Grupna dinamika i terapija Flashcards
- Šta je grupna dimanika, kad i ko je uvodi
Nova nauka u kojoj se susreću sociologija i psihologija. 1920. Moreno govori prvi put o mogućnostima korišćenja grupne dimanike u različite svrhe, između ostalog i za lečenje duševnih smetnji.
1931. uvodi pojam grupna terapija
- Kako američki psiholozi koriste termin grupna dinamika, ko je uvodi u psihijatrijske bolnice?
Ameri - društvena dinamika o malim grupama.
Grupnu terapiju kao terapijsku praksu uvodi Šilder 1939. godine u psihijatrijske bolnice
- Kako izgleda grupna terapija danas?
Konglomerat metoda grupnog rada čiji se ciljevi kreću od naučnog istraživanja odnosa u grupi preko treniranja interpersonalnog komuniciranja u različitim društvenim situacijama, sve do lečenje najtežih duševnih bolesti.
- Šta čini grupnu dinamiku istovremeno aspektom praktičnog grupnog rada i društvenom naukom?
imanentni metod istraživanja “saučestvujućeg posmatranja” u kojem posmatrač istovrmeno menja posmatranog, odnosno registruje jednakovremeno promene u objektu i u samom sebi.
- Ko je konstruisao grupnu dimaniku sa metodom posmatranja sa učestvovanjem?
Levin, 1936. godine, zajedno sa grupom mladih psihologa počeo je da istražuje odnose u grupi, a godinu dana kasnije sa Lipitom, i odnose u grupi dece.
- Kako se potvrdila grupna dinamika? (učenje o?)
Učenje o silama, strukturi i procesima koji se odvijaju u grupi. Ona je istraživala način druženja u grupi, ponašanje u grupi u vezi sa shvatanjem grupe, grupu kao nadindividualnu celinu, odnos između pojedinih grupa, odnos između individue i male grupe, odnos male grupe i institucije, tehnike promene ponašanja i promene odnosa u grupi
- Modeli istraživanja grupne dinamike (mehanički, model ravnoteže, organski model)
Mehanički - grupa je interakciona mašina u kojoj je svaka radnja posledica ili uzrok neke druge radnje
Ravnoteže - grupa je izbalansirana tvorevina u kojoj je indiviudalna delatnost posledica uticaja trenutnih sila u grupnom polju
Organski metod - grupa je celina koja raste i reprodukuje se
- Modeli istraživanje grupne dinamike (model kontakata, funkcionalni, kibernetski)
Model kontakata . grupa je mesto stalne borbe članova za položaj
Funcionalni - sve što se događa u grupi tumači se u funkciji ciljeva i zadataka grupe
Kibernetski - fenomeni u grupi objašnjavaju se sistemom povratnih sprega u odnosima članova grupe jednih prema drugima, i odnose prema samom sebi
- Objašnjenje interesovanja za zakonitosti događaja u malim grupama?
Razvijeno kapitalističko društvo čini napor da se pomoću saznanja o odnosima u malim grupama, ispitaju mogućnosti efikasnijeg funkcionisanja pojedinca u proizvodnji materijalnih dobara, a time indirektno pronađe put za održavanje kapitalističkih društvneih odnosa.
Drugo objašnjenje leži u pretpostavci da bi rezultati istraživanja u dinamici male grupe pomogli da se nađe izlaz iz otuđenih društvenih odnosa kojim je preplavljen život savremenog društva.
- Hubert, šta je cilj grupne dinamike?
Da ispita postojeće društvene vrednosti koje utiču na komuniciranje ljudi, a među ovima posebno drušštveno-političke norme, koje vladaju u pojedinim grupama pošto su one odlučujući element društvneih odnosa uopšte.
- Cilj grupne dinamike po drugim autorima
Cilj se kreće u pravcu uticaja opštih potreba čoveka na odnose u maloj grupi, odnosno funkcionisanje pojedinaca u njoj.
Istraživanja su pokazala da motivacija za rad u velikim preduzećima raste ukoliko se rad organizuje u mlae grupe gde je radnik upoznat sa detaljima proizvodnog procecsa. Postoji potreba za organizacijom rada u male grupe/timove.
- Šta se dešava u odsustvu neposrednog komuniciranja u malim grupama?
Rezultati istraživanja su potvrdili da se u odsustvu neposrednog komuniciranja u malim grupama odnosi u velikim društvenim institucijama nužno strukturišu u pravcu dominacije i podređivanja, dok se konflikti završavaju nestalnim i površnim kompromisima koji vode pasivizaciji, porastu napetosti i nesporazuma u komunikaciji zaposlenih.
- Šta nastaje u odsustvu komuniciranja?
Neformalne male grupe, klanovi ili klike koje se od ostalog dela institucije ograđuju šifrovanim formama komuniciranja i posebnim kodeksom ponašanja, koji nije u skladu ili je protivan ciljevima institucije i interesima većine zaposlenih.
- Glavni teorijski pravci u grupnom psihoterapiji?
Psihoanalitički
Socijaldarvinizam
Transakcionalni
Bihejvioralni
- Psihoanalitički pristup psihoterapiji
Terapeuti izvode suštinu grupnog procesa iz analogije odnosa u grupi sa porodičnom dinamikom. Identifikacija sa terapeutom odgovara identifikaciji sa roditeljem, a sa članovima grupe identifikacija sa braćom i sestrama.
Terapeuti ono što se u grupi čuje i dešava povezuju sa traumatskim događajem iz ranog detinjstva ili sa emocionalnim vezama sa važnim figurama u detinjstvu.
- Konfliktu u grupnoj psihoterapiji
Unutrašnji konflikti pojedinih članova grupe brže se manifestuju u grupnoj nego individualnoj terapiji. U grupi se obrađuju konflikti koji su delatni u sadašnjem trenutku i koji su vezani za odnose sa ljudima.
- Kako se ogleda najveći deo terapijskih intervencija?
U interpretaciji otpora koji se manifestuje ćutanjem
- Slavson, svojstva dinamike u psihoanalitičkoj grupi (5)
1) dilucija transfera - vezivanje pacijenta za članove grupe, ne samo za terapeuta
2) katarza - slobodno abreagovanje (?) iracionalnim doživljajima
3) uvid u sopstveno ponašanje - kroz dijalog i “grupno ogledalo”
4) sublimacija - zamena nagonskih iluzija u bolesti društveno prihvatljim ciljevima
5) iskostvo realnosti - pozitivno iskustvo u smislu prihvatanja sopstvenih nedostataka