc.
- Neiging tot zelfstandigheid: Ondernemers willen onafhankelijk zijn en weten de wens om een bedrijf op te starten om te zetten in daden.
Wat betekent stafmanco
het ontbreken van een eigen ondersteunende staf, is het meest kenmerkende verschil tussen grote en kleine ondernemingen. Dit leidt tot een eenzijdige oriëntatie en een geïsoleerde positie van de ondernemer.
Ondernemers zijn globaal te verdelen in twee ideaaltypen, welke zijn ze?
- De koopman: Hij beschikt over een sterke externe oriëntatie, waarbij de interne gang van zaken weleens wat onderbelicht kan raken.
- De vakman: Hij beschikt over een sterke interne oriëntatie, waardoor hij informatie vanuit de omgeving dreigt te negeren.
De karakters van de koopman en de vakman zijn zo verschillend, dat niemand over beide vaardigheden in gelijke mate kan beschikken. Wat gebeury als het bedrijf doorgroeit?
Dit leidt tot eenzijdige oriëntatie. Wanneer het bedrijf groeit en er meer mensen in dienst komen, ontwikkelen zich staffuncties. De eenzijdige oriëntatie van de ondernemer neemt af doordat medewerkers met andere disciplines, ervaring en achtergrond ook het bedrijfsbeleid gaan bepalen.
Ondernemers vinden vaak dat zij de marktsituatie beter beheersen dan deskundige adviseurs. Zij hebben een groot zelfvertrouwen en nemen risico’s die anderen niet aandurven. Zij luisteren in sommige situaties niet naar anderen en zijn eigenwijs. Wat zijn de gevolgen hiervan?
Hierdoor komen zij in een geïsoleerde positie: bij een kleine tegenvaller leidt de angst voor kritiek of mogelijke schampere opmerkingen bij voorbaat tot het niet vragen om advies. Daarnaast gunnen ondernemers zich weinig tijd om vakliteratuur te volgen, branchestudies te bestuderen en informatiebijeenkomsten bij te wonen.
Ondernemers delegeren te weinig, wat kan worden verklaard uit de psychologische kenmerken. Welke zijn deze kenmerken?
- Ondernemers zijn van hun eigen kunnen overtuigd en denken dat niemand dit beter kan.
- Goede medewerkers zien na verloop van tijd onvoldoende carrièremogelijkheden en
besluiten om het bedrijf te verlaten. - Menig ondernemer is achterdochtig, bang dat medewerkers ooit voor zichzelf zullen
beginnen en gebruik maken van de ‘geheimen’ van zijn onderneming. - Ondernemers willen geen sterke medewerkers aannemen, omdat zij na verloop van tijd de
ondernemer willen overtreffen. - Ondernemers informeren medewerkers maar gedeeltelijk: financiële gegevens worden
alleen met de boekhouder besproken, omdat uit die gegevens duidelijk wordt wat de privé- inkomenspositie van de ondernemer is.
Invloeden die de ondernemende samenleving vormgeven zijn:
- Maatschappelijke ontwikkelingen en beleid van de overheid
- Organisationele reacties
- Individuele reacties
- Mondiale druk
Wat betekent empowerment?
Als werknemers meer ruimte krijgen om zelfsturend te handelen. De medewerkers worden dan gezien als een investering die van belang is voor het succes van de onderneming. Personeel is de belangrijkste, maar ook moeilijkste factor in de concurrentiestrijd.
Bij empowerment, wat zijn de eigenschappen die de werknemers nodig hebben?
De ‘nieuwe werknemer’ moet beschikken over de vaardigheden communiceren, samenwerken, leren, doen, veranderen, probleem oplossen, een open geest hebben, schokbestendig zijn, tijdsbesef hebben en in balans zijn.
Wat houdt de theorie van McGregor in?
Volgens McGregor lukt het motiveren van ‘empowerde’ medewerkers beter door een participatieve managementstijl. Dit is een leiderschapsstijl waarbij de ondernemer uiteindelijk de besluiten neemt, maar zich door de medewerkers laat adviseren en beïnvloeden. Er is een verband tussen de stijl van leidinggeven en de motivatie van zijn werknemers. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen twee tegenovergestelde werkhoudingattitudes, wat resulteerde in de X-Y-theorie.